Strona główna » Newsy » Skandal z eXtra Grą

Skandal z eXtra Grą


Opublikowano: 12/08/2021 | Autor: Avok

Dawno, dawno temu, 21 lat wstecz, firma CD Projekt postanowiła rozpieścić klientów wypuszczając kioskową serię eXtra Gra. Za jedyne 29,90 zł oferowano dobre gry w polskich wersjach, w tekturowym pudełku (do samodzielnego złożenia), z instrukcją i magazynem informacyjnym. Pierwszy tytuł – Messiah – miał się pojawić w maju 2000 roku. Maszyna marketingowa ruszyła, reklamy sympatycznego amorka pojawiły się we wszystkich (a było ich sporo) czasopismach o grach. Gdy godzina zero była tuż tuż, okazało się, że Messiah się nie pojawi. Na zorganizowanej 20 kwietnia konferencji prasowej odpowiedzialny za serię Emil [Emilus] Leszczyński poinformował, że w wyniku nacisków przez firmę Virgin (sprzedającą Messiaha w Europie) decyzję o wydaniu gry wstrzymano. Pierwszym tytułem, który ukaże się w eXtra Grze będzie The Devil Inside.

W branży huczało. Pojawiły się plotki, jakoby w zastopowaniu wydania produkcji Shiny Entertainment maczała palce konkurencja. Przypuszczano, że CD Projekt nigdy nie miał pozwolenia na sprzedawanie Messiaha po tak niskiej cenie. Gdy więc decydenci Virgin dowiedzieli się o tym fakcie, błyskawicznie zablokowali proces. Prawdopodobnie obawiali się strat wynikających z redystrybucji gry na zachodnie rynki, tym bardziej, że Messiah miał być wyjątkowo wydany w wersji angielskiej. Kto zakablował do Virgina? Nie wiadomo. O tych rewelacjach przeczytałem w artykule Piotra [Bamse] Pawlaka w Resecie nr 38 z 6/2000.

eXtra Gra ruszyła z miesięcznym opóźnieniem, serwując na początek wspomniane wyżej The Devil Inside. Plany konkurencji o zniweczeniu projektu, jeśli takowe były, nie powiodły się. Seria z powodzeniem przetrwała na rynku aż do 2008 roku, oferując za niewielkie pieniądze wiele wspaniałych tytułów (kilka części Colina McRae, parę Falloutów i Gothiców, Baldur’s Gate, Larry’ego itd.).

A Messiah? Został w końcu przez CD Projekt wydany ale w zwykłym big boxie, a po jakimś czasie również w sklepowej „eXtra Klasyce” (za 19,90 zł). Dostał się również jako cover CD na okładkę Top Secret nr 2/2003 (za 19,50 zł). Ale do kioskowej eXtra Gry już nie powrócił. Nie wszyscy o tym pamiętają, jak choćby zwiedzeni starymi prasowymi reklamami Łowcy Gier. Jedynie Markolf jak zwykle daje rzetelną informację (no i Zapach Papieru rzecz jasna 🙂 ).

eXtra Gra z niewydaną grą Messiah

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *