Strona główna » Newsy » NEO Plusy z I połowy 2010 roku

NEO Plusy z I połowy 2010 roku


Opublikowano: 15/10/2024 | Autor: Avok

Trzy prawie 15-letnie NEO Plusy wzbogaciły kolekcję Zapachu Papieru. Są to numery 130, 134 i 135 z pierwszej połowy 2010 roku. Jak zwykle skorzystałem z okazji by przyglądnąć się im bliżej i przypomnieć sobie, za co lubiłem twórczość Gulasha i spółki.

Ówczesny NEO Plus to kosztujące 9,99 zł pismo 100-stronicowe, zszywane, posiadające lakierowaną okładkę i dość cienki acz kredowy papier. Pisano o konsolach X360, PS3, Wii, NDS, PSP i PS2. Szata graficzna była estetyczna, a większość tekstów drukowanych na jasnym tle. Przykładano dużą wagę do wielkości i efektowności grafik i screenów, które zajmowały nieraz połowę recenzji. Same recki starano się dopieszczać: oprócz głównego tekstu zawierały belki informacyjne, opinie innych autorów, ciekawostki. Generalnie NEO Plus grami stało, 80% zawartości to były newsy, recenzje i raporty z produkcji, reszta szła na publicystykę i kąciki.

Marcin [Gulash] Górecki

Redakcja NEO Plus A.D. 2010 składała się z rednacza Marcina [Gulasha] Góreckiego, Marcina [Marcellusa] Sikory, Michała [Miela] Mielcarka i Grzegorza [Faxa] Brola. Brakowało współzałożyciela pisma – Krzysztofa [Banana] Paplińskiego, który w poprzednich latach pojawiał się i znikał, a wtedy akurat zniknął (a w zasadzie wniknął – do polskiego oddziału Sony). Wśród współpracowników działali m.in. Miłosz [Grabarz] Brzeziński, Krzysztof [Kaxi] Janicki, Paweł [Gonzo] Kazimierczak, Michał [Sasori] Szymczak i debiutujący w numerze styczniowym jako felietonista Michał [Krooger] Cichy. Gulash, Marcellus i Grabarz to stara gwardia, reszta dopiero zbierała „neonowe” szlify. Zostało im niecałe trzy lata.

Oprócz standardowych działów typu newsy, recenzje czy listy (FAQ), pismo posiadało charakterystyczne rubryki i kąciki, jak Raport, Speciał, Gadające głowy czy Retroplus. W 2010 roku nie było już istniejącego lata kącika handheldowego Pocket Warrior, gry na konsole przenośne opisywano na równi z tymi na duże konsole. W obrębie strefy retro publikowano kilka cykli: „Martwe Piksele”, „10 lat minęło” (opisy starych numerów magazynu), „Powrót do przeszłości” (stare gry) czy „Zagubione w czasie” (stare gadżety). Pismo organizowało konkursy (w nr 130 do wygrania było PSP!) zamieszczało plakaty. Sporo miejsca zajmowały reklamy, widać łamy gazet wciąż jeszcze były atrakcyjnym miejscem dla sklepów, dystrybutorów i wydawców gier, a reklamy pojedynczych hitów jak Mass Effect 2 czy Left 4 Dead 2 zajmowały nawet po dwie strony.

Super Mario Galaxy 2

Co było na gierkowym topie w pierwszej połowie 2010 roku? Konsolowcy zachwycali się Lost Planet 2, Alanem Wakem, Tekkenem 6 i dopiero drugą odsłoną Assassin’s Creed. Swoją premierę mieli prawdziwe hity: Bioshock 2, Demon’s Souls i Red Dead Redemption. Ale mimo takich przebojów prawie żaden z nich nie zasłużył zdaniem redaktorów NEO Plus na „dychę”. Na sumarycznie 65 zrecenzowanych tytułów z trzech numerów maksymalną notę zdobył tylko jeden… Super Mario Galaxy 2 na Wii! Zaskoczeni? Kto grał, pewnie nie. Warto zaznaczyć, że materiały, filmiki i nie tylko z opisywanych gier można było przejrzeć na firmowej stronie pisma www.neogo.pl, która zastąpiła starą.

Warto było cofnąć się w czasie i przekartkować archiwalne stronice, choć minęło „dopiero” 14 lat. Niestety, po piśmie Gulasha już dawno kurz opadł. Zapomnieliście o nim? Jeśli tak to szybka kartka z kalendarza: NEO Plus to magazyn konsolowy, multiplatformowy, ukazujący się w latach 1998-2012. Łącznie wydano 162 numery. Redaktorem naczelnym przez cały okres był Marcin [Gulash] Górecki. Korzenie periodyku sięgają kącika konsolowego w Secret Service i czasopisma NEO, wydawanego w latach 90-tych przez ProScript. NEO Plus dorobił się wiernej społeczności czytelników i poza PSX Extreme nie miał w Polsce realnej konkurencji. W grudniu 2012 roku zakończył działalność, oficjalnie z powodu choroby Gulasha.

NEO Plus nr 130 – 1/2010
NEO Plus nr 134 – 5/2010
NEO Plus nr 135 – 6/2010
NEO Plus nr 135 – wstępniak, stopka i redakcja
NEO Plus nr 135 – recenzja Red Dead Redemption
NEO Plus nr 130 – rubryka Retroplus

źródła zdjęć:
https://www.youtube.com/watch?v=DAYh7mfs5yE
Archiwalne numery NEO Plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 Komentarzy

    1. Wygląda mi to na zaburzenie rentowności, spowodowane brakiem cyklicznego publikowania wydań. Skutkujące (przy braku jasnych perspektyw nadrobienia strat) podjęciem decyzji o wyciągnięciu wtyczki.

      „W związku z różnego rodzaju zawirowaniami i przede wszystkim stanem zdrowia „Gulasha”, magazyn NEO Plus w końcówce swojego żywota miał problemy z utrzymaniem co miesięcznego harmonogramu wydawniczego. W 2012 roku, zamiast standardowych 12 numerów, ukazało się ich jedynie 9, co było jasnym sygnałem dla czytelników, że pismo przeżywa trudny okres, choć pewnie nikt nie przypuszczał jak trudny.”

      https://strefapsx.pl/neo-plus-koniec

    2. A ten brak jasnych perspektyw…

      „Niestety, kolejny numer NEO Plus nie ukaże się. Za mną poważna – i niespodziewana – operacja, po której jeszcze dochodzę do siebie. Przede mną ponad pół roku mocno nadwyrężającej organizm terapii, a na końcu tej drogi kolejna wizyta na stole operacyjnym.”

      zapach-papieru . pl/redaktorzy-autorzy/marcin-gorecki-gulash

      Owszem, mógł scedować obowiązki na kogoś innego, jednak rentowność była zaburzona na tyle, że ten statek zaczął tonąć i zmiana kapitana na wiele by się już nie zdała. Tak uważam, może błędnie.

    3. To jest – co prawda, wywleczona dłuższy czas temu na światło dzienne, ale jednak – prywatna sprawa Gulasha. Nie chcę się do tego odnosić. Kwestia moich (może i porytych, ale tak mam) zasad. Wolę bazować na oficjalnych informacjach i z nich wyciągać wnioski.

      Nie traktuj mojego komentarza, jako kontry do Twojego. Może i (nie wiem i nie chcę wiedzieć) jest to istotny głos w naszej dyskusji. Niech inni się wypowiedzą.

    4. Jakiś ezoteryk mógłby stwierdzić, że zakończenie istnienia „NEO Plus” zapisane było już w samej jego nazwie. Gdy przestawi się literki – wyjdzie… „No pulse”. Co, jeżeli w tytule każdego magazynu growego ukryty jest jego los?

      Spróbujmy chronologicznie. W przypadku nazwy „Bajtek” (gdzie upadłość „Agrobanku” zabrała nam przyszłość tego magazynu), gdy przestawi się literki – wyjdzie „AB tejk”. Zaintrygowało?

      Co powiecie więc na to? Jeśli chodzi o „Gambler” (w którym były żółte strony), gdy przestawi się literki – wyjdzie „Lame RGB”. Zaintrygowało bardziej?

      No to lecimy dalej! W kwestii nieodżałowanego „Pixel” (gdzie powrócili doświadczeni redaktorzy magazynów growych), gdy przestawi się literki – wyjdzie „ile XP”. Zaintrygowało jeszcze bardziej?

    5. Zwróćmy więc uwagę na to! W cały czas istniejącym „CD-Action” (które natychmiast od premiery dodawało płytki do regularnego wydania magazynu), gdy przestawi się literki – wyjdzie „CD na cito”. Zaintrygowało jeszcze jeszcze bardziej?

      Niestety, urywam temat, pomijając „PSX Extreme”. A to z tego względu, że (chyba) jedyny sensowny (alternatywny) układ liter z jego nazwy, tworzy wynik, który nie nadaje się do opublikowania.

      Zapożyczając styl pisania od Avoka… siadam we fotelu i zapuszczam „November Rain” na słuchawkach. Zaraz… Jak się nazywa kultowy wokalista „Gunsów”? []

  1. Berger ma chyba jakiegoś patologicznego fana, który mu nabił głosy, bo nie wierzę w aż tak dużą jego popularność. Może to ty, Anarki?

    1. No wiesz co? Wstydziłbyś się takie kalumnie ferować! Nie dosyć, że obraźliwe, to jeszcze nielogiczne. Nawet, jeśli ktoś systematycznie głosuje na któregoś z redaktorów, to chce, by on właśnie był wyżej, a nie inni. Miałby głosować co miesiąc na kogoś innego?

      Zrobiłem (po 5 miesiącach) aktualizację „TOP 10” ankiety popularności autorów.

      https://zapach-papieru.pl/2020/07/ankieta-autorow-na-start/comment-page-1/#comment-1178

      Ciekawostka! Podczas gdy Bergerowi urosło o jedynie 6 głosów, Gulashowi aż o 20.

  2. Jak na chwilę obecną przedstawia się zarówno magazyn – „NEO Plus”, jak i jego redaktor naczelny – Gulash, w ankietach „Zapachu Papieru”? Przekonajmy się…

    „Wyniki ankiety popularności pism o grach”

    „NEO Plus” – miejsce ÓSME (42 głosy), niżej niż „Gambler” (48) i wyżej niż „Click!” (36).

    „Wyniki ankiety popularności autorów”

    Gulash – miejsce DRUGIE, ale faktycznie PIERWSZE, razem z Bergerem (61 głosów), wyżej niż Smuggler (35).

    Czy uważasz, że „NEO Plus” zasługuje na miejsce wyższe, a Gulash na miejsce pierwsze, ale nie ex aequo? Wyraź to.

    Twój głos ma znaczenie!