Ledwo zdążyliśmy zapowiedzieć i po części zrelacjonować cały pochód wrześniowych imprez związanych z grami komputerowymi, prasą i komiksami, a tu „WTEM!” (ach ten dymek używany przez Papcio Chmiela).
| Wtem | STOP | Kolejna impreza | STOP | READY. Tym razem zaprasza Wrocław na Games & Vintage Days.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 11-12 października w Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych Czasoprzestrzeń na ulicy Tramwajowej 1-3 we Wrocławiu. Organizatorzy to Wrocławskie Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery oraz Retrogralnia (Fundacja Gry i Komputery Minionej Ery). Games & Vintage Days jest imprezą towarzyszącą Targów Japońskich NiuCon.


Wydarzenia koncentrować się będą w położonych obok siebie lokalizacjach:
– Hala G&VD – hala główna – po prawej stronie od wejścia na teren imprezy (wystawcy, strefy gier retro, turnieje). Punktu programu odbywają się w niej na samym końcu sali.

– Sala Prelekcyjna 1 (Namiot 1) – znajdujący się przy samej Hali G&VD (prelekcje retro).
– Klub Łącznik (Scena) – budynek w głębi pomiędzy dwoma głównymi halami imprezy (prelekcje, cosplay, koncerty).
Aktualizowany cały czas program imprezy, na razie zawierający część komputerową przedstawia się interesująco. Będzie oczywiście Strefa Retro Gier i prelekcje. Neurony w głowie rozruszały mi tytuły: Arbitrary Code Execution (Archon), Od UBEK-a do współczesności – tajemnice gamedev-u na Amidze w latach ’90 (Szymon Ulatowski, Remigiusz Kolasa, Albert Czochara), Wyrwany kręgosłup, pokręcone uniwersum – Fenomen Mortal Kombat w latach 90. ubiegłego wieku (Dawid Głownia), Zagrajmy w stare książki (Łukasz Śmigiel), Dzieje Amigi po upadku Commodore (Rafał „Mufa” Chyła), Black Box – prawdopodobnie najważniejszy cartridge w Polsce (Rafał „Raf” Szyja), Pokazy wgrywania gier z przeróżnych nośników na Commodore 64. Zapowiedzi pozostałych spotkań też powyższym nie ustępują, zachęcam do samodzielnej lektury.
Aha, organizatorzy uspokajają: będzie strefa gastro z ławeczkami pod namiotami (wiadomo, złota polska jesień).
A wieczorem. Wieczorem organizatorzy wystawią ekran i wyświetlą film (sorry – dema). Ale zanim, to sobotni wieczór rozpocznie się koncertowo. Najpierw prelekcją Adamstana o syntetyzatorach analogowych, potem zaś syntezatory i muzyka elektroniczna ruszą w tan – na scenie pojawi się Adamstan, KATOD i Kamil „Yugol” Groblewicz. Po 23 dla wytrwałych kołysanka w postaci specjalnego zestawu dem przygotowanego przez Decrunch.
Aha numer dwa. Dopieszczeni powinni poczuć się miłośnicy turniejów. Obiecywane są zmagania w Sensible World of Soccer, Deluxe Ski Jump, Dyna Blaster, Mortal Kombat plus konkurs Retro-Wiedzy.
BTW Przypominam (ja, Avok) o trwającym konkursie czytelników #12. Jesteśmy właśnie w połowie – wiecie co to znaczy 🙂 Bierzcie udział, bo jest sporo nieprawidłowych odpowiedzi. Super nagrody czekają!
Poniżej kilka zajawek od organizatorów.





źródła zdjęć i informacji:
strona Games & Vintage Days

Jest już mapka wydarzenia
https://gamesvintagedays.pl/2025/10/08/mapki-rozpiski/
Na stoisku Retronics zapowiedział się Pegaz.