Strona główna » Redaktorzy/autorzy » Łukasz Bura, [Joseph]

Łukasz Bura, [Joseph]


Rok urodzenia: b/d
Praca w pismach: Secret Service (1995-1998), NEO (1997-1998), NEO Plus (1998-2002)
Stanowisko: redaktor
Inne pseudonimy: Pocharatka, jos, Yoseph

Łukasz [Joseph] Bura – autor tekstów, redaktor czasopism o grach, założyciel sklepu z grami Ultima. Z elektroniczną rozrywką związany od dziecka. Pierwszym komputerem, jaki posiadał był Commodore 64. Jako nastolatek handlował oprogramowaniem na warszawskiej giełdzie przy ulicy Grzybowskiej. Tam poznał Marcina [Gulasha] Góreckiego i Bogdana [Wicika] Wicińskiego, którzy współpracowali wówczas z Secret Service. Po jakimś czasie Gulash i Wicik wciągnęli go do współpracy z czasopismem. Początkowo opisywał niewielkie tytuły w Krusty Klub (pierwszy tekst w SS 30 z 12/1995), potem wyspecjalizował się w grach sportowych, a także pisał do działu hardware. Oficjalnie znalazł się w składzie redakcji od SS 41 z 12/1996. W jubileuszowym, 50-tym numerze Secret Service tak go opisano: „zaczynał od C-64, przeszedł etap Amigi, by skończyć na PC. Debiutował w Krusty Klubie jako Pocharatka. Jak to ktoś określił „swój chłop”. Dzieli ludzie na dwie kategorie: smutasów i resztę. Wraz z Wicikiem rozruszali koszulki, plecaki itd. Niespożyta energia – można by go nosić przy sobie jako lekarstwo na całe zło”.

Jesienią 1997 roku, pod kuratelą Proscript Sp. z o.o. (wydawcy Secret Service) powstało czasopismo konsolowe NEO, którego redaktorem naczelnym został Marcin [Gulash] Górecki. W skład zespołu tworzącego nowy magazyn weszli redaktorzy SS-a, m.in. Łukasz Bura. Po zaledwie kilku miesiącach trzon redakcji z Gulashem, Bananem, Wicikiem i Josephem opuścił magazyn, decydując się na wydawanie własnego, niezależnego periodyku. I tak latem 1998 roku powstało NEO Plus (musiano zmienić nazwę, bo prawo do starej posiadał Proscript Sp. z o.o.), w którym Łukasz Bura pisał przez następne 46 numerów. Jesienią 2002 roku odszedł z redakcji i nie związał się już z żadnym innym magazynem.

Niezależnie od działalności w prasie branżowej, w roku 1997 Łukasz [Joseph] Bura otworzył sklep z grami i akcesoriami konsolowymi Ultima. Już po roku sklep, jako jeden z pierwszych w Polsce, rozpoczął sprzedaż online. Dzięki szerokiej ofercie, dobrym cenom, promocji i reklamie Ultima zyskała dużą popularność i rzesze klientów. W 2004 roku powstały działy sprzedaży z grami i akcesoriami PC-towymi, odtwarzaczami DVD, odtwarzaczami mp3 i zestawami kina domowego. Doceniona przez klientów i branżę, Ultima doczekała się wielu nagród m.in. magazyn Komputer Świat GRY uznał ją w 2005 roku za najlepszy sklep w Polsce oferujący gry komputerowe. Firma, zarządzana przez Łukasza Burę istnieje do dziś.

Lata działalności poza prasą grową sprawiły, że Łukasz [Joseph] Bura znany jest w branży głównie z racji szefowania Ultimie. Fanom pism komputerowych przypomniał się w czerwcu 2013 r. podczas imprezy Pixel Heaven 2013, biorąc udział w panelu dyskusyjnym pt. „Gdzie oni są? Magiczne czasy polskiej prasy komputerowej lat 80. i 90”.

Pixel Heaven 2013: drugi z prawej Łukasz Bura.