Strona główna » Redaktorzy/autorzy » Lech Zaciura, [Bilbo]

Lech Zaciura, [Bilbo]


Rok urodzenia: 1966
Praca w pismach: Computer Studio (1991-1995), Gry Komputerowe (1993-1996)
Stanowisko: redaktor
Inne pseudonimy: b/d

Lech [Bilbo] Zaciura – autor tekstów, redaktor pism o grach, pisarz. Opracowywał poradniki do czasopism wydawanych przez C.G.S.: Computer Studio, Computer Studio Wydanie Specjalne i Gry Komputerowe. Był jednym z redaktorów prasy warszawskiej nie mieszkającym w Warszawie. Mieszkał i tworzył w Łomazach (woj. lubelskie) i Białej Podlaskiej. Z racji niepełnosprawności (poruszał się na wózku inwalidzkim) kontakt z redakcją utrzymywał wyłącznie korespondencyjny. Nie specjalizował się w żadnym konkretnym gatunku, zajmował się zarówno symulatorami, jak i grami strategicznymi czy przygodowymi. Pisał również felietony.

Po zakończeniu współpracy z prasą o grach, Lech Zaciura nie zarzucił pasji pisania. Będąc, oprócz gier, również fanem science fiction, wysłał swoje pierwsze opowiadanie pt. „Jak być powinno” do miesięcznika Nowa Fantastyka. Ukazało się ono w jubileuszowym, 200-tnym numerze (5/1999) pisma. Inne opowiadanie („Real Life”) opublikowane zostało w numerze 238 (7/2002). Lech pisał też do e-zinów internetowych (Esensja, Framzeta, Fahrenheit). Kolejnym etapem były książki. W 2007 roku ukazała się pierwsza z nich, kierowana do dorosłych „Ułeczka”. Następnie pojawiło się szereg pozycji dla dzieci: „Czarodziejskie przygody Franka” (2009), „Franek i duch drzewa” (2011), „Czyżyk i spółka” (2011), „Opowieści wigilijnej gwiazdki” (współautor – 2012). W 2013 roku ukończył drugą książkę dla dorosłych – „Pluszaki na Venonie”. Fragmenty książek Lecha były tłumaczone na język serbski i znalazły się w „Antologii Słowiańskiej” oraz „Antologii Miłości” wydanych przez poetkę i ambasadorkę słowiańskiej kultury Olgę Lalić-Krowicką.

Z racji miejsca zamieszkania Lech Zaciura poza pisarstwem zajmował się prowadzeniem strony internetowej Łomaz, współredagował lokalne pismo „Łomaskie strony”, a także był współpracownikiem „Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego” i tygodnika „Wspólnota Bialska”. Jego hobby była również gra na gitarze. Efektem tej pasji jest stworzony wspólnie z Mateuszem Małkiem „Poradnik gry na gitarze dla początkujących” (2011).

Lech Zaciura zmarł 11 kwietnia 2015 roku.

1993
  • Dwunastu gniewnych ludzi (felieton, Gry Komputerowe nr 1 – 1/1993)
  • Wspomnienie o „Chuck Rock 1” (opis, Gry Komputerowe nr 1 – 1/1993)