Strona główna » Newsy » Pegagruz nr 3 – 1/2024

Pegagruz nr 3 – 1/2024


Opublikowano: 11/07/2024 | Autor: Avok

Już 1 sierpnia br. będzie miał premierę trzeci numer pisma użytkowników Pegasusa – Pegagruz. Jest to inicjatywa oddolna, za którą nie stoi żadne wydawnictwo. Ot, grupa miłośników ośmiu bitów, skupiona wokół forum Contrabanda.eu, postanowiła spróbować sił na papierze. Polski internet zna wiele takich przypadków, w podobnych warunkach powstawały (niektóre wciąż aktywne) np. Polskie Pismo Amigowe, RetroKomp czy Komoda & Amiga plus. Pierwszy numer Pegagruzu, jak przyznają twórcy był totalną amatorką, obecny za to zapowiada się naprawdę profesjonalnie: 104 strony, kredowy papier, full kolor.

Pegagruz nr 2

Poprosiłem Pawła Fliegela, który stoi za tym przedsięwzięciem, o parę słów na temat historii magazynu: „Pegagruz to nasze (czyt. użytkowników forum Contrabanda.eu) czasopismo o tematyce dotyczącej Pegasus/Famicom/NES. Pierwszy numer stanowił gadżet/upominek dla uczestników naszego konwentu FamiCON (http://contrabanda.eu/o-zlocie-famicon/) i pojawił się w 2014. Wszystko wydane własnym sumptem w nakładzie około 30-40 egzemplarzy. Drugi numer wyszedł dopiero… 9 lat później, już w nieco bardziej „poważnym” tonie i posiadający ponad 80 stron ciekawych treści. W tym roku wydajemy numer trzeci – merytorycznie tak dobrze jeszcze nie było, graficznie też prezentuje się ślicznie. Cały czas wydajemy to głównie dla idei i nie zarabiamy na tym – cena zamówionego egzemplarza to cena wydruku w drukarni. Mimo to czujemy przy tym ogromną radość i mamy nadzieję, że i Wy chętnie przeczytacie nasze amatorskie recenzje, felietony oraz opisy retro sprzętów”.

Nakład trzeciego numeru Pegagruzu to jedynie 100 egzemplarzy. Cena wprawdzie nie jest niska (60 zł plus koszty wysyłki), ale jeżeli jesteście fanami prasy papierowej i macie w sercu Pegasusa to nie macie wyjścia – wbijajcie pod poniższy adres i zamawiajcie, podobno zostało jeszcze parę egzemplarzy. Ja zamówiłem. Link [edit]: https://tiny.pl/drb7g.

Layout Pegagruzu nr 3

źródła zdjęć:
www.contrabanda.eu
Paweł Fliegel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 Komentarzy

  1. Ciężko powiedzieć – nie mamy jakichś konkretnych ram czasowych. Wystarczy spojrzeć na lata premiery kolejnych numerów: 2014, 2023, 2024. ; ) Gdy nazbieramy odpowiednią ilość dobrych artykułów oraz będziemy mieli siły przerobowe na skład kolejnego numeru, na pewno się odezwiemy.

 1. Hej, z tej strony Paweł „daf” Fliegel, współautor czasopisma. Bardzo dziękuję za wpis i Wasze liczne pytania dotyczące zamówień. Ponieważ to amatorski projekt, nie byliśmy gotowi na tak liczne wiadomości, a i samo info o zamówieniu jest tam schowane gdzieś w gąszczu naszego forum… Wydajemy to po prostu głównie dla naszej społeczności oraz facebookowych fanów, stąd to nieprzygotowanie na szerszą dystrybucję. 😉 Mimo wszystko mam nadzieję, że znajdziecie potrzebne dla Was informacje, a jeżeli nie, zawsze możecie zadać pytanie – albo na naszym forum, albo bezpośrednio na moim messengerze. Na każdą wiadomość na pewno odpiszę – staram się najszybciej jak mogę, ale z racji natłoku pracy, czasami może to trwać, za co z góry każdego przepraszam.
  Nie zostało już wiele sztuk, obecnie to ok. 18 wolnych egzemplarzy.
  Niedługo po premierze, dostępna będzie darmowa wersja pdf.
  Zapraszamy na nasze forum oraz na FB: contrabandaeu
  Miłej lektury!