Strona główna » Newsy » PC World Komputer z 1993 – rzut okiem

PC World Komputer z 1993 – rzut okiem


Opublikowano: 09/07/2021 | Autor: Avok

Mimo iż nie kolekcjonuję (choć trzymam, jak wpadną w ręce) pism komputerowych wydawanych po 1990 roku, kupiłem ostatnio PC World Komputer nr 12/1993. Skusiła mnie okładka, łudząco podobna do stareńkiego Komputera. Jest to ostatnie lub jedno z ostatnich wydań PCWK ze starym logo. Część winiety („PC World”) jest jeszcze napisana niewielką czcionką i subtelnie umieszczona powyżej głównego słowa „Komputer”. Na pierwszy rzut wydaje się, że mamy do czynienia ze starym magazynem Komputer.

Zastanawiałem się, czy oprócz okładki jakieś inne elementy przypominają protoplastę z lat 80-tych. Kiedy pismo reaktywowało się w kwietniu 1992 roku, premierowy numer opatrzony był liczbą 51, sugerującą, iż jest to kontynuacja Komputera (który zakończył żywot w 1990 roku na numerze 50). Dodatkowo ISSN był ten sam i redaktor naczelny (Marek Młynarski) także. Całkiem niezły zabieg, żeby przyciągnąć starych fanów. I choć trzon autorów odszedł z branży albo przeszedł do LUPUSA (Grzegorz Eider, Andrzej Kadlof, Zbigniew Blewoński), jakaś tam ciągłość dynastyczna od biedy była.

Numer 12/1993 to już praktycznie inne pismo. Stare logo i rubryka „STragan” to ostatnie łączniki z przeszłością (jak już wspomniałem, logo wkrótce zmieniono). Wszystko jest inne: inna szata graficzna, inni autorzy (z nowym redaktorem naczelnym na czele), inne działy i inne rysuneczki ozdabiające teksty (kreski i humoru Piotra Kakieta nie da się podrobić). Co do gier, brakuje bardzo Grzegorza Czapkiewicza i jego kultowych „rozkoszy łamania palców”. Tematyką gier zajął się ktoś inny – znany z Top Secret Piotr [PLis] Liszewski. PLis to fan gier i świetny redaktor, ale to już nie to…

PC World Komputer nr 12/1993
Komputer nr 6/1990

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *