Strona główna » Redaktorzy/autorzy » Dariusz Michalski, [Sir Haszak]

Dariusz Michalski, [Sir Haszak]


Rok urodzenia: 1969
Praca w pismach: Top Secret (1992-1996 i 2002-2003), Bajtek (1993-1996), Gambler (1997-1999), Komputer Świat Gry (2000-2009), Play (2003-2012), Secret Service (2014), Pixel (2015-2022)
Stanowisko: redaktor, z-ca redaktora naczelnego (Gambler)
Inne pseudonimy: b/d

Dariusz [Sir Haszak] Michalski – dziennikarz, redaktor pism o grach komputerowych, specjalista od strategii i managerów. Kontakt z prasą komputerową (konkretnie ze Spółdzielnią Bajtek) nawiązał na początku lat 90-tych, w związku z koniecznością odbycia praktyk studenckich. Pisał równolegle do Top Secret i Bajtka, z akcentem na magazyn o grach. Zadebiutował w 13-tym numerze Top Secret (listopad-grudzień 1992 r.) opisem gry The Manager. Na uwagę zasługuje jednak TS 16, w którym zaprezentował swoją autorską rubrykę „Jest taktycznie”. Dział ten, traktujący o grach strategicznych, taktycznych i managerach, w krótkim czasie zyskał olbrzymią popularność i stał się jednym z filarów magazynu. Sam Sir Haszak, oprócz tworzenia tekstów zajmował się też ich korektą. Z czasem stał się w Top Secret postacią charakterystyczną – został członkiem słynnego Triumwiratu i bohaterem komiksów, tworzonych przez redakcję i publikowanych na łamach gazety. Działał w Top Secret i Bajtku aż do zamknięcia obu pism jesienią 1996 roku.

Będąc jeszcze w Top Secret, Dariusz Michalski rozpoczął współpracę z twórcami programu telewizyjnego o grach – Escape. Program, którego pomysłodawcą był Emil [Emilus] Leszczyński, emitowany był w latach 1996-1998 i mimo ograniczonego zasięgu cieszył się w Polsce ogromną popularnością. Sir Haszak zajmował się przygotowywaniem tekstów, które czytał znany polski lektor Tomasz Knapik.

Po zakończeniu pracy w Top Secret Dariusz Michalski przeszedł do Gamblera, gdzie, w końcowym etapie działalności pisma, pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego. Pisał także o grach dla magazynu komputerowego Enter (1997). Kolejnym krokiem było przejście Sir Haszaka do wydawnictwa Axel Springer Polska (2000) i praca w nowo powstałym tytule – Komputer Świat GRY. W 2002 roku zasilił na krótko reaktywowany po sześciu latach Top Secret. Niestety, z powodu słabej sprzedawalności wydawca zamknął pismo na początku 2003 roku, po wydaniu zaledwie czterech numerów. Poza pracą w Komputer Świat GRY, Sir Haszak był również członkiem redakcji innego Axelowego tytułu – magazynu o grach Play. Do obu periodyków pisał przez wiele lat, a z samym Play’em związał się do samego końca pisma w 2012 roku. Rok później wystartował z cyklem felietonów na łamach serwisu Gadżetomania.pl. Uczestniczył w reaktywacji magazynu Secret Service (2014), a w latach 2015-2022 współpracował z czasopismem Pixel.

Dariusz Michalski współpracował także z polskimi wydawcami przy lokalizacji gier. Był odpowiedzialny m.in. za redakcję tekstu tłumaczenia Gears of War (2007) dla firmy CD Projekt.

Fani elektronicznej rozrywki i prasy o grach mieli szanse spotkać i posłuchać na żywo Dariusza Michalskiego w czerwcu 2013 roku, na imprezie Pixel Heaven 2013. Sir Haszak wziął tam udział w dyskusji pt. „Gdzie oni są? Magiczne czasy polskiej prasy komputerowej lat 80. i 90”, a wśród zaproszonych byli: Pegaz Ass, Voyager, Micz, Borek, Berger, Badjoy i Joseph. Panel poprowadził Piotr [Micz] Mańkowski. Od tego czasu co roku aktywnie wspiera kolejne edycje Pixel Heaven.

Niezależnie od działalności w branży gier, Dariusz Michalski przez kilka lat piastował stanowisko sekretarza redakcji w medycznym periodyku Medical Tribune Polska. Od 2015 roku pracował w branży pro-audio jako koordynator ds. marketingu w firmie Audiostacja s.c., natomiast obecnie pełni funkcję Customer Relations Managera w Zakładzie Automatyki ZREMB w Warszawie.

Ankieta personalna Dariusza [Sir Haszaka] Michalskiego (Bajtek nr 12/1993):

Dariusz Michalski w 1993 roku.

Imię, nazwisko, pseudonim: Dariusz Michalski, Sir Haszak (Polska)
Wiek: 24 lata
Stan cywilny: żona, bezpotomny
Wykształcenie: wyższe niż średnie
Znak zodiaku: Rak
Wzrost: 186 cm
Waga: ?
Kolor oczu: szary
Kolor włosów: szatyn
Od kiedy w Bajtku: lipiec 1992
Aktualne stanowisko: p.o. szefa Mikromagazynu
Czym zajmował się dawniej: ?
Hobby: komputery, zwłaszcza gry, brydż, tenis stołowy, pisanie głupot i oddychanie świeżym (!) powietrzem

Z komputerem zetknąłem się po raz pierwszy w połowie lat 80-tych. Była to wspaniała maszyna Atari 800 XL. Nie moja zresztą. Właściciel był wielce wyrozumiałym i cierpliwym człowiekiem – gdy nie mógł się mnie pozbyć do godziny 22 – pogodzony z losem zasypiał. Ja oczywiście pasjami męczyłem produkty rozrywkowe przeznaczone dla 800 XL (Zaxxon, Stalingrad 1942, Survivor itp.).

Kolejnymi komputerami, nie wywołującymi już takich emocji, były Unipolbrit (ze stacją dysków!) i ZX Spectrum +. Ten ostatni należał do brata, co nie przeszkadzało mi rozkoszować się takimi poważnymi produktami, jak Kick Off 2, Commando, Defender of the Crown czy Bridge Player 3.1. Na szkolnym Unipolbricie próbowano nauczyć mnie programowania, czego owocem był napisany w BASIC-u wespół z kolegą program – gra w kości. Dotąd nie wiem, jak to zrobiłem, i chyba już nie dojdę.

Na studiach spotkałem się z PC XT i edytorem tekstów CW 3.15, którego starano mnie usilnie nauczyć, nie bez rezultatów. Stąd się wziął mój sentyment do tego edytora.

Kolejnym, tym razem moim komputerem, był wypracowany w pocie czoła PC AT. Na nim zacząłem już poważniejsze prace i właściwie, to on był jednym z głównych powodów trafienia do Bajtka i Top Secretu.

Obecnie jestem szczęśliwym posiadaczem 386 DH 25 MHz (czekam na list z Muzeum Techniki), ale na razie on mi wystarcza. Używam go głównie do pisania tekstów pod QR-Tekstem. Poza tym gram notorycznie, odkąd zaciągnąłem się do Top Secretu, we wszystko, co mi na dysk twardy wejdzie (a jak zwykle w takich razach jest on za mały).

Pixel Heaven, czerwiec 2018 roku. Pierwszy z lewej: Dariusz Michalski.