Strona główna » Newsy » C-64 w dobrej cenie

C-64 w dobrej cenie


Opublikowano: 30/03/2019 | Autor: Avok

W sklepie z używanymi komputerami nabyłem ostatnio za niezłe pieniądze fajny retro zestaw: mikrokomputer Commodore 64, magnetofon, stację dysków, cartdridge Turbo oraz kilka kaset i dyskietek – głównie z grami. Przy sprawdzaniu sprzętu poczyniłem wiele ciekawych obserwacji.

Mój mikrokomputer to wersja C-64C z czerwoną diodą w nowej, stylizowanej na C-128 obudowie. Dziś bije po oczach i bawi napis „personal computer”, dumnie podnoszący ego ówczesnym łamaczom joysticków. Sprzęt został wyprodukowany w Zachodnich Niemczech, lecz należałoby chyba powiedzieć „złożony”, bowiem po otwarciu straszy nadrukami „made in Taiwan” czy „made in Malaysia”. Stacja dysków to model 1541-II, a więc najnowszy z dedykowanych C-64. Wśród kaset jest oryginalny Arnie z LK Avalon, wśród dyskietek również mam dwa oryginały – Kickbox Vigilante i Frankenstein – oba z LK Avalon. Reszta software’u to dzieła „laboratoriów komputerowych”. Co interesujące, w kilku miejscach na etykietach znalazłem nazwy, nazwiska, adresy i numery telefonów handlarzy z tamtych lat. To dowód na to, że nikt się wtedy nie bał ani „piracenia”, ani udostępniania swoich danych osobowych. Może postaram się dotrzeć do tych ludzi, odnaleźć ich po latach, to byłoby ciekawe wyzwanie.
Testowanie sprzętu jak na razie sprowadziło się do wymiany bezpiecznika w kompie i polutowania kabla w zasilaczu. Po tych operacjach SID zagrał i magnetofon ruszył. Z nagranymi kasetami mam jednak problem z odczytem, jedynie oryginalny Arnie chodzi jak ta lala. Do pełni szczęścia brakuje tylko joy’a. Stacja dyskietek musi natomiast poczekać na rozruch, bowiem brakuje mi zasilacza i kabla łączącego z C-64.

Czeka mnie pewnie jeszcze wiele tygodni testowania i „rozkminiania” nowego nabytku, który już teraz sprawił mi i Juniorowi mnóstwo radochy.

Zestaw C-64 z akcesoriami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *