Tomasz Mazur

 

Praca w pismach: Bajtek (1987-1988), Komputer (1988-1990), Świat Atari (1992-1994)
Stanowisko: redaktor, redaktor naczelny (Świat Atari)

Tomasz Mazur Tomasz Mazur - dzienikarz, redaktor pism komputerowych, producent i wydawca. Współpracę z prasą komputerową rozpoczął w połowie 1987 roku, debiutując w Bajtku nr 5/1987. W arykułach opisywał głównie komputery Atari: sprzęt, oprogramowanie i gry. Popularny stał się jego cykl "Tajemnice Atari", redagowany razem z Sergiuszem Piotrowskim. Zamieszczali w nim sztuczki, triki i podpowiedzi do szczególnie trudnych gier. Po kilku miesiącach zrezygnował ze współpracy z Bajtkiem na rzecz Komputera. Tam przez dłuższy okres prowadził rubrykę "Mikroprogramy dla Atari XE/XL". Ponadto, ponownie we współpracy z Sergiuszem Piotrowskim, przygotował zawartość dodatku specjalnego 44 gry na Atari. Zeszyt ten, wydany w grudniu 1987 roku, to, obok "bajtkowego" dodatku 7 wspaniałych gier, pierwsze polskie pismo traktujące wyłącznie o grach. Tomasz Mazur pozostał w zespole Komputera do zakończenia jego działalności, tj. końca 1990 r. Dwa lata później stworzył własny periodyk pt. Świat Atari. Magazyn, którego był redaktorem naczelnym, przeżywał jednak duże trudności, notował ogromne obsuwy wydawnicsze i w efekcie upadł po wydaniu zaledwie czterech numerów.

Świat Atari nr 1/1992 Niezależnie od współpracy z prasą grową, w roku 1988 Tomasz Mazur założył Studio Komputerowe AS (Atari Studio), tworzące gry na "małe" Atari. Po rozszerzeniu działalności o segment wydawniczy, firma zmieniła nazwę na Mirage Software (nową nazwę wymyślił Arkadiusz Łukszo - autor gry Battleships na Atari XL/XE). W latach 90-tych Mirage był jednym z największych wydawców gier w Polsce. Związki z Atari zaowocowały m.in. oficjalną dystrybucją konsoli Jaguar w Polsce. W kwietniu 2000 roku firma Tomasza Mazura (która w międzyczasie zmieniła nazwę na Mirage Media s.c.) połączyła się z głównym rywalem, IPS Computer Group, tworząc nowy twór o nazwie IM Group Sp. z o.o. IM Group zostało wyłącznym dystrybutorem gier produkcji Mirage Media s.c., zaś twórczą działalność, Mirage przejęła nowa firma – Mirage Interactive Sp. z o.o. W 2001 roku firma, w której Tomasz Mazur pełnił funkcję Prezesa Zarządu, zmieniła nazwę na Cenega Poland i stała się częścią holdingu Cenega N.V.

Tomasz Mazur podczas Pixel Heaven 2014 Obecnie Tomasz Mazur jest prezesem założonej w 2004 roku firmy IQ Publishing, zajmującej się produkcją, wydawaniem i dystrybucją gier i akcesoriów do konsol wideo i komputerów. Ponadto jest członkiem (i założycielem) Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego (SPIDOR). Przedmiotem działalności stowarzyszenia jest popularyzacja oraz kontrola zasad regulujących prawidłowe wytwarzanie, obrót i użytkowanie gier komputerowych i konsolowych na polskim rynku. Fanom gier Tomasz przypomniał się "na żywo" w maju 2014 r., podczas imprezy Pixel Heaven 2014, biorąc udział w dyskusji na temat początków rynku dystrybucji gier w Polsce.

Tomasz Mazur jest absolwentem SiMR na Politechnice Warszawskiej.

Komputer - Dodatek Specjalny: 44 gry na Atari Ciekawostka: W trakcie dyskusji na Pixel Heaven 2014 o początkach rynku dystrybucji gier w Polsce, Tomasz Mazur opowiadał o swoich redaktorskich początkach w prasie komputerowej. Wspomniał m.in. o kulisach tworzenia dodatku specjalnego do Komputera pt. 44 gry na Atari. Otóż okazało się, że razem z Sergiuszem Piotrowskim dostali tylko trzy dni na przygotowanie zawartości numeru! Zadanie było karkołomne, ponieważ w tamtych czasach nie było oryginalnych gier i instrukcji do nich, dlatego fabułę trzeba było wymyślać "od zera". Gry były do siebie bardzo podobne i po jakimś czasie obu autorom zaczęło brakować pomysłów. Ostatecznie udało się jakoś przygotować zawartość numeru, a efekt okazał się więcej niż zadowolający.

 

Galeria:

Tomasz Mazur podczas wizyty Lary Weller w Warszawie, jesień '99 Lara Weller (alter ego Lary Croft) w Warszawie, jesień '99. Drugi z lewej: Tomasz Mazur
  

Spis artykułów:
Wszystkie opisy gier w piśmie Komputer: Dodatek Specjalny - 44 gry na Atari (12/1987), napisane wspólnie z Sergiuszem Piotrowskim, tj.
Abracadabra
Action Biker
Archon
Astro Chase
Behind Jaggi Lines
Blue Max
Boulder Dash
Bruce Lee
Captain Beeble
Captain Cosmo
Captain Sticky's Gold
Capture the Flag
Chop Suey
Clowns and Balloons
Computer War
Creature Creator
Crystal Castles
Donkey Kong
Drop Zone
Eidolon, the
Fire Chief
Fortress
Getaway!
Ghostbusters
Great American Cross-Country Road Race, the
Gyrrus
H.E.R.O.
Jet Set Willy
Kissin' Kousins
Last V8, the
Lode Runner
Mankala
Montezuma's Revenge
Murder on the Zinderneuf
Ninja
One Man and his Droid
Pharaon's Curse
Pitfall II: Lost Caverns
Pitstop
Spare Change
Starquake
Submarine Commander
Whistler's Brother
ZorroPowrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony