Mateusz Ożyński, [Banzai]

 

Rok urodzenia: 1978
Praca w pismach: Secret Service (1997-2000, 2014), Komputer Świat GRY (2001-2010), Pixel (2015-obecnie)
Stanowisko: redaktor
Inne pseudonimy: Drwal Marcin (komputerswiat.pl)

 

Mateusz [Banzai] Ożyński Mateusz [Banzai] Ożyński - dziennikarz, redaktor czasopism i portali o grach, reżyser i producent filmowy. Pierwsze teksty w prasie growej zaczął publikować w Secret Service w połowie 1997 roku (SS 49). W jubileuszowym, pięćdziesiątym numerze pisma tak został opisany: "Może nie fanatyk, ale na pewno człowiek wysoce zaangażowany. Brak mu podzielności uwagi - a może po prostu nie lubi jej dzielić? Zagorzały fan SS, człowiek pióra, prowadził tak znakomitą gazetkę szkolną, że mało nie wyleciał z liceum. Obecnie jest u nas na testowaniu." W Secret Service pozostawał do jesieni 2000 roku, ostatni jego tekst pojawił się numerze 11/2000 (SS 84).

Secret Service nr 97 z 9-10/2014Kolejnym etapem kariery redaktorskiej Mateusza Ożyńskiego było wydawnictwo Axel Springer Polska, w którym na przestrzeni prawie 10 lat pisywał do czasopism (Komputer Świat, Komputer Świat GRY) i serwisów internetowych (Gamezilla.pl, Komputerswiat.pl). Po 2010 roku skupił się na innej aktywności, odstawiając na bok recenzowanie gier. Fanom prasy komputerowej przypomniał się w 2014 roku, pojawiając się w zreaktywowanym Secret Service, a po jego upadku w Pixelu, do którego pisuje do dziś.

Podczas studiów dziennikarskich (1997-2005) Mateusz Ożyński zainteresował się filmem. Najpierw amatorsko filmował napisane własnoręcznie skecze, potem nawiązał współpracę z mediami filmowo-telewizyjnymi. Pracował jako fotosista (Paisa Films), scenarzysta (Agencja Telewizyjna Zoom, Constantin Entertainment), montażysta (Endemol Polska, telewizja Patio Tv) i producent (MTV Networks Polska). Od 2009 roku jest założycielem i właścicielem firmy Filmcraft, zajmującej się realizacją programów i materiałów promocyjnych wideo. Na przestrzeni lat jego firma współpracowała m.in. z Canalem + Cyfrowym, Agorą oraz Axel Springer Polska.

Mateusz Ożyński jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył również reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Kadr z filmu StowarzyszenieCiekawostka: Największym jak dotąd filmowym osiągnięciem Mateusza Ożyńskiego jest niezależny obraz Stowarzyszenie (2005), którego był reżyserem, autorem zdjęć i montażystą. Ten 25 min. film, klasyfikowany jako horror/czarna komedia, został zauważony i zdobył nagrodę dyrektora festiwalu na IV Sopot Film Festiwalu. W rolach głównych grają m.in. Marcin Chochlew, Sylwia Nowiczewska i Paweł Małaszyński.

 

Poniżej przedstawiona jest ankieta personalna, przeprowadzona z Mateuszem [Banzai] Ożyńskim w 2000 r. (SS 76):

Mateusz [Banzai] Ożyński w 2000 roku Ksywka: Banzai
Wiek: 22 lata
Wzrost: 180 cm
Waga: 87 kg
Specjalizacja: przygodówki
Ulubione typy gier: przygodówki, zręcznościowe
Ulubione tytuły gierkowe: Alone in the Dark, Mule
Najlepsza gra: System Shock 2
Czas współpracy z redakcją: ponad 2,5 roku
Rodzaj czytanej literatury: rodzaj każdy, byle książka była dobra
Ulubione książki: Manitou (Masterton), seria Świat Dysku (Pratchett)
Ulubione filmy: Siedmiu Samurajów, Królewstwo
Ulubiony aktor/aktorka: Lance Henriksen, Cezary Pazura, Julia Roberts
Ulubione kreskówki: South Park
Jakiej muzyki słucham: głównie popularnej, z Disco Polo włącznie
Ulubiona płyta: Sisters of Mercy - "Greatest Hits" Vol.1
Hobby, zainteresowania: dziennikarstwo, film
Mój typ kobiety: z własnym mieszkaniem
Co sprawia mi przyjemność: dobra muzyka, taniec i spanie, a co do innych rzeczy, to ustawa o zakazie rozpowszechniania pornografii nie pozwala mi mówić
Co mnie wkurza: nic - jestem spokojnym człowiekiem
Sporty uprawiane: aikido, taniec towarzyski
Zwierzątko domowe: myszka komputerowa (kiedyś był jeszcze pies)
Jak spędzam wolny czas: kluby z muzyką, kino
Marzenie: ustatkować się
Mój pierwszy komputer: Atari 65XE

  

Spis artykułów: brakPowrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony