Piotr Gawrysiak, [Gawron]

 

Praca w pismach: Top Secret (1992-1996), Bajtek (1993-1995), PC Games CD (1999)
Stanowisko: redaktor, disc manager
Inne pseudonimy: brak

 

Piotr [Gawron] Gawrysiak Piotr [Gawron] Gawrysiak - dziennikarz, informatyk, pracownik naukowy, w latach 90-tych redaktor pism growych i internetowych. Na początku roku 1992, będąc w drugiej klasie liceum, razem z Aleksym [Alexem] Uchańskim nawiązał współpracę z Top Secret. Stało się to możliwe dzięki rekomendacji szkolnego kolegi Andrzeja Bacińskiego, ówczesnego członka pierwszego składu redakcyjnego. Pierwszy tekst Piotra - opis LHX Attack Chopper, napisany wspólnie z Alexem - opublikowany został w TS 9. Po rozłamie i odejściu z pisma grupy Marcina Przasnyskiego, Alex i Gawron skontaktowali się z nowym redaktorem naczelnym Marcinem [Borkiem] Borkowskim i w efekcie latem 1992 roku dołączyli na stałe do Top Secret.

Piotr [Gawron] Gawrysiak w 1999 roku W Top Secret Piotr Gawrysiak spędził 4 lata. W tym czasie zasłynął głównie z tekstów tworzonych w duecie z Aleksym Uchańskim, podpisywanych nickami Alex&Gawron. W odróżnieniu od Alexa (który odszedł do Gamblera w 1995 roku), Gawron pozostał w Top Secret aż do jego zamknięcia jesienią 1996 roku. W międzyczasie pisał również do Bajtka. Po zakończeniu pracy w "Zepsole" przez dłuższy czas nie związał się z żadnym pismem o grach. W końcu w 1999 roku nawiązał współpracę z PC Games CD, gdzie był disc managerem. Poza prasą grową, pisywał także do magazynów o tematyce komputerowej i internetowej: Computerworld (1996), Cyber (1996) i Magazyn WWW (1997-1998).

Niezależnie od działalności dziennikarskiej, Piotr Gawrysiak pod koniec lat 90-tych rozpoczął pracę zawodową, zgodną z jego informatycznym wykształceniem. W latach 1998–2002 pracował jako analityk w firmach FMCG (m.in. Procter&Gamble) oraz firmach konsultingowych, realizując projekty ICT dla przemysłu oraz organizacji międzynarodowych, w tym dla programów i agencji ONZ w Europie, Azji i Afryce. W 2002 i 2004 roku przebywał na stażu w Agencji ds. Żywności i Rolnictwa ONZ w Rzymie. W 2004 roku zorganizował, a następnie został dyrektorem współtworzonego wspólnie z Polską Telefonią Cyfrową centrum badawczego BRAMA, zajmującego się technologiami mobilnymi. Od 2008 roku pełni funkcje zastępcy dyrektora ds. nauki Instytutu Informatyki na Politechnice Warszawskiej.

Biblia komputerowego gracza Wspólnie z Piotrem [Miczem] Mańkowskim i Aleksem [Alexem] Uchańskim, Gawron napisał w 1998 roku książkę poświęconą grom komputerowym pt. "Biblia komputerowego gracza". Zbierając materiał do publikacji autorzy przeglądnęli ponad 2000 gier z lat 1980-1998. Na 351 stronach zamieścili notki kilkuset najbardziej istotnych tytułów, łącznie z informacjami o twórcach i kulisach działania branży gier komputerowych. Recenzja książki pojawiła się w Secret Service nr 63 z 12/1998. Oprócz "Biblii", Piotr Gawrysiak jest również autorem innych publikacji, m.in.: "VRML – wirtualna rzeczywistość w Internecie" (1996), "Cyfrowa rewolucja: rozwój cywilizacji informacyjnej" (2008) i "Klasyfikacja: narzędzie zarządzania i wyszukiwania informacji" (2009). Ma na koncie także występy w programach telewizyjnych: "Weekend w..." na stacji TMT i "Cyberia" w Canale+.

Piotr Gawrysiak jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. W 2002 roku obronił rozprawę doktorską pt. "Automatyczna kategoryzacja dokumentów", a w 2010 roku habilitacyjną z tematu "Cyfrowa rewolucja. Rozwój społeczeństwa informacyjnego". Jest autorem ponad 50 artykułów naukowych, publikowanych w prasie krajowej i zagranicznej, oraz jednego patentu.

 

Galeria:

Micz, Gawron (w środku) i Alex na Gambleriadzie '98
  

Spis artykułów: brakPowrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony