Dariusz Góralski, [Berger]

Rok urodzenia: 1965
Praca w pismach: Secret Service (1994-2001), Reset (1997), PC Games CD (1998-1999)
Stanowisko: redaktor
Inne pseudonimy: Paweł Piotrowicz Berger

Dariusz [Berger] Góralski – historyk wojskowości, twórca planszowych gier wojennych, specjalista od komputerowych gier strategicznych. Najbardziej znany z okresu pracy w Secret Service, do którego został ściągnięty przez Pawła [Pejotla] Jankowskiego. Zadebiutował w SS 10 (luty 1994) opisem Blue & Gray. Początkowo (zgodnie z sugestią Lecha [Doc-a] Kalwasa) miał się podpisywać pseudonimem „Lejtnant”, ostatecznie zdecydował się jednak na nick „Berger”, który po niemiecku miał oznaczać „góral” (w rzeczywistości „góral” to po niemiecku „bergbewohner”). Oprócz opisów gier, pisywał także artykuły publicystyczne. Szczególną popularnością cieszył się jego autorski cykl „Moje boje czyli Bergera historia wojskowości”. W jubileuszowym, 50-tym numerze Secret Service tak został scharakteryzowany: „Człowiek, który dokładnie wie czego chce od gier. Zajmuje się tylko strategiami. Pisał zawsze z głębi samego siebie, a duszę gier przelewał na papier. Prawdziwy historyk wojskowości ze Sztabu Generalnego WP […]”.

Z Secret Service Dariusz Góralski współpracował z przerwami przez 8 lat (SS 10 – 46, SS 50 – SS 62, SS 72 – SS 95). W przerwach udzielał się w innych redakcjach: Resetu (nr 1-6 z 1997 roku) i PC Games CD (koniec 1998 – 1999). W okresie działalności w PC Games CD, wspólnie z Pawłem [Pejotlem] Jankowskim stworzyli cykl publicystyczny „Berger vs Pejotl”, w którym dyskutowali na temat gier strategicznych, wojennych i historii.
W latach 90-tych Berger opracował kilka strategicznych strategii planszowych, z których cztery zostały wydane w Polsce przez firmę Dragon: Tannenberg 1914, Grunwald 1410, Wiedeń 1683 i Waterloo 1815. Założył także wydawnictwo Lampart, wydające książki historyczne i czasopisma (Nowa Technika Wojskowa). W tym okresie pisywał również do pisma Gry wojenne.

W kolejnych latach kariera zawodowa Dariusza Góralskiego nie była związana ani z branżą gier komputerowych, ani planszowych. Przez sześć lat zatrudniony był na stanowisku naczelnika Wydziału Informacji Komendy Głównej Straży Granicznej. W kolejnych latach był dyrektorem Gabinetu Komendanta Głównego Straży Granicznej, a następnie Biura Kadr i Szkolenia w Komendzie Głównej Straży Granicznej. Pracował także w Krajowym Centrum Informacji Kryminalnej oraz w Międzyresortowym Centrum ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Międzynarodowego Terroryzmu. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora Biura Informacji Kryminalnych i Systemu Informacyjnego Schengen MSWiA oraz zastępcy dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W latach 2006-2013 wykładał także w niepublicznej uczelni akademickiej Collegium Civitas w Warszawie. W roku 2016 rozpoczął pracę w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych główny specjalista w Biurze Infrastruktury Krytycznej. Rok później został powołany na stanowisko Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa i Pełnomocnika do spraw Ochrony Infrastruktury Krytycznej.
Dariusz Góralski jest absolwentem historii na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył także studia podyplomowe w zakresie administracji na tej samej uczelni. Posiada stopień pułkownika Straży Granicznej.

Dariusz [Berger] Góralski przypomniał się miłośnikom gier komputerowych podczas imprezy Pixel Heaven w czerwcu 2013 r., biorąc udział w panelu dyskusyjnym pod tytułem „Gdzie oni są? Magiczne czasy polskiej prasy komputerowej lat 80. i 90”. Podczas spotkania wspominał z innymi redaktorami czasy współpracy z magazynami o grach. W panelu udział też wzięli: Waldemar [Pegaz Ass] Nowak, Dariusz [Sir Haszak], Bartłomiej [Voyager], Piotr [Micz] Mankowski (prowadzący), Marcin [Borek] Borkowski, Rafał [Badjoy] Piasek i Łukasz [Joseph] Bura.
Ankieta personalna Dariusza [Bergera] Góralskiego z 1996 roku (Kompendium 1):

Ksywka/ksywki: Berger
Imię i nazwisko: Dariusz Góralski
Specjalizacja: strategie
Ulubiony typ gier: strategie
Ukochany tytuł: UFO, Battleground Gettysburg
Czas współpracy z gazetą: od SS’10
Rodzaj czytanej literatury: monitor
Ulubione książki: książeczka zdrowia
Ulubione filmy: Alamo
The Best film i aktor: J.Wayne
Muzyka jakiej słucham: Gethro Tull
Hobby, zainteresowania: historia wojny
Mój typ kobiety: każda, byle nie gruba
Co mnie wkurza: że trzeba pracować
Wzrost: słuszny
Waga: przytyłem 10 kg i mam niedowagę
Zwierzę hodowane w domu: Gomik=Homik=Chomik
Jak spędzam wolny czas: walę w gry
Marzenie: żeby się wszyscy odpier…
Mój pierwszy komputer: Atari 130 XE
Obecny sprzęt: P-90
Ulubione kreskówki: Disney (stary), Bugs Bunny
Sporty, uprawiane/ulubione: żadnych sportów
Ankieta personalna Dariusza [Bergera] Góralskiego z 2000 roku (Secret Service nr 77):

Ksywka: Berger
Wiek: niemłody
Wzrost: niebywały
Waga: coraz większa
Specjalizacja: wojenne i historyczne
Ulubione typy gier: jak można „podowodzić”
Ulubione tytuły gierkowe: CC3, Sid Meier’s Gettysburg!
Najlepsza gra: CC3
Czas współpracy z redakcją: od niepamiętnego 1993 roku
Rodzaj czytanej literatury: senniki, bo wszystko mnie już usypia
Ulubione książki: Kubuś Puchatek
Ulubione filmy: Gettysburg
Ulubiony aktor/aktorka: John Wayne
Ulubione kreskówki: Johnny Bravo
Jakiej muzyki słucham: Haendel, Bach, Schubert, Monteverdi, Lully
Ulubiona płyta: odkryłem „Pasję wg Św. Mateusza” J.S. Bacha
Hobby, zainteresowania: kombinowanie, jak przetrwać w tym świecie
Mój typ kobiety: mała i czarna (moja żona)
Co sprawia mi przyjemność: jak jestem wśród przyjaciół
Co mnie wkurza: wmawianie nam bzdetów w reklamach
Sporty uprawiane: skok z kanapy do pościelonego łóżka o 2 w nocy
Zwierzątko domowe: szynszyla
Jak spędzam wolny czas: śpię
Marzenie: żeby się to już skończyło
Mój pierwszy komputer: Atari po Pejotlu
Obecny sprzęt: PC odtworzony po spaleniu
