Strona główna » Newsy » CD-Action nr 3/2024 (340)

CD-Action nr 3/2024 (340)


Opublikowano: 05/06/2024 | Autor: Avok

Od wczoraj można nabyć najnowszy numer CD-Action (340). My swój egzemplarz zdobyliśmy parę dni wcześniej, na CD-Action Expo. Jest on identyczny jak wydanie normalne, poza okolicznościową okładką przygotowaną przez Śledzia, ekstra plakatem i autografem Smugglera (który se trzeba załatwić 🙂 ). Innych różnic nie ma. Nie ma też różnicy w cenie i liczbie stron w stosunku do poprzedniego 349 numeru, czyli płacicie 35 zł za 164 strony. Zmienił się jedynie redaktor naczelny (a w zasadzie prowadzący), którym został doświadczony w branży gier Paweł [Plushowy Misio] Kozierkiewicz. Witoldowi starczyło pary na pięć numerów, niewiele, ale znam naczelnych, którzy piastowali to stanowisko krócej.

Autograf Smugglera

W bieżącym „ekszynie” opisano 27 gier, w tym trzy we wczesnym dostępie i sześć w dziale „Świeże, dobre, niezależne”. Maksymalnych not nie przyznano, na 8,5/10 i znaczek jakości zdaniem redakcji zasłużyły cztery tytuły: Final Fantasy VII: Rebirth, Indika, Stellar Blade i Dragon’s Dogma II. Cóż za zadziwiająca zgodność z ostatnim PSX Extreme 😉 Totalnych badziewi nie opisano, najniżej ocenione zostało Open Roads (5,5/10), co mniej więcej odpowiada temu, co świat o nim sądzi. Wiecie, co jest najlepsze? To właśnie ta przygodówka wpadła mi w oko w czasie przeglądania numeru. Trzeba będzie przeczytać recenzję. Junior natomiast ostrzy się na okładkowego Hadesa II. Dziwny człowiek – niby rodzina, ale całkiem inna mentalność. Aż dziw bierze że są gry, w które obaj gramy 🙂

Jak zwykle połowę zawartości CD-Action zajmuje publicystyka. Fajnie, że teksty nie przekraczają sześciu stron, dzięki temu jest ich więcej i nie nużą. Tematyka jest różna, z tych 20 artykułów zawsze coś dla siebie wybierzecie. Lubię dalekowschodnie klimaty, stąd z chęcią poczytam o elektronicznej rozrywce w Korei (obstawiam że Południowej) i chińskich inwestycjach w branży gier. Zaliczę też jubileuszowe arty, których zawsze jest kilka: 15 lat Resident Evil 5, 25 lat Syphon Filtera i 35 lat serii Populous. Postaram się również zrozumieć ideę speedrunningu (choć to będzie trudne), łyknę wspomnienia o Akirze Toriyamie i zaznajomię się z relacją z koncertu The Last of Us. A na deser pochłonę smakowicie wyglądające artykuły o planszówkowych adaptacjach gier wideo, zbieraniu sprzętu retro (moja działka!) i historii Game Boy’a. A to tylko połowa atrakcji.

Open Roads

Kolejnym wypełniaczem pisma są dział techniczny (Technologie, Testy), felietony i kąciki. Tego pierwszego nigdy nie lubiłem i te plus minus 10 stron uważam za stracone. Felietonów naliczyłem raptem trzy, jakoś ta forma wyrażania poglądów nie jest popularna w „ekszynie”. Co innego w „ikstrimie” – tam każdy redaktor, nieważne z sensem czy bez, ma coś do powiedzenia 😉 Co do stałych kącików w CDA, zawsze stawiam przy nich okejkę, bo są ciekawe i fajnie przygotowane. W tym numerze niezmiennie zapraszają Magazyn Kulturalny, Kadrem i Dymkiem, Kontrapunkt, Action Redaction i Szpile.

Czas rozpocząć lekturę, bo się papier męczy. A ja, jak 9kier, lubię zapach papieru. Nie ociągam się, rozkładam na leżaku, mieszankę kawy z kakao zaciągam i Erasure nastawiam. Dajemy zatem… Strona 82. Co to, Elden Ringa da się skończyć w cztery minuty?! Junior się męczył chyba z pół roku…

CD-Action nr 340 – przednia okładka
CD-Action nr 340 – tylna okładka
Plakaty dołączane do numeru targowego CD-Action

źródło zdjęć:
CD-Action nr 340, 3/2024
https://www.empik.com/cd-action,p1000258624,prasa-p
https://store.steampowered.com/app/1497360/Open_Roads/?l=polish

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 Komentarze

 1. Wpychanie się na siłę w politykę, banowanie ludzi za krytykę oraz olewactwo na temat bycia lepszym. Tym oto CD-Action się stało. Nikt nie pamięta o Family (kasa w błoto), kanale YT (Bardzo małe zasięgi), ich strona to designowy potworek (którego nie poprawili) oraz nie wiadomo jak sobie radzą z czasopismami oraz wydaniami specjalnymi (które pewnie znowu będą pisane ogólnikowo).

  1. A cóż to za jadzik się wylewa? Zbanowali i boli? Rzeczywiście fatalnie sobie radzą, słabe zasięgi, nie sprzedają się, tylko dlaczego zwiększają częstotliwość wydań specjalnych, chcą z Retro zrobić kwartalnik i organizują drugi rok pod rząd cholernie drogie targi. Z braku kasy?

 2. – – – = = = THIS IS MADNESS = = = – – –

  PRAKTYCZNIE

  Wiemy, że w „CD-Action” nie planują powrotu do poprzedniego cyklu wydawniczego, zatem magazyn cały czas będzie się ukazywał jako kwartalnik. Dowiedzieliśmy się też nieoficjalnie, że „Retro” nie od kolejnego (#7), tylko dalszego (#8), zmieni częstotliwość wychodzenia z półrocznej na kwartalną. Pamiętamy z lutego, 4 propozycje wydania specjalnego (RPG, GTA, Wiedźmin oraz Souls – posortowałem pod względem liczby otrzymanych głosów: malejąco), przedstawione na FB pisma jako wybadanie: które z nich chcemy dostać w swe ręce. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że to ostatnie. Aktualnie jest ono w przedsprzedaży, wyjdzie w sierpniu. Natomiast na pytanie (zadane pod niniejszym wpisem) o drugie i trzecie, wydawczyni „CD-Action” odpowiedziała nader klarownie – „wszystko w swoim czasie”.

  1. Stosunkowo niedawno kwartalnik rozpoczął przedsprzedaż czteropaku swoich autorskich książek z cyklu „Gry, które trzeba znać”. Ruszył też wtedy z preorderem na część pierwszą – o podtytule „Od GTA V do Baldur’s Gate III” – od 1 lipca wysyłaną do Czytelników, a cały czas dostępną do kupienia. Co z kolejnymi? Niedawno b-side stwierdził pod stosownym artykułem na stronie magazynu – „Jeszcze nie zdradzamy, jakie będą kolejne tomy, ale na pewno będziemy chcieli opisać trochę takich rzeczy, które nie był wielokrotnie wałkowane w innych publikacjach”. Od niedawna można także kupić w przedsprzedaży reprint „Retro” #1 oraz #2, które wyjdą w sierpniu. Pod artykułem obwieszczającym to, jeden z Czytelników zainteresował się „wydaniami specjalnymi z lola, czołgów, itp.” i otrzymał odpowiedź Smugglera – „Bedzie odpowiedni popyt beda reprinty.”. Trochę się tego uzbierało. Tyle wiemy praktycznie.

  2. Na tej podstawie możemy więc rozpisać sobie, jakby to wszystko mogło wyglądać…

   PRAKTYCZNIE I TEORETYCZNIE

   sie 2024 – wyd. spec. „Souls” + reprinty „Retro” #1 i #2
   wrz 2024 – „CD-Action” #341
   paź 2024 – „Retro” #7
   lis 2024 – reprint wyd. spec. (1/2015) „Świat Czołgów”
   gru 2024 – „CD-Action” #342
   sty 2025 – „Retro” #8
   lut 2025 – wyd. spec. „Wiedźmin”
   mar 2025 – „CD-Action” #343
   kwi 2025 – „Retro” #9
   maj 2025 – reprint wyd. spec. (2/2015) „CD-Action League of Legends”
   cze 2025 – „CD-Action” #344
   lip 2025 – „Gry, które trzeba znać” #2
   sie 2025 – „Retro” #10
   wrz 2025 – „CD-Action” #345
   paź 2025 – wyd. spec. „GTA”
   lis 2025 – „Retro” #11
   gru 2025 – „CD-Action” #346

   Szaleństwo! Aczkolwiek…

  3. TEORETYCZNIE

   Na stronie magazynu, pod artykułem o przyszłym wydaniu specjalnym, jeden z Czytelników poklepał redakcję po ramieniu – „Cieszę się, że odnaleźliście się na nowo, tworząc dodatkowy content w postaci wydań specjalnych.”. Po nim inny wbił jej szpileczkę – „Trzeba kuc żelazo póki gorące i golić owce…”. Ja ani nie poklepię po ramieniu, ani też nie wbiję szpileczki. Staram się oceniać z dystansu. Zapytam więc – robią tak, gdyż po prostu CHCĄ, obrali taką właśnie ścieżkę, ponieważ MUSZĄ czy może gdzieś po środku? Wszelką aktywność wydawniczą oprócz wypuszczania standardowego kwartalnika, nazywam wystawianiem tak zwanych wsporników. Oczywiście, jest na to popyt. Jednak nie sposób zaprzeczyć, że pełni to równolegle funkcję wspomagającą trwanie magazynu na tym coraz trudniejszym dla prasy drukowanej, rynku. Czy więc rzeczywiście… is it madness? []

 3. Najświeższe informacje dotyczące magazynów growych znajdziecie TYLKO U NAS!

  Taaa, najświeższe, zwłaszcza te dwie ostatnie, zaczynające się słowem „wczoraj”. Mniejsza o to.

  Wysyłka pierwszej (z czterech) książki „Gry, które trzeba znać” rozpocznie się 1 dnia lipca, a reprintów „Retro” #1 i #2 – ostatniego. Tymczasem…

  Wczoraj (znowu to przeklęte WCZORAJ) jeden z Czytelników kwartalnika, pod artykułem informującym o reprintach, napisał…

  „Spoko git! A takie pytanie, co z wydaniami specjalnymi z lola, czołgów, itp.? Bierzecie te opcję pod uwagę? Czy raczej nie ma szans w najbliżej pięciolatce? I czy w sumie macie do nich prawa, czy zostały u Hansa?”

  Smuggler mu na to odpowiedział…

  „Mamy prawa, czemu mamy nie miec. Bedzie odpowiedni popyt beda reprinty.”

  Dzieje się. A u konkurencji skromnie, jedynie co kwartał wydanie specjalne. Jak oceniacie całokształt powyższego? Sekcja komentarzy jest Wasza!

 4. Wczoraj na FB „CD-Action” pojawiła się ciekawa informacja…

  „Właśnie pracujemy nad wyczekiwanym reprintem 1 i 2 numeru CD-Action Retro. Już teraz możemy się z Wami podzielić, że zmieni się nieco format druku.

  W związku z tym przedsięwzięciem mamy do Was bardzo ważne pytanie. Wolicie, żeby reprint miał nowe logo czy stare? Sekcja komentarzy jest Wasza!”

  1. DLA KOGO TE WZNOWIENIA I CZY JEST SENS?

   „Retro” #1 (sprzedawane oddzielnie) – 01.2017
   „Retro” #2 – 06.2017

   Już zaledwie po 7 latach ponownie otrzymamy powyższe edycje, ale… w przedruku. Wpisałem w okienko szukania na Allegro: „CD-Action Retro”. Nie znalazłem ani numeru pierwszego, ani drugiego.

   Są osoby, które przygodę z tymi wydaniami specjalnymi zaczęły od kolejnych edycji albo nawet od tej najnowszej. Spodobało im się, chciałyby zebrać komplet. Tylko nie za bardzo mają jak. DLA NICH WŁAŚNIE, redakcja kwartalnika wznawia te dwa pierwsze printy.

   Spróbowałem inaczej. Wpisałem samo „Retro”, a w „Podkategorie” zaznaczyłem „Czasopisma” i… znalazłem! Pierwsze wydanie. Ze śladami użytkowania. Za 100zł. Tylko 2 sztuki na stanie. Dlatego właśnie, JEST SENS.

 5. Wczoraj na stronie „CD-Action” pojawił się wpis dotyczący I tomu książki „Gry, które trzeba znać. Od GTA V do Baldur’s Gate III”. Oficjalna wysyłka rozpocznie się 1 lipca. Natomiast ciekawie zapowiada się to…

  „Macie pytania? Świetnie! Spotkajmy się 27 czerwca (czwartek) o godzinie 19:00 na Facebooku. Tam wystartujemy z transmisją na żywo i sesją Q&A. Wówczas opowiemy o tym, co znajdziecie w „Gry, które trzeba znać. Od GTA V do Baldur’s Gate III”, ale także rozwiejemy wszelkie wątpliwości i po prostu chętnie z Wami pogadamy. Zapraszamy do udziału w lajwie!”

  Dokładniejszy opis pozycji znajduje się na stronie sklepu, gdzie można ją kupić…

  https://sklep.cdaction.pl/shop/gry-ktore-trzeba-znac-od-gta-v-do-baldurs-gate-iii/

  Albo na Allegro.