Marcin Baryłka, [Kaczor]

 

Praca w pismach: Top Secret (1992-1995)
Stanowisko: redaktor

Marcin [Kaczor] Baryłka Marcin [Kaczor] Baryłka - programista, autor gier fabularnych, redaktor Top Secret w latach 1993-1995. Programowaniem i elektroniczną rozrywką interesował się od dziecka. W 1986 roku, w wieku 12 lat otrzymał swój pierwszy komputer - Atari 800XL. Po okresie fascynacji grami poświęcił się programowaniu. Na Atari programował w Basicu, Turbo Basicu XL i Assemblerze. Komponował również muzykę. Będąc członkiem grupy DMDV (Doomsday Developments) stworzył podkład muzyczny do gier na Atari XL/XE: SexVersi i T-34: The Battle, wydanych przez Mirage Software.

Okładka gry SexVersi Z Top Secret nawiązał kontakt latem 1992 roku, dzięki znajomości z Rafałem [Jetboyem] Piaskiem, który współpracował z pismem po odejściu pierwszego składu. Pierwszy tekst Kaczora pojawił się na łamach magazynu dopiero w TS 11 z 7-8/1992. Z racji "atarowskich" korzeni i posiadanego sprzętu Marcin stał się specjalistą od opisywania gier na Atari XL/XE. Swoje teksty sygnował ksywką "Kaczor" - nickiem z czasów szkolnych. W Top Secret spędził w sumie 2 lata (TS 11 - TS 33 i TS 39 - TS 40). Współpracę z pismem zakończył latem 1995 roku ze względu na studia i śmierć rynkową "małego" Atari.

Po odejściu z Top Secret Marcin Baryłka pracował jako webmaster, administrator sieci/baz danych i programista. W większości miejsc pracy (IDG Poland, Centrum Handlu Internetowego, Aktivist, Amplico Life, Bonnier BusinessDebt Trading Partners) tworzył oprogramowanie firmowe, korporacyjne, niedostępne w wolnej sprzedaży. Posiada znajomość MS SQL-a, DB2, PostgreSQL-a, Javy, Delphi, Visual Basica, PHP, C#, Pythona i COBOL-a. W latach 2013-216 zatrudniony był w Samsung Poland R&D Center na stanowisku Starszego Inżyniera ds. Produkcji Oprogramowania. Obecnie wykłada w Coders Lab - szkole IT uczącej zarówno programowania webowego (m.in. JavaScript, Python, PHP, C#, Java,) jak i prowadzącej kursy UX Digital czy Tester.

Marcin [Kaczor] Baryłka na Toporiadzie Oprócz komputerowych zainteresowań, Marcin [Kaczor] Baryłka jest wielkim miłośnikiem fantastyki. Współpracował z czasopismami Magia i Miecz i Złoty Smok, w latach 1988-2002 prowadził audycję Dzikie Pola w Radiostacji. Jest współautorem dwóch gier fabularnych: Dzikie Pola (1997) i Neuroshima (2003), a także członkiem klubu Tfurców - grupy literackiej zrzeszającej twórców fanatstyki. Bywa częstym gościem spotkań, zjazdów i konwentów fanów fantastyki i gier fabularnych (np. Toporiady).

Marcin Baryłka ukończył studia wyższe na kierunkach biotechnologii, a następnie informatyki.

Ciekawostka: Pseudonim "Kaczor" Marcin Baryłka zawdzięcza swojemu koledze - atarowcowi. W czasach szkoły podstawowej kolega ten pałał dużą sympatią do ich wspólnej koleżanki, na którą Marcin mówił "Kwoka". Wściekły atarowiec - miłośnik płci pięknej w odwecie zaczął przezywać go "Kaczorem" i... tak już pozostało.

Spis artykułów:Powrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony