Reset


Data pierwszego/ostatniego numeru:

maj 1997 / lipiec 2001

Ilość numerów: 52

51 – numery zwykłe
1 – wydanie specjalne

Nakład:

70 000 egz. (1997)
53 367 – 70 000 egz.(1998)*
68 040 egz. (1999)**
63 742 egz. (2000)
b/d (2001)
* – do nr 9/98 nakład ze stopki pisma, od nr 10/98 – średni nakład jednorazowy wg ZKDP
** – łączny średni nakład jednorazowy Reset i Reset CD wg ZKDP

Liczba stron:

100-116 (1997)
116 (1998)
100-116 (1999)
84-108 (2000)
84-116 (2001)

Wydawca:

ZPR Express Sp. z o.o. – Warszawa (1997-1998)
ZPR Express S.A. – Warszawa (1998-2001)
ZPR Express Sp. z o.o. – Warszawa (2001)

Adres redakcji:

ul. Chłodna 35/37, 00-867 Warszawa (1997-1999)
ul. Senatorska 13/15, 00-075 Warszawa (1999-2001)

Indeks:

338443 – edycja bez CD
347337 – edycja z CD

ISSN:

1428-2860 – edycja bez CD
1428-6041 – edycja z CD

Format:

205×282 mm – nr 1 z 5/1997- nr 24 z 4/1999
205×275 mm – nr 25 z 5/1999 – nr 51 z 7-8/2001

Charakterystyczne rubryki:

Skrzynka niekontraktowa, Na Horyzoncie, Cheaty zamiast resetu, Multimedia, Blacha, Internet, Komiks Johny, Odloty, Komiks Pyłek, Komix, Gra miesiąca, QuakeWorld, Przygrywki, Intro, Klub strategii, Kącik Starcrafta, Komiks Górsky & Butch, Kolumna 114, Konsole, Karty, Dla ucha, Temat numeru, Kinematograf.

Inne wyróżniki:

białe lub czarne litery tytułu na okładce z czerwoną literą „e”, napis pod tytułem: magazyn gier komputerowych (nr 1-16), magazyn cyber niekulturalny (17-51), magazyn niekulturalny z cybertalerzykiem (edycja CD), powtarzające się w szacie graficznej odcisk palca, lupa, pieczątka i spirala.

Reset nr 1 – 5/97

Reset – miesięcznik o grach, wydawany w latach 1997-2001 przez wydawnictwo ZPR Express. Wydawcą pisma był Grzegorz Lindenberg, założyciel i pierwszy redaktor naczelny Super Expressu, który zatrudnił ekipę doświadczonych redaktorów, głównie z Secret Service. Pierwsze rozmowy w sprawie nowego tytułu toczyły się już jesienią 1996 roku, a na wiosnę 1997 rozpoczęto prace nad numerem premierowym. Redaktorem naczelnym periodyku został Jacek [User Jama] Marczewski, który wymyślił też nazwę pisma. Pierwszy numer Resetu, w nakładzie 70 tys. egzemplarzy, ukazał się w maju 1997 roku. Kosztował 3,50 zł i posiadał 100 kolorowych stron.

Dział „Odloty”

W chwili premiery Reset sprzedawany był jako „magazyn gier komputerowych”, koncentrując się na grach na PC. Trzon periodyku był podobny jak w innych tytułach growych i zawierał: nowości, zapowiedzi, recenzje, a także publicystykę, rubrykę listów i konkursy. Cechą wyróżniającą pismo na tle konkurencji był swobodny styl pisania, nietypowa szata graficzna i rozbudowany dział publicystyki. Królował luz i pisanie w „jajcarskiej”, pełnej żartów, przekręcanych nazw i umyślnych lapsusów językowych konwencji. Unikalny layout autorstwa Mirosława Urbaniaka bazował na symbolach odcisku palca i lupy. Dział publicystyki („Odloty”) był bardzo rozrośnięty, pochłaniał 20 i więcej procent magazynu, skupiając się prawie wyłącznie na tematach niezwiązanych z grami (UFO, filmy, literatura, historia, gry fabularne, technika wojskowa, motoryzacja, komiks itd.). Część artykułów pisana była przez czytelników. „Odloty” były czymś niespotykanym wśród czasopism o grach i z czasem stały się wizytówką Resetu.

Sprzedaż pierwszego numeru osiągnęła 40 tys. egzemplarzy i była na tyle satysfakcjonująca, że wydawca postawił na dalszy rozwój i promocję pisma. Już od drugiego numeru można było nabyć sprzedawany oddzielnie krążek CD. Wystartował Reset BBS, działający w ramach sieci FidoNet, a także strona www.reset.com.pl. Czytelnicy, którzy zdecydowali się na prenumeratę, otrzymywali darmowe konta e-mailowe. Od jesieni 1997 roku redaktorzy Resetu brali udział w cyklicznych audycjach o grach w radiu ESKA. W numerze 5 opublikowano ankietę dla czytelników, dającą im szansę ocenić i wpłynąć na kształt pisma. Pojawiła się też kwestia pisania o konsolach, chwilowo odłożono ją jednak w czasie. Decyzja ta pozwoliła reklamować się na łamach periodyku np. magazynom konsolowym (PSX Extreme, NEO Plus).

Redakcja Resetu w 1997 roku

Pierwsze poważne zmiany personalne w Resecie nastąpiły po ukazaniu się ośmiu numerów. Z końcem 1997 roku zwolniony został Jacek Marczewski, w krótkim czasie szeregi redakcji opuścili Piotr [Micz] Mańkowski, Radosław [von Radkovitsch] Walczyk, Piotr [Gawron] Gawrysiak, Dariusz [Berger] Góralski i Paweł [Pejotl] Jankowski. Nowym redaktorem naczelnym został Emil [Emilus] Leszczyński, zespół uzupełnili nowi autorzy: Piotr [Kruk] Leszczyński, Kamil [RooS] Ruszkowski czy Zofia Kurek. Zorganizowano od nowa działy („QuakeWorld” Roosa, strategiczny Sathorna), dokonano niewielkiego liftingu szaty graficznej (nazwy rubryk, metryczki gier, znaczki jakości), a od kwietnia 1998 roku wprowadzono cover DVD (sprzedawany wciąż osobno). Nie wszystkie zmiany były jednak przyjazne graczom. Rezygnacja np. ze wstępniaków sprawiała, że czytelnicy nie byli zorientowani, co się w piśmie dzieje, nikt nie informował ich ani o zmianach, ani o planach.

Reset CD nr 9

W lipcu 1998 roku Marek [Hammer] Konderski zastąpił Emila Leszczyńskiego. Czasopismo wciąż szukało nowych dróg rozwoju i wdrażało nowe pomysły. Od września uruchomiono dawno wyczekiwany dział konsolowy i zaproszono do współpracy redaktorów NEO Plus: Marcina [Gulasha] Góreckiego, Krzysztofa [Banana] Paplińskiego i Miłosza [Grabarza] Brzezińskiego. W listopadzie sprzedawany dotychczas oddzielnie Reset CD został dołączony do pisma i tym samym w sprzedaży pojawiły się dwie wersje magazynu – z płytą i bez. Na krążku można było znaleźć dema, filmy, poradniki, patche, drivery i programy narzędziowe, a także twórczość czytelników. Dla tych bez dostępu do Internetu zamieszczano także off-line’ową wersję strony www.reset.com.pl

Rubryka „QuakeWorld”

Niecały rok po zmianie naczelnego nastąpiła kolejna roszada: Marka Konderskiego zastąpił Adam Siemieński. W owym czasie skład redakcyjny sporo rotował, doszli także nowi autorzy. W numerze 30 (10/1999) na łamy pisma powrócił wstępniak. Zmieniono szatę graficzną niektórych działów („QuakeWorld”, sprzętowy), zmodyfikowano system ocen, pojawiła się także kolejna ankieta dla czytelników. Wyraźny rozkwit przeżywała rubryka „QuakeWorld” prowadzona przez Kamila [RooSa] Ruszkowskiego, a sam autor stał się rozpoznawalną postacią w świecie online’owych strzelanin. Kiedy jednak jego dział się rozwijał, inny – konsolowy został zamknięty. Artykuły autorów z NEO Plus przystały się ukazywać na łamach Resetu, a nikt z redakcji tematyki konsolowej nie pociągnął. Tym samym wrócono do korzeni i pisania o grach wyłącznie na PC.

Jacek [DeStroyer] Grabowski

Mimo zabiegów mających uatrakcyjnić i zachęcić do kupna pisma, Reset systematycznie tracił czytelników. Z początkowych 40 tysięcy miesięcznie w 1998 roku sprzedawano średnio 28 tysięcy. Rok później, głównie dzięki ukazaniu się wersji z płytą CD sprzedaż poszła o kilka tysięcy w górę, ale w 2000 znowu spadła. Próbowano temu zaradzić na różne sposoby. Uproszczono sposób zamawiania prenumeraty (infolinia), kusząc czytelników koszulkami, plecakami, pokrowcami na CD czy portfelami z logo magazynu. Braki wpływów ze sprzedaży rekompensowano reklamami wszystkiego: karmy dla ryb, akcesoriów do akwarium, lodów, przewodników turystycznych, zegarków, a nawet keczupu. W połowie 2000 roku ściągnięto do Resetu znanego z Gamblera Jacka [DeStroyera] Grabowskiego, który miał dokonać koniecznych zmian. Niestety, jego pierwsze decyzje dotyczące m.in. wycięcia „Odlotów” z wersji magazynu bez CD i dołożenia publicystyki do wersji z płytą spotkały się z ogromną krytyką ze strony czytelników, którzy w większości kupowali wersję bez covera. Niektóre posunięcia musiały zostać cofnięte.

Reset nr 51 z 7-8/2001

Rok 2001 okazał się kluczowy dla Resetu. Celem ruszenia słupków sprzedaży wprowadzano kolejne zmiany. Nowe rubryki („Cover Story”, wkładka „DOS – Dodatkowe Osiem Stron”) czy lifting szaty graficznej były tylko wstępem do „mocnego uderzenia”, które nadeszło w kwietniu wraz numerem 48. Po raz pierwszy dołączono wtedy do magazynu dwa kompakty z pełną wersją gry (SWAT 2). Od tej chwili dwie płyty CD i „pełniaki” stały się standardem w Resecie. Niestety, na ratunek dla pisma było już za późno. W czerwcowym, 50 numerze nie pojawił się nawet artykuł jubileuszowy. Kolejny Reset wydany został jako numer podwójny (7-8/2001) i okazało się, że był to numer ostatni.

Po zamknięciu magazynu grupa wiernych fanów stworzyła w 2003 roku e-zin Reset Forever, który layoutem i stylem starał się nawiązywać do oryginalnego tytułu. Nikt z redakcji zamkniętego czasopisma nie brał udziału w tworzeniu maga, który przetrwał cztery lata i zakończył działalność wiosną 2007 roku. Kilkanaście lat później, w trakcie imprezy Pixel Heaven 2019, wydano specjalny numer (52) Resetu. Na imprezie zorganizowano także panel dyskusyjny z redaktorami pisma, prowadzony przez Michała [Kroogera] Cichego.

Redaktorzy naczelni:
Marek [Hammer] Konderski
(1998-1999, 2000)
Adam Siemieński
(1999)
Redaktorzy / współpracownicy:

Dawid Brykalski
Jan Buśko
Michał [CeFeK] Cegła
Paweł [PooH] Chmielowiec
Michał [Krooger] Cichy
Łukasz Denejko
Arkadiusz P. Gałecki
Krzysztof [Kilogram] Gawrysiak
Dariusz [Berger] Góralski
Marcin [G1200, Gutek] Gutkiewicz
Robert Hoch-Adler
Emil Idzikowski
Adam [Sathorn] Jagiełło
Paweł Jagóra
Witold Jakubowski
Piotr [Yanoos] Janus
Tomasz [Eldgar] Jarzębowski
Leszek Konaszewski
Jakub Kowalski
Tomasz [Coval] Kowalski
Paweł [Leviathan] Kozierkiewicz
Zofia Kurek
Piotr [Kruk] Leszczyński
Michał Macioszczyk
Michał [M.M.] Mazurkiewicz
Piotr Michałek
Łukasz Mieszkowski
Grzegorz [Gregorious] Miller
Maciej Nawrocki
Maciej [Mamut] Ogiński
Cyprian Ożyński
Jan Pachniewicz
Piotr [Bamse] Pawlak
Maciej Petrycki
Tobiasz Piątkowski
Konrad Pluciński
Agnieszka [Agnes] Prokopiuk
Tomasz [Dixie] Przyjemski
Kamil [RooS] Ruszkowski
Kamila Slawinski
Adam Sobieraj
Kamil Śmiałkowski
Roman Trylski
Tomasz [Turek] Turzyński
Radosław [von Radkovitsch] Walczyk
Piotr Wierzbowski
Radosław Wojciechowski
Krzysztof [Ator] Woźniak
Maksymilian [McSon] Wrzesiński

Ważne wydarzenia w historii pisma:
 • 05.1997 – pierwszy numer magazynu Reset pojawia się w kioskach, pod redakcją Jacka [Usera Jamy] Marczewskiego.
 • 06.1997 – pierwsze wydanie płyty Reset CD, sprzedawane osobno. Rusza strona internetowa pisma – www.reset.com.pl.
 • 01.1998 – zmiana na stanowisku redaktora naczelnego. Jacka [Usera Jamę] Marczewskiego zastępuje Emil [Emilus] Leszczyński.
 • 04.1998 – pierwszy Reset DVD.
 • 07.1998 – Marek [Hammer] Konderski zostaje redaktorem naczelnym Resetu.
 • 09.1998 – uruchomienie działu konsolowego.
 • 11.1998 – dołączenie Reset CD do pisma, sprzedaż dwóch wersji magazynu – z CD i bez.
 • 03.1999 – Adam Siemieński zostaje redaktorem naczelnym Resetu.
 • 08.1999 – zmiana na stanowisku redaktora naczelnego, nowym zostaje ponownie Marek Konderski.
 • 06.2000 – Jacek [DeStroyer] Grabowski zostaje redaktorem naczelnym Resetu.
 • 04.2001 – pierwsza pełna wersja gry dołączona do magazynu (SWAT 2).
 • 06.2001 – wydanie 50 numeru Resetu.
 • 07.2001 – ukazuje się ostatni 51 numer czasopisma Reset.
 • 08.2003 – premiera stworzonego przez fanów e-zina Reset Forever.
 • 05.2019 – jednorazowe wydanie specjalne Resetu przy okazji imprezy Pixel Heaven.
Bajzel nr 1 – 5/97

Decyzja o powstaniu Resetu została podjęta pod koniec października 1996 roku. Kolejne miesiące zajęło kompletowanie redakcji i przygotowanie premierowego numeru, który pojawił się w maju 1997 roku. Tytuł pisma został wymyślony przez Jacka [Usera Jamę] Marczewskiego, choć wcześniej rozpatrywano inne warianty jak „Chaos”, „Buldożer”, a nawet „Bajzel” (sic!). We wstępniaku pierwszego wspomniano, że magazyn tworzą ludzie z różnych redakcji o grach. Było to nadużycie, bo poza Tomaszem [Dixie] Przyjemskim i Piotrem [Gawronem] Gawrysiakiem oraz garstką debiutującą w prasie growej cała reszta przeszła z Secret Service Co ciekawe, po epizodzie w Resecie część ekipy do Secret Service powróciła.

Literówka na okładce Resetu nr 12/97

Piotr [Micz] Mańkowski w 3-częściowym cyklu felietonów „Powrócić tam: Reset”, opublikowanym na blogu cdp.pl, opisał kulisy swojej pracy w Resecie. Czytelnicy nieraz zastanawiali się, co było powodem nieoczekiwanego odejścia większości autorów z pierwszej ekipy, tuż po wydaniu ośmiu numerów. Na łamach pisma nigdy o tym nie wspominano. Według Micza problemy wewnątrzredakcyjne zaczęły się jeszcze latem 1997 roku, a powodów odejścia zespołu było kilka, m.in. pretensje wydawcy, kłótnie na kolegiach redakcyjnych czy afera z Hydeparkiem). Gwoździem do trumny miała być… literówka na okładce numeru grudniowego! W efekcie Jacek [User Jama] Marczewski – redaktor naczelny otrzymał wypowiedzenie, a powiązani z nim autorzy sami zrezygnowali.

Praca nagrodzona hełmem VFX1

W każdym magazynie o grach jednym z wabików przyciągających czytelników są konkursy. W Resecie było nie inaczej, co więcej, duży nacisk położono na to, by były one zróżnicowane. Dlatego oprócz pytań standardowych („z jakiej gry pochodzi screen”) czy banalnych („która okładka Resetu podoba Ci się najbardziej”) pojawiały się zadania bardziej wymagające, jak sporządzenie opisu tej samej gry z dwóch punktów widzenia (pozytywnego i negatywnego), stworzenie najbardziej przerażającej maszkary, narysowanie komiksu czy zaprojektowanie joysticka. Nagrodami w konkursach były najczęściej gry i sprzęt komputerowy, choć czasami można było wygrać coś innego np. rower. Najbardziej spektakularną nagrodą był hełm wirtualny VFX1, który otrzymał zwycięzca konkursu na wykonanie rysunku UFO.

Pełne wersje gier dołączane do pisma:
 • Cyberstorm 2 (Reset nr 50 z 6/2001)
 • Gabriel Knight: Sins of the Fathers (Reset nr 49 z 5/2001)
 • SWAT 2 (Reset nr 48 z 4/2001)
 • Wild Metal Country (Reset nr 51 z 7-8/2001)
Spis numerów pisma:

Reset 1
5/1997
pobierz / info

Reset 2
6/1997
pobierz

Reset 3
7/1997
pobierz

Reset 4
8/1997
pobierz

Reset 5
9/1997
pobierz

Reset 6
10/1997
pobierz

Reset 7
11/1997
pobierz

Reset 8
12/1997
pobierz

Reset 9
1/1998
pobierz

Reset 10
2/1998
pobierz

Reset 11
3/1998
pobierz

Reset 12
4/1998
pobierz

Reset 13
5/1998
pobierz

Reset 14
6/1998
pobierz

Reset 15
7/1998
pobierz / news

Reset 16
8/1998
pobierz

Reset 17
9/1998
pobierz

Reset 18
10/1998
pobierz

Reset 19
11/1998
pobierz

Reset 20
12/1998
pobierz / news

Reset 21
1/1999
pobierz

Reset 22
2/1999
pobierz

Reset 23
3/1999
pobierz

Reset 24
4/1999
pobierz

Reset 25
5/1999
pobierz

Reset 26
6/1999
pobierz

Reset 27
7/1999
pobierz

Reset 28
8/1999
pobierz

Reset 29
9/1999
pobierz

Reset 30
10/1999
pobierz

Reset 31
11/1999
pobierz

Reset 32
12/1999
pobierz

Reset 33
1/2000
pobierz

Reset 34
2/2000
pobierz

Reset 35
3/2000
pobierz

Reset 36
4/2000
pobierz

Reset 37
5/2000
pobierz

Reset 38
6/2000
pobierz

Reset 39
7/2000
pobierz

Reset 40
8/2000
pobierz

Reset 41
9/2000
pobierz

Reset 42
10/2000
pobierz

Reset 43
11/2000
pobierz

Reset 44
12/2000
pobierz

Reset 45
1/2001
pobierz

Reset 46
2/2001
pobierz

Reset 47
3/2001
pobierz

Reset 48
4/2001
pobierz

Reset 49
5/2001
pobierz / news

Reset 50
6/2001
pobierz

Reset 51
7-8/2001
pobierz

Wydanie specjalne:

Reset 52 nr 1/19
5/2019