Aleksy Uchański, [Alex]

 

Rok urodzenia: 1975
Praca w pismach: Top Secret (1992-1995 i 2002-2003), Gambler (1995-1999), Komputer Świat GRY (2000-2013), Play (2000-2012)
Stanowisko: redaktor, redaktor naczelny (Top Secret, Gambler, Komputer Świat GRY, Play), dyrektor wydawniczy (Komputer Świat GRY, Play)
Inne pseudonimy: brak

 

Aleksy [Alex] Uchański Aleksy [Alex] Uchański - redaktor, redaktor naczelny i dyrektor wydawniczy czasopism o grach. Postać powszechnie znana miłośnikom komputerowej rozrywki, od ponad 20 lat działająca w branży prasowej. Jak twierdzi, grami komputerowymi fascynuje się od dziecka. Pierwszą styczność z elektroniczną rozrywką miał na początku lat 80-tych. kiedy to na automatach zagrywał się w Centipede. Bywał częstym bywalcem salonów gier. Na początku lat 90-tych, kiedy powstał Top Secret, stał się jego wiernym czytelnikiem. Będąc w 2-giej klasie liceum, dzięki rekomendacji Grzegorza Bacińskiego, razem z kolegą z klasy Piotrem [Gawronem] Gawrysiakiem nawiązał współpracę z redakcją Top Secret. Jego pierwszy tekst - opis LHX Attack Chopper, napisany wspólnie z Gawronem - opublikowany został w TS 9. Po rozłamie i odejściu z redakcji grupy Marcina Przasnyskiego, Alex skontaktował się z nowym redaktorem naczelnym Marcinem [Borkiem] Borkowskim i w efekcie latem 1992 roku razem z Gawronem dołączyli na stałe do Top Secret.

Alex w 1993 rokuAlex pracował w Top Secret przez 3 lata. W tym czasie do jego obowiązków, oprócz pisania tekstów (tworzonych głównie w duecie z Gawronem) należała poczta i kontakt z czytelnikami. Wspomina, iż miesięcznie musiał czytać 2-3 tys. listów. To on również wypromował Krzysia Kubeczkę. Wiosną 1995 roku, za nomową Jacka [dr. De Stroyera] Grabowskiego i Grzegorza Eidera odszedł jednak z "Zepsołu", by w czerwcu 1995 roku pojawić się w stopce redakcyjnej Gamblera (nr 6/95). W nowym czasopiśmie pełnił początkowo obowiązki zastępcy redaktora naczelnego. W kolejnych latach awansował na stanowisko redaktora naczelnego i piastował je do końca istnienia Gamblera (nr 12/99).

W roku 2000 Aleksy Uchański rozpoczął pracę w Axel Springer Polska (obecnie Ringier Axel Springer Polska). Pod egidą nowego wydawcy współtworzył kolejne pisma o grach: Top Secret (edycja 2), Play oraz Komputer Świat GRY. Odpowiadał także za serię Dobra GRA, w której pokazały się m.in. Painkiller, Gorky Zero, Skoki Narciarskie czy Kurka Wodna. Żadne z tych wydawnictw dziś już się nie ukazuje. Najbardziej spektakularny upadek zaliczył reaktywowany w 2002 roku Top Secret. Mimo skompletowania silnej ekipy doświadczonych redaktorów, wsparcia Marcina [Martineza] Przasnyskiego (pierwszego redaktora naczelnego TS) i udziału możnego koncernu wydawniczego czasopismo upadło po wydaniu zaledwie czterech numerów. Jak wspominał później Alex, błędem było to, że "zrobiliśmy go (nowy Top Secret) ze zbyt małym szacunkiem dla oryginału. To znaczy to było bardzo dobre pismo o grach, ale to był bardzo słaby następca TEGO Top Secretu."

W 2006 roku Aleksy Uchański został w Axel Springer Polska dyrektorem wydawniczym czasopism z segmentu komputerowego. Od 2011 zarządzał również gazetami młodzieżowymi ("Dziewczyna", "Popcorn"). Następnie był dyrektorem rozwoju produktu w Grupie Onet.pl. Jesienią 2014 roku opuścił firmę i przeszedł do Wydawnictwa Edipresse Polska, gdzie do września 2016 roku pełnił stanowisko dyrektora ds. Digital Media. Od stycznia 2016 roku był członkiem zarządu, a od grudnia 2016 do czerwca 2017 roku Dyrektorem Wykonawczym PlayWay, producenta gier na PC, konsole i platformy mobilne. W latach 2017-2018 był członkiem rady nadzorczej Ultimate Games S.A. Obecnie stoi na czele rady nadzorczej Movie Games S.A., producenta gier odpowiedzialnego m.in. za 303 Squadron: Battle of Britain.

Biblia komputerowego graczaAleksy Uchański jest wiceprezesem zarządu Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego (SPIDOR). Przedmiotem działalności stowarzyszenia jest popularyzacja oraz kontrola zasad regulujących prawidłowe wytwarzanie, obrót i użytkowanie gier komputerowych i konsolowych na polskim rynku.

Wspólnie z Piotrem [Miczem] Mańkowskim i Piotrem [Gawronem] Gawrysiakiem, Alex napisał w 1998 roku książkę poświęconą grom komputerowym pt. "Biblia komputerowego gracza". Zbierając materiał do publikacji autorzy przeglądnęli ponad 2000 gier z lat 1980-1998. Na 351 stronach zamieścili notki kilkuset najbardziej istotnych tytułów, łącznie z informacjami o autorach i kulisach działania branży gier komputerowych. Mimo, iż dzisiaj książka jest gratką dla kolekcjonerów, sam Alex nie wspomina okresu jej przygotowywania dobrze: "Współtworzenie "Biblii..." wspominam raczej źle, przerosła mnie ta robota. Micz bardzo się starał, Gawron, którego dobraliśmy na współautora później - również. Moje kawałki powstawały najdłużej i oceniam, że były najgorsze. Nie jestem zadowolony z tej książki, choć do dziś wiele osób o niej pamięta, a na Allegro jest prawdziwym rarytasem." Recenzja książki pojawiła się w Secret Service nr 63 z 12/1998.

Alex podczas Pixel Heaven 2014 W 2013 Aleksy Uchański został zaproszony na retro imprezę Pixel Heaven, aby wziąć udział w dyskusji na temat początków prasy o grach w Polsce. Niestety, nie mógł być obecny na zjeździe. W związku z tym puszczono nagrany wcześniej z nim wywiad, w którym opowiedział o swoich początkach w prasie growej. Rok później, na przełomie maja/czerwca 2014 roku pojawił się na następnej edycji Pixel Heaven i tym razem wziął udział w kilku panelach dyskusyjnych, m.in. o historii czasopisma Top Secret (razem z Marcinem [Borkiem] Borkowskim) i o drugiej fali prasy growej w Polsce. Wiosną 2017 roku, przy okazji przygotowań do kolejnego Pixel Heaven, brał udział w stworzeniu specjalnego, okolicznościowego numeru Top Secret. Pismo, opatrzone numerem 55 (5/2017), było dostępne w trakcie majowego eventu. Alex co roku stara się aktywnie wspierać imprezę.

Aleksy Uchański jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego.


TeenagentCiekawostka: W lutym 1995 roku na rynku pojawił się Teenagent, polska przygodówka wyprodukowana przez studio Metropolis Software. Rok później wypuszczono edycję CD pt. Nowy Teenagent, w której głosy bohaterom podkładali redaktorzy znanych polskich czasopism o grach (Top Secret, Secret Service), m.in. Marcin [Gulash] Górecki, Marcin [Martinez] Przasnyski, Bogdan [Wicik] Wiciński i właśnie Aleksy [Alex] Uchański.

 

Galeria:

Spotkanie w siedzibie Leryx Longsoft, lato 1995 roku. Piąty od prawej (stoi): Aleksy Uchański
Alex na 5-leciu Lupusa w grudniu 1996 roku
Micz, Gawron i Alex na Gambleriadzie '98
Anek i Alex w redakcji Komputera Świat GRY w 2001 roku
Pixel Heaven, czerwiec 2018: pierwszy z prawej Aleksy Uchański
  

Spis artykułów: brakPowrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony