Sporo nowej zawartości pojawiło się w bazie autorów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dwa nowe wywiady, przeprowadzone przez Zapach Papieru z Markiem Suchockim i Rafałem [Szychą] Szychowskim. Powstały one niejako „przy okazji”, podczas zbierania materiałów do pewnego artykułu, który już wkrótce przeczytacie w prasie drukowanej. W związku z tym nie są to tak obszerne, ekskluzywne wywiady, do jakich przyzwyczaił Was Zapach Papieru, ale to nie umniejsza ich wartości. Dlaczego Szycha grywał na pececie w domu zamiast w redakcji? Ile mu płacili za wierszówkę? Czy istnieje ostatni, niewydany numer Gier Komputerowych? Co się stało z firmą CGS? Te i wiele innych ciekawostek znajdziecie we wspomnianych wywiadach.
Ponadto poprawiona została notka Adama [Kilgora] Siemieńskiego. Adam zwrócił się do mnie ostatnio z prośbą o jej uzupełnienie i poprawę paru nieścisłości. Przy okazji „przejechał się” trochę po pierwszym „naczalnictwie” Resetu (User Jamie, Miczu), o czym możecie poczytać w jego biogramie w „ciekawostkach”. Poprosiłem jednego z wymienionych wyżej naczelnych o komentarz, niestety bez rezultatu.
BTW już chyba rozumiem, dlaczego większość ludzi, których pytałem o Kilgora, nie chciała o nim gadać 😉
źródła zdjęć:
https://zapach-papieru.pl
https://www.facebook.com/retronics.eu/photos_by
https://www.linkedin.com/in/adam-siemienski-536647/?originalSubdomain=pl
https://www.facebook.com/rafal.szychowski
Micz na panelu dotyczący Resetu na Pixel Heaven mówił że nie wie, dlaczego ich wywalili z wydawnictwa. To teraz jużwie.
Czytam wywiad z Markiem Suchockim.
„Jednym z elementów walki konkurencyjnej było utrzymywanie absurdalnie niskiej ceny za czasopisma mimo wzrastających wciąż kosztów druku, papieru, kolportażu itd.”
Dlaczego więc Łapusz takiej strategii nie zastosował w przypadku „Pixela”? Owszem, pytanie wydaje się być absurdalne, ale… Cena #77 wzrosła z 14,50zł do 24,90zł. Pięć numerów później – do 29,99zł. A już kolejne dwa numery dalej – czytaliśmy wydanie pożegnalne. Tak więc czy aby na pewno pytanie jest takie właśnie? Mam na myśli balansowanie stopniem zysków w efekcie utrzymywania (lub ewentualnego zwiększania) poziomu sprzedaży, w jak najdłuższej perspektywie czasowej. Może dłuższej, niż do pamiętnego 5 grudnia 2022 roku.
„Okazało się, że wszyscy mają tego świadomość, że żeby przeżyć musimy podnieść ceny, ale każdy bał się to zrobić jako pierwszy w obawie, że jego tytuł po prostu straci czytelników. No i udało się wprowadzić taką podwyżkę, praktycznie w jednym czasie, choć jeden tytuł się wyłamał, co na pewien czas pomogło w dalszej działalności.”
To właśnie miałem na myśli, zanim jeszcze przeczytałem powyższe.
Ale Pixel nie miał konkurencji. Konkurował jedynie sam ze sobą, czyli kosztami wytworzenia czasopisma.
Poza tym, nie znamy przyczyn zamknięcia pisma; mogły one nie być ekonomiczne.
Uważam, że konkurencją dla „Pixela” było „CD-Action”. Za dowód niech posłuży choćby pamiętna akcja Łapusza na FB, ze stockowym zdjęciem kiosku i skonfrontowaniem ze sobą ceny i liczby stron obu magazynów spod jego skrzydeł – ze „CD-Action” właśnie.
Przede wszystkim jednak – „Pixel” recenzował nowości pecetowe tak samo jak „CD-Action”, a wychodził częściej.
Aktualnie… „PSX Extreme” nie ma konkurencji (jako jedyny magazyn dla konsolowców), gdy obok egzystuje „CD-Action” (jako jedyny magazyn dla pecetowców, no dobrze, trochę dla konsolowców też).
…
Prawdę zna ten, który wypala stanowczo zbyt wiele papierosów na godzinę. Ale tak czy inaczej… los „Pixela” był już przesądzony. Zobacz na wzrosty jego ceny.
Wracając jeszcze do Twojego ostatniego zdania…
https://www.youtube.com/watch?v=iMgtCOqkcn4
2:20:05