Krzysztof Papliński, [Banan]

 

Praca w pismach: Secret Service (1996-1998), NEO (1997-1998), NEO Plus (1998-2000), Top Secret (2002-2003), Play (2000-2008)
Stanowisko: redaktor, redaktor prowadzący (Play), redaktor naczelny (Play)
Inne pseudonimy: Banana Split

 

Krzysztof [Banan] Papliński Krzysztof [Banan] Papliński - dziennikarz, wydawca, redaktor naczelny czasopism o grach (Play), a także innych periodyków pozabranżowych. Karierę w prasie growej rozpoczął latem 1996 roku w Secret Service (SS 37), używając w tamtym okresie pseudonimu Banana Split. W jubileuszowym, 50-tym numerze pisma tak został scharakteryzowany: "Ten młody zdolniacha grał we wszystko co się rusza, jeszcze długo zanim pojawił się w SS. Kocha cyberpunk i pierwszy włożyłby sobie wtyczkę w tył głowy gdyby się tylko dało. Mieszkał cztery lata w Chinach. Pisanie było zawsze jego powołaniem, obecnie studiuje dziennikarstwo, dodatkowo udziela się w magazynie Cinema i w telewizji Polsat". W Secret Service pozostawał do lata 1998 (SS 58), po czym zaczął pisywać do nowopowstałego magazynu konsolowego NEO. Po wydaniu sześciu numerów nastąpiła secesja i część autorów (m.in. Marcin [Gulash] Górecki, Łukasz [Joseph] Bura i Bogdan [Wicik] Wiciński), wraz z Bananem opuściła pismo wydając wkrótce własny, konkurencyjny tytuł konsolowy NEO Plus. Na tą okoliczność Marcin Górecki i Krzysztof Papliński zarejestrowali własną firmę wydawniczą - Independent Press.

Play Extra: Konsole nr 1/2008 Kolejnym etapem kariery Krzysztofa [Banana] Palińskiego była praca w wydawnictwie Axel Springer Polska. Praktycznie od początku związany był z czasopismem Play, najpierw jako redaktor, potem redaktor prowadzący i zastępca redaktora naczelnego, wreszcie redaktor naczelny (2007-2008). W międzyczasie wspomagał też reaktywowanego Top Secreta, który jednak po kilku miesiącach upadł. Jako fan komiksu (i wcześniejszy wydawca magazynu o tej tematyce - Produkt) otrzymał również możliwość kierowania pismem Dobry Komiks (2004-2005). W pierwszej połowie 2008 roku odszedł z Axel Springera.

Po opuszczeniu prasy growej Krzysztof Papliński pozostał w branży gier. W lipcu 2008 został zatrudniony w CD Projekcie, gdzie piastował funkcję Wicedyrektora ds. Licencji. W maju 2009 roku przeszedł do Sony Computer Entertainment Polska na stanowisko Senior Product Managera. Po trzech latach, na początku 2012 roku powrócił do prasy, tym razem dla mężczyzn. Został redaktorem naczelnym pisma Maxim, wydawanego przez Ginza Media Group. Niestety, po roku wydawca popadł w kłopoty finansowe i zmuszony był zamknąć tytuł. Krzysztof Papliński rozpoczął pracę w Game Technologies S.A., wynalazcy i producenta m.in. DICE+, pierwszego na świecie kontrolera do gier planszowych z mechanizmem kostki. W styczniu 2015 roku Krzysztof współzałożył i prowadzi do dzisiaj firmę DTA Digital Talent Agency - jednostkę wspomagającą twórców i wydawców gier.

 

Galeria:

Rok 1997. Terry Pratchett z redakcją Secret Service. Drugi z lewej: Krzysztof [Banana Split] Papliński
Rok 1997. Dominik [Merlin] Kruk
i Krzysztof [Banana Split] Papliński
  

Spis artykułów: brakPowrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony