Strona główna » Newsy » Retro nr 6/2022 (3)

Retro nr 6/2022 (3)


Opublikowano: 28/06/2022 | Autor: Avok

Stało się! Plotka okazała się prawdą i nowy numer Retro pojawił się w sprzedaży. Wiem, minęło aż pięć lat od wydania drugiego numeru, ale my, którzy dożyliśmy tej wiekopomnej chwili, dajmy szansę powracającemu synowi marnotrawnemu. Bo jest co czytać.

Lekko rozpikselowany tytuł, stylizowana na starego, wytartego i często używanego Playboy’a okładka i ociekająca śliną paszczęka Obcego zachęcają do lektury. Na 100 stronach znajdziecie retro i tylko retro, serwowane przez redaktorów CD-Action ze Smugglerem na czele, stałych i znanych współpracowników (jak Bartek Kluska) czy niestałych i nieznanych boomerów, jak jegomość w stroju Indiany Jonesa na stronie 29 🙂 2/3 miejsca zajmuje publicystyka, na którą składa się aż 20 artykułów o różnej tematyce. Zdarzają się obszerne kilkustronicowe tematy, jak historie Amigi i C-64, opisy gier w uniwersum Obcego czy charakterystyka dzieł Shinjiego Mikamiego. Większość tekstów to jednak jedno-, dwustronicowe arty przybliżające daną dziedzinę w skondensowany, nie rozwleczony sposób. Podoba mi się ta formuła, bo umożliwia upchanie większej liczby tematów. Stąd nie zejdzie mi wiele czasu na przeczytanie o UFO i serii X-COM, przypomnienie sobie o fenomenie Lemmingów i gier Shareware, a także odkurzenie wiedzy o konsoli Magnavox Odyssey i rotoskopii w grach.

Drugim, odrobinę mniejszym działem jest traktujący o klasykach growych „Replay”. Zamieszczonych jest 11 tytułów, mających dla autorów i części nas kultowe znaczenie. Znajdziecie tu zarówno starocie z lat 90-tych (Phantasmogoria, Age of Empires, The Neverhood), jak i ciut młodsze, choć i tak mające już z 20 lat na karku (F.E.A.R., Red Dead Revolver, The Thing) tytuły. W ostatnim, najmniejszym dziale „Varia(cje)” poczytacie o filmowo-książkowych klasykach z gatunku sf/horror, a także odwiedzicie muzeum gier i poczytacie o przedinternetowych trollach.

Nowy numer Retro nie zachęca pełnymi wersjami gier, atrakcyjnymi bonusami czy masą innych dodatków. Owszem, są darmowe e-booki z Legimi, kody na filmy z Entclicka i zniżki na gry z GOG.COM, ale nie po to sięgnijcie po ten periodyk. To przede wszystkim wielka nostalgiczna podróż w komputerowo-grową przeszłość, czyli coś za czym my, retro-ludzie tęsknimy niezależnie od tego, czy jest akurat w modzie. Ja tymczasem biorę się za lekturę i już wyczekuję kolejnego numeru, który ukaże się za kilka lat… przepraszam – miesięcy 🙂

Retro nr 3 – przednia okładka
Retro nr 3 – tylna okładka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeden komentarz