Linki
Poniżej linki do stron prowadzonych przez miłośników retro prasy i retro grania. Większość z nich posiada własne działy downloadu, gdzie można ściągać skanych starych pism, albo odnośniki do takowych stron/serwerów. Warto zwrócić uwagę na fora dyskusyjne, będące skarbnicą wiedzy na temat historii polskiej prasy growej, a takżem bazarem sprzedaży / wymiany archiwalnych numerów.
Archive.org – olbrzymia biblioteka książek, filmów, programów i muzyki, a także starych pism komputerowych. Można tu znaleźć wiele „rodzynków” z lat 80-90 ubiegłego wieku, jak Crash, Byte, Amstrad Action, Sinclair User czy polski Gambler.
Atari Online.pl – witryna zrzeszająca miłośników komputerów Atari. Oprócz pokaźnej bazy emulatorów, gier i dem strona może się pochwalić sporą kolekcją skanów starych czasopism, głównie o Atari, ale nie tylko.
Amiga Magazine Rack – angielskojęzyczna baza czasopism poświęconych komputerom Amiga. Spis roczników, zawartości pism, zdjęcia, okładki, skany.
Bomb Jack – fanpage gry Bomb Jack. To, co przyciągnie fanów prasy growej, to bardzo duża baza magazynów poświęconych komputerom firmy Commodore. Można tu znaleźć stare (z lat 80- i 90-tych), znane tytuły, jak Commodore Power/Play, Ahoy!, Amiga Action czy Amiga CD32 Gamer.
fsgk.pl – strona skupiająca sympatyków Świata Gier Komputerowych. Znajdziecie tu opisy filmów, seriali, gier i książek, działa też forum. Samemu periodykowi poświęcony jest dział „Legenda”, zawierający kilkuczęściową historię Świata Gier Komputerowych oraz wywiad z byłym redaktorem naczelnym czasopisma – Piotrem Pieńkowskim.
Fusion Retro Books – strona firmy wydającej pisma i książki o retro gamingu. W zakładce „PDFs” można pobrać odpłatnie wersje elektroniczne oferowanych tytułów. Na uwagę zasługuje wysoka jakość skanowanych treści i bardzo niskie ceny za pobranie plików PDF, oscylujące na poziomie 1-2 funtów.
Jaglarz.info – blog Marka Jaglarza. Zawiera zakładkę ze skanami starych polskich czasopism. Poza Resetem nie oferuje tytułów growych, posiada za to skany wielu archiwalnych periodyków komputerowych, jak Bajtek, Komputer, Mikroklan, IKS, InforMik, Commodore & Amiga czy Moje Atari.
Kolekcja CD-Action – strona Michała Milera. Autor za punkt honoru przyjął sobie skompletowanie wszystkiego, co jest związane z CD-Action. Na razie na stronie znajdziemy skany okładek pisma (numery normalne, alternatywne, specjalne), boxów płyt i zdrapek. Witryna ciągle się rozwija i być może wkrótce zaoferuje jeszcze więcej „ekszynowych” atrakcji.
Komoda & Amiga plus – witryna poświęcona komputerom Commodore. Prowadzona przez pasjonatów tworzących C&A Fan, e-zin nawiązujący do wydawanego w latach 90-tych pisma C&A. Po połączeniu sił z grupą wydającą mag Komoda nowy team stworzył magazyn, który – uwaga! – można kupić w wersji papierowej! Pisma nie kupicie w kiosku, ale można je zamówić on-line.
PDF-magazines.org – angielskojęzyczna strona oferująca czasopisma do ściągnięcia w formacie PDF. W dziale prasy o grach można znaleźć takie tytuły, jak Retro Gamer, PC Pilot czy Playmania. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie kolejkowanie z powodu nadmiaru chętnych na pobieranie za free. Można problem obejść, ale trzeba zapłacić.
Retromags – angielskojęzyczna baza retro pism, okładek i skanów, zawierająca dziesiątki tytułów, głównie ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii. Można znaleźć nawet dość egzotyczne periodyki: z Chin, Meksyku, Argentyny czy Brazylii. Serwis jest aktywny i wciąż uzupełnia swoją bazę.
Retronics – sklep sprzedający artykuły związane z retro branżą komputerową, m.in. reedycje starych polskich gier i czasopism. Wśród pism można znaleźć takie tytuły jak Top Secret, Bajtek, Komputer, Commodore & Amiga, Computer Sudio, PSX Fan czy Gry Komputerowe. Oferta sklepu wciąż jest aktualizowana.
Retroreaders.firmowo.net – forum zastępcze, uruchomione w miejsce oficjalnego, zamkniętego w grudniu 2014 r. forum Retroreaders – strony miłośników prasy komputerowej retro. Obecnie nieaktywne.
Retroreaders – Biblioteka Klasyki Komputerowej – strona założona przez miłośników starej prasy komputerowej, książek i zinów. Mimo, iż nie jest aktualizowana od 2012 roku, dysponuje dużą biblioteką skanów starych czasopism, w tym wszystkich ważniejszych tytułów growych. Obecnie nieaktywna.
Stare e-gry – serwis poświęcony archiwalnym grom na 8-, 16-bitowce, PC i konsole. Na uwagę zasługuje duża baza tytułów, emulatorów, trainerów, kodów itd. Jest także dział „Czasopisma” z pokaźną ilością starych tytułów prasowych do ściągnięcia, zarówno o grach, jak i komputerach i IT.
Strefa PSX – witryna internetowa dedykowana konsoli PlayStation. Wśród dostępnych materiałów można znaleźć skany okładek oraz wykazy recenzji, ocen i solucji na PSX-a zarówno z popularnych magazynów konsolowych (PSX Extreme, NEO Plus), jak i periodyków mniej znanych (PlayStation Plus, PlayerStation Plus czy OPPM).
Taki sobie katalog zamkniętych czasopism komputerowych – megapotężna baza czasopism komputerowych, w tym growych, stworzona przez erda. Mnóstwo informacji, setki miniaturek okładek, linki do skanów itp. Od kilku lat strona nie jest już uzupełniana.
Try2Emu – polski serwis o emulatorach – strona poświęcona emulacji i retrogamingowi. Interesującą częścią serwisu jest zakładka „Redux”, zawierająca kolekcję starych czasopism komputerowych po liftingu. Jakość odnowionych numerów Bajtka, Komputera czy IKS-a jest nieporównywalnie lepsza od skanów.