Strona główna » Newsy » CD-Actiony z 2009 roku – przegląd

CD-Actiony z 2009 roku – przegląd


Opublikowano: 27/08/2021 | Autor: Avok

Dwa zmitygowane CD-Actiony dodałem do swoich zbiorów. Są to numery 32 i 33 z początku 1999 roku. Był to okres, kiedy CDA wyszedł już z wieku niemowlęcego, okrzepł i zaczął dominować na polskim rynku. Od pół roku regularnie pojawiały się dobre pełniaki w ramach „Kolekcji CDA”, nakład sięgał prawie 100 tys. egzemplarzy, a już wkrótce na okładce zadomowił się napis „Najlepiej sprzedający się magazyn komputerowy w Polsce”.

Pisma wyglądają efektownie: grube, lakierowane okładki, 124-132 strony wydrukowane na dobrym papierze. Redaktorem naczelnym był wtedy Zbigniew Bański, a cechą charakterystyczną ówczesnych wydań jego wstępniaki pisane wspólnie z Jerzym Poprawą. Teksty te były starannie przygotowane (niekiedy w formie dialogu), fajnie się je czytało i widać było chemię między obu panami 🙂 Kto by pomyślał, że 20 lat później jeden z tych Panów Redaktorów będzie chciał zwolnić drugiego? Cóż, chemia się skończyła i ustąpiła prozie życia. Ucz się, Junior.

Przy przeglądaniu archiwalnych numerów CD-Action nachodzi chęć porównania ich ze stanem dzisiejszym, ale czy to ma sens? 22 lata to ogromna przepaść czasowa. Nie ma już dyskobola na okładce, pełniaków, ludzi z tamtego zespołu i większości ówczesnych rubryk. Tak, powiecie, że jest przecież Mac Abra, Smuggler i Mr Jedi, ostało się też choćby Action Redaction. Ale Mac Abra nie pisze tyle co dawniej, Smuggler przestał mieszać ludzi z błotem w AR, a Mr Jedi nie jest już tak zabawny (choć walczy). A Action Redaction prócz nazwy nie przypomina tamtego „actiona”. Jest inaczej. Czy gorzej?

CD-Actiony nr 1-2/1999

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *