Strona główna » Newsy » PSX Extreme nr 7/2023 (311)

PSX Extreme nr 7/2023 (311)


Opublikowano: 20/07/2023 | Autor: Avok

Opalając bicepsy w nadmorskim kurorcie nie zapomniałem o naszej rodzimej prasie i najnowszy PSX Extreme trafił właśnie do mojego leżaka. Cena mnie nie zszokowała, bo Łapusz zapowiadał podwyżkę już jakiś czas temu, tak więc mamy 24,99 zł za 116 stron? Ujdzie? Chyba ujdzie. Do tego mamy jeszcze obiecany lifting layoutu, którego jednak nie widzę. Odstawiam więc lupę, rzucam okiem na okładkę z gościem z Halo odzianym w skrzydła husarskie (myślałem, że to przytyk do pewnego artykułu konkurencji, ale jednak nie 😉 ) i zagłębiam się w treść „szmatławca”.

Aliens: Dark Descent

Gierkowo łatwo poznać, że trwa sezon ogórkowy. Jest ogólnie mówiąc przeciętnie. Widać to zarówno po kondycji konsolometrów (6-7/10) i mniejszej liczbie opisanych gier (3 zapki, 2 playtesty, 25 recek i 1 retrorecenzja), jak również ich jakości (dominują „szóstki” i „siódemki”). Grą numeru został Pikmin 4 (8/10) na Switcha, podobne oceny zgarnęły też F1 23 i The Elder Scrolls Online: Necrom. Nieudacznikiem okazał się Operation Wolf Returns: First Mission VR (3/10). Ja złapałem zajawkę na Aliens: Dark Descent, bo choć rts-ów nie lubię, to uwielbiam XCOM. Muszę przeczytać ze dwa razy recenzję ZAX-a. Coraz więcej znajduję produkcji na PS VR2, widać że Dżujo złapał bakcyla. Niestety, coraz więcej też zaznacza swoją obecność PC. Ściągnięty z CD-Action Otton na razie ma pozwolenie na jeden pecetowy tytuł miesięcznie, ale sądzę że to się wkrótce zmieni. Tym bardziej że nawet retrorecenzja Piechoty po raz pierwszy dotyczy gry również pecetowej. Totalnie bez sensu. Chciałoby się powiedzieć: drodzy zg(red)zi, nie idźcie tą drogą, ale oni od jakiegoś czasu nie słuchają.

Katalog Activision

W tym miesiącu jest zaledwie jeden Temat Numeru, za to moim zdaniem zacny – spisana na sześciu stronach historia Activision. Ponadto ciekawie zapowiadają się artykuły o Looney Tunes, niewydanym Force Unleashed III (poprzednie części ograłem), średnio legalnej Zatoce Piratów i kultowym Cannon Fodder. Kto z Was 25 lat temu miał PSX-a (ja nie miałem), z nostalgią poczyta też o roli demo dysków na tą konsolę. Garstka fanów sceny Halo (zgadliście – stąd ta okładka) również znajdzie coś tu dla siebie. Dotarłem do właśnie do połowy publicystyki, tej dla mnie ciekawszej. Drugą połowę też tradycyjnie zaliczę, ale dopiero pod koniec wczasów.

Zawartość lipcowego PSX Extreme uzupełniają jak zwykle liczne felietony (o Japonii Mazziego, o polskich grach Kroolika, o wszystkim i niczym reszty), kąciki tematyczne (m.in. filmowy, komiksowy, horrorowy i nowość – anime – robiony przez Konsolite) i rubryka listów HIV-a. Wspomnę jeszcze o reklamie PlayStation 2 Extreme i komiksie Śledzia i już zasiadam do czytania. Drewniany leżak wymoszczony, zimny kufel łebskiego piwa przystawiony, możemy zaczynać. Strona 28, artykuł o Activision. Zaraz, skąd ta tęcza…

PSX Extreme nr 311 – przednia okładka
PSX Extreme nr 311 – tylna okładka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

21 Komentarzy

 1. -It’s impossible.
  -Not impossible. Inevitable.

  Niezapomniany dialog między Neo, a Bane’em w „The Matrix Revolutions”. Powracający w myślach, gdy widzi się, że „PSX Extreme” nie skupia się już tylko i wyłącznie na grach konsolowych, a coraz śmielej uzupełnia swoje łamy recenzjami tytułów pecetowych.

  Ponad 22 lata temu – w marcu 2001 roku – nastąpiła podobna (nomen omen) rewolucja, gdy magazyn przestał ograniczać się do gier spod skrzydeł Sony. Cały czas jednak trzymał się – aż do obecnych czasów – przede wszystkim konsolowej tematyki. Tamta zmiana nie spowodowała, że „PSX Extreme” zniknął z rynku, mało tego, przetrwał do teraz. Dodatkowo warto mieć świadomość, że miesięcznik małymi krokami zbliża się do wydania numeru 350 (co przy pomyślnych wiatrach nastąpi w październiku 2026 roku, czyli już za nieco ponad 3 lata). Miejmy zatem nadzieję, że obecne posunięcie także okaże się dobrą zmianą.

  1. Również mam taką nadzieję, że jest do dobra zmiana. Przecież w końcu trzeba jakoś dopaść ich ostatniego konkurenta

  2. Dokładnie! Bez rozwoju nie ma przyszłości. Tysiące fanów steam ddcka i pc tylko czeka na te zmiany????

 2. Bazując na dotychczasowych komentarzach na FB „PSX Extreme” (pod wpisami o najnowszym numerze), odnoszę wrażenie, że to nie pełzająca ekspansywność recenzji gier pecetowych na łamach magazynu może przyczynić się do (zakładam, że niewielkiego) zmniejszenia poziomu sprzedaży owego, tylko jego wyższa cena. Warto zwrócić uwagę na trzy ostatnie podwyżki ceny miesięcznika. Proszę spojrzeć na planszę.

  02.2022 (#294) = 11,99zł -> 14,90zł
  09.2022 (#301) = 14,90zł -> 19,99zł
  07.2023 (#311) = 19,99zł -> 24,99zł

  Nastąpiło podwojenie ceny w ciągu półtora roku. Konkretnie plus 108% w ciągu 17 miesięcy. Przy czym oczywistym jest, że taki wzrost nie nastąpił na skutek „widzimisię” wydawcy, tylko podyktowany był koniecznością zapewnienia magazynowi rentowności w trudnych warunkach rynkowych.

  Druga plansza… moment… już. Obecne podniesienie ceny magazynu (A) przywraca rentowność zagrożoną wyższymi kosztami spowodowanymi zmianą drukarni, jednocześnie potencjalnie obniżając poziom sprzedaży (B). Aczkolwiek przy stosunkowo niskim spadku B (w środowisku stabilności innych czynników), wysokie A powinno zapewnić miesięcznikowi trwanie. Jeśli natomiast B zaczęłoby neutralizować A, co wydaje się skrajnym przypadkiem, raczej mało prawdopodobnym, mielibyśmy do czynienia z kolejnym nadszarpnięciem rentowności i konieczna okazywałaby się następna podwyżka ceny, która mogłaby już znacząco obniżyć sprzedaż. To wiązałoby się ponownie z potrzebą podniesienia ceny i taki cykl trwałby aż do zawieszenia wydawania tytułu. Tak więc konkludując wszystko powyższe… los „PSX Extreme” jest (dosłownie) w rękach jego czytelników.

  Myślę że na tym możemy zakończyć dzisiejszy wykład. Spotykamy się – jak zwykle – za miesiąc, po ukazaniu się kolejnego numeru. Słucham? O ile wyjdzie? Oczywiście, że wyjdzie. Dodatkowo czytałem dzisiaj, że wydawca magazynu szykuje niezłą atrakcję na czternastego października.

  1. Podwyżka o 5 zł nie powinna IMO zaważyć na sprzedaźy PSXa. To wciąż najniższa cena za pismo growe w Polsce i prawie identyczna, jeśliby przeliczyć ją na liczbę stron (21 groszy za stronę w obu pismach). Czytelnicy PSXa są dorośli i nie wierzę, źe nie stać ich na wydanie 25 zeta miesięcznie na ulubiony tytuł. Problem w tym, żeby on wciąż był tym „ulubionym”.

  2. „Dodatkowo czytałem dzisiaj, że wydawca magazynu szykuje niezłą atrakcję na czternastego października.”

   O czym mowa i gdzie czytałeś?

   1. na fejsie PE 13 lipca:
    14 października w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbędzie się wielka impreza. Pierwszy raz w Polsce zaplanowano koncert muzyki z gier Final Fantasy zatytułowany „Final Symphony” – podczas wydarzenia uczestnicy wezmą udział w symfonicznej podróży do świata trzech gier: Final Fantasy VI, VII oraz X.
    Jest to oficjalnie licencjonowany przez Square Enix event, w trakcie którego posłuchamy muzyki skomponowanej przez Nobuo Uematsu i Masashiego Hamauzu. Bilety są dostępne od 157 zł. Link do zakupu biletów w komentarzu.
    Redakcja PSX extreme będzie na miejscu, więc przybijemy piąteczkę ????

    https://www.ticketmaster.pl/event/31479?fbclid=IwAR05_qJ1mg9jNg4vJ3VTceDrimpXG3IIqh8dcw83DZ8CWNS1Z8Dv5OYx33M

    1. Kanarki sobie kup w sklepie zoologicznym, chociaż lepiej nie! Szkoda kanarków! Zamiast tego pomyśl nad stworzeniem sobie własnego nicka, zamiast po chamsku, zaburzając ekosystem serwisu, czepiać się czyichś! Wyraziłem się wystarczająco jasno? To było retoryczne pytanie. Nie ma najmniejszej potrzeby, byś na nie odpowiadał.

     1. Jeśli pajacujący typ nie potrafi dostosować się do wysokiego poziomu społeczności tworzącej serwis, zaleca się, aby stronił od udzielania się, by nie zaśmiecać przestrzeni dyskowej serwera, na której ów serwis się znajduje.

  3. Miałem na myśli…

   „GIEŁDA PIXELA + FASTLOADERS (NORWAY) & UNDERTHESKIN (PL) NA ŻYWO W WARSZAWIE!”

   „SOBOTA, 14 PAŹDZIERNIKA 2023 O 10:00”

   https://www.facebook.com/events/1281414182733051

   Na stronie wydarzenia czytamy…

   „Przypomnijmy sobie klimat giełd komputerowych z lat 80. i 90! Komputery 8/16 bit, osprzęt, wynalazki, oprogramowanie, książki, komiksy, gry planszowe, winyle, kasety audio, płyty CD, sprzęt hi-fi, foto i wideo, wystawy tematyczne, panele, dyskusje, prezentacje. Kup, sprzedaj, wymień się, pogadaj.

   Nie zabraknie również współczesnych produktów i rozwiązań dedykowanych emulacji i usprawnieniom sprzętów retro.

   Miejsca dla wystawców i prelegentów są bezpłatne, o przydziale decyduje kolejność zgłoszeń i dostępność miejsc.

   Zgłoś propozycję prezentacji: https://forms.gle/MV75Qja7AgVLENct5

   A wieczorem, po raz pierwszy w Polsce!
   Niesamowity „C64 & Amiga tribute band” FASTLOADERS z Bergen w Norwegii, którego ideą jest dostarczanie oszałamiających rockowych remake’ów muzyki z gier komputerowych!
   Jarle H. Olsen – gitary / Kjetil Nossum – klawisze / Bjarte K. Helland – perkusja / oraz Tore Christer Storlid, który na żywo dołącza do zespołu na basie.

   A przed nimi zjawiskowe połączenie cold wave i post punk w wykonaniu UNDERTHESKIN. Pamiętacie płytę Nowa Aleksandria Siekiery? To wszystko jasne.”

 3. W allegrowym sklepie „Idea Ahead” można kupić zarówno aktualny numer „PSX Extreme” (omawiany w tym artykule), jak i wiele poprzednich.

  Postanowiłem spisać wszystkie wydania wystawione tam do sprzedaży (wraz z liczbą dostępnych sztuk) oraz – dla łatwiejszego nawigowania – posortować je malejąco.

  #311 = 25
  #310 = 63
  #308 = 10
  #307 = 7
  #306 = 10
  #305 = 26
  #303 = 11
  #302 = 72
  #301 = 182
  #300 = 23
  #299 = 15
  #298 = 5
  #296 = 5
  #295 = 14
  #294 = 10
  #291 = 6
  #290 = 4
  #289 = 22
  #286 = 19
  #283 = 5
  #277 = 1
  #276 = 3
  #274 = 12
  #272(D) = 18
  #271 = 5
  #270 = 3
  #267 = 13
  #265 = 12
  #263 = 20

  1. W allegrowym sklepie „Idea Ahead” dodane zostały archiwalne numery „PSX Extreme”. Poniżej przedstawiam listę „debiutujących” numerów wraz z ich poziomem dostępności. Sortowanie numeracji jest rosnące.

   #232 = 18
   #233 + kalendarz = 5
   #234 = 20
   #235 = 20
   #236 = 20
   #237 = 18
   #238 = 20
   #239 = 15
   #240 = 18
   #241 = 18
   #242 = 4
   #243 = 18
   #244 + kalendarz = 13
   #245 = 3
   #247 = 25
   #248 = 9
   #249 = 25
   #250 = 20
   #251 = 10
   #252 = 8
   #253 = 10
   #254 = 20
   #255 = 7
   #257 = 20
   #258 = 15

   Jeśli komuś brakuje kilka poszczególnych numerów do pełnej kolekcji i chce je uzupełnić, a widzi je na powyższej liście, warto wtedy, by udał się do allegrowego sklepu „Idea Ahead” i skompletował zbiór. Będzie to też wsparciem finansowym dla wydawcy, w czasach trudnych dla prasy.

   Aktualizacja (po 11 dniach) poprzedniego zestawienia dotychczas dostępnych numerów. Sortowanie numeracji jest malejące. W nawiasach jest różnica.

   #311 = 14 (-11)
   #310 = 61 (-2)
   #308 = 8 (-2)
   #307 = 7
   #306 = 10
   #305 = 26
   #303 = 11
   #302 = 72
   #301 = 182
   #300 = 23
   #299 = 15
   #298 = 5
   #296 = 5
   #295 = 14
   #294 = 10
   #291 = 6
   #290 = 4
   #289 = 22
   #286 = 19
   #283 = 5
   #277 = 1
   #276 = 2 (-1)
   #274 = 11 (-1)
   #272(D) = 18
   #271 = 5
   #270 = 3
   #267 = 12 (-1)
   #265 = 12
   #263 = 20

  1. Opublikowanie pełnej rozpiski wszystkich wydań „PSX Extreme” dostępnych w allegrowym sklepie „Idea Ahead” ma podwójne znaczenie. Po pierwsze – jeśli komuś brakują konkretne numery, które znajdzie na liście, może je uzupełnić. Po drugie – będzie to przy okazji wsparciem finansowym dla wydawcy, w tych trudnych czasach. Bonus – po roku będzie można porównać stan.

   Zatem mój komentarz jest jak najbardziej przydatny. Twój wprost przeciwnie. Może pomyśl nad własnym nickiem, zamiast się mojego czepiać jak rzep psiego ogona?

 4. Jakby kto nie wiedział, to na Allegro można już zamawiać numer specjalny PSX Extreme (8 okładek do wyboru).