Wywiady / relacje


Większość z redaktorów tworzących branżę prasy o grach udzieliło w życiu przynajmniej jednego wywiadu. Pojawiają się na imprezach, targach, eventach. Daje to mnóstwo dodatkowych informacji zarówno o nich samych, jak i mediach, w których pracowali. Poniżej linki do tej dodatkowej wiedzy. Niektóre z wywiadów / relacji mają już wiele lat, ale warto je przeglądnąć choćby po to, aby zobaczyć, co kiedyś myśleli i jakie poglądy mieli wasi ulubieni autorzy.

https://www.ppa.pl/kamil-barczynski.html – wywiad z Kamilem Barczyńskim w serwisie PPA.pl. Jak trafił do Amiga Computer Studio, czy zasłużył na miano „redaktora”, skąd zgrywał sample do PSV Managera, dlaczego padła Amiga i czy nadal ma „przyjaciółkę” (czerwiec 2016).

http://atarionline.pl/v01/index.php – wywiad z Marcinem [Kaczorem] Baryłką w serwisie Atari Online.pl, m.in. o tym, kto wymyślił „Piwem i Mieczem”, kim był Kopalny i dlaczego Kaczor nienawidził platformówek na „małe” Atari (listopad 2009).

https://zapach-papieru.pl/autorzy/bilskiekskluzywny wywiad z Piotrem [Alienem] Bilskim, przeprowadzony przez Zapach Papieru. Czy doktorzy nauk technicznych grają w gry, który Obcy jest najlepszy, czy „Diuna” jest zbyt trudna dla 8-latka i czy można pracować przez 10 lat w piśmie o grach i nie być ani razu w redakcji (sierpień 2021).

https://www.galu.info/artykuly – wywiad z Marcinem [Borkiem] Borkowskim na stronie popularnego serwisu publicystycznego – Galu.info (wrzesień 2006).


https://zapach-papieru.pl/autorzy/borkowski ekskluzywny wywiad z Marcinem [Borkiem] Borkowskim, przeprowadzony przez Zapach Papieru. Kim byli protoplaści Kopalnego i Małolaty, dlaczego TS bazował na „piratach”, jak się robi komiksy w gazecie o grach i czy Borkowi potrzebne są studia, a także inne typowe i nietypowe pytania (grudzień 2020).

https://zapach-papieru.pl/autorzy/cwalinaekskluzywny mega-wywiad z Aleksandrą [Krupikiem] Cwaliną, przeprowadzony przez Zapach Papieru. Co to jest Krupik, kto dzwonił z łódki, żeby ją pochwalić, dlaczego złodziej na nią nie nadepnął, kto jest jej mentorem, czy lubi lans i czy rzuciła komórką w naczelnego SS-a (kwiecień 2022).

https://www.ppa.pl/scena/voyager – wywiad z Bartłomiejem [Voygerem] Dramczykiem, zamieszczony w serwisie Polski Portal Amigowy (ppa.pl). O komputerowych początkach, posiadanym sprzęcie, demoscenie i pracy w pismach amigowych, a także ulubionych grach i piwie (czerwiec 2007).

https://www.youtube.com/Rif and LMK – wywiad z Rafałem [Rifem] Frąckiewiczem i Leszkiem M. [LMK] Kujawskim, przeprowadzony na YouTube przez ekipę Loading. Jak to jest pisać do największego magazynu o grach w Polsce, czy Secret Service był profesjonalny, kto był pierwszy, a kto trzeci po Bogu w redakcji i czy można pisać teksty po paru piwkach (marzec 2020).

http://c64power.com/index.php/artykuly/ – wywiad z Piotrem [Gawronem] Gawrysiakiem i Dariuszem [Sir Haszakiem] Michalskim, opublikowany na łamach serwisu c64power.com. O początkach Top Secretu, błędach i grzechach zarządzania pismem, Krzysiu Kubeczko, imprezce z okazji Jubileuszu 50 numeru i innych spraw(k)ach (luty 2002).

https://zapach-papieru.pl/autorzy/gawron/ – „Jestem osobą strasznie nieśmiałą” – ekskluzywny wywiad z Piotrem [Gawronem] Gawrysiakiem, przeprowadzony przez Zapach Papieru. M.in. o tym, czy woli Atari czy Commodore, czy da się pisać o grach na palmtopie, ile pomieszczeń zajmowała redakcja Top Secret, czy Bajtek był bez majtek i do czego Micz go zmusił (wrzesień 2023).

https://sztab.com/Wywiad-Z-Bergerem.html – wywiad z Dariuszem [Bergerem] Góralskim na stronie – sztab.com. Skąd historyczne zainteresowania, dla kogo pracował, a komu tylko robił przysługę (2002).
http://portal.strategie.net.pl/ – wywiad z Dariuszem Góralskim na stronie portal.strategie.net.pl. O tworzeniu wojennych gier planszowych (2017).

https://polygamia.pl/Gulash – „Pytaj o Wszystko” – wywiad z Marcinem [Gulashem] Góreckim w serwisie polygamia.pl (październik 2011).

https://zapach-papieru.pl/autorzy/konderski – „Większość niesnasek udało się wyjaśnić dopiero po wielu latach” – ekskluzywny wywiad z Markiem [Hammerem] Konderskim, przeprowadzony przez Zapach Papieru. Wspomnienia od połowy lat 80-tych po dzisiejsze czasy, kulisy pracy w Resecie, korporacjach, w branży i poza branżą (luty 2022).

https://www.youtube.com/watch?v=H – „Japonia oczami fana” – wywiad na YouTube z Robertem [Mr. Rootem] Korzeniewskim, przeprowadzony przez Pawła [Mr Jedi] Musiałowskiego. Spotkanie dwóch fanatyków mangi i anime, kiedyś konkurentów w prasie i branży gier, prywatnie przyjaciół, szczególnie w dyskusjach o Japonii (lipiec 2013).

http://zapach-papieru.pl/autorzy/kucharz – „Byłem człowiekiem decyzyjnym” – ekskluzywny wywiad z założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym pism CD-Action i Action Plus Jerzym [Fredem] Kucharzem, przeprowadzony przez serwis Zapach Papieru. Kto założył Silver Shark, dlaczego CD-Action odniósł sukces, kto komu napędził stracha i dlaczego CDA został miesięcznikiem, a także inne nieznane fakty (maj 2020).

https://www.eurogamer.pl/articles/2013-07-12 – „Nie wiedzieliśmy, że jest popularny” – Emil [Emilus] Leszczyński opowiada o kulisach powstania i upadku programu Escape – artykuł na stronie eurogamer.pl (lipiec 2013).

https://www.esensja.pl/gry/wywiady/Micz – „Nie żałuję ani minuty spędzonej nad klawiaturą” – wywiad z Piotrem [Miczem] Mańkowskim w serwisie Esencja.pl. O książce „Cyfrowe marzenia. Historia gier komputerowych i wideo”, historii gier wideo, pisaniu o niej, o tym czym jest dobra gra, o „grze ostatecznej” i przyszłości (październik 2010).

https://gry.wp.pl/artykul/wywiad,piotr-pawlakPiotr Pawlak – Redaktor Naczelny Valhalli – wywiad w serwisie gry.wp.pl. Garść informacji o karierze Piotra jako dziennikarza growego, o jego przeszłości i planach na przyszłość. Te plany w chwili powstawania wywiadu obejmowały doprowadzenie Valhalli na szczyt. Jak wiemy, nie udało się (kwiecień 2000).

https://www.youtube.com/watch1 oraz https://www.youtube.com/watch2 – wywiad wideo w dwóch częściach z Jackiem [Randallem] Piekarą w serwisie xiegarnia.pl. Generalnie jest to wywiad z Jackiem – pisarzem fantastycznym, a nie Jackiem – dziennikarzem growym. Fani inkwizytora mogą obejrzeć obie części, fani gier – tylko drugą (marzec 2014).

https://fsgk.pl/atak-zombie-wywiad/ – wywiad z Piotrem Pieńkowskim w serwisie fsgk.pl. Wszystko o grze planszowej „Atak zombie”, której Piotr jest autorem: czym to się je, skąd wziął się pomysł, etapy tworzenia gry, wątpliwości, trudności itd. (listopad 2014).

https://zapach-papieru.pl/autorzy/pienkowski ekskluzywny wywiad z Piotrem [Naczelnikiem] Pieńkowskim, przeprowadzony przez serwis Zapach Papieru. Dlaczego w ciągu 11 lat naczelnikowania w Świecie Gier Komputerowych nie wymieniono go na lepszy model, z kim miał kosę, a z kim nie, którym pismem postraszył dystrybutorów, czy korzystał z „lewego” softu i kto wymyślił Cybermychę (grudzień 2021).

https://www.youtube.com/watch?v=71LustZD2HkPixel Heaven 2013 – relacja z panelu dyskusyjnego pt. „Gdzie oni są? Magiczne czasy polskiej prasy komputerowej lat 80. i 90”. W dyskusji udział wzięli: Pegaz Ass, Sir Haszak, Voyager, Micz, Borek, Berger, Badjoy i Joseph. Zaocznie puszczono film z wypowiedziami Alexa i Gawrona (czerwiec 2013).

https://www.youtube.com/watch?v=NrFj-EVo-k4Pixel Heaven 2014 – relacja z panelu dyskusyjnego pt. „Retro Stories: Prasa Growa „Fala Druga””. W dyskusji udział wzięli: Piotr [Naczelnik] Pieńkowski, Michał [Krooger] Cichy, Aleksy [Alex] Uchański, Michał [Mielu] Mielcarek, Marek Suchocki, Maciej Kuc, Marcin [Koso] Kosman (czerwiec 2014).

https://www.youtube.com/watch?v=op86Pixel Heaven 2014 – relacja z panelu dyskusyjnego pt. „Magazyn Amiga – początki wspaniałej przygody”. W dyskusji, prowadzonej przez Rafała Wiosnę udział wzięli Jarosław Horodecki i Marek Pampuch. Dowiecie się m.in. jakie były początki pisma i dlaczego Marek nie lubi jeździć koleją.

https://starekonie.wordpress.com/poprawa/ – wywiad z Jerzym Poprawą, redaktorem naczelnym CD-Action, przeprowadzony przez redakcję bloga Stare Konie. Czy robienie tego samego przez 20 latach się nie nudzi, jaka jest recepta na długowieczność pisma, kto jest konkurencją dla CDA, jaki jest ulubiony magazyn o grach Mac Abry, dlaczego Hitler jest na okładce Retro i gdzie się podział dział „Scena” (lipiec 2017).

https://zapach-papieru.pl/autorzy/poprawaekskluzywny wywiad z Jerzym [Mac Abrą] Poprawą, przeprowadzony przez serwis Zapach Papieru. Kto go chciał podkupić z CD-Action, ile rozdał autografów, z kim handlował piratami i kto doprowadził CDA na skraj upadku, a przede wszystkim czy wszyscy już wiedzą kim jest Smuggler (październik 2021).

https://www.polygamia.pl/Martinez – „Pytaj o Wszystko” – wywiad z Marcinem [Martinezem] Przasnyskim w serwisie polygamia.pl. Skąd wzięła się nazwa Secret Service? Dlaczego pismo upadło? Dlaczego było najlepsze? Czy Atari to wiocha? (październik 2011).

https://gamezilla.komputerswiat.pl/2010/ – „Moje w Top Secrecie początki” – wyznania Tomasza [Dixie] Przyjemskiego o jego dziennikarskich doświadczeniach, m.in. dlaczego recenzje wyparły opisy gier, czy opisywanie przygodówek kiedyś miało większą niż teraz magię, a także czemu Jacek Piekara opisywał kilkuletnie gry i nie używał pseudonimu (kwiecień 2010).

https://strefapsx.pl/wywiad-oppsm/ – wywiad z Markiem Suchockim, szefem Computer Graphics Studio, wydawcą Oficjalnego Polskiego PlayStation Magazynu. Jest głównie o tym, jakie były kulisy pozyskania licencji od Anglików na wydawanie pisma o PlayStation. Czy to był dobry biznes, czy niechciane dziecko? Są też wspominki o początkach lat 90-tych: kserowanych instrukcjach, wypożyczanych komputerach, CGS-ie, a także komu Marek Suchocki kazał się pocałować w dupę (listopad 2015).

https://www.youtube.com/cz_1, https://www.youtube.com/cz_2, https://www.youtube.com/cz_3 – wideo wywiad z Przemysławem [Ścierą] Ścierskim, przeprowadzony przez ekipę Gramitacji. Oprócz kwestii dotyczących kierowania PSX Extreme i ulubionych gier Ściera zwierza się także, w jaki sposób wyśnił (dosłownie) swoją żonę (listopad 2010).

https://zapach-papieru.pl/autorzy/uchanskiekskluzywny wywiad z Aleksym [Alexem] Uchańskim, przeprowadzony przez serwis Zapach Papieru. Czy pogardza Gunsami, dlaczego zaczynał od peceta, komu podkładał głos w Teenagencie, których artykułów się wstydzi, czy lubi Secret Service i dlaczego nigdy nie kibicował Legii na Żylecie (marzec 2023).

https://polska.googleblog.com/pac-man.html – wywiad z Marcinem [Jackiem Fasolą] Wicharym w serwisie Google Blog Polska. Jak się robi doodle’a z Pac-Manem, kim jest w Google i czy wciąż go fascynują gry (maj 2010).

http://atarionline.pl/v01/wiewior/ – wywiad z Maciejem [Wiewiórem] Wiewiórskim w serwisie Atari Online.pl, m.in. o tym, dlaczego „małe Atari”, jak się robi filmy SF i z jakiego powodu nie wydał papierowego systemu RPG (styczeń 2010).

https://polygamia.pl/pytaj-o-wszystko-zielinski – wywiad z Tadeuszem [Zooltarem] Zielińskim w serwisie Polygamia.pl. Poruszane są głównie kwestie związane z zatrudnieniem w Riot Games i grą League of Legends, ale są też tematy starsze: praca w telewizji Hyper + i prasie growej, anegdoty, żarty, sekret młodego wyglądu itd. (maj 2013).

http://atarionline.pl/v01/zientara/ – wywiad z Wojciechem Zientarą w serwisie Atari Online.pl. Pada kilka kluczowych pytań i odpowiedzi: dlaczego Atari a nie coś innego, dlaczego Bajtek a nie Komputer czy dlaczego żeglarstwo a nie branża informatyczna. Choć na to ostatnie pytanie odpowiedzi nie znajdziecie (wrzesień 2011).

https://www.youtube.com/watch?v=wYFejwr1oro/ – kolejny, tym razem wideo-wywiad, przeprowadzony z Wojciechem Zientarą przez Krzysztofa A. Ziembika, redaktora serwisu Atari Online.pl. Uwaga: jest to wywiad-rzeka, trwający prawie 2 godziny! (marzec 2018).