Strona główna » Newsy » Minikomputer na ławce szkolnej

Minikomputer na ławce szkolnej


Opublikowano: 19/07/2024 | Autor: Avok

„Organizator – austriacka firma „Reiter” – zadbał o właściwą oprawę dla pokazów minikomputerów renomowanego „Sinclaira” w Polsce. Wybór hotelu „Victoria” w Warszawie świadczy o randze, jaką przywiązuje producent, a także generalny importer, czyli „Reiter” do wejścia na rynek polski. Trzy minikomputery osobiste Sinclair Spectrum oraz absolutna nowość Spectrum Plus zalecały się do zaproszonych gości, zaś jeden z nich był szczególnie przychylnie nastawiony do nas, gdyż wyświetlał orła, biało-czerwoną flagę i wygrywał elektroniczną wersję „Mazurka Dąbrowskiego”.

Na pokaz przyszli przedstawiciele Ministerstwa Oświaty i Wychowania, bowiem „Reiter” przekazuje w tych dniach polskiemu szkolnictwu 300 minikomputerów. Szef austriackiej firmy powiedział, że w oświacie można dokonać właściwej i miarodajnej oceny przydatności sprzętu Sinclaira. Dla generalnego importera ma ona istotne znaczenie”.

ZX Spectrum czyli „gumiak”

Powyższy tekst pochodzi z felietonu Tomasza Stańczyka „Minikomputer na ławce szkolnej”, zamieszczonego w listopadowym numerze Razem z 1984 roku. To jeszcze nie koniec artykułu. W dalszej części dowiadujemy się między innymi, że rząd stworzy program powszechnej edukacji informatycznej na lata 1986-1990, a w kolejnym 1985 roku Mera-Elzab przekaże do szkół 600 minikomputerów Meritum.

Napisano już tony artykułów o tym jak wyglądała produkcja polskich komputerów i edukacja informatyczna w latach 80-tych. Natomiast nigdy nie słyszałem, żeby Austriacy w tamtym czasach wspomagali polskie szkolnictwo „gumiakami”. Co więcej, Reiter nazywany jest głównym importerem co sugeruje, że udostępnił lub planował udostępnić dużo więcej sprzętu komputerowego. Tylko komu? Ile? Ja, w latach 80-tych uczeń szkół różnego szczebla, nigdy nie słyszałem o komputerach podarowanych przez Reitera. Nie pamiętam też, by pisały o nim jakiekolwiek periodyki komputerowe.

Jak się potoczyła współpraca austriackiej firmy z PRL-owskim rządem? Ile minikomputerów ZX Spectrum trafiło finalnie do polskiego szkolnictwa. Kto je dostał? To bardzo ciekawe pytania, na które jak dotąd nie znalazłem odpowiedzi. Ale szukam dalej. A może Wy je znacie?

Razem nr 48 (411) z 25.XI.1984 – okładka
Artykuł „Minikomputer na szkolnej ławce

źródło zdjęć:
Razem nr 48 (411) z 25.XI.1984

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 Komentarzy

  1. Osobiście uważam, że przekazanie szkolnictwu komputerów w czasach, kiedy nie było opracowanego programu nauczania informatyki, to jak kulą w płot. Komputery te mogły co najwyżej zasilić kółka zainteresowań w poszczególnych placówkach. I pewnie tak się stało.

    1. Teraz mnie olśniło! To zapewne nie było tak, że te 300 komputerów (zakładając, że faktycznie) było rozdzielonych (powiedzmy) po 5 sztuk dla 60 szkół, tylko po 1 dla 300. Przecież mamy wskazówkę pod nosem – wkleiłem dwa tygodnie temu, cytat ze strony pewnej szkoły…

      „ZX Spectrum 48k był pierwszym komputerem, jaki pojawił się w szkole”

      Pierwszym. Jednym. Na szkołę. Jedną z 300. W ten sposób należy to rozpatrywać?

  2. W necie raczej ciężko będzie coś znaleźć. W starych gazetach może coś by było, przegląd zeskanowanych gazet z tamtych itd.

    1. Szukałem w google różnymi kwerendami, ale znalazłem jedynie tą powyższą wzmiankę. Niestety, nie wiadomo czy ten „ZX Spectrum” pochodził od firmy „Reiter”.

      Pozostają chyba jedynie archiwalne tytuły prasowe z podobnymi artykułami.

    2. Jeżeli jakiś tytuł prasowy – z tamtych czasów – miałby również wspomnieć o powyższej kwestii, to z pewnością byłby nim magazyn „Informatyka”. Artykuł, który Avok przytoczył, jest z listopada 1984. Zatem wokół tej daty musimy się skupić. Tymczasem…

      „Informatyka” 11/1984

      delibra. bg.polsl.pl/dlibra/publication/6054/edition/5719/content

      oraz…

      „Informatyka” 12/1984

      delibra. bg.polsl.pl/dlibra/publication/6055/edition/5720/content

      a także…

      „Informatyka” 01/1985

      delibra. bg.polsl.pl/dlibra/publication/6211/edition/5855/content

      nie piszą o tym, na swych łamach, ani słowem. Owszem, w styczniowym numerze, w sekcji Z KRAJU, jest informacja o „I Walnym Zjeździe Polskiego Towarzystwa Informatycznego”, ale co z tego? My szukamy potwierdzenia tego, że austriacki „Reiter” przekazał polskim szkołom 300 mikrokomputerów. Bo przecież przekazał.

    1. Na stronie…

      https://www.timetoast.com/timelines/pierwsze-komputery-w-szkole-w-medyni-lancuckiej

      „Sep 1, 1986

      Pierwszy w szkole

      ZX Spectrum 48k był pierwszym komputerem, jaki pojawił się w szkole”

      Oraz…

      „Nov 15, 1986

      Pierwszy – cd 2

      Komputer ZX Spectrum wykorzystywany był na lekcjach matematyki czy fizyki, ale przede wszystkim na zajęciach pozalekcyjnych.
      Jego użycie wymagało „nieco zabiegów” – należało podłączyć go do telewizora, znaleźć kanał, na którym „nadawał”, podłączyć magnetofon, z którego Spectrum pobierał program. Dodatkowo podłączano urządzenie, do którego można było wpiąć joystiki.”

      Oraz…

      „Feb 1, 1987

      Pierwszy cd 3

      Komputer ZX Spectrum był absolutną nowością – żadna inna szkoła w powiecie nie posiadała komputera ani też co za tym idzie nie prowadziła regularnych zajęć z jego wykorzystaniem.”