Sylwester 2015

Szampańskiego Sylwestra i wszelkiej pomyślności w 2016 roku! Siedzieć dziś przy komputerze czy przeglądać nawet najlepsze gazety growe to grzech. Raz w roku trzeba się przecież zabawić: ze znajomymi pogwarzyć, szampana wypić, szalone tańce uskutecznić. A od jutra trzy dni na regenerację i wypoczynek. Super!

(31/12/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
PSX Extreme nr 12/2015

W ostatnim PSX Extreme znajduje się porównanie konsol PS4 i Xbox One pod kątem mijającego roku. Zdaniem większości autorów, maszynka Microsoftu odrobiła straty do Sony i jest obecnie ciekawszą alternatywą niż PlayStation. Trudno mi się ustosunkować do tych opinii, bo mam tylko PS4. Faktem jest, że w ostatnim roku sieć na PS-a wielokrotnie bywała przeciążana lub padała, gry w wersji cyfrowej są o wiele droższe od wersji pudełkowych, a usługa Plus ma do zaoferowania praktycznie same "indyki". Grałem ostatnio na Xbox-ie w markecie i muszę przyznać, że fajnie mi się ciupało, a pad Microsoftu bardziej mi "leży" niż DualShock. Ale gdybym miał teraz wybór, to czy wybrałbym konsolę Xbox One? Chyba nie. Przez Uncharted 4...

(29/12/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Wesołych Świąt 2015

Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim fanom Zapachu Papieru i retro sprzętu. W Święta mam do przeczytania Retrokompa, Pixela i PSX Extreme, że o kupie starych gazet z piwnicy nie wspomnę. Do tego Battlefield na PS4 do wymasterowania. Mimo, iż nie ma śniegu i nie można wyjść porzucać śnieżkami albo ulepić z małolatami bałwana, będzie co robić w chwili wolnej.

(24/12/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Games Aktuell nr 12/2015

Przywiozłem sobie z Austrii niemieckie czasopismo Games Aktuell. To taki 100-stronicowy magazyn o grach, z szatą graficzną podobną do naszego Komputera Świat GRY. Pismo ukazuje się w wersji bez i z DVD (różnica 2 EUR). Spytacie, co na płytce? Otóż żadnych pełnych wersji, drodzy rozpieszczeni gracze. To nie Polska. Płytka zawiera "tylko" materiały wideo z gier. Skandal.

(19/12/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Jacek [Dr DeStroyer] Grabowski

Bazę autorów powiększyłem o Jacka [Dr DeStroyera] Grabowskiego. To ten jegomość, który, obok Jacka [Randalla] Piekary, szalał w VARIA'tkowym Gamblerze. Jego "konferencje" wzbudzały zachwyt wśród młodzieży i zgrozę u rodziców. No ale potem przyszedł Alex, pozamiatał i DeStroyer znikł. Po jakimś czasie aktywował się w Resecie, gdzie go nawet mianowano redaktorem naczelnym. Przez lata obijał się po różnych redakcjach, obecnie zakotwiczył w Pixelu. Osobiście uważam, że pisze dziwnie. Dawniej dość ciężko go było zrozumieć, teraz natomiast nie rozumiem go wcale. Ale są tacy, którzy cenią jego styl.

(11/12/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 10/2005

Od tygodnia można kupić nowy numer Pixela. W środku jak zwykle wiele wszelakiego dobra dla retro fana, w tym artykuły do przeczytania w pierwszym rzędzie. Z pewnością warto rzucić okiem na tekst o starych konsolach Sony i Nintendo, pewnie człowiek nic nowego się nie dowie, ale zawsze miło się to czyta. Ciekawie zapowiada się też historia pudełkowych wydań gier, szczególnie że w naszej PRL-owskiej rzeczywistości niewiele o pudełkowych wydaniach się wiedziało. No i artykuł o grach spod znaku Gwiezdnych Wojen - ważny w kontekście grudniowych starwarsowych premier. Sam też kiedyś napisałem przekrojowy artykuł do GOL-i na ten temat - będę mógł porównać. Mój pewnie był lepszy ;).

(04/12/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Robert [Łapusz] Łapiński

Ostatnio Robert [Łapusz] Łapiński mówił o kulisach reaktywacji i upadku Secret Service. Generalnie daty i fakty pokrywają się z tym, co mówił wcześniej Waldemar [Pegaz Ass] Nowak. Oczywiście interpretacja faktów przez obu panów jest diametralnie różna. Łapusz przekonuje, że jego działania nie miały na celu wyłudzenia pieniędzy z akcji crowdfundingowej czy wypromowania na marce SS-a własnego projektu (Pixela). Według niego, całe nieporozumienie polegało na tym, że nie przeczytał dobrze umowy licencyjnej z firmą matki Waldemara Nowaka przed jej podpisaniem. A umowa była zła. Brzmi to dość śmiesznie w ustach dorosłego faceta, prowadzącego od lat własną firmę i organizującego imprezy dla wielu tysięcy ludzi. Na dodatek Łapusz wstrzymywał się z wyjawieniem tych rewelacji przez rok, umożliwiając ludziom nie wiedzącym co mówią na tworzenie własnych teorii i wylewanie mu wiader pomyj na głowę.
Pod poniższym linkiem (dzięki Oskar) możecie sobie sami oglądnąć wystąpienie Łapusza.

(01/12/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Krakowskie Retrospekcje 3.0

W ubiegłą sobotę w Krakowie odbyło się retro party pt. Krakowskie Retrospekcje 3.0. Sprzętu była kupa, a i ludzie dopisali. Bardzo miło było powspominać stare czasy, podotykać klawiatury wysłużonych Spectrum, Atari czy Commodore, a także pograć po latach w "Boulder Dasha", "Arcanoid" czy "River Raid". To, co może być ciekawe i zaskakujące dla osób z zewnątrz to fakt, że na stare 8-bitowce wciąż tworzone i wydawane są gry. Podsumowując: i ja tam byłem, miód i wino piłem.

(26/11/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
RetroKomp nr 0/2015

Zamówiony przez Internet "zerowy" RetroKomp w końcu do mnie dotarł. Pismo, liczące 78 stron jest raczej do poczytania niż pooglądania. Czarno-biała szata graficzna i niewielkie obrazki przywodzą na myśl gazetki sprzed ponad 20 lat, jak "Kebab" czy "64 Plus 4 & Amiga". Słabo. Co do zawartości, podzielona jest w duchu Bajtka na klany komputerowe (zwane tutaj "strefami"). Stref jest całkiem sporo, a niektóre dość egzotyczne (np. o Commodore Plus 4). Cóż z tego, skoro i tak 60% objętości pisma zajmuje sama Amiga. Co do tematów, jest i o sprzęcie, i o grach, i bardzo dużo o demoscenie, a także trochę nostalgicznych tekstów. Podsumowując: RetroKomp to pismo raczej amatorskie, tworzone przez fanów retro. Można rzucić okiem, ale nie wiem, czy zaprenumeruję.

(20/11/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Nowa 'Moja baza'

Po kilku tygodniach prac udało mi się w końcu ukończyć nową, lepszą wersję mojej bazy czasopism. Teraz można w niej umieszczać nie tylko informację o posiadanych egzemplarzach, ale także Cover Dyskach, dodatkach, gadżetach itd. Przy okazji policzyłem dokładnie posiadany zbiór i wyszło, że liczy 874 gazety. Nie wliczam w to zachodnich tytułów, nierozpakowanej paki gazet w szafie i innych komputerowych tytułów. Nieźle, ale jest jeszcze sporo dziur w kolekcji.

(12/11/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gambler nr 70 z 9/1999

Przebiłem się przez drugą wielką pakę kupionych niedawno retro gazet, głównie ostatnich roczników Gamblera. Większość z nich uzupełniło moją kolekcję, gdyż nie posiadałem wcześniej swoich własnych egzemplarzy. Dlaczego? Bo przestałem kupować Gamblera tak gdzieś od 1997 roku. Niestety, porządki zaprowadzone przez Alexa to było dokładnie to, czego sobie w moim ulubionym piśmie nie życzyłem. Zmiana layoutu, wyrzucone, a potem "ugrzecznione" Varia'tkowo i słabe CD, a do tego poważny, moralizatorski ton tekstów (na wstępniaki Alexa już patrzeć nie mogłem). Dziś to się nawet fajnie czyta, tym bardziej, że po latach wszyscy dobrze wiemy, "jak to naprawdę z tym piratami było".

(07/11/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 8/2015

Fani retro-gamingu mogą nabyć nowy, dziewiąty numer Pixela. W środku tradycyjnie - artykuły "gorące" przemieszane są z "zapychaczami". Jeśli chodzi o mnie, to z pewnością najpierw przeczytam o dziejach Nintendo i historii australijskiej developerki. Ciekawie zapowiada się też tekst o "Operation Wolf", gdyż to mój ulubiony tytuł (ale co można napisać o tak prostej gierce na dwóch stronach?!). Jest też fajny poradnik, jak odświeżyć stare, zapyziałe plastiki naszych retro-sprzętów. Wygląda na to, że autor jako najważniejszy odczynnik konserwująco-czyszczący wymienia... wodę utlenioną. Czytamy.

(30/10/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Thank You for Playing

Oglądnąłem drugą płytę edycji specjalnej Thank You For Playing. Składają się na nią nagrane anegdotki, opowiastki i dowcipne komentarze autorów. Możecie się dowiedzieć m.in. jak Borek z kumplami spółdzielnię zakładał, który z autorów miał najbardziej obciachowy pseudonim (Pegaz Dupa zmiótł konkurencję), czy ile lat trwa spór redaktorów Świata Gier Komputerowych na temat filmu "Piąty element". Płyta z materiałami dodatkowymi jest bardzo ciekawa, lekka i przyjemna w odbiorze. Szczerze mówiąc bardziej mi się podobała, niż sam film. Dlatego jeśli nosicie się z zamiarem zakupu Thank You For Playing, bierzcie edycję rozszerzoną, bo warto.

(23/10/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gambler nr 31 z 6/1996

Jakiś czas temu kupiłem na wagę dwie wielkie paczki starych czasopism o grach. Wyszło tego bodaj 13 kg. Z braku czasu dopiero teraz przeglądam zawartość paczek. Okazuje się, że wewnątrz znajduje się wiele zdublowanych, a nawet potrójnych numerów Gamblera. Są m.in. dwa egzemplarze nr 31 z 6/96 - znanego ze względu na błąd w części nakładu. Niektóre egzemplarze mają bowiem wydrukowany na okładce numer 6/95, zamiast 6/96. Część edycji udało się uratować, wprowadzając korektę wręcz "na kolanie". Dziś to ciekawostka kolekcjonerska, ja mam przyjemność posiadać oba egzemplarze - z błędem i bez.

(19/10/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
eXtra Gra nr 6-7/2001

Do swojej kolekcji gazet dołożyłem kolejne egzemplarze Play'a, Clicka!, Virusa i eXtra Gry. Największe są problemy z tym ostatnim periodykiem. Rzadko jest oferowany na aukcjach, a jeśli już się pojawia, to bez płyt i tekturowego pudełka. Nie udało mi się jeszcze utrafić kompletnego egzemplarza. Albo jest to tak cenny okaz, że nie chce się go nikt pozbyć, albo taki chłam, że już dawno poszedł na przemiał.

(17/10/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Emil [Emilus] Leszczyński

Przeglądając ostatni numer Pixela, zauważyłem reklamę firmy Emilus IT Solutions i postanowiłem zaktualizować notkę jej właściciela. Jest nim nie byle kto, bo Emil Leszczyński, zwany także Emilusem (teraz już wiadomo skąd nazwa firmy). W latach 90-tych postać podstawowa w branży prasy o grach: redaktor Top Secret, redaktor naczelny Secret Service i Resetu. Znany także posiadaczom kanału Polonia 1 (czyli mnie) ze świetnego programu telewizyjnego o grach "Escape".

(12/10/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Thank You for Playing

W weekend oglądnąłem dawno wyczekiwany film Thank You For Playing. W Internecie przeważają pozytywne opinie na temat tego obrazu, ja jednak takim entuzjastą nie jestem. Parę rzeczy mi się nie podobało.
Po pierwsze: konwencja filmu - jest to ciąg powycinanych kawałków wywiadów z ludźmi z branży. Po godzinie patrzenia na gadające głowy człowieka dopada znużenie. Brak większej ilości przerywników, wstawek filmowych, zdjęć, animacji itd. Brak też lektora, który by zdynamizował przekaz, przechodził płynnie z wątku na wątek (do dziś nie mogę zapomnieć rewelacyjnego Tomasza Knapika z "Escape"). Zamiast tego dodano śródtytuły i napisy, które wypadły po prostu słabo i generowały kolejne dłużyzny.
Po drugie: zawartość. Może ktoś, kto ostatni raz kontakt z prasą grową miał pod koniec lat 90-tych i od tego czasu zapadł w sen zimowy, znajdzie tutaj jakieś rewelacje. Reszta raczej nie. Powtórzono praktycznie wszystko, co branża sama o sobie wielokrotnie mówiła. No może poza tym, że Pegaz Ass lubi siedzieć po turecku. Bardzo liczyłem na wyjaśnienie po latach największej zagadki tamtego okresu, czyli okoliczności odejścia Martineza z Secret Service. Tyle czasu minęło, można by było już bez emocji, rzeczowo, na spokojnie wyjaśnić, co się wtedy stało. I mogliby to zrobić sami zainteresowani. Niestety, Waldek kolejny raz się zapowietrzył, a Martinez... cóż, jego w filmie nie ma! Osoby w latach 90-tych w branży najważniejszej nie zdołano przekonać do występu w filmie, choćby kilka minut! To jest chyba największa porażka autorów.
Czy więc film jest zły? Nie, jest dobry (choć nie doskonały) i warty polecenia. Fajnie, że powstał, że chciało się komuś zebrać do kupy tych kilkunastu zgredów i wysłuchać ich wspomnień. Największą jednak wartość będzie miał dla starych, niepoprawnych sentymentalistów oraz smarkaczy, którzy chcieli by się dowiedzieć, "jak to drzewiej było".

(06/10/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
RetroKomp nr 0/2015

Dwa papierowe pisma pojawiły bądź pojawią się na rynku. Pierwsze to wydanie specjalne C&A, magazynu poświęconego komputerom Commodore i Amiga, niezwykle popularnego w latach 90-tych. Wewnątrz przeczytamy po raz pierwszy od 20 lat wstępniak napisany przez Klaudiusza Dybowskiego. Drugi tytuł - RetroKomp - poświęcony jest komputerom retro 8- i 16- bit, a także starym konsolom. Oba czasopisma dostępne będą tylko w sprzedaży wysyłkowej. C&A można już zamówić w sklepie internetowym Pixela, RetroKomp natomiast będzie do kupienia na stronie wydawnictwa A2 od 20 października.

(02/10/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 8/2015

Ósmy numer Pixela zawitał do mych rąk. Przed lekturą tradycyjnie przekartkowałem zawartość pisma. Muszę przyznać, że w tym miesiącu nie znalazłem wielu "gorących" tematów, na które rzucam się zazwyczaj w pierwszej kolejności. Z pewnością ciekawie zapowiadają się artykuły o Amstradzie, światach w grach na ZX Spectrum i historii firmy Ocean (twórców całej kupy hitów na 8-bitowce). Cóż, zaparzam więc kawę i zasiadam do czytania.

(29/09/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Piotr [Micz] Mańkowski

Zaktualizowałem biogram Piotra [Micza] Mańkowskiego. To jedna z tych notek, które robiłem na początku, dlatego brakowało w niej elementów dodawanych później, m.in. ankiet personalnych czy galerii. Teraz są. A kto jak kto, ale Micz zasługuje na update, bowiem jest jednym z najbardziej aktywnych redaktorów ze "starej gwardii" lat 90-tych. Pisze, zarządza pismem, aktualizuje swoją książkę, prowadzi panele dyskusyjne - jednym słowem pracuś.

(25/09/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
CD-Action nr 73 z 5/2002

Nabyłem prawie kompletny rocznik CD-Action z 2002 roku. W numerze 13/2002 znalazłem ciekawy artykuł o konsolach. Autor, mimo iż był redaktorem pisma pecetowego, dostrzegał zwyżkowy trend popularności konsol w Polsce. Przewidywał rychłe zmiany w układzie sił, ale nie panikował. Komputery trzymały się wtedy jeszcze mocno. Pewnie przez myśl mu nie przeszło, że kilka lat później jego pismo z pecetowego stanie się multiplatformowe, a konsole zrzucą PC z fotela growego lidera. Inna sprawa, że nikt wtedy nie przeczuwał zagrożenia z całkiem innej strony - gier mobilnych.

(21/09/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Play Extra nr 2/2008

Play to jeden z weteranów rynku, o kilkunastoletniej historii. Padł zaledwie kilka lat temu, przez co wiele egzemplarzy można bez problemu kupić w drugim obiegu. Wpadło mi właśnie w łapki 11 brakujących numerów. Skompletowanie całej kolekcji to już jednak trudna sprawa, bowiem oprócz regularnych wydań, redakcja wyemitowała ponad 20 numerów specjalnych. Ciężko to pozbierać do kupy, choć to i tak nic w porównaniu z edycjami specjalnymi pisma Komputer Świat GRY, których była ponad setka!

(14/09/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Mirosław Domosud

Uzupełniłem o zdjęcia i ankiety kilka notek autorów, m.in. Mirosława Domosuda i Pawła [Pejotla] Jankowskiego. Pierwszy z nich to współtwórca Świata Gier Komputerowych i Gamblera, a także bardzo dobry szachista. Drugiego nie trzeba przedstawiać fanom strategii i managerów, gdyż rozkładał je na części pierwsze w wielu pismach. Poza tym toczył koleżeńskie dysputy o historii wojskowości z kolegą "po fachu", niejakim Dariuszem [Bergerem] Góralskim.

(11/09/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Komputer Świat GRY nr 3/2004

Uzupełniłem swój zbiór o 5 numerów pisma Komputer Świat GRY, w tym gruby zbiór kodów pt. KŚG: Wielka księga tajnych kodów. To, co w tej gazecie zawsze mnie uderzało, to drobiazgowe, wręcz łopatologiczne wyjaśnianie zasad, pojęć i terminów związanych z grami. Rameczki, strzałeczki, wytłuszczenia i podkreślenia - po przeczytaniu tego nawet kompletny laik wiedział, co, jak i do czego. Starzy wyjadacze trochę marszczyli nosy na takie oczywiste oczywistości, ale początkujący gracze byli wniebowzięci.

(09/09/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Thank You for Playing

Po raz kolejny przesunięto datę premiery filmu Thank You For Playing. Tym razem ma być to 21 września. W związku z tym, że obraz ma być wyświetlany na imprezie Pixel Heaven 2015, która odbędzie się właśnie wtedy, udaję, że wierzę, iż jest to termin ostateczny. Szkoda tylko, że handlowcy z cdp.pl nie raczyli mnie o tym poinformować (mam złożony preorder), a informację o opóźnieniu znalazłem na Facebooku.

(04/09/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 7 z 9/2015

Trzymam w rękach wrześniowy numer Pixela. Tym razem redakcja nie dołączyła żadnych gier, więc niektórzy będą pewnie zawiedzeni. W środku tematami wiodącymi są imprezy Pixel Heaven i Gamescom 2015, jest też jak zwykle garść recenzji, a także dość obszerna strefa retro. Tutaj na pewno w pierwszej kolejności zaliczę artykuł o historii serii Metal Gear Solid i wywiad z Kazimierzem Kaczorem - moim ulubionym aktorem i co dziwne dla jego pokolenia - graczem. Reszta będzie na deser. Jest co poczytać.

(02/09/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
NEO Plus nr 128 z 11/2009

Pięć numerów NEO Plus z lat 2009-2011 zasiliło moją kolekcję. Mam spore braki z tego okresu. Powód jest prosty: w pewnym momencie przestałem kupować pismo Gulasha. Nie chodzi o spadek poziomu, który zawsze uważałem za wysoki. Chodziło raczej o brak świeżości, nowych pomysłów, jakiegoś czynnika uzależniającego. Coś takiego znalazłem w PSX Extreme, którym wcześniej pogardzałem. A potem NEO Plus upadło i dylemat, co kupować rozwiązał się sam.

(31/08/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Secret Service nr 01

Jakiś czas temu wspominałem o specjalnym, czarno-białym wydaniu pierwszego numeru Secret Service. Miała to być seria w minimalnym nakładzie, opatrzona numerami seryjnymi i autografami redaktorów. Jako, że nigdy nie natrafiłem na tego typu okaz, powątpiewałem, czy redakcja SS-a zrealizowała swój pomysł. Pegaz Ass przyznał jednak na Facebooku, że czarno-biały Secret Service nr 1 rzeczywiście się ukazał. Trzeba więc poczekać, może kiedyś pojawi się na aukcji.

(28/08/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Robert [Mr. Root] Korzeniewski

W dziale "Wywiady/relacje" pojawił się link do wywiadu na YouTube z Robertem [Mr. Rootem] Korzeniewskim, przeprowadzonego przez Pawła [Mr Jedi] Musiałowskiego (znanego redaktora CD-Action). Tematem rozmowy były japońskie manga i anime, czyli to, co obaj panowie kochają i czego byli prekursorami w Polsce w latach 90-tych. Jest też trochę o komputerach i pismach growych.

(26/08/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixele - kadr z filmu

Byłem w kinie na "Pixelach". Pomijając durną fabułę i drewnianego Adama Sandlera, film się całkiem przyjemnie oglądało. Przede wszystkim łezka mi się w oku zakręciła, gdy znowu zobaczyłem w akcji wiele kultowych gierek. Nie wiem, czy taki był cel tego obrazu, ale po powrocie z seansu cały wieczór ciupałem w oldschoolowe tytuły: Galagę, Donkey Konga, Froggera i Centipede.

(24/08/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Ultra Gra nr 5/2001

Udało mi się nabyć czasopismo Ultra Gra, wydawane prawie 15 lat temu przez Lemon Interactive. "Czasopismo" to może zbyt szumne określenie, w zasadzie to cienka broszurka z instrukcją do dołączonej pełnej wersji gry. "Pełniaki" były różne, np. Evil Islands to RPG, Necronomicon: Świt Ciemności - przygodówka, a Oil Tycoon - strategia ekonomiczna. Średnia półka. Ukazało się w sumie dziewięć numerów Ultra Gry.

(21/08/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Mariusz [Ramos] Rozwadowski

Na Polskim Portalu Amigowym pojawiła się informacja, że dnia 15 sierpnia br. zmarł Mariusz [Ramos] Rozwadowski, znany demoscenowiec Commodore, miłośnik komputerowego sprzętu retro, współautor książki "Bajty polskie". Mariusz pisał do różnych magazynów branżowych, internetowych i papierowych. Ostatnio można było przeczytać jego artykuły w magazynie Pixel. Miał 40 lat.

(18/08/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
SS-NG nr 16

Zostałem poproszony o podanie linku do strony z kompletem numerów e-zinu SS-NG (Secret Service - New Generations). Wprawdzie nie pisuję o e-zinach, ale SS-NG był magiem wyjątkowym, stworzonym w hołdzie upadłemu Secret Sevice. Twórcy wydali 35 numerów, po czym zrealizowali marzenie każdego e-zinowca "wchodząc w papier". Pismo nazywało się MGS i nie zarządziło na rynku. Ale to inna, bardzo krótka bajka. Wracając do tematu, wszystkie numery SS-NG można znaleźć pod adresem http://sikretia.pev.pl.

(17/08/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Wojciech Setlak

Wojciech Setlak dodany do bazy autorów. Postać znana i lubiana, szczególnie przez czytelników Gamblera, w którym jakiś czas był redaktorem naczelnym. To, co wyjątkowe jest w postaci Wojtka to fakt, że gdy dołączał do jakiejś gazety, to był z nią na dobre i złe. Nie bawił się w żadne transfery, przez co potrafił przepracować w jednym miejscu nawet 12 lat. Solidna firma.

(12/08/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Crash nr 49 z 2/1988

Miłośnicy nie starych, lecz bardzo starych czasopism o grach powinni zapoznać się ze stroną Archive.org. Ta olbrzymia biblioteka książek, filmów, programów i muzyki zawiera także wielką bazę pism komputerowych. Możecie ściągnąć wiele stareńkich magazynów, jak Crash, Byte, Amstrad Action czy Sinclair User. Co ciekawe, w tym szacownym gronie znalazł się również... polski Gambler!

(10/08/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Click! z roku 2000

Udało mi się w końcu zinwentaryzować 78 numerów Clicka!, kupionych na aukcji już jakiś czas temu. Przeglądając je miałem pełny obraz zmian, jakie zachodziły w piśmie w trakcie jego 8-letniej działalności. Najpierw, prowadzone kobiecą ręką Krupika, było słodziutkie i grzeczniutkie. Potem, za sprawą Froggera i Randalla, nieokrzesane i grubiańskie. W końcu, przejęte przez Tymona Smektałę, po prostu "normalne". Z tych trzech stylów osobiście najbardziej podobał mi się się drugi. Fajne teksty, fajni ludzie.

(07/08/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Magazyn Nintendo nr 275

Z wakacji przywiozłem hiszpańskie czasopismo Nintendo, dedykowane Wii U i 3DS-owi. Na okładce Link z marsową miną i duży napis, że Nintendo właśnie kontratakuje, a w środku... to co zwykle. Te same klimaty, ci sami bohaterowie i te same gry, tylko z wyższymi numerami. Brak nowych światów, brak poważnych gier, brak czegoś, co przyciągnęłoby dorosłego gracza. Jako dawny fan Nintendo i posiadacz wielu konsol tej firmy z przykrością stwierdzam, że ten system nie jest już dla mnie. To świetny wybór - dla dzieci.

(05/08/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Secret Service nr 97

Mając ostatnio więcej czasu surfowałem trochę po necie i dopiero teraz znalazłem oświadczenie Waldemara Nowaka w sprawie zeszłorocznego upadku Secret Service. Nie wszystko mi się w tym oświadczeniu podoba, niemniej jeśli nawet część z niego odpowiada prawdzie to widać, że odpowiedzialnych za krach projektu było co najmniej dwóch. Najbardziej wkurzające jest to, że pierwsze tarcia, niesnaski pojawiły się jeszcze na etapie zbierania pieniędzy, a umowę licencyjną wymówiono zanim powstał pierwszy numer! Farsa.

(03/08/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Marcin K. [Gulash] Górecki

Wszystkie opisy pism uzupełniłem o numery Index i ISSN, ponadto dodałem tytuły z pierwszego Gamblera do bazy gier. No i notka Marcina [Gulasha] Góreckiego - ta została wzbogacona o dodatkowe informacje, ankietę i sporo zdjęć autora z czasów, kiedy był "świeżakiem" w Secret Service i nie myślał o secesji.

(15/07/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Robert [Mr. Root] Korzeniewski

Upgrade bazy autorskiej o notkę Roberta [Mr. Roota] Korzeniewskiego. Mr. Roota niekoniecznie zna każdy gracz w Polsce, ale fani mangi i anime - i owszem. To jeden z czołowym krzewicieli tej japońskiej sztuki w Polsce w latach 90-tych. Przez lata prowadził słynny Manga Room w Secret Service. Kiedy mu się znudziła prasa growa, zajął się muzyką. Dzisiaj mamy już nie gracza Mr. Roota, lecz DJ-a Mr. Roota.

(11/07/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gry Komputerowe  nr 5-6/2009

Zakupiłem trzy numery Gier Komputerowych, w tym przedostatni wydany (5-6/2009). Kiedy tak przeglądam ten numer i porównuję go już nawet nie z CD-Action, ale z Clickiem!, Play'em czy Komputer Świat: GRAMI, wydawanymi w analogicznym okresie, to zastanawiam się, po co w ogóle CGS wydawał takiego knota. Czwartoligowe gierki na CD i żenująco mała ilość stron - czy to recepta na sukces? Nie, i dlatego ukazał się jeszcze tylko jeden numer tego słabiaka. Dziś jednak takie niedorobione potworki są gratką dla retro zbieraczy.

(10/07/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gambler nr 1 z 12/1993

Pierwszy numer (a w zasadzie "zerowy") Gamblera opisany. Warto zwrócić uwagę na interesujące artykuły: wywiad z super hackerem CSL-em oraz pierwszą edycję słynnej Telezgaduli. Był to naprawdę emocjonujący, trudny konkurs, gdzie liczyła się wiedza, a nie podpowiedzi wujka Google (którego jeszcze wtedy nie było). Do tych materiałów jest także dostęp z menu głównego strony (dział "Ciekawe artykuły").

(07/07/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
www.bombjack.org

W dziale "Linki" dodałem stronę Bomb Jack, atrakcyjną dla fanów prasy o Commodore. Na podstronie o autorze pochwaliłem się też swoją kolekcją handheldów. Wszystkie działają!

(03/07/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Dariusz [Konsolite] Pasturczak w 2000 roku

Do notki Dariusza [Konsolite] Pasturczaka dodałem ankietę z nim przeprowadzoną w 2000 roku (ten gołowąs na zdjęciu to on). Uzupełniłem również biogram Lecha [Bilbo] Zaciury o smutną informację o jego śmierci.

(02/07/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
CD Action nr 10/2005 wydanie czeskie

Trzy numery CD-Action sprzed 10 lat uzupełniły moją kolekcję. Jak zwykle, przed archiwizacją pomyszkowałem po stronicach i proszę - znalazłem ciekawostkę, o której nie miałem wcześniej pojęcia. Otóż polski hegemon prasy growej próbował w 2005 roku podbić rynek naszych południowych sąsiadów. W październiku tegoż roku pojawił się premierowy numer czeskiego CD Action. I tyle. Niestety, rynku nie zawojowali i upadli po pierwszym numerze.

(30/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 6/2015

Nowy Pixel pojawił się w salonach prasy. Po raz pierwszy zafoliowany - w środku znajduje się kupon do ściągnięcia ze steama trzech gierek: zręcznościówki, przygodówki i strategii turowej. Nie są to jakieś wielkie tytuły, ale na dobry początek może być. Widać, że pismo chce się rozwijać. A że ja, gracz kanapowo - konsolowy z prezentu nie skorzystam, to inna sprawa. Chłopaki robią sobie teraz 2-miesięczną przerwę. Mam nadzieję, że po wakacjach wrócą.

(28/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Ankieta

Po kolejnej setce głosów, w ankiecie na najpopularniejsze pismo zaszły delikatne zmiany. Lider pozostaje ten sam - Secret Service (34% głosów). Zajmujący drugie miejsce CD-Action (12% głosów) zamienił się miejscem z trzecim dotychczas Top Secretem (15%). To, że nikt dotychczas nie zagłosował na Magię Gier czy Konsolę, mogę zrozumieć. Ale żeby takie GameStar, Playbox czy GameRanking nie zdobyły ani punkcika... Nie godzi się, drodzy gracze, nie godzi.

(25/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Krzysztof [Banan] Papliński

Nabyłem kilka archiwalnych numerów Computer Studio i Computer Studio: Wydanie Specjalne. Wertując ten drugi, dedykowany Amidze periodyk, w pewnej chwili szczerze się uśmiałem. W nr 2/96, na str.5 czytamy: "Jak podała Gazeta Wyborcza, [...] tzw. pecet, stosowany jako komputer domowy, jest dosyć kiepskim rozwiązaniem technicznym i w zasadzie osiągnął już kres swoich możliwości rozwojowych". He, he, dobre!!! Nie ma to jak dobre samopoczucie miłośników "przyjaciółki".

(23/06/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Krzysztof [Banan] Papliński

Uzupełniłem biogramy Pegaz Assa i Bergera (jakże słodko wyglądał za młodego w tych kędziorkach), a także dodałem całkiem nową notkę Krzysztofa [Banana] Paplińskiego. Krzysztof zaczynał w Secret Service (wtedy jeszcze znany był jako Banana Split), a skończył w ... Maximie. Tak, w tym piśmie dla panów. Z gierkami niewiele miał wspólnego, chyba że miłosnymi, he he...

(20/06/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Reset nr 5 z 9/1997

Wzbogaciłem się o osiem numerów magazynu Reset. Stan gazet menniczy, mimo prawie dwóch dych na karku. Nabytek to naprawdę cenny, bo miałem dotychczas niewiele egzemplarzy tego tytułu w mojej kolekcji. Nigdy nie byłem jego wielkim fanem i rzadko go kupowałem w czasach, gdy się ukazywał. Ale markę swoją miał, tym bardziej, że w dużej mierze tworzyli go chłopaki z Secret Service i Gamblera.

(19/06/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Thank You for Playing

Premiera filmu Thank You for Playing została przesunięta o 2 miesiące. Niby wszystko było w porządku: prezentowano kolejne materiały z produkcji, ustalono datę premiery (26 czerwca), a ludzie (w tym ja) zaczęli wykupywać preordery. I nagle takie info! Opóźnienia się zdarzają, ale realizacja tego filmu wyjątkowo idzie jak po grudzie. Zastanawiam się, czy się w ogóle ukaże. Może trzeba by zmienić tytuł: z "Thank You for Playing" na "Thank You for Waiting".

(17/06/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
M! Games nr 6/2015

Z Wiednia przywiozłem świeży numer niemieckiego periodyku konsolowego M! Games. Jeśli wierzyć notce encyklopedycznej, pismo istnieje nieprzerwanie od 1993 roku! Za 5 EUR dostajemy 100-stronicowy (a więc niezbyt gruby) magazyn, wydrukowany na dobrym papierze. Niby szału nie ma, ale trudno też znaleźć jakieś słabe punkty. Czerwcowy numer zawiera m.in. entuzjastyczną recenzję trzeciego Wiedźmina i ranking 100 najlepszych w historii gier na konsole, o których w większości nigdy nie słyszałem. Ci Niemcy...

(15/06/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Piotr [Bamse] Pawlak

Uzupełniłem galerie Huntera i Krupika oraz dodałem link do wywiadu z Piotrem [Bamse] Pawlakiem. Stareńki to wywiad (z 2000 roku), ale ciekawy i pouczający. Pokazuje młodego, ambitnego człowieka z konkretnym planem przywrócenia blasku upadłej gwieździe pt. Valhalla.pl. Bodaj pół roku po udzieleniu niniejszego wywiadu Bamse zakończył walkę o Valhallę. Plan się nie powiódł.

(12/06/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gambler nr 69

Dział "Pełne wersje gier z pism" wzbogacił się o "pełniaki" z Gamblera. Alex fanem dodawania pełnowartościowych tytułów do pism nigdy nie był i to widać po wachlarzu dostępnych gier. Stare RPG-i z Silmarils plus trochę polskich przygodówek i strategii - szału nie było. Na tym polu konkurencja, szczególnie ta wrocławska odjechała.

(08/06/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
CD-Action nr 69

Siedem archiwalnych numerów CD-Action i jeden Action Plus uzupełniły moją kolekcję. W starszych wydaniach CDA wyczytałem sporo kąśliwych uwag względem konkurencji. Rozumiem satysfakcję z rozłożenia rywali na łopatki, ale taki intelektualista jak Smuggler powinien być chyba jednak ponad to.

(06/06/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Maciej [Mamut] Ogiński

Wrzuciłem garść zdjęć Kamila [KaYtecka] Mętraka i dodałem do bazy Macieja [Mamuta] Ogińskiego, znanego w pewnych kręgach jako Anzelmo. Na zdjęciu jest trochę zarośnięty, ale to pewnie ochrona przed madryckim słońcem.

(03/06/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 5/2015

Nowy numer Pixela zawitał do saloników prasowych. Jak zwykle jest co poczytać. Uwagę, oprócz premiery nowego Wiedźmina, przykuwa artykuł o elektronicznych zabawkach w czasach PRL-u. Rozczuliło mnie szczególnie zamieszczone tam zdjęcie Adama Słodowego - 92-letniego dziś nestora światowego majsterkowania, protoplasty MacGyvera.

(02/06/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Magazine-PDF.com

W dziale "Linki" umieściłem ciekawą zagraniczną stronę - Magazine-PDF.com. Serwis zawiera bardzo dużo tytułów prasowych z różnych dziedzin, również gier. Takie czasopisma jak Retro Gamer czy oficjalny angielski PlayStation Magazine nie trzeba nikomu rekomendować. Wersje elektroniczne magazynów można ściągnąć ze free, przeżywając męki, lub za opłatą, męk nie przeżywając.

(29/05/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Andrzej [C(w)alineczka] Cwalina

Andrzej [C(w)alineczka] Cwalina i Tomasz [Orin] Sękulski powiększyli bazę autorów. C(w)alineczka - fan RPG-ów i Magic: The Gathering, pisał o grach grubo ponad 10 lat. Zaliczył kilka poważnych redakcji (m.in. Secret Service, Cilck!) i nawet ślub miał branżowy. Szkoda, że obecnie zamiast gier wybrał klimatyzatory.

(27/05/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
PSX Extreme nr 129 z 5/2008

Nabyłem 13 archiwalnych numerów PSX Extreme, większość w stanie wręcz idealnym. Część z nich pamięta jeszcze czasy Ściery. Patrząc na zawartość i layout pisma nie dostrzegam w nim na przestrzeni lat jakichś rewolucyjnych zmian. Szata graficzna poza kosmetyką niezmienna, działy te same (fakt, ostatnio powiększyli obszar retro), skład stały (poza wspomnianym Ścierą, rzecz jasna). Czy to źle? Chyba nie, skoro inni padli, a PSX Extreme wciąż istnieje.

(25/05/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Thank You for Playing

Już za kilka dni, 26 czerwca br. odbędzie się premiera długo oczekiwanego filmu Thank You for Playing, mówiącego o historii polskiej prasy o grach. Film na pewno kupię, choć zwiastun mi się nie spodobał. Za dużo w nim nostalgii, smutku i powagi, za mało pogody ducha, czadu i pozytywnej energii. To obraz o pracy w kamieniołomach czy o złotych latach polskiej prasy growej, do diabła!? Mam tylko nadzieję, że się mimo wszystko mile rozczaruję.

(23/05/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gambler nr 0/1993

Gambler - kultowe polskie czasopismo o grach. Jak pisał niedawno Jacek [dr. De Stroyer] Grabowski w Pixelu, określenie "kultowe" bywało zabójcze dla gazet growych. Gambler był kultowy - nie był dla mas, tylko dla stosunkowo nielicznego kręgu wyznawców, którzy nie mogli zapewnić mu bytu. I dlatego padł - podobnie, jak inne kultowe magazyny. Możecie od dzisiaj poczytać sobie o Gamblerze na niniejszej stronie.

(20/05/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
eXtra Gra nr 5/2002

Kolekcję swojej prasy o grach powiększyłem o świeżo nabyte 35 egzemplarzy pism. Zdobyłem wiele magazynów, których nie posiadałem wcześniej. Za najcenniejsze okazy uważam Cool Games i eXtra Gra - tytuły nieczęsto pojawiające się na aukcjach. Szkoda tylko, że brakuje płyt CD. eXtra Gra to w zasadzie 20-stronicowa broszura reklamowa CD Projektu z dołączoną pełną wersją gry, ale są też zapowiedzi czy poradniki. Dało się poczytać.

(18/05/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Andrzej G. Jr. [Junior] Baciński

Uaktualniłem notki Andrzeja G. Jr. [Juniora] Bacińskiego, Piotra [Naczelnika] Pieńkowskiego i Aleksa [Alexa] Uchańskiego. Szczególnie o tym ostatnim dodałem sporo nowych informacji (podkładał głos w Teenagencie, zmienił pracę itd.). A tak na marginesie: wspomniane przeze mnie Commodore - Info to pismo holenderskie, nie niemieckie. Zmyliły mnie, laika germańskie napisy.

(15/05/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Commodore - Info

W rękach trzymam pożółkłe stronice niemieckiego czasopisma Commodore - Info z 1987 roku! Pożółkłe, bo ten prawie 30-letni magazyn był w 90% czarno-biały i wcale nie prezentuje się lepiej (poza objętością) od naszego Bajtka, wydawanego w analogicznym okresie. Gry zajmują niewielką część przestrzeni pisma, głównie są to dość krótkie opisy, okraszone jednym, dwoma screenami. Gros miejsca zajmują oczywiście listingi, wklepywane mozolnie z klawiatury poczciwych "komodorków". Na C-116 to był hardcore!

(13/05/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Virus nr 6/2005

Kilkadziesiąt Clicków! i sześć numerów Virusa zasiliło moją kolekcję. Cieszę się szczególnie z Virusów, które mimo słabego papieru i miękkiej okładki zachowały się niemal w idealnym stanie. To rzadkość w przypadku pisma, które z założenia miało być noszone w tylnej kieszeni dżinsów, zwinięte w rulonik.

(09/05/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Piotr [Bamse] Pawlak

Lista redaktorów powiększyła się o notkę Piotra [Bamse] Pawlaka. To jeden z tych autorów, którzy zwiedzili wiele redakcji, a po zakończeniu kariery dziennikarskiej kontynuowali (i kontynuują nadal) działalność w szeroko rozumianej branży gier. Bamse obecnie w dużym uproszczeniu robi gry na komórki.

(07/05/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 4/2015

Nabyłem nowy numer Pixela. Klimatyczna, piracka okładka zachęca do lektury. Poprzedni numer przeczytałem z przyjemnością, no, może poza działem "Listy". Wypominanie pomyłek konkurencji (ZX Spectrum) i wywracanie kota ogonem w przypadku swoich lapsusów (Jack Tramiel) nie przystoi czasopismu, który ma słowo "kultura" w podtytule. Ale magazyn się rozwija i na pewno się poprawi, co w swojej naiwności wierzę.

(04/05/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Świat Gier Komputerowych - Wydanie Specjalne z 2/2004

Na podstronie poświęconej pismu Świat Gier Komputerowych dodałem linka do zeskanowanego Wydania Specjalnego z 2/2004 roku. Już niewiele pozostało niezeskanowych "Światów" w mojej bazie, największa nędza jest w Wydaniach Extra. Jeśli ktoś posiada te numery to proszę o kontakt, chętnie odkupię.

(02/05/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
strony o prasie growej

Zamieściłem linki do dwóch kolejnych stron powiązanych z prasą o grach. Pierwsza to fsgk.pl, skupiająca fanów Świata Gier Komputerowych. Niewiele zostało z tej fascynacji, niemniej w zakładce "Legenda" znajdziecie parę ciekawych rzeczy. Druga strona to Amiga Magazine Rack - angielskojęzyczna baza pism Amigowych, zawierająca zdjęcia, spisy numerów, skany itp. Serwis cały czas się rozrasta i naprawdę warto tam zajrzeć!

(29/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
4000 odsłon

Dzisiaj licznik odwiedzin strony przekroczył 4000 odsłon. Wynik bardzo dobry, zważywszy na czas "nabijania się" poprzednich tysiączków: pierwszy - po 13 m-cach, drugi - po 5 m-cach, trzeci - po 3,5 m-ca i wreszcie czwarty - po 2,5 m-ca. Zauważam większe zainteresowanie stroną również po komentarzach i mailach, jakie otrzymuję. Zawarłem też kilka fajnych znajomości. No to do następnego tysiąca!

(27/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Paweł [WtP] Sikora

W bazie redaktorów pojawił się biogram Pawła [WtP] Sikory, wieloletniego redaktora Secret Service. WtP nie błyszczał w pierwszym szeregu pisma, niemniej był częścią zespołu od jego powstania aż przez ponad 40 numerów! Może nie wybitny tekściarz, ale świetny sprzętowiec i programista, który "potrafił zbudować komputer z dwóch gwoździ i metra sznurka".

(24/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
www.stare.e-gry.net

Była kiedyś taka przygodówka z Metropolis Software pt. Teenagent. Ukazała się w 1995 roku w wersji dyskietkowej na Amigę i PC. Rok później pojawiła się edycja CD z mówionymi dialogami, gdzie głosów bohaterom użyczyli redaktorzy Secret Service: Martinez, Wicik, Alex i Gulash. Ten ostatni wcielił się w osobę głównego protagonisty. Sam pomysł zatrudnienia redaktorów znanego i lubianego pisma growego był niezły, lecz producent zapomniał o jednym: to nie są aktorzy! W efekcie ich głosy brzmiały tak drętwo i drewniano, że ludzie woleli grać w wersję z napisami.

(23/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
www.stare.e-gry.net

Do działu "Linki" dodałem serwis Stare e-gry. Zgodnie z nazwą chłopaki zajmują się stareńkimi tytułami na 8-, 16-bitowce, konsole i PC. Co ciekawe i ważne, to wciąż bardzo aktywna strona.

(21/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Secret Service 01 edycja specjalna

Jacek Piekara wspominał kiedyś, że w czasach pracy w Top Secret Aleksy [Alex] Uchański nosił długie włosy i był heavy metalowcem. Ponadto znany był z tego, że pożerał gazety, które ludzie przynosili do redakcji. Po prostu odrywał papier kawałek po po kawałeczku i żuł jak gumę. Ewidentny brak celulozy w organizmie.

(17/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Secret Service 01 edycja specjalna

Kiedyś, dawno temu, redakcja Secret Service poinformowała, że w związku z wyczerpaniem się nakładu pierwszego numeru dodrukują go w wersji ekstra: w czarno-białej szacie, z unikalnymi numerami seryjnymi i autografami redaktorów. Niestety, poza informacją w SS 14 nigdy więcej o tym nie wspomniano, nie natknąłem też na taką wersję pisma. Pomysł najprawdopodobniej upadł. Szkoda, gdyż dziś to byłby kolekcjonerski rarytas.

(16/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Aleksandra [Krupik] Cwalina

Czytając w najnowszym Pixelu artykuł Aleksandry [Krupika] Cwaliny wpadło mi do głowy, że warto zaktualizować jej biogram. Dodałem garść nowych informacji (m.in. o jej współpracy z nowym Secret Service i Pixelem) i kilka zdjęć. Następna aktualizacja w przyszłym roku, chyba, że Krupik coś wcześniej istotnego przeskrobie.

(15/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Top Games nr 1/2000

Cztery numery Top Games wzbogaciły moją kolekcję. Wszystkie pisma są oryginalnie zapakowane i zafoliowane, wraz z dołączonymi pełnymi wersjami gier na CD. To prawdziwa gratka i rzadkość na aukcjach. Dla przypomnienia: Top Games to były czasopismo z pełną wersją gry, którego zawartość poświęcona była w całości dołączonemu tytułowi. Redagował go zespół Piotra Pieńkowskiego, a wydawał Egmont.

(13/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Bogdan [Wicik] Wiciński

Poprawiłem dział "Wywiady / relacje" nadając mu taką formę, jaką chciałem. Przy okazji uzupełniłem też notkę Bogdana [Wicika] Wicińskiego. Dzisiejszy prezes Manty w przeszłości był bardzo dowcipnym młodzieńcem, co widać po załączonej ankiecie z 1996 roku. Nic, tylko mu panny z gigantycznymi pierogami były w głowie... Co to są gigantyczne pierogi?

(10/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Retroreaders logo

Dział "Linki" powiększył się o cztery serwisy, które warto odwiedzić. Dwa z nich prowadzone są przez Retroreadersów, trzeci przez miłośników Atari, a czwarty przez fanów emulacji i odnawiania starych pism komputerowych. Jednym słowem retromaniactwo, i tak trzymać!

(09/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Virus nr 4/2005

Na aukcji udało mi się kupić dwa Virusy. Czasopismo rzadko pojawia się w ofertach, dlatego cieszę się z nabytku. Sam Virus to gazetka raczej do poczytania w zatłoczonym autobusie czy WC, niż do kolekcjonowania. Słaby papier, mała ilość stron i fast foodowa treść nie przysporzyły jej zbyt wielu fanów. Mordowało się to to dwa lata, aż padło.

(08/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Technikalia

Namieszałem nieco w rubrykach. Dodałem dział "Wywiady/relacje" i umieściłem w nim to, co było dotychczas w dziale "Linki". W "Linkach" natomiast umieściłem rzeczywiście odnośniki do stron wartych odwiedzenia, ze względu na pokrewną tej stronie tematykę.

(07/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Paweł [PooH] Chmielowiec

Uzupełniłem notkę najlepszego dentysty wśród graczy i gracza wśród dentystów - Pawła [PooH'a] Chmielowca. Zaczynał od mojego ulubionego C-64, a skończył jak prawie każdy (ale nie ja) - na PeCecie. Obijał boki w wielu redakcjach, w sumie zleciało mu dobre 20 lat w branży. Szacunek.

(06/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Wielkanoc 2015

Wszystkim fanom zapachu starych pism o grach życzę zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych oraz mokrego dyngusa. Zapowiadają śnieg, więc to dobra okazja do przeglądu własnych zbiorów, wyłowienia perełek sprzed dwóch dekad i podelektowania się grafomanią najlepszych autorów sprzed lat. Ze szklaneczką mamrota w ręce rzecz jasna.

(04/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 3/2015

Trzymam w rękach trzeci numer Pixela. Okładka grobowa, szara i ponura, za to w środku już bardziej wesoło i kolorowo. W komentarzach na Facebooku wyczytałem, że pismo stale się rozwija i z numeru na numer jest coraz lepsze. Nie zauważyłem tego. Zarówno layout, ilość stron, jak i rubryki wewnątrz są takie same, więc o rozwoju nie ma mowy. Natomiast status quo nie jest grzechem, bo pismo jest naprawdę ciekawe i większość artykułów czyta się "jednym tchem".

(03/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Przemysław [Ściera] Ścierski

W dziale "Linki" umieściłem odnośniki do 3-częściowego wywiadu z Przemysławem [Ścierą] Ścierskim. W czasie wywiadu (jesień 2010) Ściera jest wyluzowany, pewny siebie i swojej miłości do gier. Parę miesięcy później, wypalony opuszcza PSX Extreme.

(02/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
PSX Fan nr 19 z 1/2000

Zdobyłem kilka numerów pisma PSX Fan z lat 1999-2000. Płodność CGS-u w tamtych czasach zasługuje na naprawdę duże uznanie. Prowadzili równocześnie kilka pism o grach, ale trzon redakcyjny zawsze był ten sam: rednacz Marek Suchocki i jego zastępca Dariusz Kazik lub rednacz Dariusz Kazik i jego zastępca Marek Suchocki.

(01/04/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Świat Gier Komputerowych nr 0

W dziale poświęconym Światowi Gier Komputerowych pojawiła się podstrona z charakterystyką numeru zerowego. Niewiele było do opisywania, bo pilotażowy numer liczył zaledwie 8 stron. Dobrze chociaż, że był darmowy - kolportowany był jako wrzutka do Amigowca.

(31/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Świat Gier Komputerowych nr 57 z 9/1997

Dzięki pomocy kolegów z Retroreaders udało mi się skompletować ostatni brakujący skan do podstawowych wydań Świata Gier Komputerowych. Link do numeru 58 znajduje się na podstronie z miniaturkami okładek ŚGK. Teraz poszukuję archiwalnych Wydań Specjalnych i Wydań Extra Świata Gier Komputerowych. Te ostatnie są prawie nie do dostania.

(30/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Jacek [Randall] Piekara

W dziale "linki" wsadziłem odnośniki do ubiegłorocznego, dwuczęściowego wywiadu z Jackiem [Randallem] Piekarą. O grach niewiele się dowiemy, ale o karierze Jacka jako pisarza fantastycznego - i owszem. Dlaczego Chrystus mógł zejść z krzyża? Randall wam odpowie.

(29/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Piotr [Plexiglass] Lutostański

Trzy nowe osoby mają swoje biogramy: Piotr [Plexiglass] Lutostański, Marcin [G1200] Gutkiewicz oraz Adam [Harti] Wieczorek. Wszyscy byli związani z Secret Service mniej więcej w tym samym czasie (1993-1996). Ich losy po opuszczeniu pisma różnie się potoczyły. Plexiglass jest na ten przykład arcymistrzem brydżowym i jednym z najlepszych zawodników w brydżu sportowym w Polsce.

(27/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Świat Gier Komputerowych nr 57 z 9/1997

Mimo usilnych poszukiwań w Internecie, na FTP-ach i forach (np. Retroreaders) nie udało mi się znaleźć skanów kilku pism, stąd dziury w mojej bazie linków. W swoich zbiorach mam jednak magazyny, których nikt jak dotąd nie zeskanował. Podjąłem trudna decyzję - sam to zrobię. Dużo to roboty, no ale trudno. Na pierwszy ogień poszedł Świata Gier Komputerowych nr 57, który wrzuciłem na mój dysk sieciowy (link pod miniaturką okładki).

(25/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Przemysław [Ściera] Ścierski

Baza autorów ma pierwsze nazwisko na "Ś". To Przemysław [Ściera] Ścierski, wieloletni redaktor naczelny PSX Extreme. Mało kto wie, że Ściera terminował wcześniej w Świecie Gier Komputerowych i Gamblerze, na dodatek w tym samym czasie. Jakiś agent J-23 czy inny Stirlitz?

(24/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Magazyn Gamestation

GAMEStation - kolejny "cenny" tytuł się w mojej prasowej kolekcji. "Cenny", bo nigdy go wcześniej nie kupowałem, nie miałem nawet pojęcia o jego istnieniu. Ale dlaczego "cenny" w cudzysłowie? Bo zacząłem przeglądać pismo i... o jezzzuuu! Co to jest? Teksty panów "redaktorów" to poziom nawet nie gimnazjum, ale podstawówki, i to tej spod budki z piwem. Katastrofa! Jeśli sie nie mylę, zauważyłem w tym szacownym gronie obecnego naczelnego PSX Extreme, ale to może fatamorgana...

(20/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Michał [Elektryczny] Nowakowski

Michał [Elektryczny] Nowakowski to jeden z najbardziej znanych redaktorów Świata Gier Komputerowych, głównie za sprawą rubryki "Bez prądu", czyli o grach na papierze, nie na ekranie. A obecnie to jeden z największych ważniaków w CD Projekcie.

(18/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Jacek [Randall] Piekara

Baza redaktorska powiększyła się o Jacka Piekarę, obecnie popularnego pisarza fantastycznego, a w przeszłości słynnego acz niesławnego Randalla z Gamblera. Demoralizator, rasista, seksista i politykier z niego był okrutny, ale felietony pisał przednie.

(14/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Click! z 16.03-29.03.2000

Zdobyłem ponad 20 numerów archiwalnego Clicka! z lat 2000-2001. Jest tego dużo, bo przypominam, że w tamtym okresie pismo to było DWUTYGODNIKIEM! To pierwszy i jak dotąd ostatni przypadek w branży. A sama gazetka przypominała w swoich początkach bardziej broszurkę czy też obecne, tanie plotkarskie magazyny kolorowe, niż profesjonalne pismo o grach. Choć zawartość i stopka autorów całkiem, całkiem...

(12/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Logo Retroreaders

Kolega Ald z Retroreaders zauważył, że przeoczyłem w ankiecie magazyn Reset. Błąd naprawiam i mam nadzieję, że nikt z głosujących wcześniej nie był fanem Resetu. Poza tym przypominam, że forum Retroreaders działa już pod nowym adresem.

(09/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Grzegorz Szalbierz

Nowe wpisy zasiliły dział autorów. Bogdan Stępień i Piotr [Kochaś] Kochański byli redaktorami Secret Service, ale pewnie ich nie znacie. Ale o Mirosławie Domosudzie i Grzegorzu Szalbierzu mogliście słyszeć. Mirek był pierwszym rednaczem Świata Gier Komputerowych i współtwórcą Gamblera, natomiast Grzesiek - ostatnim rednaczem Świata Gier Komputerowych i wieloletnim redakatorem Cybermychy.

(06/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Ankieta

W ankiecie na najpopularniejsze pismo wygrywa zdecydowanie Secret Service - 37%. Drugie miejsce zajmuje CD Action - 14%, a trzecie Top Secret - 13%. Patrząc na wyniki trudno się dziwić, że autorzy powstałego w ubiegłym roku pisma chętnie nazwali go Secret Service. Mieli prawo, ale... nie mieli szczęścia.

(03/03/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Michał J. [ManJAk] Adamczak

W bazie autorów pojawiła się notka Michała J. Adamczaka, znanego w kręgu graczy jako ManJAk. ManJAk pierwszy raz zabłysnął w Świecie Gier Komputerowych, potem redagował pisma growe Axel Springera.

(28/02/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 2/2015

Wczoraj nowy Pixel pojawił się w sprzedaży. Leżał na samym wierzchu w sieci Inmedio i... niewiele brakowało, żebym go przeoczył. Okładka w pastelowych barwach, w sumie niewiele różniąca się od poprzedniczki - niby to ładne, ale w oczy kompletnie się nie rzuca. Na plus warto natomiast policzyć redakcji terminowość, oby tak dalej, aż do setnego numeru.

(27/02/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Mateusz [Betut] Przasnyski

Dodałem Pixela do osi czasowej i ankiety na najlepsze pismo o grach. Mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie i ukaże się więcej numerów niż zreaktywowanego Secret Service. Poza tym uzupełniłem notki Betuta, Sir Haszaka, Victorii i RGB-a.

(26/02/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Play nr 1/2011

Kupiłem na aukcji kilka numerów pism C & A i Play. Pierwsze kiedyś kupowałem ze względu na moje Komozłomy i Amisie, drugie - ze względu na Pieca. Oba są historią, choć Play to historia nowożytna, a C & A - prehistoria.

(23/02/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Retro Gamer issue 138

Wróciłem z UK z angielskojęzycznym wydaniem Retro Gamera (nr 138). Wreszcie można coś poczytać, a nie tylko pooglądać obrazki. Szybki wgląd w zawartość i już widzę, co pójdzie na pierwszy ogień: artykuł o grach na ZX-81! Jako dzieciuch jarałem się tym cackiem i zbierałem na niego kasę z butelek. Kosztował 20 000 złotych. Niestety, chęci i wspomnianych butelek zabrakło, został tylko sentyment do sprzętu.

(20/02/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Piotr [Naczelnik] Pieńkowski

Poprawiłem kilka notek i dodałem biogram Piotra [Naczelnika] Pieńkowskiego. Kim jest Naczelnik, nie trzeba chyba przypominać, gdyż każdy miłośnik prasy growej lat 90-tych zna tą postać. Ale czy każdy wie, że z Piotra niezły śpiewak? Na YouTube można go posłuchać. Może Joe Cocker to on nie jest, ale brzmi naprawdę solidnie. Chętnie bym się przeszedł na jego koncert.

(13/02/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
3000 odsłon!

Wczoraj stronka zanotowała 3000-ną odsłonę. Bardzo mnie cieszy, że codziennie ktoś ją odwiedza. Ktoś by powiedział, że 1000 odsłon w ciągu 3 i pół miesiąca to mizeria. Na pohybel mu!

(10/02/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Retroreaders logo

Od grudnia 2014 roku nie działa forum http://forum.retroreaders.pl. Ciekawe, czy to tylko czasowa niemoc, czy może definitywny zgon? Jeśli to drugie, to wielka szkoda. Forum skupiało prawdziwych fanatyków retro prasy i było cennym źródłem informacji.

(09/02/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Anna Maria [Victoria] Woźniak

Udało mi się zakupić prawie 20 numerów archiwalnych Komputera (z lat 1986-1989). Przez kilka dni przeglądałem pożółkłe stronice i mimo miłych chwil spędzonych na lekturze teraz już wiem, dlaczego zawsze wolałem Bajtka. Uzupełniłem dział autorów o notkę Anny Marii [Victorii] Woźniak. Kiedyś była redaktorką Secret Service, teraz jest słynną polską astrolożką. To dopiero przeobrażenie.

(06/02/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 1

Od kilku dni Pixel, czyli następca Secret Service jest do nabycia w kiosku. Kupiłem pierwszy numer, przeglądnąłem i muszę przyznać, że jest co poczytać. Uważam jednak, że to trwanie w rozkroku pomiędzy czasami obecnymi a przeszłością nie ma sensu. Dla miłośników starych gier pisanie o nowościach to strata czasu, a dla fanów nowych gier przeznaczenie połowy pisma na starocie to głupota. Wołałbym, żeby autorzy w końcu zdecydowali, o czym chcą pisać. Póki co, wciąż marzę o polskiej edycji Retro Gamera.

(04/02/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Nowy dział

Pojawił się nowy dział "Pełne wersje gier z pism", gdzie znajdzie się spis "pełniaków" dołączanych na Coverach do czasopism. Baza będzie sukcesywnie uzupełniana, w pierwszej kolejności o tytuły z magazynów, dla których będę robił osobne podstrony.

(30/01/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Świat Gier Komputerowych nr 1 z 1/1993

Świat Gier Komputerowych najkrócej można opisać dwoma "trójkami": to trzecie najstarsze pismo o grach w Polsce i trzecie najdłużej wydawane na naszym rodzimym rynku. I choć formalnie nie istnieje od 10 lat, jest dla fanów zapachu papieru pozycją obowiązkową. Podstronę, w której zebrałem to, co napisano i powiedziano o Świecie Gier Komputerowych, właśnie dodałem do bazy pism.

(23/01/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
T3 Wydanie Specjalne: Minecraft - Kompletny Almanach

W kioskach można dostać kolejne wydanie specjalne magazynu T3 (poprzednie, sprzed prawie roku, dotyczyło PS4) pt. Minecraft - Kompletny Almanach. Jestem chyba jednym z niewielu ludzi nie rozumiejących fenomenu tej gry, ale pisemko przekartkowałem. Wydaje się, że fani pikselowatego świata znajdą tu wiele przydatnych rzeczy, tylko cena (29 zł) jak zwykle w przypadku T3 zabija.

(16/01/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Secret Service nr 98

Od ponad miesiąca już wiadomo, że nie będzie kolejnego numeru Secret Service. Nieporozumienia na linii Pegaz Ass - wydawca / redakcja okazały się jednak prawdą. Kto winny - diabli wiedzą, wypowiedziała się na razie tylko jedna strona. W komentarzach na Facebooku czuć rozgoryczenie fanów, szczególnie tych, którzy dołożyli się do reaktywacji pisma. Tak więc Secreta już nie ma, ma być za to Pixel, ale to już inna historia...

(09/01/2015)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Facebook

W e-mailach niektórzy sugerują, bym dodał komentarze. Ta strona jest w czystym html-u i nie chcę tego zmieniać, ale od dziś komentować możecie na facebookowym profilu tej stronki.

(06/01/2015)
 
Nowy Rok 2015!!!

Nowy Rok!!! Oby był lepszy od poprzedniego. Oby rodzima prasa growa wbrew malkontentom przeżywała renesans, a w kioskach było od groma nowych tytułów. No to za rok o tej samej porze. Amen.

(01/01/2015)
 

Newsy: 2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2014
2013

Powrót na górę strony