Strona główna » Newsy » Światy Gier Komputerowych z 2000 – przegląd

Światy Gier Komputerowych z 2000 – przegląd


Opublikowano: 23/03/2021 | Autor: Avok

Przeglądam właśnie trzy numery Świata Gier Komputerowych z ostatniego kwartału 2000 roku. To były pierwsze wydania z kilkoma poważnymi zmianach wewnątrz pisma. Wewnątrz, bo na zewnątrz wszystko wygląda tak samo jak wcześniej – kolorowo, napaćkanie, z dużym logo i małym globusikiem (ale już bez rakietki). W środku dobili właśnie do 148 stron, powiększyli działy „Tawerna”, „Kantyna” i „Frakcja 3D”, a także zmienili sposób oceniania gier. W numerze 10/2000 (94) dorzucili także pełną wersję gry (Homeworld: Raider Retreat), co nie było w ŚGK częstą praktyką w tamtym czasie. Techtoorki z klawiszologią (bardzo fajny patent!), karty do Magica, gry paragrafowe, plakaty i inne gadżety owszem, dawali, ale „pełniaki” – raczej od święta.

Kartkując magazyny czytam kolejne tytuły hitów tamtych czasów. Gry miesiąca to proszę: Heavy Metal F.A.K.K. 2, Baldur’s Gate 2 i C&C: Red Alert 2. Same sequele, choć znalazłem też wiele nowych IP: Hitman, Daikatana, Shogun: Total War czy Crime Cities. Jedne, jak historia „łysola” z kodem kreskowym na szyi padły na żyzny grunt i dziś się mogą poszczycić wieloma kontynuacjami. Inne, jak bajka o mieczyku od pana Romero nie znalazły zrozumienia gawiedzi i zginęły w pomroce dziejów. Opinie redaktorów Świata Gier Komputerowych w tym zakresie pokrywały się z większością ocen innych czasopism. W ŚGK nie bawiono się w kontrowersje, by zrobić szum i znaleźć na ustach wszystkich graczy. Stawiano na solidny, merytoryczny, wspierany poprawną polszczyzną warsztat. Nie tak jak u … (i tu proszę wpisać znienawidzony tytuł konkurencji). Według niektórych ta normalność była wręcz nudna.

I na koniec szybka ściąga: Świat Gier Komputerowych ukazywał się w latach 1993-2004 i pod względem liczby wydanych numerów (131) uplasował się w ścisłej polskiej czołówce. Pismo było tworzone w Bydgoszczy pod dowództwem Piotra [Naczelnika] Pieńkowskiego. Mimo iż miało swój klimat i rzeszę fanów, nie uniknęło pogromu, wykreślone pewnego dnia z notesu prezesa Egmontu. Szkoda. Należy pamiętać, że mimo geograficznej „zaściankowości” ŚGK wyhodował na swoim łonie wielu późniejszych Poważnych Panów redaktorów: Przemysława [Ścierę] Ścierskiego (PSX Extreme), Jacka [Randalla] Piekarę (Gambler, Click!, GameRanking), Michała J.Adamczaka (Play, Komputer Świat GRY) czy Michała [Elektrycznego] Nowakowskiego (Play). Sam Naczelnik mimo lat na karku coś tam od czasu do czasu skrobie do Pixela, zajrzyjcie do ostatniego numeru.

Świat Gier Komputerowych numery 94-96 z 10-12/2000

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *