Strona główna » Redaktorzy/autorzy » Maciej Pietraś, [Br0mba]

Maciej Pietraś, [Br0mba]


Rok urodzenia: 1971
Praca w pismach: Bajtek (1989-1996), Top Secret (1990-1996)
Stanowisko: redaktor
Inne pseudonimy: b/d

Maciej [Br0mba] Pietraś (właściwie Maciej Pietraś – Obuchowicz) – dziennikarz, programista, redaktor pism komputerowych i o grach. Informatyką zainteresował się w połowie lat 80-tych, natomiast współpracę z prasą komputerową nawiązał pod koniec 1989 roku. Wtedy właśnie, na łamach Bajtka nr 10/1989, ukazał się jego pierwszy tekst o programie kopiującym do stacji dysków. Przez kolejne lata zasilał tekstami pismo, prowadząc m.in. Klan Spectrum. We wrześniu 1990 roku został członkiem – założycielem Spółdzielni „Bajtek”, a przez kolejne lata zastępcą Dyrektora Zarządzającego Wydawnictwa. Z Bajtkiem rozstał się ostatecznie w lutym 1996 roku.

Działając w Bajtku, Maciej Pietraś współpracował również z Top Secret. Jego teksty pojawiały się na łamach gazety praktycznie od jej pierwszego numeru, jednak status redaktora otrzymał dopiero w połowie 1993 roku. Jako jeden z pierwszych dziennikarzy pism growych rozpoczął propagowanie gier konsolowych w Polsce. Dzięki kontaktom z firmą Bobmark (dystrybutorem gier Nintendo), stworzył i poprowadził w Top Secret kącik gier na NES-a. Wraz z rozwojem rynku konsolowego w Polsce, kącik po jakimś czasie rozrósł się do rozmiarów dużego działu. „Konsolowy Świat” zajmował się już grami na wiele konsolowych platform (Sega, Sony, Atari), nie tylko Nintendo, a Br0mba prowadził go osobiście do TS 48 z 3/1996. Na początku 1996 roku opuścił Top Secret.

Kolejnym etapem kariery Macieja Pietrasia była praca w IDG Poland S.A., gdzie spędził ponad 15 lat (1996-2011). Zajmował różne stanowiska: wydawcy, menadżera projektu, producenta i reżysera, pracując przy takich tytułach jak Computerworld, PC World Komputer czy Kino Domowe. Po opuszczeniu IDG Poland, we wrześniu 2011 roku założył i prowadzi do dzisiaj firmę Kotai Entertainment, poprzez którą zarządzał m.in. portalem filmowym Vodeon.pl (stworzonym wspólnie z Marcinem [Martinezem] Przasnyskim i Tomaszem Raczkiem).

W ostatnich latach aktywności zawodowej Maciej używa głównie drugiego członu swojego nazwiska – Obuchowicz.

Maciej Pietraś – Obuchowicz jest absolwentem warszawskich szkół wyższych: Wyższej Szkoły Zarządzania, Prywatnej Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji, Warsaw Journalism Center oraz Wyższej Szkoły Dziennikarskiej.

Sabrina Demo.

Pierwszym komputerowym nabytkiem Macieja Pietrasia był ZX Spectrum. Z braku właściwego oprzyrządowania, zamiast od gier, przygodę z komputerami zaczął od programowania. Po pewnym czasie wciągnęła go demoscena. Pod koniec lat 80-tych był członkiem grupy The Worms, z którą tworzył programy systemowe i dema, np. Synthset, 128Magnet Demo, Enjoy With PC System, Fox 128 Demo, Magnificent Laugh, Ravel Demo, Robosynth, Sabrina Demo, Speech i inne.

Ankieta personalna Macieja [Br0mby] Pietrasia (Bajtek nr 12/1993):

Br0mba w 1993 roku.

Imię, nazwisko, pseudonim: Maciej Pietraś – Obuchowicz, BR0MBA
Wiek: 23 lata
Stan cywilny: żonaty
Wykształcenie: wyższe w nieustającym toku
Znak zodiaku: koziorożec
Wzrost: no ze 170 cm to chyba mam
Waga: ? (ale i tak za dużo)
Kolor oczu: niebieskie
Kolor włosów: żona mówi, że ciemny blond
Od kiedy w Bajtku: od 1989 r.
Aktualne stanowisko: podsekretarz redakcji
Czym zajmował się dawniej: prowadzenie Klanu Spectrum
Hobby: kreatywność we wszelkich formach
Inne: BR0MBA piszę się przez „zero”

Wspomnienia Macieja [Br0mby] Pietrasia (Bajtek nr 12/1993):

Moja przygoda z komputerem zaczęła się w początkach 1986 roku. Wtedy właśnie zobaczyłem ZX Spectrum u kolegi i zapragnąłem mieć taki komputer. Próbowałem go kupić z ogłoszenia, ale nie było to łatwe. Po półrocznym poszukiwaniu, dzięki pomocy rodziców, miałem w domu upragnioną „maszynkę”. Niestety, zestaw był niekompletny: brakowało kabelków do magnetofonu. Byłem smutny, ale to pozwoliło mi zacząć przygodę z komputerami od programowania, a nie od gier. Spectrum przez kilka lat był moją pasją. Rozgryzałem go dniami i nocami, poznałem go na wylot, pisałem własne programy użytkowe i gry. Gdy wymyślono przystawkę muzyczną AY-3-8912, zacząłem tworzyć dema muzyczne. W końcu „dorobiłem” się stacji dysków FD 3000. Gdy napisałem pierwszego kopiera (TeerCopy), nawiązałem współpracę z Bajtkiem. Jak do tego doszło? Trochę dziwnie, ponieważ zadzwoniłem do redakcji zbulwersowany niefachowością pewnego artykułu. Zaproszono mnie, pokazałem co umiem i już tak zostało. Moje pierwsze artykuły traktowały o komunikacji ze stacją dysków. Kolejny etap to zakładanie spółdzielni. Wszyscy byliśmy bardzo podnieceni i snuliśmy wizje bajecznej przyszłości. Bardzo mile wspominam tamte „pionierskie” czasy. Dzisiaj moje Spectrum leży w szafie, a ja traktuję komputer jako zwykłe narzędzie pracy. Najmilej pracuje mi się na pececie 386DX z kartą Sound Blaster. Jestem jego zwykłym użytkownikiem, już nie piszę programów. Jeżeli mam do rozwiązania jakiś problem, to szukam odpowiedniego programu, a dopiero w ostateczności sięgam po Pascal.

1990
  • Licence to Kill (opis, Top Secret nr 01 – 9-10/1990)