Strona główna » Newsy » Mikrokomputery – broszura z 1987 roku

Mikrokomputery – broszura z 1987 roku


Opublikowano: 28/01/2023 | Autor: Avok

W latach 1986-1988 „Kurier Szczeciński” dwa razy w miesiącu drukował dodatek komputerowy dla młodzieży „Mikrokurier”. Pod jego patronatem została wydana także w 1987 roku publikacja Mikrokomputery, którą właśnie mam przed sobą. Jest to 34-stronicowa broszurka, opracowana przez naukowców Instytutu Cybernetyki Ekonomicznej i Informatyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Duży nakład – 200 tysięcy egzemplarzy sprawił, że dość często można ją spotkać na aukcjach, ja swój egzemplarz zdobyłem jednak teraz.

Jako że autorami są pracownicy naukowi, czuć tu akademicki sznyt, zarówno w konstrukcji rozdziałów jak i używanym języku. Pierwsze strony zawierają zagadnienia podstawowe: co to jest mikrokomputer, z czego jest zbudowany, jak jest klasyfikowany, jakie modele są dostępne na rynku itd. Troszku drętwo, jak to w skryptach uczelnianych bywa, ale da się przeżyć. Generalnie Mikrokomputery wyglądają na pozycję rzetelnie opracowaną, choć znalazłem tu „kwiatek”, że ZX Spectrum produkowano w Polsce. A propos ZX Spectrum, jemu poświęcona jest większa część broszury. Poczytać można o elementach języków SINCLAIR-BASIC i LOGO, grach i programach. Do wklepania jest kilkanaście listingów krótkich programików, rozwiązujących matematyczne problemy czy generujących efekty graficzne. Czy działają – nie wiem, nie mam „spectrumny”.

Pożółkłe strony Mikrokomputerów trzeba bardzo ostrożnie przerzucać, gdyż raz że mają 36 lat, a dwa że papier jest słabej jakości („niepełnowartościowy”, tak widnieje w stopce gazetki). Na szczęście mój egzemplarz jest w prawie idealnym stanie i doskonale zniósł upływ czasu. Zerknę jeszcze raz i wrzucę do zasobów Zapachu Papieru.

Mikrokomputery – przednia okładka.
Mikrokomputery – tylna okładka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *