Strona główna » Redaktorzy/autorzy » Radosław Walczyk, [von Radkovitsch]

Radosław Walczyk, [von Radkovitsch]


Rok urodzenia: b/d
Praca w pismach: Reset (1997), Secret Service (1997-1998), CD-Action (1998), PC Games CD (1998-1999)
Stanowisko: redaktor, sekretarz redakcji, zastępca redaktora naczelnego (PC Games CD)
Inne pseudonimy: b/d

Radosław [von Radkovitsch] Walczyk – autor tekstów, redaktor i sekretarz czasopism o grach, zastępca redaktora naczelnego PC Games CD. Z prasą komputerową związany od połowy lat 90-tych. W sierpniu 1995 roku, po ukończeniu liceum, wraz z Krzysztofem Gawrysiakiem (bratem Piotra [Gawrona] Gawrysiaka) nawiązali współpracę z Super Expresem, gdzie prowadzili rubrykę Super Komputer. Po półtora roku, w styczniu 1997 ten sam wydawca podjął decyzję o stworzeniu nowego magazynu o grach. Efektem kilkumiesięcznych prac był Reset, który pojawił się w maju 1997 roku, a w którym stanowisko sekretarza redakcji objął Radosław Walczyk. Oprócz edycji tekstów i pilnowania terminów, von Radkovitsch stworzył elektroniczną edycję Reset Online. Opuścił redakcję w sierpniu 1997 roku, po ukazaniu się zaledwie czterech numerów czasopisma.

Dwa miesiące po odejściu z Resetu Radosław Walczyk zadebiutował w jubileuszowym, 50-tym numerze Secret Service. W tym samym numerze tak został opisany: „Świeża krew, pozyskana, a nie odzyskana. Emanuje spokojem i opanowaną energią. Dopiero się okaże, co jest wart.”. Swoją wartość von Radkovitsch pokazywał przez kolejne siedem numerów, pełniąc w międzyczasie funkcję II zastępcy redaktora naczelnego ds. Technicznych. Do jego obowiązków należało utrzymywanie kontaktów z producentami i wydawcami gier zarówno w kraju, jak i za granicą. Latem 1998 roku odszedł z Secret Service, przez trzy numery (nr 27-29) współpracował z CD-Action, a następnie znalazł się w zespole przygotowującym wejście na krajowy rynek niemieckiego magazynu PC Games. PC Games CD, bo taki tytuł nosiła polska edycja, pojawiła się w kioskach jesienią 1998 roku, a Radosław Walczyk został zastępcą redaktora naczelnego pisma. I znowu nie zagrzał dłużej miejsca w nowym miejscu pracy, opuszczając go po wydaniu pięciu numerów. To był jego ostatni epizod w prasie o grach.

Schyłek lat 90-tych Radosław Walczyk spędził jako PR Manager w firmie Mirage, wydawcy gier i programów komputerowych. Brał m.in. udział w organizacji przyjazdu do Polski (w listopadzie/grudniu 1999 roku) Lary Weller, modelki reklamującej grę Tomb Raider IV: The Last Revelation. Na tym kończy się okres aktywności zawodowej Radosława Walczyka w branży gier. Po rocznym epizodzie w magazynie dla panów CKM, kolejne lata spędził w kilku firmach i agencjach PR (Mmd Public Relations, Neuron Agencja PR, Fujitsu Siemens Computers), zajmując się relacjami z mediami i partnerami biznesowymi, a także treningiem kadr. W 2005 roku został zatrudniony przez Intel Corporation jako PR Manager i przez lata pracował na różnych placówkach, zarówno w Europie, jak i w USA. W firmie pozostaje do dziś.

Radosław Walczyk jest absolwentem marketingu medialnego i public relations na Uniwersytecie Warszawskim.

Radosław Walczyk podczas wizyty Lary Weller w Warszawie, jesień 1999.
Lara Weller w Warszawie, jesień 1999. Pierwszy z lewej: Radosław Walczyk.