Strona główna » Newsy » PSX Extreme nr 8/2021 (288)

PSX Extreme nr 8/2021 (288)


Opublikowano: 03/08/2021 | Autor: Avok

Wczoraj ukazał się sierpniowy numer PSX Extreme. Miałem lekkie kłopoty z jego nabyciem, bowiem w Inmedio niby był, ale nie wiadomo gdzie. Pani w komputerze pokazywało sześć sztuk, których nigdzie nie było. Szukaliśmy wszędzie, nawet w prasie… no tam tego. Chyba ktoś „szmatławca” zwinął. Niepocieszony poszedłem do Empiku i tam już kupiłem pismo bez problemu. A czy choć było warto?

Jeśli chodzi o granie w tym miesiącu to na łamach PSX-a jest raczej posucha. Widać to po konsolometrach, wyregulowanych na 6/10 w przypadku PlayStation i Xboxa oraz 8/10 w przypadku Switcha. Recenzji jest zaledwie 15, jeśli dobrze policzyłem, i zajmują tylko 14 stron! Nawet jeśli dodać do tego kilka zapek i playtestów, wygląda to tragicznie. Posuchę potwierdza fakt, że najlepiej ocenionymi tytułami (9/10) zostały Ender Lilies i UnMetal, czyli indycze „popierdółki”. Na „dwóję” zasłużyło według redakcji Crash Drive 3, co może trochę dziwić, bo Metacritic docenił tą produkcję kalkulując na 70/100. Zastanawiać też może relatywnie niska w stosunku do konkurencji (CD-Action – 8/10, Pixel) – 88/100) ocena wystawiona Mario Golf: Super Rush (6+/10), choć akurat Metacritic jest tu podobnego zdania. Przeczytajcie i oceńcie sami.

Jeśli w części growej gazeta kuleje, to nie można tego powiedzieć o części publicystycznej. Trzy tematy numeru, 31 stron publicystyki (nie licząc artykułów z pierwszych stron), blisko 10 felietonów – to musi robić wrażenie. Najciekawszym tematem jak dla mnie jest ten o graniu za kratkami, napisany zdaje się przez pensjonariusza brytyjskiego więzienia. Nie to, żebym się tam wybierał, ale topik sam z siebie jest interesujący i rzadko poruszany. Zerknę też na przegląd filmowych i serialowych adaptacji gier, tym bardziej że widzę tam zajawki Uncharted i The Last of Us. Atrakcyjne wydają się również wywiad z ex-CD-Projektowcem Michałem Gembickim i rzecz o broni białej i jej polskiej tradycji (i nie chodzi tu tylko o Wiedźmina, choć ten szczerzy zęby z obrazków). Z tematów mocno retro nie sposób nie wspomnieć o historii Andrzeja Krawczyńskiego, polskiego konstruktora (również gier) z czasów PRL-u. Przyznaję że o nim nie słyszałem, więc chętnie przeczytam.

Poczytam też o wielu innych rzeczach, które są w najnowszym PSX Extreme, a o których nie wspomniałem. Przeglądnę jak zwykle stałe rubryki, (Ohayo Nippon, listy, komiksy, filmy i seriale itd.), podyskutuję z felietonistami, uśmieję się (lub raczej nie) z tekstów w Hyde Parku, a może wyślę nawet zdjęcie mojego HC Roomu do HIV-a. Będzie co robić. Odpowiadam zatem na pytanie postawione w pierwszym akapicie: warto było!

Tylko po co komuś sześć numerów „szmatławca”!?

PSX Extreme nr 288 – przednia okładka
PSX Extreme nr 288 – tylna okładka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *