Strona główna » Redaktorzy/autorzy » Wojciech Zientara, [ziew]

Wojciech Zientara, [ziew]


Rok urodzenia: 1957
Praca w pismach: Komputer (1986), Bajtek (1987-1991), Moje Atari (1990-1991), Świat Atari
Stanowisko: redaktor, redaktor naczelny (Moje Atari)
Inne pseudonimy: b/d

Wojciech [ziew] Zientara – programista, autor gier i książek informatycznych, redaktor pism komputerowych. Informatyką „na poważnie” zainteresował się w połowie lat 80-tych. Pierwszym mikrokomputerami, na jakich pracował były ZX-81 i Atari 600XL. Pod koniec 1986 roku, szukając pracy skontaktował się z redakcjami magazynów Komputer i Bajtek. Komputer jako pierwszy opublikował jego tekst (nr 8 z 11/1986), jednak to w Bajtku znalazł stałe zatrudnienie, zostając szefem klanu Atari. Zajmował się głównie stroną programistyczną i użytkową komputerów, mniej za to grami. Mimo to można znaleźć szereg jego opisów atarowskich tytułów, podpisywanych zwykle pseudonimem „ziew”. W 1990 roku, pod egidą Spółdzielni Bajtek powstało nowe czasopismo Moje Atari, w którym objął stanowisko redaktora naczelnego. Rok później opuścił jednak wydawnictwo i zajął się przygotowywaniem materiałów do drukarni. Sporadycznie drukował swoje teksty (m.in. w Świecie Atari Tomasza Mazura). Wkrótce całkiem zmienił branżę.

Wojciech Zientara jest autorem wielu książek o Atari (m.in. kilkuczęściowej „Mapy pamięci Atari XL/XE”, „Języków programowania Atari XL/XE cz.1 i 2”, „Poradnika użytkownika Atari XL/XE” czy „Poradnika programisty Atari”). Stworzył również kilka gier, z których część udało się wydać na rodzimym rynku (Bitwa o Anglię), a inne, będące często adaptacjami gier z zachodnich czasopism, opublikowane zostały na łamach Bajtka (Atak, Magazynier, MiniPacMan, Stary Dom). Napisał też kilka programów szkoleniowych dla żeglarzy: Locja morska (opis w Bajtek Numer Specjalny: Tylko o Atari 2), Międzynarodowe przepisy o zapobieganiu zderzeniom na morzu, Znaki i sygnały na śródlądowych drogach wodnych i Sygnały wzywania pomocy.

Od wielu lat Wojciech Zientara pracuje poza branżą komputerową, zajmując się zawodowo swoim drugim hobby – żeglarstwem. Posiada uprawnienia instruktora żeglarstwa, patenty kapitana jachtowego i motorowodnego. Pływa po różnych akwenach (Bałtyk, Północne, La Manche, Adriatyk, Egejskie, Jońskie, Liguryjskie, Tyrreńskie), pod żaglami wielu, również znanych jednostek (Pogoria, Zawisza Czarny, Kapitan Głowacki). Więcej o jego życiu prywatnym można przeczytać na stronie https://www.wojtekzientara.pl.

Wojciech Zientara jest absolwentem okrętownictwa na Politechnice Gdańskiej.

1987
  • Battle of Britain (opis, Bajtek nr 1/1987)
  • Blue Team Bridge (opis, Bajtek Numer Specjalny: Tylko o Atari 2)
  • Broadsides (opis, Bajtek nr 8/1987)
  • Chessmaster 2000 (opis, Bajtek Numer Specjalny: Tylko o Atari 1)
  • Pirates of the Barbary Coast (opis, Bajtek Numer Specjalny: Tylko o Atari 2)
  • Silent Service (opis, Bajtek nr 5/1987)
  • Tigers in the Snow (opis, Bajtek nr 3/1987)
  • Warship (opis, Bajtek Numer Specjalny: Tylko o Atari 1)
  • Wargame Construction Set (opis, Bajtek Numer Specjalny: Tylko o Atari 2)
1989
  • Mouse Trap (opis, Bajtek nr 2/1989)
1992
  • Robbo (opis, Bajtek nr 5-6/1990)