Rafał Piasek, [Jetboy]

 

Praca w pismach: C&A (1992-1995), Bajtek (1993-1996), Top Secret (1993-1996), Secret Service (1998-2001), NEO (1999-2000)
Stanowisko: redaktor, sekretarz redakcji (Top Secret)
Inne pseudonimy: Badjoy, Jetboy/Elysium

 

Rafał [Jetboy] Piasek Rafał [Jetboy] Piasek - redaktor i sekretarz redakcji czasopism komputerowych i o grach, webmaster i programista. Miłośnik komputerów firmy Commodore. W prasie komputerowej zaistniał na początku lat dziewięćdziesiątych, pisząc do kolejnych periodyków, wydawanych przez Spółdzielnię Bajtek: C&A, Bajtka (4/1993 - 9-10/1996) i Top Secret. U schyłku działalności TS-a (od nr 49) piastował w nim funkcję sekretarza redakcji. W tym czasie współpracował także z magazynem fanów Commodore: C & A. Kolejne etapy dziennikarskiego fachu to praca w pismach Secret Service (SS62 z 11/1998 - SS95 z 11/2001) i NEO. W tym czasie Badjoy brał też udział w pracach nad Kompendium 4 (1999), wydanym przez ProScript.

Rafał Piasek pracował również jako sekretarz redakcji programu telewizyjnego o grach Escape, wyświetlanego na antenie telewizji Polonia 1. Program ten, emitowany w latach 1996-1998, mimo ograniczonego zasięgu cieszył się ogromną popularnością.

W latach 90-tych, jeszcze w trakcie pisania do prasy growej Rafał Piasek pracował też dla Planet Manga (import i dystrybucja Anime i Mangi) oraz IDG (webmastering). Po zakończeniu pracy redaktora przez lata zatrudniany był jako programista i webmaster w firmach: Terminus (200-2004), ABG Ster-Projekt (2004-2006), Mamuna (2008-2009), Collecting Smiles (2007-2012), QLOC (2011-2015). Przez ponad rok (2006-2007) był też członkiem zespołu developerskiego City Interactive, współtworząc gry na PC i Nintendo DS. Od 2012 roku posiada własną firmę Brombra, zajmującą się usługami IT.

W ostatnich latach Rafał Piasek przypomniał się fanom pism komputerowych dzięki uczestnictwu w retro imprezie Pixel Heaven. Wziął między innymi udział w panelu dyskusyjnym pt. "Gdzie oni są? Magiczne czasy polskiej prasy komputerowej lat 80. i 90" (Pixel Heaven 2013). W dyskusji wzięli udział także inni redaktorzy pism growych z lat 90-tych: Pegaz Ass, Sir Haszak, Voyager, Micz, Borek, Berger i Joseph. Jetboy co roku stara się aktywnie wspierać imprezę.

Rafał Piasek jest absolwentem Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie.

 

Poniżej przedstawiona jest ankieta personalna, przeprowadzona z Rafałem [Jetboy'em] Piaskiem w 2000 r. (SS 77):

Rafał [Jetboy] Piasek w 2000 roku Ksywka: Jetboy, BadJoy
Wiek: Skoro kobiet się o wiek nie pyta, to facetów chyba też nie? W końcu jest to równouprawnienie, czy nie?
Wzrost: 190 cm
Waga: nadwaga
Specjalizacja: logiczne, RPG, strategie, zręcznościówki
Ulubione typy gier: RPG, logiczno-zręcznościowe
Ulubione tytuły gierkowe: Bomb Jack (w wersji na ZX Spectrum - bezsprzecznie najlepsza gra wszechczasów), Bust A Move, Pokemon, seria Final Fantasy
Najlepsza gra: Dungeon Keeper 2, Baldur's Gate
Czas współpracy z redakcją: rok
Rodzaj czytanej literatury: SF
Ulubione książki: trylogia "Ludzie jak Bogowie" i "Świat Dysku" Terry'ego Pratchetta
Ulubione filmy: Urotsukidoji, Whisper of the Heart, Mój sąsiad Totoro, Total Recall, Gwiezdne Wojny - epizody 4-6
Ulubiony aktor/aktorka: Sandra Bullock
Ulubione kreskówki: Johnny Bravo, Ranma 1/2, Dexter's Laboratory, Pokemon, Dr. Slump
Jakiej muzyki słucham: brak
Ulubiona płyta: chodnikowa
Hobby, zainteresowania: gry karciane
Mój typ kobiety: na pewno Lara Croft
Co sprawia mi przyjemność: to chyba nie jest dobre miejsce na takie zwierzenia
Co mnie wkurza: discopolo i dresiarze, zatrważający spadek poziomu intelektualnego ogółu naszego społeczeństwa...
Sporty uprawiane: jojo
Zwierzątko domowe: kot, ale to raczej on ma mnie niż ja jego...
Jak spędzam wolny czas: a co to jest?
Marzenie: wczesna, wysoka emerytura :)
Mój pierwszy komputer: Commodore 128
Obecny sprzęt: Commodore 128 (szafa) + C64 (szafa) + Amiga (szafa) + Celeron@450, 196 MB, DVD, Permedia2, Voodoo 2 (biurko)

 

A to wywiad z Rafałem [Jetboy'em] Piaskiem, opublikowany w numerze specjalnym Commodore&Amiga z 9/2015, wydanym przy okazji Pixel Heaven 2015:

Rafał [Jetboy] Piasek w 2015 roku Co w twoim życiu zmienił C64? Gdyby nie Commodore, moje życie potoczyłoby się zupełnie inaczej. Poznałem mnóstwo ciekawych ludzi, nauczyłem się angielskiego i programowania oraz zainspirowałem wiele osób. To procentuje do dziś :).
Co się stało z twoimi ostatnimi C64 i Amigą? C64 leży na pawlaczu, Amiga służyła przez jakiś czas dzieciakom w mojej rodzinie jako komputer do gier, potem została sprzedana. Do dziś odpalam dema na emulatorze C64, amigowe oglądam tylko na YouTubie.
Jakimi pseudonimami podpisywałeś się pod artykułami w Commodore & Amiga? Jetboy, Badjoy i czasami jakimiś wymyślonymi naprędce, żeby było zabawnie ;)
Jak trafiłeś do redakcji Commodore & Amiga? Tomek Mierzejewski i Bartek Kachniarz, z którymi działałem w grupie Cavern znali z lokalnego klubu Klaudiusza Dybowskiego, który właśnie zakładał redakcję C&A i poszukiwał ludzi, którzy coś wiedzą o C64. Skorzystałem z ich zaproszenia i tak to się potoczyło.
Hyde Park: C64 miał 64 kilobajty na wszystko - program, grafikę i dźwięk. Jak świetne gry i programy na niego powstawały! Dziś 64 kilobajty wystarczają na jakiegoś malutkiego GIF-a. Czasem się zastanawiam, jakie cuda można by tworzyć wykorzystując możliwości dzisiejszych komputerów w takim stopniu, jak wykorzystywaliśmy C64 na demoscenie... Żeby nie popaść w depresję, buduję z klocków Lego. Zapraszam do naszego stowarzyszenia dorosłych fanów Lego zbudujmy.to.

  

Galeria:

Pixel Heaven 2013: pierwszy z prawej Rafał Piasek
Pixel Heaven, czerwiec 2018: pierwszy z prawej Rafał Piasek

Spis artykułów: brak

  


Powrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony