Piotr Leszczyński, [Raven]

 

Rok urodzenia: 1978
Praca w pismach: Top Secret (1992-1996), Gambler (1996) Reset (1997), Secret Service (1998-2000)
Stanowisko: redaktor, sekretarz redakcji (Secret Service SS 62 z 11/98 do SS 77 z 3/2000)
Inne pseudonimy: Cornelli, Kruk

Piotr [Raven] LeszczyńskiPiotr [Raven] Leszczyński - redaktor pism o grach, webmaster, tłumacz, współtwórca programu telewizyjnego Escape. Karierę w prasie o grach rozpoczynał w 1992 roku od współpracy z Top Secret, gdzie opisywał gry na Commodore Amiga. W pierwszym okresie nie był wymieniany w stopce redakcyjnej pisma, niektóre teksty pisał też wspólnie z bratem - Emilem [Emilusem] Leszczyńskim. Oficjalnie w redakcji pojawił się od numeru 31 z 10/1994. W Top Secret podpisywał się nickami "Cornelli" i "Kruk". Pozostał w czasopiśmie aż do jego upadku jesienią 1996 roku.

Po zakończeniu przygody z Top Secret Piotr Leszczyński przez rok pisał do Gamblera i Resetu, jak również recenzował gry RPG dla pism Magia i Miecz oraz Złoty Smok. W połowie 1998 roku nawiązał współpracę z magazynem internetowym Cyber, gdzie zajmował się newsami, gadżetami i Internecie, a także opisami gier komputerowych. Wreszcie jesienią 1998 roku dołączył do załogi Secret Service.

w Secret Service Piotr Leszczyński spędził półtora roku (SS 62 - SS 82), pełniąc przez większą część swojego pobytu funkcję sekretarza redakcji. W ramach swoich obowiązków zajmował się organizacją pracy zespołu, redakcją merytoryczną tekstów, a także tłumaczeniem tekstów z języka angielskiego. Poza recenzjami gier, prowadził działy "News", X-Files" oraz kącik publicystyczny "Backstage", w którym opisywał procesy towarzyszące tworzeniu gier. Zarządzał również stroną internetową magazynu. W okresie pracy w Secret Service używał pseudonimu "Raven" (po angielsku "kruk"). Z czytelnikami i redakcją pożegnał się w marcu 2000 w SS 77 (artykuł "Czas na spełnienie marzeń"): "Po raz ostatni pełnię obowiązki sekretarza redakcji. Nie oznacza to jednak zupełnego zniknięcia mojej osoby z łamów pisma - w miarę moich możliwości i chęci przyszłego naczelnego, będę pojawiał się w NSS jako recenzent i autor działu "Backstage". Chciałem w tym miejscu podziękować Wam za liczne wyrazy sympatii w trakcie mojej półtorarocznej pracy na moim stanowisku, szczególnie fanom THE X-FILES". Jeszcze przez kilka numerów wspierał pismo tekstami, a ostatni raz pojawił się we wrześniowym numerze Secret Service (SS 82).

Logo programu EscapeOprócz pracy w prasie growej, Piotr Leszczyński był współautorem magazynu telewizyjnego o grach Escape, emitowanego w latach 1996-1998 na antenie telewizji Polonia 1. Program ten, którego pomysłodawcą był Emil [Emilus] Leszczyński, mimo ograniczonego zasięgu cieszył się ogromną popularnością. Warto zaznaczyć, że teksty czytał znany polski lektor Tomasz Knapik. W początkowym okresie realizacją i reżyserią zajmował się Emilus, potem pałeczkę po nim przejął Piotr, prowadząc program przez 10 miesięcy (wrzesień 1997 - czerwiec 1998).

Po roku 2000 Piotr Leszczyński nie związał się już z żadną redakcją pisma o grach, jednak z branżą gier całkowicie nie zerwał. Przez szereg lat pracował jako webmaster, korektor i redaktor tekstów, a także tłumacz. Przy lokalizacji gier współpracował zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi producentami gier, m.in. z CD Projekt, Techland, Blizzard Entertainment i Sony Online Entertainment. Ma na swoim koncie tłumaczenia takich tytułów, jak Dead Island Riptide, Starcraft II: Heart of the Swarm, Planetside 2 czy Pro Evolution Soccer 2013. Od sierpnia 2013 prowadzi własną firmę lokalizacyjną - Pulsar Localizations.

Piotr Leszczyński jest absolwentem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, kierunku Filologia angielska.


Poniżej przedstawiona jest ankieta personalna z 2000 r. (SS 77), przeprowadzona z Piotrem [Ravenem] Leszczyńskim:

Piotr [Raven] Leszczyński w 2000 roku Ksywka: Raven
Wiek: 22 lata
Wzrost: 170 cm
Waga: 70 kg
Ulubione typy gier: RPG, geopolityczne, logiczne, racery
Ulubione tytuły gierkowe: Betrayal at Krondor, Interstate '76, Panzer General 2
Najlepsza gra: Half-Life
Czas współpracy z redakcją: ponad rok
Rodzaj czytanej literatury: SF, popularnonaukowa
Ulubione książki: Lot nad kukułczym gniazdem, Valis
Ulubione filmy: Czas Apokalipsy, Noc na ziemi, Sens życia
Ulubiony aktor/aktorka: Jack Nicholson, Winona Ryder
Ulubione kreskówki: Bugs Bunny, Yellow Submarine
Jakiej muzyki słucham: każdej dobrej - od poważnej przez krautrock czy d&b po ska
Ulubiona płyta: King Crimson - In the Wake of Poseidon
Hobby, zainteresowania: muzyka, fotografia, kino
Mój typ kobiety: mądra, mała (bo wszystko, co małe jest piękne), miękka - słowem mmm...
Co sprawia mi przyjemność: parę dobrych nut na gitarze
Co mnie wkurza: brak saturatorów
Sporty uprawiane: bierki wodne, cymbergraj artystyczny, "mniemanologia stosowana"
Zwierzątko domowe: guziec afrykański i tresowane ryjówki
Jak spędzam wolny czas: jaki wolny czas ?!?
Marzenie: radiesteci na telefon
Mój pierwszy komputer: śp. ZX Spectrum
Obecny sprzęt: Pentium Celeron 300 + PSX

 

Spis artykułów: brakPowrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony