Strona główna » Newsy » PSX Extreme nr 6/2021 (286)

PSX Extreme nr 6/2021 (286)


Opublikowano: 30/05/2021 | Autor: Avok

Właśnie otrzymałem informację z kraju, że możecie już nabyć czerwcowy numer PSX Extreme. Junior kupił i na moją prośbę dokonał szybkiego przeglądu zawartości. Co tym razem zaserwowano i czy warto kupić „szmatławca”, niech nam opowie:

„Czerwcowy PSX Extreme wita nas dwoma okładkami: kolorową z nadchodzącego Ratchet & Clank Rift Apart i „survivalową” z polskiego Green Hell. Na pierwszych stronach natrafiłem na opis gogli VR Oculus Quest 2 i gier na nie. Ciekawe urządzenie nie potrzebujące peceta do zabawy, niemniej swoje kosztuje – aż 1799 zł! Tematami numeru są dzieje serii Ratchet i Clank („Bezsenność w kosmosie”) oraz artykuł „Co wiedzą o nas konsole” dotyczący danych, jakie gromadzą o nas konsole i za ich pośrednictwem producenci. Strasznie mnie to zaciekawiło, bo o ile mocno dbam o prywatność na komputerze, o tyle na konsoli jakoś nigdy nie zwróciłem na to większej uwagi.

Przejdźmy do działu recenzji. Tutaj rządzi długo przez wielu wyczekiwany Resident Evil Village (ocena 9- i „gra numeru”), bardzo dobre noty zebrały Mass Effect Legendary Edition (ocena 8 za trzypak gier plus DLC) oraz japońskie visual novele Famicom Detective Club: The Missing Heir / The Girl Who Stands Behind (ocena 8-). Nie wiem jak można w to grać, ale może się nie znam… Ja najbardziej wyczekiwałem recenzji Biomutanta, o którym ostatnio głośno w mediach. No i jest – oceniony na 7+ (bezpiecznie – tyle co na Metacritic 😉 Z jednej strony to dużo, patrząc na powtarzalność, słabą fabułę czy niezbalansowany system walki. Z drugiej świat gry i klimat wydają się nieziemskie, a eksploracja ponoć wciąga jak bagno. Może zagram kiedyś jak cena spadnie poniżej stówki. Z pozostałych gier jest kilka pozycji, które dostały „ósemki”, jednak większość z nich to indyki, dodatkowo opisane w postaci mini-recenzji na 1/3 strony. Z tej gromady wyróżnia się Judgment, będący spin-offem serii Yakuza. Na marginesie nie podoba mi się taki układ recenzji – no bo jak rzetelnie można ocenić grę poświęcając jej tak mało miejsca? Rozumiem recki totalnych shitów, ale dobrych gier?

W publicystyce poza tematami numeru znalazłem kilka ciekawych pozycji. „Resident Evil – na polskiej prowincji” mówi o miejscach i wydarzeniach w Polsce, które nadawały by się na miejscówki czy scenariusz niejednej „residento-silenthillowej” gry. „Robin Hood – prawda czy mit?” zmaga się z legendą najsłynniejszego angielskiego Janosika. Istniał czy nie istniał? Sam jestem ciekawy. W dziale „Retro” znajdziemy kilka artykułów np. mało mnie interesujący art o serii Xenosaga czy już bardziej ciekawą historię gry Cytadela (to miał być chyba taki polski Doom na Amigę). Jest też wywiad z Johnem Newcomerem, twórcą gry Joust z 1982 roku. Pozostały jeszcze „zapychacze” czyli felietony oraz wizyta w studiu Creepy Jar, dłubiącym przy Green Hell. Ten ostatni tekst jest tradycyjnie do góry nogami, więc tradycyjnie „oblukam” go na końcu.
Tyle. Jest IMO troszku słabiej niż miesiąc temu, ale jest co poczytać.”

Już niedługo będę miał okazję naocznie sprawdzić najnowszego PSX Extreme i potwierdzić / obalić opinie Juniora. Tymczasem dziękuję mu za ten unpacking i idę pooglądać fińską telewizję.

PSX Extreme nr 6/2021 – tylna okładka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *