Maciej Pietraś, [Br0mba]

 

Rok urodzenia: 1970
Praca w pismach: Bajtek (1989-1996), Top Secret (1990-1996)
Stanowisko: redaktor

Maciej [Br0mba] Pietraś Maciej [Br0mba] Pietraś (właściwie Maciej Pietraś - Obuchowicz) - dziennikarz, programista, redaktor pism komputerowych i o grach. Informatyką zainteresował się w połowie lat 80-tych. Jego pierwszym nabytkiem był ZX Spectrum. Z braku właściwego oprzyrządowania, zamiast od gier, przygodę z komputerami zaczął od programowania. Po pewnym czasie wciągnęła go demoscena. Pod koniec lat 80-tych był członkiem grupy The Worms, z którą tworzył programy systemowe i dema, np. Synthset, 128Magnet Demo, Enjoy With PC System, Fox 128 Demo, Magnificent Laugh, Ravel Demo, Robosynth, Sabrina Demo, Speech i inne.

Sabrina Demo Współpracę z prasą komputerową Maciej [Br0mba] Pietraś rozpoczął pod koniec 1989 roku. Wtedy właśnie, na łamach Bajtka nr 10/1989, ukazał się jego pierwszy tekst o programie kopiującym do stacji dysków. Przez kolejne lata zasilał tekstami pismo, prowadząc m.in. Klan Spectrum. We wrześniu 1990 roku został członkiem - założycielem Spółdzielni "Bajtek", a przez kolejne lata zastępcą Dyrektora Zarządzającego Wydawnictwa. Z Bajtkiem rozstał się ostatecznie w lutym 1996 roku.

Działając w Bajtku, Maciej Pietraś współpracował również z Top Secret. Jego teksty pojawiały się na łamach gazety praktycznie od jej pierwszego numeru, jednak status redaktora otrzymał dopiero w połowie 1993 roku. Jako jeden z pierwszych dziennikarzy pism growych rozpoczął propagowanie gier konsolowych w Polsce. Dzięki kontaktom z firmą Bobmark (dystrybutorem gier Nintendo), stworzył i poprowadził w Top Secret kącik gier na NES-a. Wraz z rozwojem rynku konsolowego w Polsce, kącik po jakimś czasie rozrósł się do rozmiarów dużego działu. "Konsolowy Świat" zajmował się już grami na wiele konsolowych platform (Sega, Sony, Atari), nie tylko Nintendo, a Br0mba prowadził go osobiście do TS 48 z 3/1996. Na początku 1996 roku opuścił Top Secret.

Założyciele Vodeon.pl - Tomasz Raczek, Marcin Przasnyski, Maciej Pietraś - ObuchowiczKolejnym etapem kariery Macieja Pietrasia była praca w IDG Poland S.A., gdzie spędził ponad 15 lat (1996-2011). Zajmował różne stanowiska: wydawcy, menadżera projektu, producenta i reżysera, pracując przy takich tytułach jak Computerworld, PC World Komputer czy Kino Domowe. Po opuszczeniu IDG Poland, we wrześniu 2011 roku założył firmę Kotai Entertainment, poprzez którą zarządza obecnie portalem filmowym Vodeon.pl (stworzonym wspólnie z Marcinem [Martinezem] Przasnyskim i Tomaszem Raczkiem). W ostatnich latach aktywności zawodowej Maciej używa głównie drugiego członu swojego nazwiska - Obuchowicz.

Maciej Pietraś - Obuchowicz jest absolwentem warszawskich szkół wyższych: Wyższej Szkoły Zarządzania, Prywatnej Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji, Warsaw Journalism Center oraz Wyższej Szkoły Dziennikarskiej.


Poniżej przedstawiona jest ankieta personalna i wspomnienia Macieja [Br0mby] Pietrasia, dotyczące jego komputerowych korzeni (Bajtek nr 12/1993):

Maciej [Br0mba] Pietraś w 1993 roku Imię, nazwisko, pseudonim: Maciej Pietraś - Obuchowicz, BR0MBA
Wiek: 23 lata
Stan cywilny: żonaty
Wykształcenie: wyższe w nieustającym toku
Wzrost: no ze 170 cm to chyba mam
Waga: ? (ale i tak za dużo)
Kolor oczu: niebieskie
Kolor włosów: żona mówi, że ciemny blond
Od kiedy w Bajtku: od 1989
Aktualne stanowisko: podsekretarz redakcji
Czym zajmował się dawniej: prowadzenie Klanu Spectrum
Hobby: kreatywność we wszelkich formach
Inne: BR0MBA piszę się przez "zero"

Moja przygoda z komputerem zaczęła się w początkach 1986 roku. Wtedy właśnie zobaczyłem ZX Spectrum u kolegi i zapragnąłem mieć taki komputer. Próbowałem go kupić z ogłoszenia, ale nie było to łatwe. Po półrocznym poszukiwaniu, dzięki pomocy rodziców, miałem w domu upragnioną "maszynkę". Niestety, zestaw był niekompletny: brakowało kabelków do magnetofonu. Byłem smutny, ale to pozwoliło mi zacząć przygodę z komputerami od programowania, a nie od gier. Spectrum przez kilka lat był moją pasją. Rozgryzałem go dniami i nocami, poznałem go na wylot, pisałem własne programy użytkowe i gry. Gdy wymyślono przystawkę muzyczną AY-3-8912, zacząłem tworzyć dema muzyczne. W końcu "dorobiłem" się stacji dysków FD 3000. Gdy napisałem pierwszego kopiera (TeerCopy), nawiązałem współpracę z Bajtkiem. Jak do tego doszło? Trochę dziwnie, ponieważ zadzwoniłem do redakcji zbulwersowany niefachowością pewnego artykułu. Zaproszono mnie, pokazałem co umiem i już tak zostało. Moje pierwsze artykuły traktowały o komunikacji ze stacją dysków. Kolejny etap to zakładanie spółdzielni. Wszyscy byliśmy bardzo podnieceni i snuliśmy wizje bajecznej przyszłości. Bardzo mile wspominam tamte "pionierskie" czasy. Dzisiaj moje Spectrum leży w szafie, a ja traktuję komputer jako zwykłe narzędzie pracy. Najmilej pracuje mi się na pececie 386DX z kartą Sound Blaster. Jestem jego zwykłym użytkownikiem, już nie piszę programów. Jeżeli mam do rozwiązania jakiś problem, to szukam odpowiedniego programu, a dopiero w ostateczności sięgam po Pascal.

 

Spis artykułów:

1990
Licence to Kill (opis, Top Secret nr 01 - 9-10/1990)

Powrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony