Przemysław Szynkora, [Youzi]

 

Rok urodzenia: 1973
Praca w pismach: Secret Service (1997-1998), Click! (1999-2001)
Stanowisko: redaktor
Inne pseudonimy: b/d

 

Przemysław [Youzi] Szynkora Przemysław [Youzi] Szynkora - autor tekstów, redaktor czasopism o grach. Specjalista od symulatorów lotniczych. Zaczynał pod koniec 1997 roku w Secret Service (SS 51 z 11/1997), w stały skład redakcji wszedł po niecałym roku od debiutu - od SS 60 z 9/1998. Ostatni raz pojawił się na łamach pisma trzy miesiące później, w numerze 63 z 12/1998. Z tego okresu warto zanotować jego udział w tworzeniu kompendium wiedzy Kompendium 3 (1998), tworzonego pod patronatem Secret Service. W kolejnym roku również wziął udział w pracach nad kolejnym wydawnictwem - Kompendium K4 - Martinez i Przyjaciele, jednak ta publikacja nie miała już nic wspólnego z Secret Service i została stworzona niejako w opozycji do SS-owego Kompendium 4. Youzi wkrótce potem znalazł się w zespole przygotowującym pierwszy numer Clicka!, wydawnictwa H.Bauer, który ukazał się w listopadzie 1999 roku. Współpracę z Clickiem! kontynuował do początków 2001 roku (ostatni tekst w nr 5 z 01.03.2001), po czym zniknął z prasy growej.

Większość życia zawodowego Przemysława Szynkory związane jest z reklamą. Jeszcze w trakcie epizodu w prasie growej jednocześnie pracował jako grafik w agencji reklamowej Graf (1995-2000), a w 2001 roku założył własną agencję - MSU Publishing - którą prowadzi do dnia dzisiejszego wspólnie z m.in. innym byłym redaktorem Secret Service - Leszkiem [LMK] Kujawskim. Od 2011 obaj są w zarządzie jeszcze jednego podmiotu - MSU Vision.

Wyprawa do Nowej Zelandii w 2009 roku Życiową pasją Przemysława Szynkory jest fotografia, a w szczególności fotografia lotnicza. Z tego tytułu należy do Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych Air Action (SPFL Air-Action), którego jednym z głównych celów jest propagowanie lotnictwa drogą dokumentacji fotograficznej. Ale to nie jedyny obszar, w którym Youzi wykorzystuje swoje hobby. W 2009 roku wraz z czwórką kolegów (wśród których był wspomniany wcześniej Leszek Kujawski) odbył podróż po Nowej Zelandii, przemierzając 8 tys. kilometrów. Efektem wyprawy było 20 tys. zdjęć i 8 godzin materiałów filmowych, których część po powrocie do Polski udostępniono w formie wystawy. Ekspozycja pt. "Wyspy Skarbów – Nowa Zelandia" zaprezentowana została w styczniu 2011 w toruńskim Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika,a honorowy patronat nad nią objęła ambasador Nowej Zelandii w Polsce.

Przemysław Szynkora jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  

Spis artykułów: brakPowrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony