Wesołych Świąt!!!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności wszystkim amatorom zapachu papieru życzy posiadacz 12 konsol, 3 komputerów i 1 tabletu. Ale i tak nie ma to jak dobra gazetka. W szafie leży kilkanaście archiwalnych, świeżo kupionych, nieprzeglądanych jeszcze egzemplarzy Neo Plus. Będzie co robić w wolnym czasie, czego i wam życzę.

(23/12/2014)
 
Play4 nr 12/2014

W czasie niedawnej wizyty w Niemczech nabyłem Play4, pismo dedykowane posiadaczom konsol PS3, PS4 i Vita. To, co wyróżnia ten periodyk na tle innych magazynów konsolowych, to dołączona płytka DVD z demami, zwiastunami, relacjami z targów itd. Myślałem, że może wrzucili jakiegoś "pełniaka", ale nie. Ot, rozpieszczonemu polskiemu graczowi w głowie się przewraca...

(20/12/2014)
 
Secret Service nr 98

A jednak pojawił się. Nowy numer Secret Service od tygodnia jest w kiosku. Po pierwszym, zreaktywowanym numerze różnie się mówiło: że słaby merytorycznie, że to zlot starych zgredów, że Pegaz Ass zawiódł się i opuścił redakcję itd. Jedno jest pewne: panowie (i panie) ciągle poszukują właściwego stylu, więc nowy numer różni się od poprzednika. A Pegaz Ass... wciąż widnieje w stopce.

(13/12/2014)
 
Computer Studio nr 1/1991

W bazie pism pojawił się opis pierwszego numeru (nazywanego wtedy "zerowym") Computer Studio. Marek Suchocki wspominał, że numer ten niemal w całości stworzył jeden człowiek, dziennikarz Gazety Wyborczej i wielki fan gier. Marek zapomniał jego nazwisko, pamiętał tylko, że redaktor ten zmarł na raka w wieku 26 lat.

(06/12/2014)
 
Rafał Belke

W tym tygodniu dodałem biogramy Rafała Belke i Leszka [LSK] Krowickiego, a także uzupełniłem notki Karola [Reseta] Klepacza, Marka Suchockiego i Aleksa [Alexa] Uchańskiego. Podziwiam szczególnie Reseta - gość pisał gdzie popadnie.

(30/11/2014)
 
Retro Gamer nr IV/2014

Podczas wizyty w Austrii nabyłem najnowszy numer czasopisma Retro Gamer. Wewnątrz, jak zwykle mnóstwo wszelakiego dobra: opisy, wywiady, zdjęcia starych gier, konsol i komputerów. Jest też obszerny artykuł o kulisach powstania Knight Lore na ZX Spectrum. Ten sam temat podjęty został w pierwszym numerze reaktywowanego Secret Service. Można sobie porównać oba teksty, o ile ktoś zna niemiecki.

(22/11/2014)
 
Lech [Bilbo] Zaciura

Wiele nowych nazwisk pojawiło się w tym tygodniu w bazie redaktorów. Najwięcej przybyło notek autorów tworzących Computer Studio, jak Dariusz Kazik, Patrycja Wardzała, Artur Fijałkowski czy Lech Zaciura.

(16/11/2014)
 
Marek Suchocki

Baza redaktorska powiększyła się o notkę Marka Suchockiego, założyciela Computer Studio. Ponadto poprawiłem notkę Gulasha i uzupełniłem moja bazę pism. Licytuję właśnie na Allegro kupę starych numerów NEO Plus i PSX Extreme, będzie co przeglądać.

(08/11/2014)
 
Computer Studio nr 1/1991

Zapowiadany szczegółowy opis Computer Studio został dodany! Gazetka jest warta wspomnienia bo raz, że byłą jedną z pierwszych, a dwa, że jej ultra dokładne instrukcje ratowały mi nieraz życie.

(01/11/2014)
 
PSX nr 204

Uzupełniłem moją bazę pism o kilka numerów PSX Extreme. Poza tym poprawiłem notki Karola Klepacza i Grzegorza Eidera, a także dodałem ciekawostkę do opisu Komputera. Na ukończeniu jest historia Computer Studio, pisma niskonakładowego, o nieciekawym layoucie, ale z tak szczegółowymi poradnikami, wręcz instrukcjami gier, jakich nie znajdziecie nigdzie.

(24/10/2014)
 
2000 odwiedzin

W tym tygodniu liczba odwiedzin mojej strony minęła liczbę 2000. Pierwszy tysiąc nabił się w ciągu 13 miesięcy, drugi - w ciągu 5. Progres aż strach pomyśleć.

(18/10/2014)
 
Secret Service nr 97

Zakupiłem premierowy numer (albo jak kto woli numer 97) zreaktywowanego Secret Service. W sieci pojawiły się pierwsze niepochlebne opinie o nowym SS, ale jak dla mnie pisemko jest ok. Nacisk na strefę retro plus teksty ulubionych autorów - to wystarczy, by Secreta kupować. Tylko co tu robią Borek, Sir Haszak i Piotr Pieńkowski?

(11/10/2014)
 
Grzegorz Eider

Do bazy redaktorskiej dodałem Grzegorza Eidera, wydawcę i pierwszego redaktora naczelnego Gamblera. Jego Wydawnictwo Lupus wypuszczało w latach 90-tych sporo prasy komputerowej, w tym znane wszystkim pisma PCkurier i Enter.

(03/10/2014)
 
Sergiusz Piotrowski

Przeglądałem ostatnio parę numerów Gier Komputerowych z lat 2000-nych. Masakra. Pismo, które miało 84 strony i trzymało niezły poziom jeszcze pod koniec lat 90-tych, skończyło jako cieniutka broszurka. To już lepiej wspominać stare czasy i ludzi. Na przykład Sergiusza Piotrowskiego, kolejnego fana Atari, współautora 44 gier na Atari.

(26/09/2014)
 

Tomasz Mazur to postać znana w polskiej branży gier. Założył firmę Mirage, był prezesem IM Group i Cenegi, a teraz IQ Publishing. Fani starych gazet mogą pamiętać go z Bajtka, Komputera i Świata Atari. Graczom przysłużył się tworząc w 1987 roku Komputer - Dodatek Specjalny: 44 gry na Atari. Jego notka została dodana do bazy.

(19/09/2014)
 

W dziale pism pojawił się szczegółowy opis Komputera - Dodatku Specjalnego: 44 gry na Atari. Gdy przegląda się to stareńkie pismo i czyta o Boulder Dash, Montezuma's Revenge, Starquake czy Ninja, łza się w oku kręci. Kult, absolutny kult.

(12/09/2014)
 

Pomysłodawcy reaktywacji Secret Service zebrali na stronie polakpotrafi.pl na restart pisma 284 200 zł. Oznacza to, że nowy SS ukazywać się będzie jako dwumiesięcznik. Brakło 125 000 zł. do osiągnięcia budżetu pozwalającego na cykl miesięczny. Szkoda. Ale i tak czekam niecierpliwie na pierwszy numer.

(05/09/2014)
 

W bazie czasopism pojawił się Komputer. Nie był to periodyk jakoś specjalnie wspomagający graczy, ale za sprawą dodatku 44 gry na Atari zapisał się trwale w historii polskiej prasy o grach. A przynajmniej każdy posiwiały dziś atarowiec tak powie.

(29/08/2014)
 

Tegoroczną końcówkę wakacji spędziłem z lekturą Gramy! w rękach. Niestety, moja opinia o tym magazynie nie uległa zmianie. Masa literówek i nierówne teksty - to główne zarzuty. Niektóre teksty tak "ssą", że pierwszy raz od dawna nie przeczytałem gazety "od deski do deski", co zwykle czynię. Jedynym usprawiedliwieniem racji bytu tego periodyku na rynku jest wydawanie go "z potrzeby serca", o czym zresztą lojalnie poinformował wydawca.
  (22/08/2014)

Ostatnio, przy okazji wymiany uprzejmości z Pawłem Kazimierczakiem przeczytałem o projekcie "Thank You For Playing", za którym Paweł stoi. Chodzi o nakręcenie filmu dokumentalnego o kultowych polskich magazynach o grach. W dokumencie udział wezmą znani redaktorzy z dawnych lat, m.in. Alex, Gulash, Pegazz Ass, Naczelnik czy Krupik. Budżet dzięki datkom fanów jest solidny (wspieram.to), czekamy zatem z niecierpliwością na film.
  (14/08/2014)

W bazie pism znalazły się opisy dwóch growych numerów specjalnych Bajtka. To od tych zeszytów rozpoczęła się historia polskiej prasy o grach. Drugi z nich ma nawet w podtytule "Top Secret" i jest przez niektórych traktowany jako numer "zerowy" właściwego Top Secret. Ponadto w dziale "Linki" pojawił się wywiad z Wojciechem Zientarą, wzbogaciłem też notki Borka, Luke'a, Martineza i Pegaz Assa.
  (08/08/2014)

Nadeszła właśnie informacja, że magazyn Lag kończy działalność. Trudno wprawdzie mówić o "działalności" w przypadku pisma, które może się pochwalić tylko dwoma numerami, a ten ostatni ukazał się rok temu, ale zawsze to jakaś aktywność. Trudno tworzy się prasę w pojedynkę. Co innego witrynę o starych gazetach.
  (04/08/2014)

Przeglądając dość skrupulatnie wszystkie numery Bajtka stwierdzam z niezadowoleniem, że wielu autorów opisów gier podpisywało się jedynie pseudonimami (M1, APUAC, Lavender Blue, Lo'Ann i inni). Ciężko będzie je dopasować do konkretnych osób z redakcji. Wstępne przeczesanie Internetu nie dało rezultatów. W bazie autorów wylądował jedynie Wojciech [ziew] Zientara.
(01/08/2014)  

Z wakacji powróciłem z nowym nabytkiem do mojej kolekcji - tureckim czasopismem o grach Oyungezer. Pismo wertuje się przyjemnie, jest kolorowe, grube (150 stron), wydane na dobrym papierze. Brak płytki. Twórcy wydają się profesjonalistami, jeżdżą na targi (w numerze obszerna relacja z E3), recenzują gry, opisują technikalia. Co ciekawe - prawie 1/3 magazynu to tematy inne (film, telewizja, muzyka itp.).
(30/07/2014)  

W dziale "Pisma o grach" pojawił się szczegółowa charakterystyka Bajtka wraz z wykazem wszystkich numerów. Nie był to magazyn growy, niemniej "bajtkowy"" kącik "Co jest grane" plus dwa numery specjalne były w latach 80-tych jedynym sensownym źródłem informacji o grach. Od Bajtka zaczynało swoją przygodę z grową branżą cała masa przyszłych redaktorów naczelnych, dyrektorów wydawniczych, prezesów itd.
(11/07/2014)  

W sieci pojawiła się ostatnio informacja o planach wskrzeszenia Secret Service. Osobą odpowiedzialną za projekt i przyszłym redaktorem naczelnym jest podobno Piotr [Micz] Mańkowski, któremu pomagać ma część starego zespołu, m.in. Waldemar [Pegaz Ass] Nowak. W necie huczy od plotek. Jedni twierdzą, że to bujda, inni - że szaleństwo. A tymczasem zegar na stronie http://ssonline.pl zaczął odmierzać czas...
(04/07/2014)  

Upgrade bazy redaktorów i bazy pism - to nowa zawartość wprowadzona w tym tygodniu. Z autorów najważniejszą "nową" twarzą jest Rafał Gałecki. Popularny Hunter pamiętany jest chyba przez każdego fana działu "X-Files" w Secret Service. No i przewodził odrodzonemu po ucieczce Gulasha Neo. A że pismo i tak szybko upadło, to inna sprawa...
(18/06/2014)  

Porównując layout i zawartość strony sprzed roku i obecnie nie mogę się nadziwić samemu sobie, ile zrobiłem "własnymi ręcoma". Jeśli jest coś, co chętnie zobaczylibyście na tej stronie, piszcie na maila.
(13/06/2014)  

Uzupełniłem bazę gier o tytuły z pierwszego numeru Top Secret. Poza tym upgrade'owałem bazę redaktorów (pojawił się m.in. PLis), dodałem trochę zdjęć itd. Następnym tytułem, którym prawdopodobnie się zajmę, będzie Bajtek. Jakby nie było wielu autorów wywodzi się właśnie stamtąd. No i jest jeszcze Komputer - kolejna kuźnia talentów.
(06/06/2014)  

W tym tygodniu opis pierwszego numeru kultowego pisma Top Secret . Ponadto, do działu "Ciekawe" trafiły dwa ciekawe artykuły z tego numeru. Pierwszy jest o polskiej firmie, która jeszcze w latach 80-tych pisała gry dla zachodnich wydawców, drugi to analiza rynku gier w Polsce i za granicą na początku lat 90-tych.
(30/05/2014)  

Sporo nowych nazwisk pojawiło sie w bazie redaktorów. Obok mało znanych osób (Werstak, Sekura) są też "starzy znajomi": RooS czy Wiewiór. Z tym ostatnim możecie przeczytać ciekawy wywiad, namiary są w dziale "linki".
(23/05/2014)  

W tym tygodniu licznik kliknięć strony przekroczył 1000 odsłon. Szampan już się ziębi w lodówce.
(16/05/2014)  

Przebywając na półwyspie Iberyjskim skorzystałem z okazji i kupiłem hiszpańską edycję pisma Retro Gamer. Jest znacznie chudsza (całe 60 stron) od swojego niemieckiego odpowiednika. Co więcej, sporo artykułów pokrywa się z tymi z germańskiej edycji. Mimo to zakup się opłacał. Szkoda, że nie mamy takiego pisma w Polsce.
(09/05/2014)  

Baza redaktorów rozrasta się, będzie rychło największa w necie (bo jedyna :)). Ostatnio przysiadłem do notki m.in. Macieja [Br0mby] Pietrasia - Obuchowicza. Ciekawa kariera, choć nie aż tak bardzo związana z prasą o grach, jak innych redaktorów.
(30/04/2014)  

Kolejny wyjazd do Niemiec zaowocował kolejnym niemieckojęzycznym magazynem o grach w moich zbiorach. To Retro Gamer - kwartalnik traktujący wyłącznie o starych grach i sprzęcie do grania. Prawie 200 kolorowych stron wypełnionych atmosferą lat 80- i 90-tych. Sam miód.
(18/04/2014)  

Opracowałem nowe notki redaktorów, m.in. Dariusza [Sir Haszaka] Michalskiego. Każdy miłośnik Top Secret i strategii doskonale zna Haszaka. Mimo dużych podobieństw z obecnym prezydentem nie są podobno spokrewnieni. W dziale Linki wrzuciłem też namiary na dyskusję o gazetach growych na imprezie Pixel Heaven 2013. Wprawdzie prawie rok już minął, ale może jeszcze nie wszyscy relację widzieli.
(11/04/2014)  

W Prima Aprilis stuknęła 1 rocznica zaistnienia w sieci tej witryny. Kiedy patrzę na licznik odsłon (ok. 800) to myślę sobie, że szału nie ma. Z drugiej strony - nie dla profitów ta strona powstała, ale z potrzeby serca i sentymentu. Dlatego jedziemy dalej z koksem. Na pierwszą rocznicę zmodyfikowałem nieco layout i dodałem ankietę. Zagłosujcie.
(04/04/2014)  

W InMedio wpadł mi w ręce numer specjalny magazynu T3 pt. Kompletny Almanach PS4. Gazetka wygląda profesjonalnie i choć nie podchodzę po jej target (czytelnicy o grubszych portfelach z przedziału wiekowego 29-40 lat), wspomniany numer kupiłem. Mam nadzieję, że te 29 złotych nie poszło na marne. Jak przeczytam, to ocenię.
(27/03/2014)  

Nabyłem parę starszych numerów nieistniejących już periodyków growych, czyli NEO Plus i Playboxa. Bazar dobra rzecz. Ponadto uzupełniłem tradycyjnie bazę redaktorską, m.in. o Karola [Reseta] Klepacza (ciężka robota, niewiele informacji, gość był tajemniczy jak cholera) i Piotra [Ravena] Leszczyńskiego, brata Emilusa.
(21/03/2014)  

W Polsce nie opłaca sie podobno robić gazet o grach. Tymczasem gdzie indziej... Wróciłem właśnie z Niemiec. A tam istny raj dla graczy, w kiosku blisko 20 tytułów! Pisma multiplatformowe, o PC, dla konsolowców, są też dedykowane jednej platformie. Dlaczego?! Nie znam niemieckiego, ale kupiłem sobie wydanie specjalne Games Aktuell o historii gier. Klasa!
(14/03/2014)  

Ferie się skończyły, i dobrze. Po miesięcznej przerwie czas wrócić do naszego drogiego hobby. Upgrade'owałem kilka redaktorskich notek, dodałem też pierwszego stratega IV Rzeczypospolitej (czytaj: Bergera). W dziale "linki" znajdziecie link do wywiadu właśnie z Bergerem. Trochu wiekowy ten wywiad, ale jak znajdę coś "świeższego", to też wrzucę.
(28/02/2014)  

Uzupełniłem listę moich pism i bazę redaktorów/autorów. Lech [Doc] Kalwas i Paweł [Pejotl] Jankowski to jedni z "secretservice'owców" o najdłuższym stażu w tym piśmie. Osiem lat w jednym miejscu - nie dym! Pejotl pisał także do PC Games CD. Przeglądałem ostatnio parę numerów. Bardzo fajne pisemko, szkoda, że tak krótko działało.
(24/01/2014)  

Z ostatnio wprowadzonych notek bardzo ciekawą jest ta dotycząca Piotra Gawrysiaka. Pamiętacie Gawrona ze słynnego duetu Alex&Gawron z Top Secret? Wertując czeluście Internetu znalazłem stary wywiad z Gawronem i Sir Haszakiem. Wyczytałem w nim, że spółka Alex&Gawron była konieczna, ponieważ Gawron... nie miał komputera! He he... Nawiasem mówiąc polecam ów wywiad - link znajdziecie w dziale "Linki".
(11/01/2014)  

Prace na uzupełnieniem bazy autorów trwają. Na tapecie redaktorzy i współpracownicy Top Secret.
(03/01/2014)


Newsy: 2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2013

Powrót na górę strony