Zespół


Dawniej nie było Internetu. Kontakt ze światem gier odbywał się poprzez giełdę, zloty fanowskie i prasę o grach. Tą ostatnią, szczególnie w pierwszym okresie istnienia tworzyli młodzi, zakochani w grach fanatycy, najczęściej bez wykształcenia i doświadczenia dziennikarskiego. Nikomu to jednak nie przeszkadzało. Głód wiedzy był tak wielki, że w latach 90-tych nastąpił prawdziwy wysyp czasopism o grach. Dziś wiele z nich doczekało się statusu kultowych. Kto je jeszcze pamięta?

MY!!!

Avok

AVOK
Miejsce zamieszkania: Kraków
Pomysłodawca i założyciel Zapachu Papieru. Twórca zawartości strony. Karierę gracza zaczynał jeszcze w PRL-owskich czasach, w słynnych budkach z fliperami. Wydawał na automatach każdy grosz. Potem przyszły marzenia o własnym sprzęcie do grania, które w końcu udało się zrealizować.

Przez te wszystkie lata posiadał rozmaite komputery i konsole, jak Commodore Plus/4, Atari 800XL, C64, Amiga 500, PC, Amiga CD-32, Nintendo 64, Dreamcast, GBA, GameCube, PSP, X360 itd. Sprzedając poprzedni model, kupował jednocześnie następny. Potem złapał bakcyla retro i od kilku lat już nie sprzedaje, a tylko nabywa stare maszynki do grania. Obecnie, oprócz PC posiada komputery i konsole:

Komputery

Commodore 64 (stacja dysków, magnetofon, cartdridge)

Konsole stacjonarne

Atari 2600 Jr (1986),
Binatone TV Master MK 10 (1977),
Capcom Home Arcade,
GameCube,
Interton Video Computer 4000 (1978),
Pegasus (dwa modele),
Nintendo 64,
Nintendo Switch,
PlayStation,
PlayStation 2 (cztery modele),
PlayStation 3,
PlayStation 4,
Sega Mega Drive (klon),
Universum Color-Multi-Spiel 4106 (1981),
Xbox (dwa modele),
Xbox 360,
Xbox Series X.

Konsole przenośne

GameBoy,
GameBoy Color,
GameBoy Advance,
Nintendo DS,
Nintendo 3DS,
Watara Supervision (dwa modele),
Game.com,
Sega GameGear,
Atari Lynx II,
Gizmondo,
Nokia N-Gage,
Leapster,
WonderSwan Color,
Neo Geo Pocket,
PSP (dwa modele),
PS Vita,
Yakima Electronics.

Gierki elektroniczne

Bandai Electronics:
Tutankhamon (1983)

CGL:
Puck Monster (1982)

Conic:
Football (70’s)

Elektronika:
Ну, погоди! / IM-02 (80’s)
Oхота / IM-16 (1990)

Epoch:
Invader From Space (1980)
Tarzan (1983) – dystrybucja Schuco
Wood Man (1982)

Gakken:
Backgammon (80’s)
Frogger (1983) – dystrybucja Lindy
Trojan Horse
(1981)

Hasbro:
P-O-X (2001)

Mattel Electronics:
Hockey (1978)
Soccer 2 (1979)

Mc Donald’s:
Knuckles Baseball (2005)
Sonic`s Action Game (2004)

Nintendo:
Mario Bros. (1983)
Mario’s Cement Factory (2014)

Play & Time:
King of Cosmos (80’s)

Systema:
Golf Master 2 (1992)

Tiger:
Shinobi (1988)
Smurf (1982)
WCW Grudge Match (1999)

Tomy:
Tennis (1980)

Producent nieznany:
Frog (nn)
Sudoku (nn)

Jest na czym i w co pograć.

Fragment kolekcji Avoka

Oprócz nowych tytułów Avok kolekcjonuje gry retro, a przy wyborze tytułów z pomocą przychodzą mu stare pisma o grach. Uwielbia je, zbiera i marzy, aby mieć największą kolekcję w Polsce.


Junior

JUNIOR
Miejsce zamieszkania: Kraków
Administrator i twórca WordPressowej wersji Zapachu Papieru. Mimo iż nie pamięta czasów Atari 800XL, Bajtka i Top Secretu, nie przeszkadza mu to ciąć na retro sprzęcie i przerzucać stosy makulatury. Lubi też nowe gry, dlatego równie mocno poważa Montezumę, co Elder Ringa. Stare gazety o grach szanuje, nowych nie trawi. Uczestnik większości edycji Pixel Heaven, Krakowskich Retrospekcji i każdej retro imprezy, jaka się trafi. Bywalec krakowskich Arcade i Pinball muzeów. Poza tym uwielbia Mario i Sonika i zbiera gadżety z nimi związane.

Poza retro zainteresowaniami Junior nie ukrywa, że nowe technologie, IT i programowanie w Pythonie porywają go równie mocno, a nawet mocniej, niż gumowa klawiatura ZX Spectrum czy tajniki Assemblera. Dlatego ambitnie edukuje się na studiach informatycznych, zdobywa kolejne stypendia i odgraża się, że w przyszłości wyprowadzi tą branże na prostą (bez względu na to co by to miało znaczyć).

Fragment kolekcji Juniora

W chwilach wolnych Junior przemienia się w sportowca, OCR-owca i zawodnika Ninja. Był uczestnikiem (i zarzeka się, że będzie) programu Ninja Warrior Polska.


Lemek

LEMEK
Miejsce zamieszkania: Łódź
Cichy ale pracowity współtwórca zawartości Zapachu Papieru. Graczem jest od połowy lat 90., a ponadto fanem city builderów, wyścigów oraz… klocków LEGO. Lubi powspominać minione czasy branży gier, a także zgłębiać tajniki ich powstawania (na każdej płaszczyźnie – od scenariusza, po technikalia).

Pochodzi z Rawy Mazowieckiej, obecnie mieszka na peryferiach Łodzi. Z wykształcenia informatyk, pracuje w sektorze ICT. Na co dzień szczęśliwy mąż i tata.