Strona główna » Newsy » Podsumowanie roku 2021

Podsumowanie roku 2021


Opublikowano: 31/12/2021 | Autor: Avok

Kolejny rok mija, latka lecą, również Zapachowi Papieru, który wchodzi w dziewiąty rok działalności. Jako że pandemia nie wykończyła trzech głównych graczy (CD-Action, PSX Extreme, Pixel), a starej, nieprzeglądniętej komputerowej makulatury nie brakuje, będzie wciąż o czym pisać. A co się działo w ostatnich 12 miesiącach, podsumujmy:

– Strona Zapach Papieru kończy rok z ponad 42 tysiącami odsłon. Facebookowy profil Zapachu obserwuje prawie półtora tysiąca fanów. Nieźle jak na site, który nigdzie się nie reklamuje, a popularność zdobywa pocztą pantoflową.

– Archiwum prasowe uzupełniłem o ponad 100 różnych magazynów i obecnie zawiera ono 1266 sztuk polskich i 45 sztuk zagranicznych pism growych, a także ponad 200 sztuk innych magazynów komputerowych. Pudło i dwa segregatory niezarchiwizowanych numerów czekają w kolejce na rozpakowanie. To głównie dary od Was, odsprzedane za grosze lub przekazane całkowicie za darmo. Dziękuję.

– Bazę redaktorów powiększyłem o 11 nowych biogramów i kupę aktualizacji starych. Łącznie zbiór liczy 158 wpisów z życiorysami, galeriami zdjęć, listami opublikowanych tekstów, ankietami, wywiadami itd. Cieszę się, że przy tworzeniu notek pomagają niejednokrotnie sami autorzy.

– A propos wywiadów, dużym zainteresowaniem cieszą te ekskluzywne, przeprowadzane przez Zapachu Papieru. W ostatnim okresie udało się „przemaglować” trzy znane postacie polskiej prasy growej: Mac Abrę, Naczelnika i Aliena. Jak dotąd prawie nikt nie odmówił mi rozmowy, mimo braku czasu, wielu pytań i poruszania trudnych tematów.

Reset to kolejny kultowy periodyk, który doczekał się „rozpracowania” i własnej podstrony na Zapachu Papieru. Jeśli jesteście fanami „magazynu cyberniekulturalnego”, znajdziecie tu prawdziwe kompendium wiedzy: nakłady, adresy, indexy, formaty, ilości stron, spis naczelnych i autorów, historię pisma, najważniejsze daty, zdjęcia, ciekawostki i skany.

– Byliśmy obecni na targach (Pixel Heaven 2021), zlotach (Krakowskie Retrospekcje 9) i festynach – czyli wszędzie tam, gdzie można spotkać fanów retro. Udokumentowane filmami i fotkami wizyty są do oglądnięcia m.in. na facebookowym profilu Zapachu Papieru.

– Problem z niedziałającymi ankietami popularności redaktorów i czasopism o grach w końcu rozwiązany! Junior skrobnął odpowiednie skrypty i nareszcie wszystko hula jak należy. Jak dotąd oddaliście ponad 400 głosów na redaktorów i ponad 2600 na pisma. Na topie są Berger i Pixel.

– Minęło półtora roku od debiutu Zapachu Papieru na Patronite.pl. Jak dotąd projekt wsparło sumarycznie 11 darczyńców. Mimo iż progi nie zostały osiągnięte, wielkie dzięki za wsparcie!. Wasza aktywność sprawia, że wciąż nam się chce, myślimy też o rozbudowie serwisu (o tym wkrótce!). W każdej chwili możecie dołożyć własną cegiełkę do rozwoju strony, zapraszam na patronite’owy profil https://patronite.pl/Zapach-Papieru.

Chciałbym, aby rok 2022 był w paru miejscach przełomowy dla Zapachu Papieru. Wiedza o tym, jak to z tymi gazetami o grach i ludźmi je tworzącymi bywało jest fascynująca i warta pielęgnacji. Dla pokoleń starych i młodych. Dlatego Wszystkiego Najlepszego i do zobaczenia w przyszłym roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *