Strona główna » Redaktorzy/autorzy » Piotr Moskal, [Frogger]

Piotr Moskal, [Frogger]


Rok urodzenia: 1976
Praca w pismach: Top Secret (1995), Gambler (1995-1999), Secret Service (2000-2001), Click! (2001-2005), GameRanking (2005-2008)
Stanowisko: redaktor, redaktor naczelny (Click!, GameRanking)
Inne pseudonimy: b/d

Piotr [Frogger] Moskal – autor teksów, tłumacz, redaktor czasopism o grach, redaktor naczelny magazynów Click! i GameRankig. Pierwsze kroki w branży stawiał w Top Secrecie (TS 34 – TS 36), gdzie na początku 1995 roku opublikował swój pierwszy tekst (opis przygodówki Amazon Guardians of Eden). Dość szybko przeszedł do wydawanego przez Lupus Gamblera, w którym początkowo jako autor i współpracownik (nr 9/1995 – 8/1996), a następnie redaktor i newsman (nr 9/1996 – 12/1999) spędził ponad cztery lata. W jubileuszowym, 50 numerze pisma z 1/1998 tak został scharakteryzowany: „Szef działu News, student romanistyki. Frogger to kolejna osoba jeszcze z TS, choć karierę tak naprawdę zaczął dopiero w Gamblerze. Nasz znawca przygodówek i ekspert od kończenia ich w rekordowym tempie. Najciekawsze są jego zainteresowania pozakomputerowe: Frogger ma składającą się z blisko 800 figurek armię Warhammera, zaś ostatnio jego manią jest Magic: The Gathering. Jego kolekcja jest warta kilka tysięcy dolarów, zaś jej ozdobą jest legendarny Black Lotus, najdroższa karta w M:TG, warta 300 USD, ponoć jedna z 3, jakie są w Polsce.” Frogger pisał w Gamblerze do zamknięcia pisma pod koniec 1999 roku.

Wkrótce po odejściu z Lupusa Piotr Moskal nawiązał współpracę z pismem Secret Service (ukazującym się ówcześnie po zmienionym tytułem New S Service), wydawanym przez ProScript. Po ponad rocznym pobycie w piśmie Pegaza Assa (NSS 79 z 5/2000 – SS 93 z 9/2001) przeszedł do dwutygodnika Click! (nr 16-17/2001) wydawnictwa Bauer. Bardzo szybko (od sierpniowego numeru 18/2001) został awansowany na stanowisko redaktora naczelnego, na którym zastąpił Aleksandrę [Krupik] Cwalinę. Pod jego przewodnictwem pismo przeszło szereg reform, z których najważniejszymi były: przejście na miesięczny cykl wydawniczy, dodanie płyty i zamieszczanie pełnych wersji gier. Redagował także dodatki: Click! Wydanie specjalne, Click! Fantasy i Click! Konsole. Niespodziewanie, po niespełna czterech latach cały zespół wraz Froggerem został przez wydawcę zwolniony (ostatni zrobiony wspólnie numer – nr 85 z 4/2005), a siedzibę redakcji przeniesiono z Warszawy do Wrocławia. Zwolniony team postanowił kontynuować pisanie o grach i w czerwcu 2005 roku na rynku ukazał się nowy miesięcznik GameRanking. Redaktorem naczelnym i wydawcą (jako firma Proxima) tytułu został Piotr Moskal. Formuła pisma (niska cena, brak coverów) sprawdzała się przez trzy lata. Niestety, ogólnoświatowy kryzys 2008 roku dotknął także rynek prasy i zmiótł wiele tytułów z rynku, w tym także GameRanking. Po wydaniu 35 numerów, po wycofaniu się kluczowego partnera, w połowie 2008 roku pismo zmuszone było zamknąć podwoje. Była to ostatnia przygoda Froggera z prasą o grach.

Na kolejny okres aktywności zawodowej Piotra Moskala przypada praca w City Interactive na stanowisku Marketing Managera (2009-2010), a od lipca 2010 roku zatrudnienie w Lionbridge, renomowanej światowej firmie z branży tłumaczeń i lokalizacji. Przez pierwsze pięć lat Piotr piastował tam stanowisko Global Project Managera, a od 2015 roku do chwili obecnej pracuje jako Software Solutions Specialist.

Piotr Moskal od lat jest autorem tłumaczeń wielu pozycji książkowych, a także lokalizacji gier komputerowych. Był m.in. w zespole (razem z Bartoszem Lewandowskim i Piotrem Orcholskim) przekładającym na język polski grę Fable: Zapomniane opowieści dla CD Projet (2008).

Piotr Moskal jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, na kierunku romanistyka.

Nina z Tekkena 2.

Tadeusz [Zoltar] Zieliński, jeden z pierwszych redaktorów promujących w prasie komputerowej konsole, tak wspominał wspólne sesje w Tekkena 2 z Piotrem Moskalem: ” Moja fascynacja konsolami zaczęła się we Francji. Rodzina miała tam wszystkie konsole świata […]. Potem sam dostałem czy kupiłem PSX-a i jakoś już tak się przyjęło. Z Froggerem (moim przez lata najbliższym kolegą z redakcji Gamblera) potrafiliśmy do 5 rano grać w Tekkena 2. On twardo tylko Niną, ja skakałem z postaci na postać.”

Logo The Mars Society.

Piotr Moskal jest członkiem-założycielem powstałego w 1999 roku stowarzyszenia Mars Society Polska. Stowarzyszenie jest częścią The Mars Society (1998), organizacji propagującej ideę badań i lotu załogowego na Marsa. Wśród entuzjastów wspierających projekt są m.in. Buzz Aldrin, James Cameron i Kim Stanley Robinson. Piotr na przestrzeni lat działalności w stowarzyszeniu pełnił wiele funkcji: prezesa zarządu, członka i przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.