Strona główna » Newsy » CD-Action nr 9/2020 (311)

CD-Action nr 9/2020 (311)


Opublikowano: 01/08/2020 | Autor: Avok

Ostatni CD-Action pod patronatem Bauera i jednocześnie ostatni numer pod redakcją Michała Kuszewskiego trafił w moje ręce. Co ciekawe, kupiłem go w spożywczaku w Kątach Rybackich, niewielkiej ale milutkiej wiosce nad Bałtykiem. Czyli z tym kolportażem CDA nie jest jeszcze tak źle, jak mówią.

Okładka nowego „ekszyna” prawie się nie różni od tej sprzed dwóch numerów. Tu jest szarobury samuraj, tam był szarobury wiking, tła z chmurami na oko te same. W środku mamy 124 strony wypełnione klasycznymi dla CDA rubrykami. Można zauważyć, że zapowiedziach pojawia się coraz więcej gier na PlayStation 5 (w tym dedykowany nań Ratchet & Clank: Rift Apart). Jeśli chodzi o recenzje, tym razem opisano 16 tytułów wyróżniając Ghost of Tsushima (dychy nie było). Sam zainteresowałem się recką West of Dead, którą to grą zaciekawił mnie Pjotsze w ostatnim Pixelu (ocena: 74%). W CD-Action gra dostała 8/10 i pewnie jest komplementowana, dlatego po lekturze mocno rozważę jej zakup.

Po 80 stronach opisów trafiam na publicystykę. W tym miesiącu ciekawie zapowiadają się artykuły o katanie (wrzucony pewnie w kontekście premiery Ghost of Tsushima), realnych lokacjach wrzuconych do gier i growych lekturach szkolnych, a z retro tekstów historia płyt CD i symulatorów osadzonych w świecie Gwiezdnych Wojen. Jako wisienkę na torcie proponuję felieton Ninho pt. „(Nie)sprzedane recenzje”. Ten tekst jako jedyny na razie przeczytałem i polecam jako lekkie kuriozum. Autor przekonuje bowiem, że problem sprzedawania recenzji przez redakcje jest wyimaginowany. Ech, ta idealistyczna młodzież… Trudno policzyć, ile razy handel tekstami naświetlany był przez branżę, i to zarówno w odniesieniu do papierowych, jak i internetowych mediów. Podawano konkretne przykłady i „winowajców” (tak redaktorów, jak i wydawców), cytowano rozmowy, a nawet drukowano listy z „przestępczą” zawartością. Że nie wspomnę, że sam parę lat byłem w branży, trochę się naoglądałem i nie zawsze wszystko było takie cacy (ale oczywiście ja zawsze byłem uczciwy).

Na koniec jeszcze słowo o „pełniaku” dodanym do najnowszego CD-Action. Przygodówka point and click Apocalipsis: Harry at the End of the World, oceniona na Metacriticu na 73% (branża) i 7/10 (gracze). Czyli nie najgorzej. Gra jest w polskiej wersji językowej, a głosu narratorowi użyczył sam heavymetalowiec Nergal (tak, to ten od potarganej Biblii i Dody – Elektrody).

CD-Action nr 311 – przednia okładka
CD-Action nr 311 – tylna okładka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *