Strona główna » Newsy » Computer Game Review vs. Computer Studio

Computer Game Review vs. Computer Studio


Opublikowano: 10/03/2023 | Autor: Avok

Jakiś czas temu na fejsbukowej grupie Secret Level rozgorzała dyskusja nt. spojlerów. Okraszona była skanami starych numerów amerykańskiego czasopisma Computer Game Review. W temat dyskusji nie wnikam, natomiast zainteresował mnie fragment wpisu autora wątku, w którym sugeruje on, jakoby okładki naszego stareńkiego Computer Studio jako żywo przypominały te ze wspomnianego zagranicznego periodyku. Porównałem dwie okładki Computer Game Review z 1992 roku z okładkami CS nr 2/92 i 4/93 i rzeczywiście są kubek w kubek podobne. Jednym słowem: zrzynka.

Mając w pamięci to, co wyprawiały w latach 80-tych i na początku 90-tych polskie gazety komputerowe, drukując opisy, artykuły i mapki żywcem przekopiowane z zagranicznej prasy, wcale mnie to nie zdziwiło. Panowała wówczas u nas wolna amerykanka, a szczytem elegancji było, jeśli nasi podawali źródło zapożyczonych materiałów. Częściej jednak usuwali nazwiska oryginalnych twórców lub nazwę pisma i wstawiali swoje ????. Ot, taka lekka wieś. Dlaczego więc szef Computer Studio Marek Suchocki miałby mieć skrupuły, skoro więksi od niego jak Bajtek czy Komputer nie mieli? Nie miał, plagiat zrobił. No właśnie że niekoniecznie…

Rzecz w tym, że layout okładek z obu pism został zapożyczony z oryginalnych pudełek gier Populous II i Ultima Underworld. Żadne to ekskluzywne materiały, żadne autorskie concept arty, po prostu ściągnięte z boxów grafiki. Computer Studio akurat zamieszczało poradniki do tych gier, miało więc powód, żeby zilustrować je w taki a nie inny sposób. A że amerykański periodyk wpadł na ten sam pomysł… Cóż, pewnie przypadek. Osobiście nie wierzę jednak w przypadki i wydaje mi się, że C.G.S. co nieco ściągnął z Computer Game Review, choć można tu co najwyżej mówić o „zasugerowaniu się”, nie „plagiacie”.

A tak na marginesie to Computer Studio było świetnym magazynem i basta!

Computer Game Review nr 1/1992
Computer Studio nr 4/2003

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *