Wojciech Zientara, [ziew]

 

Rok urodzenia: 1957
Praca w pismach: Bajtek (1987-1991), Moje Atari (1990-1991)
Stanowisko: redaktor, redaktor naczelny (Moje Atari)
Inne pseudonimy: brak

Wojciech [ziew] Zientara Wojciech [ziew] Zientara - programista, autor gier i książek informatycznych, redaktor pism komputerowych. Informatyką "na poważnie" zainteresował się w połowie lat 80-tych. Pierwszym mikrokomputerami, na jakich pracował były ZX-81 i Atari 600XL. Pod koniec 1986 roku, szukając pracy skontaktował się z redakcjami magazynów Komputer i Bajtek. Komputer jako pierwszy opublikował jego tekst (nr 8 z 11/1986), jednak to w Bajtku znalazł stałe zatrudnienie, zostając szefem klanu Atari. Zajmował się głównie stroną programistyczną i użytkową komputerów, mniej za to grami. Mimo to można znaleźć szereg jego opisów atarowskich tytułów, podpisywanych zwykle pseudonimem "ziew". W 1990 roku, pod egidą Spółdzielni Bajtek powstało nowe czasopismo Moje Atari, w którym objął stanowisko redaktora naczelnego. Rok później opuścił jednak wydawnictwo i zajął się przygotowywaniem materiałów do drukarni. Sporadycznie drukował swoje teksty (m.in. w Świecie Atari Tomasza Mazura). Wkrótce całkiem zmienił branżę.

Poradnik użytkownika Atari Wojciech Zientara jest autorem wielu książek o Atari (m.in. kilkuczęściowej "Mapy pamięci Atari XL/XE", "Języków programowania Atari XL/XE cz.1 i 2", "Poradnika użytkownika Atari XL/XE" czy "Poradnika programisty Atari"). Stworzył również kilka gier, z których część udało sie wydać na rodzimym rynku (Bitwa o Anglię), a inne, będące często adaptacjami gier z zachodnich czasopism, opublikowane zostały na łamach Bajtka (Atak, Magazynier, MiniPacMan, Stary Dom). Napisał też kilka programów szkoleniowych dla żeglarzy: Locja morska (opis w Bajtek Numer Specjalny: Tylko o Atari 2), Międzynarodowe przepisy o zapobieganiu zderzeniom na morzu, Znaki i sygnały na śródlądowych drogach wodnych i Sygnały wzywania pomocy.

Od wielu lat Wojciech Zientara pracuje poza branżą komputerową, zajmując się zawodowo swoim drugim hobby - żeglarstwem. Posiada uprawnienia instruktora żeglarstwa, patenty kapitana jachtowego i motorowodnego. Pływa po różnych akwenach (Bałtyk, Północne, La Manche, Adriatyk, Egejskie, Jońskie, Liguryjskie, Tyrreńskie), pod żaglami wielu, również znanych jednostek (Pogoria, Zawisza Czarny, Kapitan Głowacki).

Wojciech Zientara posiada wykształcenie wyższe inżynierskie o specjalności Budowa okrętów.

 

Spis artykułów:

1987
Battle of Britain (opis, Bajtek nr 1/1987)
Blue Team Bridge (opis, Bajtek Numer Specjalny: Tylko o Atari 2)
Broadsides (opis, Bajtek nr 8/1987)
Chessmaster 2000 (opis, Bajtek Numer Specjalny: Tylko o Atari 1)
Pirates of the Barbary Coast (opis, Bajtek Numer Specjalny: Tylko o Atari 2)
Silent Service (opis, Bajtek nr 5/1987)
Tigers in the Snow (opis, Bajtek nr 3/1987)
Warship (opis, Bajtek Numer Specjalny: Tylko o Atari 1)
Wargame Construction Set (opis, Bajtek Numer Specjalny: Tylko o Atari 2)

1989
Mouse Trap (opis, Bajtek nr 2/1989)

1990
Robbo (opis, Bajtek nr 5-6/1990)

Powrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony