Strona główna » Redaktorzy/autorzy » Rafał Piasek, [Jetboy]

Rafał Piasek, [Jetboy]


Rok urodzenia: b/d
Praca w pismach: C&A (1992-1995), Bajtek (1993-1996), Top Secret (1993-1996), Secret Service (1998-2001), NEO (1999-2000)
Stanowisko: redaktor, sekretarz redakcji (Top Secret)
Inne pseudonimy: Badjoy

Rafał [Jetboy] Piasek – redaktor i sekretarz redakcji czasopism komputerowych i o grach, webmaster i programista. Miłośnik komputerów firmy Commodore. W prasie komputerowej zaistniał na początku lat dziewięćdziesiątych, pisząc do kolejnych periodyków, wydawanych przez Spółdzielnię Bajtek: Commodore & Amiga (C&A), Bajtka (4/1993 – 9-10/1996) i Top Secret. U schyłku działalności TS-a (od nr 49) piastował w nim funkcję sekretarza redakcji. W tym czasie współpracował także z magazynem fanów Commodore: C&A. Kolejne etapy dziennikarskiego fachu to praca w pismach Secret Service (SS62 z 11/1998 – SS95 z 11/2001) i NEO. W tym czasie Badjoy brał też udział w pracach nad Kompendium 4 (1999), wydanym przez ProScript.

Rafał Piasek pracował również jako sekretarz redakcji programu telewizyjnego o grach Escape, wyświetlanego na antenie telewizji Polonia 1. Program ten, emitowany w latach 1996-1998, mimo ograniczonego zasięgu cieszył się ogromną popularnością.

W latach 90-tych, jeszcze w trakcie pisania do prasy growej Rafał Piasek pracował też dla Planet Manga (import i dystrybucja Anime i Mangi) oraz IDG (webmastering). Po zakończeniu pracy redaktora przez lata zatrudniany był jako programista i webmaster w firmach: Terminus (200-2004), ABG Ster-Projekt (2004-2006), Mamuna (2008-2009), Collecting Smiles (2007-2012), QLOC (2011-2015) i in. Przez ponad rok (2006-2007) był też członkiem zespołu developerskiego City Interactive, współtworząc gry na PC i Nintendo DS. Od 2012 roku posiada własną firmę Brombra, zajmującą się usługami IT.

W ostatnich latach Rafał Piasek przypomniał się fanom pism komputerowych dzięki uczestnictwu w retro imprezie Pixel Heaven. Wziął między innymi udział w panelu dyskusyjnym pt. „Gdzie oni są? Magiczne czasy polskiej prasy komputerowej lat 80. i 90” (Pixel Heaven 2013). W dyskusji wzięli udział także inni redaktorzy pism growych z lat 90-tych: Pegaz Ass, Sir Haszak, Voyager, Micz, Borek, Berger i Joseph. Od tamtego czasu Jetboy co roku stara się aktywnie wspierać imprezę.

Rafał Piasek jest absolwentem Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie.

Ankieta personalna Rafała [Jetboy’a] Piaska z 2000 roku (Secret Service nr 77):

Jetboy w 2000 roku.

Ksywka: Jetboy, BadJoy
Wiek: Skoro kobiet się o wiek nie pyta, to facetów chyba też nie? W końcu jest to równouprawnienie, czy nie?
Wzrost: 190 cm
Waga: nadwaga
Specjalizacja: logiczne, RPG, strategie, zręcznościówki
Ulubione typy gier: RPG, logiczno-zręcznościowe
Ulubione tytuły gierkowe: Bomb Jack (w wersji na ZX Spectrum – bezsprzecznie najlepsza gra wszechczasów), Bust A Move, Pokemon, seria Final Fantasy
Najlepsza gra: Dungeon Keeper 2, Baldur’s Gate
Czas współpracy z redakcją: rok
Rodzaj czytanej literatury: SF
Ulubione książki: trylogia „Ludzie jak Bogowie” i „Świat Dysku” Terry’ego Pratchetta
Ulubione filmy: Urotsukidoji, Whisper of the Heart, Mój sąsiad Totoro, Total Recall, Gwiezdne Wojny – epizody 4-6
Ulubiony aktor/aktorka: Sandra Bullock
Ulubione kreskówki: Johnny Bravo, Ranma 1/2, Dexter’s Laboratory, Pokemon, Dr. Slump
Jakiej muzyki słucham: brak
Ulubiona płyta: chodnikowa
Hobby, zainteresowania: gry karciane
Mój typ kobiety: na pewno Lara Croft
Co sprawia mi przyjemność: to chyba nie jest dobre miejsce na takie zwierzenia
Co mnie wkurza: discopolo i dresiarze, zatrważający spadek poziomu intelektualnego ogółu naszego społeczeństwa…
Sporty uprawiane: jojo
Zwierzątko domowe: kot, ale to raczej on ma mnie niż ja jego…
Jak spędzam wolny czas: a co to jest?
Marzenie: wczesna, wysoka emerytura 🙂
Mój pierwszy komputer: Commodore 128
Obecny sprzęt: Commodore 128 (szafa) + C64 (szafa) + Amiga (szafa) + Celeron@450, 196 MB, DVD, Permedia2, Voodoo 2 (biurko)

Wywiad z Rafałem [Jetboy’em] Piaskiem, opublikowany w numerze specjalnym Commodore & Amiga z 9/2015, wydanym przy okazji Pixel Heaven 2015:

Jetboy w 2015 roku.

– Co w twoim życiu zmienił C64?

Gdyby nie Commodore, moje życie potoczyłoby się zupełnie inaczej. Poznałem mnóstwo ciekawych ludzi, nauczyłem się angielskiego i programowania oraz zainspirowałem wiele osób. To procentuje do dziś 🙂

– Co się stało z twoimi ostatnimi C64 i Amigą?

C64 leży na pawlaczu, Amiga służyła przez jakiś czas dzieciakom w mojej rodzinie jako komputer do gier, potem została sprzedana. Do dziś odpalam dema na emulatorze C64, amigowe oglądam tylko na YouTubie.

– Jakimi pseudonimami podpisywałeś się pod artykułami w Commodore & Amiga?

Jetboy, Badjoy i czasami jakimiś wymyślonymi naprędce, żeby było zabawnie 😉

– Jak trafiłeś do redakcji Commodore & Amiga?

Tomek Mierzejewski i Bartek Kachniarz, z którymi działałem w grupie Cavern znali z lokalnego klubu Klaudiusza Dybowskiego, który właśnie zakładał redakcję C&A i poszukiwał ludzi, którzy coś wiedzą o C64. Skorzystałem z ich zaproszenia i tak to się potoczyło.

– Hyde Park:

C64 miał 64 kilobajty na wszystko – program, grafikę i dźwięk. Jak świetne gry i programy na niego powstawały! Dziś 64 kilobajty wystarczają na jakiegoś malutkiego GIF-a. Czasem się zastanawiam, jakie cuda można by tworzyć wykorzystując możliwości dzisiejszych komputerów w takim stopniu, jak wykorzystywaliśmy C64 na demoscenie… Żeby nie popaść w depresję, buduję z klocków Lego. Zapraszam do naszego stowarzyszenia dorosłych fanów Lego zbudujmy.to.

Panel dyskusyjny w trakcie Pixel Heaven 2013. Pierwszy z prawej: Rafał Piasek.
Pixel Heaven, czerwiec 2018 roku. Z prawej Rafał Piasek.