Wszystkiego najlepszego w 2018 roku!

Koniec roku nadszedł, czas na podsumowania. Rok 2017 to rozwój strony, wiele odwiedzin i polubień na FB. Ludzie zaczęli rozpoznawać Zapach papieru, zadebiutowałem w Retro i zaprezentowałem swoje zbiory na Krakowskich retrospekcjach. Obecnie stronka ma ponad 18 000 kliknięć, liczę na to, że w przyszłym roku dobiję 30 000. Dodałem więcej zdjęć w newsach, baza autorów wzbogaciła się o 15 nowych biogramów autorów i kupę update'ów już istniejących notek, zacząłem pisać trochę o posiadanych konsolach i miejscach powiązanych z grami, które odwiedzam. To był naprawdę dobry rok. Szkoda tylko, że stary serwer z pismami padł, teraz muszę przerzucać wszystko na nowy, co trochę potrwa.
Dziękuję wszystkim życzliwym i życzę jak najlepszego 2018 roku!!!

(30/12/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Wesołych Świąt!

Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia życzy autor Zapachu papieru. Święta to okres wypoczynku, relaksu i spotkań z bliskimi i znajomymi. Ale jak już spełnicie wszystkie te "obowiązki", z oglądnięciem "Kevina" włącznie, wróćcie do swojej ulubionej rozrywki. Ja wrócę i mam nadzieję, że mój Medżaj zdobędzie kolejne poziomy doświadczenia ;). Wesołych Świąt!

(24/12/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Konsola Microsoft Xbox

Ostatnio nabyłem za grosze pierwszą konsolę Microsoftu. Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z pierwszym Xbox-em, dlatego z zainteresowaniem odpalam gry i porównuję ją do ówczesnej konkurencji. Tak się składa, że mogłem osobiście sprawdzić wygląd True Crimes na "klocka" i PlayStation 2. Szczerze mówiąc większych różnic w oprawie audio-wideo nie zauważyłem, mimo, iż konsola Microsoftu jest młodsza i silniejsza od konsoli Sony. Kontynuuję badania i dociekania, a Xbox póki co mocno pręży muskulaturę (jest kawał byka) wśród innych moich konsol.

Gra True Crimes na konsolę Xbox Gra True Crimes na konsolę PlayStation 2

(13/12/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 32 z 12/2017

W tym miesiącu dość szybko udało mi się zdobyć nowy numer Pixela. Siedzę z czasopismem w ręku i wybieram sobie co smakowitsze kąski na początek do przeczytania. Na pierwszych stronach widzę artykuł o GOG-u i oferowanych przez niego grach. Jako fan retro może powinienem zainteresować się starszymi tytułami serwowanymi przez serwis, ale jakoś tak wolę oryginalne, nie cyfrowe wersje. Dalej widzę relację z reaktywowanej giełdy Bajtka. Sama idea wskrzeszenia zacna i szkoda, że mnie tam nie było, oraz druga szkoda, że redakcja poswieciła temu wydarzeniu tylko jedną stronę. Rubrykę o nowych grach zostawiam sobie zazwyczaj na sam koniec, tym razem widzę jednak opisy interesujących mnie Super Mario Odyssey i Assassin's Creed Origins. Pierwszy tytuł chcę zakupić na nieużywanego obecnie Switcha, który kurzy się po tym, jak go odłożyłem rozczarowany Zeldą. Drugi jest moim "must have" na tegoroczną Gwiazdkę, warto więc się dowiedzieć, co koledzy z redakcji o nim sądzą. W Hall of Fame rzucę się na art o H.R. Gigerze, a także o firmie Sierra On-Line. Paradoksem jest to, że zawsze uwielbiałem ich przygodówki, ale żadnej samodzielnie nie ukończyłem. Na koniec pozostanie dział Secret Level i moje ulubione rubryki: Kartką i Kostką (widzę, że Doom jest na tapecie) i "co tam panie w kosmosie" Usera Jamy. Z rozmachu "przelecę" też Machinę Czasu Krupika. Pod koniec pisma znalazłem jeszcze fajny tekst o moim ulubionym gatunku, czyli grach pirackich, a także miodne felietony Borka, Alexa i Wojtka Pijanowskiego. Sporo tego. Na koniec dwie ciekawostki: zniknął mało moim zdaniem ciekawy dział newsów "Radar", a w jego miejsce powstał "Autofire". Czy ciekawszy, zobaczymy. I jeszcze jedno: ostatnie strony magazynu i tylna okładka, traktujące o grze Battlefront 2, wydrukowane są do góry nogami. W PRL-u i w czasach Gamblera zdarzało się to często, tu zakładam, że jest to zabieg celowy ;). Nie wiem po co, może chodzi o wyeksponowanie tematu. Ale dość gadania, kuchnię czas odwiedzić, kawę zaparzyć...

(01/11/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
NEO Plus nr 22 z 6/2000

Kilka starych numerów NEO Plus uzupełniło moją bazę czasopism. Kartkując archiwalne egzemplarze z 2000 roku wspominam z przyjemnością tamten okres, kiedy Saturn już odszedł w niebyt, Nintendo 64 zaczynało cienko prząść, a PSX wciąż otrzymywał przyzwoitą ilość tytułów. Dreamcast za to trzymał się bardzo mocno i pretendował na godnego rywala debiutującej właśnie PS2. Tak przynajmniej wynikało z magazynów, które przeglądałem. Nikt się chyba nie spodziewał, że kilka miesięcy później Sega ogłosi zakończenie produkcji DC-ka, firmy zaczną się masowo wycofywać z produkcji nowych tytułów i w ciągu dwóch lat ta wspaniała platforma umrze.

(21/11/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gra wideo Nintendo Game & Watch

Kolekcję konsolek przenośnych wzbogaciłem o dwa egzemplarze firmy Nintendo. Pierwszy to Mario Bros. z 1983 roku - klasyczna, dwuekranikowa, rozkładana gierka z serii Game & Watch. To na razie jedyny z 46 (jeżeli wierzyć netowi) modeli z tej serii w moich zbiorach. Co ciekawe, nabyłem go za naprawdę niewielkie pieniądze, normalnie sprzęt tego typu oferowany jest na aukcjach za kilkaset złotych. Sama gra traktuje o pracy dwójki braci w magazynie z butelkami. Jaki napój jest towarem, nie wiadomo. Zadaniem gracza jest przetransportowanie pak z butelkami za pomocą taśmociągów i mięśni rąk na ciężarówkę. Czas leci, paczek jest coraz więcej, taśmociągi zapylają coraz szybciej, robi się gorąco. I niezwykle miodnie. To naprawdę świetna gra. Druga konsolka jest znacznie mniejsza i młodsza od omawianej wyżej koleżanki. To Mario's Cement Factory z 2014 roku, wydany w ramach serii Nintendo Mini Classics. Jest to remake gry z 1983 o tym samym tytule. Mimo miniaturowych rozmiarów zabawa tym urządzonkiem jest całkiem fajna, a dołączony karabińczyk pozwala doczepić go do kluczy.

Konsole przenośne Nintendo

(15/11/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Jeux Video Magazine nr 201 z 10/2017

Po roku od czasu ostatniego zakupu, nabyłem ponownie nowy numer zasłużonego (ponad 200 wydań!) francuskiego pisma o grach Jeux Video Magazine. Szczerze mówiąc, z perspektywy upływu roku różnic większych nie widzę. Ten sam layout, ci sami ludzie w redakcji, brak jak uprzednio covera. Magazyn schudł o 16 stron, wciąż jednak dokładana jest 32-stronicowa wkładka. Poprzednio traktowała o cyber sporcie, teraz prezentuje najciekawsze nowości nadchodzących tygodni. Ciekawostki z omawianego numeru: jednym z głównych tematów jest premiera konsoli SNES mini, redakcja kusi prenumeratą oferując w zamian za pół ceny konsolowego Wolfensteina II: The New Colossus, a wiele stron zachęca do zakupu gier z bonusowymi gadżetami np. czapeczką Mario z Super Mario Odyssey, kubka z logo Call of Duty WWII czy papierowego katalogu fur z Gran Turismo Sport. Jest też polski akcent: na jednej ze stron wspominane są słynne serie, które obchodzą obecnie okrągłe rocznice. W kategorii gier z 10-letnim stażem zaprezentowano naszego Wiedźmina. Jak miło.

Jeux Video Magazine nr 201 z 10/2017

(10/11/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Krakowskie Retrospekcje Edycja 6

Wczoraj tj. w sobotę 4 listopada odbyła się 6 edycja Krakowskich Retrospekcji. Organizatorem jak zawsze była lokalna grupa retromaniaków z Marcinem Kiendrą (Pixel) w składzie. W sali, tuż przy stadionie Cracovii spotkało się kilkudziesięciu fanów i fanek starego "złomu". Było dużo komputerów, konsol, gier i demek. Fajnie było pograć na mało popularnych maszynkach, jak Philips CD-i czy 3DO. Przebojem była mata do tańca, podłączona do małego Atari! Zorganizowano też kilka turniejów gry w stare tytuły, jak Street Fighter, Moon Patrol, czy Pacman. Okazją była możliwość zakupu książki "Wojny konsolowe" po bardzo atrakcyjnej cenie - 30 zł.
Ekipa Zapachu papieru również na party była, colę i piwo piła. Wystawiliśmy trochę rzadkich handheldów i przede wszystkim całą masę gazet z kraju i zagranicy. Z satysfakcją obserwowałem, jak ludzie z zainteresowaniem przeglądali prasę i mieli chęć na pogawędkę o ulubionych tytułach. "Złapałem" też kilka ciekawych kontaktów, które, mam nadzieję, zaowocują w przyszłości.
Jestem bardzo zadowolony z udziału w Retrospekcjach i mam nadzieję, że wszyscy kiedyś znowu się spotkamy na jej kolejnej edycji.

Stanowisko Zapachu papieru na Krakowskich Retrospekcjach

(05/11/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Jacek [ZAQ] Gadzinowski

Encyklopedia autorów wzbogaciła się o upgrade notek Dariusza [Konsolite] Pasturczaka i Konrada [KKK] Kwiatkowskiego, a także nowy biogram Jacka [ZAQ-a] Gadzinowskiego. ZAQ był dość płodnym autorem piszącym do Secret Service i Clicka!, choć jego staż redaktorski nie jest w sumie długi. Przez wiele lat pracował w kilku korporacjach, by pewnego dnia powiedzieć: "dość!" i polecieć posurfować na Dominikanę. Dziś zamiast ulizanej grzywki i garniaka ma rozwiany blond włos, prowadzi własny biznes, jest specem od zarabiania w sieci i sławnym YouTuberem.

(03/11/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 31 z 11/2017

Przekartkowałem właśnie listopadowy numer Pixela. Kolorowa okładka przyciąga uwagę, w końcu jest mniej artystyczna, a bardziej "dla graczy". Wewnątrz 124 strony zapełnione mniej lub bardziej ciekawymi tekstami. Co warto skonsumować w pierwszej kolejności? W moim przypadku są to z pewnością artykuły zaczynające się od 50 strony, czyli od działu Hall of Fame. Na pewno poczytam o serii Medal of Honor, której pierwsze odsłony uwielbiam za klimat. Tak na marginesie: plaża Omaha to jedna z najłatwiejszych miejscówek. Historia Sonica równie zapowiada się ciekawie, choć osobiście gier z jego udziałem nie poważam (za szybkie to to jest). Dzieje firmy Imagine, wywiady z Marcinem Iwińskim i Hirokazu Yasuharą (twórcą wspomnianego Sonica) - jestem zdecydowanie na tak! Również tekst o zabezpieczeniach antypirackich zapowiada się wyśmienicie - o istnieniu wielu z nich nie miałem nawet pojęcia! Tradycyjnie stałe rubryki o grach planszowych i kosmosie, a także felietony znanych "branżystów" cieszą oko. Po raz pierwszy bodaj Emilus (to ten od TS-a, SS-a i programu "Escape") zawitał na łamy pisma. powyższe teksty łykam jako pierwsze danie, reszta pójdzie na deser. Pixel ponownie trzyma poziom i zmusza czytelników do oderwania się od kompów i konsol. Nie ma wyjścia, kawę czas zaparzyć...

(01/11/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pinball Muzeum w Krakowie

W ostatni weekend odwiedziliśmy rodzinnie krakowskie Pinball Muzeum. W zasadzie nie jest to muzeum, ale pełnoprawny salon gier z mini knajpką. Płaci się tylko wstęp (dorośli 40 zł, młodzież - 20 zł) i można używać do woli na wszystkich automatach. A jest co ogrywać: kilkadziesiąt flipperów, z których najstarszy pochodzi z 1967 roku, a najmłodszy z 2016 roku. Do tego solidna ilość maszyn arcade z takimi perełkami, jak Galaga, Pacman, Donkey Kong, Metal Slug czy Off Road. Szczególnie w ten ostatni tytuł (w stylu Micromachines), który znam z Amigi, solidnie sobie przycinaliśmy. Generalnie miejsce jest odlotowe i nie ma praktycznie wad, no może poza jedną: brak krzeseł, stołków, ław, czegokolwiek do siedzenia. Cały czas się stoi, tak że po 3 godzinach nogi właziły mi do dupy. Poza tym lokal jest pierwsza klasa i ja na pewno jeszcze tam wrócę. Polecam: Pinball Muzeum - Kraków, ul. Stradomska 15.

Flipper Jolly Roger Gra Galaga

(23/10/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Konsola Toutankhamon

Nowy nabytek powiększył mój zbiór handheldów. To Toutankhamon (w niektórych wersjach Tutankham) od Bandai Electronics, pierwsza gra tej firmy w mojej kolekcji. Konsolka oryginalna i z pewnością mało "kieszonkowa", bowiem kształtem przypomina stół do bilarda albo raczej dawną maszynę arcade zwaną table top (z wyświetlaczem na "górze"). Bandai to trzeci na świecie producent zabawek, posiadający również oddziały produkujące maszyny arcade, handheldy i gry video. Samych "gierek" elektronicznych (pod szyldem Bandai Electronics) stworzył, bagatela, blisko 300! Będzie co zbierać. Posiadany przeze mnie Toutankhamon to gra LCD, podobna do innego Toutankhamona, wyprodukowanego w 1982 roku przez Konami. Zbieżność nazw nie jest przypadkowa, bowiem gry są rzeczywiście do siebie podobnie: w obu chodzi się podróżnikiem, zbiera klucze do drzwi, strzela do nietoperzy i unika mumii. Ciekawostką jest fakt, że Bandai Electronics stworzyło też inną odmianę Toutankhamona, wydaną w bardziej "płaskiej" obudowie, choć ta druga wersja posiada wyświetlacz fluoroscencyjny, nie ciekłokrystaliczny.

Konsola Toutankhamon

(19/10/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 30 z 10/2017

Ponad tydzień temu nowy, październikowy numer Pixela zawitał do salonów prasy. Trochu z opóźnieniem wziąłem się za jego lekturę. Na początek rozśmieszyło mnie celebrowanie wydania 30 numeru, jakby co najmniej świętowano "setkę". Gratulacje osób z branży odczuwam jako robione na siłę (szczególnie Smugglera; pewnie chłop uznał, że jaki jubileusz, takie gratulacje :)). Ale potem jest już bardzo dobrze. Magazyn zawiera kupę fajnych tekstów, jak: opis tokijskiego salonu gier przyszłości, druga część wywiadu z Marcinem Iwińskim (pierwsza była świetna), rozmowa z Halem Barwoodem - współautorem gier o Indianie Jonesie i przy okazji kumplem Lucasa i Spielberga, wspomnienie o Sedze Dreamcaście (chlip!), a także przybliżenia cyklów o Indym i Jamesie Bondzie. Mimo, iż to poprzedni numer poświęcony był historii C-64, fani "komozłoma" mogą również tutaj znaleźć garść ciekawostek (pisma commodorowskie, skasowane projekty) o swojej kultowej maszynce. Cieszy mnie niezmiennie obecność dwóch stałych rubryk o grach planszowych i kosmosie, a także powtórna obecność Pana Wojciecha Pijanowskiego na łamach pisma. Poprzedni felieton był przedni, liczę, że kolejne utrzymają równie wysoki poziom. Reszta artykułów także warta jest polecenia, jak zawsze. Polecam czytanie Pixela przy filiżance kawy i lekkim tle muzycznym (np. Rodzie Stewardzie), można też czytać w łóżku.

(10/10/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Konrad [KKK] Kwiatkowski

Baza autorów wzbogaciła się o zupgrade'owane notki Leszka M. [LMK] Kujawskiego i Tomasza Mazura oraz nowy biogram Konrada [KKK] Kwiatkowskiego. Redaktor KKK to bardzo ciekawy człowiek, choć z prasy growej znany jest tylko z dwuletniego epizodu w Secret Service. Ale to on był pomysłodawcą i realizatorem pierwszego, kultowego dziś programu telewizyjnego o grach Escape. Poza tym od wielu lat jest dziennikarzem TVN Turbo i rajdowcem. Gra i śpiewa też w zespole rockowym Skibob.

(04/10/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
PSX Extreme nr 63 z 11/2002

Kilka numerów PSX Extreme z przełomu lat 2002-2003 uzupełniło moją kolekcję. Przeglądając stare gazetki wróciłem wspomnieniami do tych czasów, kiedy to rynek konsol zdominowało PlayStation 2, Xbox i GCN próbowało je gonić, a Dreamcast właśnie pożegnał się z tym światem, zamordowany przez własnego stwórcę. Te realia jasno wynikają z lektury pisma, gdzie opisy gier na PS2 wręcz przytłaczają inne platformy. A ja miałem wtedy Dreamcasta :(
Na marginesie, zaobserwowałem zabawną rzecz: opinie redaktorów PSX Extreme, wyrażane w krótkich tekstach "trzy grosze" jako uzupełnienie głównej recenzji, były zdumiewająco zgodne. Tak jakby wszyscy albo mieli jednakowy gust, albo byli odpowiednio poinstruowani, co by nie odstawać zbytnio ocenami od siebie. Pracowałem trochę w tej branży i co nieco wiem, jak to działa... ;)

(21/08/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
VideoGamer nr 6/2017

Lubię zbierać tytuły, których jeszcze nie mam w kolekcji. Tym razem udało mi się nabyć w miarę świeży numer (nr 54 z czerwca 2017) francuskiego pisma VideoGamer, wydawany przez Nickel Media. Nickel Media jest właścicielem wielu "komputerowych" magazynów, jak Play Games, PC Gamer, PC Hardware czy Windows & Internet Pratique. Redakcja VideoGamera mieści się w Paryżu i liczy 9 osób, na oko w większości po 30-stce. Co taka grupa może zrobić? Multiplatformowy, kolorowy, 108-stronicowy magazyn bez żadnych fajerwerków. Zapomnijcie o "pełniakach", cover dyskach czy kodach do pobrania zawartości z sieci, jedynym bonusem w posiadanym przeze mnie egzemplarzu są dwa plakaty. Generalnie bieda. W środku klasyczne rubryki: zapowiedzi, testy, temat przekrojowy, opisy sprzętu, wersji kolekcjonerskich i gadżetów (to jest akurat fajne). Zagadką dla mnie jest "oceniaczka", mieszcząca się w przedziale 10-18 punktów. Żadnych ocen cząstkowych, żadnej skali, ot tak, przywalona jest np. "trzynastka" i kwita. Redakcja koresponduje z czytelnikami korzystając z dobrodziejstw Internetu, w piśmie znajdziecie zatem tego ekstrakt: odpowiedzi na pytania zadane na Facebooku, reakcje na listy wysłane na e-maila, linki do filmików na YouTube'ie, Tweety itd. Generalnie pismo prezentuje się przeciętnie i nie ma jakiejś szalonej publiki (15 tys. lajków na Facebooku), ale to "młodzian" w branży - ma dopiero trochę ponad pięćdziesiąt numerów na koncie. Może się jeszcze "rozkręci".

(29/09/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Secret Service nr 22 z 3/1995

Kolekcję Secret Service'ów uzupełniłem o trzy kolejne numery. Co ciekawe, każdy jest z innego okresu i przeglądanie ich po kolei pokazuje, jak ewoluowało pismo. Najstarszy numer datowany jest na marzec 1995 roku. Dość chudy, 68-stronicowy, opisujący wciąż jeszcze tytuły na 8-bitowce i Amigę, choć już wtedy było widać, że najładniejsze screeny pochodzą z pecetowych kart SVGA. W środku tradycyjnie KGB, polemika Micza i Usera Jamy o Menzoberranzan (czy ja tych panów skądś znam?), a także pierwszy numer słynnego cyklu "Moje boje" Bergera. Generalnie dość biednie. Kolejny numer - z grudnia 1997 - to już obszerny, 124-stronicowy magazyn, wydający ekstra 2 CD i pokrewne czasopisma: NEO i Animegaido. Wewnątrz nikt nie pamięta o starych kompach, rządzi PC z lekką domieszką konsol. Rubryka KGB kwitnie (Aloha! Internet!, Przecieki, Supery), pojawiają się też działy wkrótce dla SS-a charakterystyczne (np. Manga Room). Trzeci, styczniowy numer z 1999 roku teoretycznie niewiele różni się od poprzednika sprzed ponad roku. Jest więcej kącików (Star Wars, X-Files), jest nowy redaktor naczelny (Emilus), brakuje natomiast kilku kluczowych redaktorów. To ostatni w miarę spokojny okres (choć nie do końca: vide sprawa odejścia Martineza i rezygnacji Krupika) w historii pisma. Potem zaczną się hece ze zmianą tytułu, rządami Pegaza Assa i (według niektórych) sukcesywnym spadkiem poziomu tekstów, a w efekcie upadkiem z końcem 2001 roku.

(22/09/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Konsola Invader From Space

Kolekcja moich konsolek kieszonkowych wzbogaciła się o Invader From Space japońskiej firmy Epoch. Stwierdzenie "konsolka kieszonkowa" może nie jest zbyt adekwatne, bo to monstrum ma wymiary 20x15 centymetrów, zasilane jest 4 paluszkami i chyba tylko wyrośnięty kangur mógłby to nosić w kieszeni. Co ciekawe, inna gra Epocha w moich zbiorach - Wood Man - jest z kolei najmniejszą konsolą w kolekcji. Tytuł sugeruje podobieństwo do Space Invaders i rzeczywiście tak jest, choć brakuje znanych z produkcji Taito osłon stateczku. Do wizualizacji zastosowano wyświetlacz fluoroscencyjny, a kolory na ekranie osiągnięto dzięki barwnym paskom, naklejonym na ekran. Egzemplarz, który posiadam wyprodukowany został w 1980 roku (retro pełną gębą) i mimo 37 lat na karku trzyma się świetnie: plastik prócz małego pęknięcia wygląda jak nowy, nie jest odbarwiony, gałka nie lata, a przyciski mocno odbijają. Zero luzów. Generalnie cieszę się nabytkiem i to nie tylko dlatego, że to retro, ale dlatego, że to po prostu dobra gra jest.

Konsola Invader From Space przód Konsola Invader From Space tył

(14/09/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
N-Zone nr 245 z 9/2017

Będąc za zachodnią granicą nie odmówiłem sobie przyjemności zakupu świeżego numeru największego niemieckiego magazynu o Nintendo N-Zone. Na okładce Mario z gry "Mario + Rabbids Kingdom Battle", w środku rządzi niepodzielnie Switch. Na 3DS-a jak zawsze znajdzie się garść gier, ale Wii U to już historia - opisany jest jeden tytuł! Przypomina mi się rok 2003 i umierający Dreamcast. Wtedy też od święta pojawiał się na łamach pism jakiś pojedynczy tytuł. Samo N-Zone jest bardzo "nintendowskie" - kolorowe, cukierkowe, specyficzne - w sam raz dla fanów platformy. Ciekawe, czy u nas znalazłoby się kilkanaście tysięcy miłośników Nintendo, którzy pozwolili by utrzymać się magazynowi dedykowanemu tej marce na rynku.

(09/09/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 29 z 09/2017

Po przerwie wakacyjnej nowy numer Pixela pojawił się w sprzedaży. Przekartkowałem pismo i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że dawno nie było tak dobrze. Będzie co czytać. Na pierwszy ogień pójdzie mega artykuł Marcina Kiendry o C-64. Miałem "komozłoma" i chętnie powspominam wspólnie z autorem o najlepszym 8-bitowcu wszechczasów. Z gier z pewnością zaznajomię się z opinią o dodatku do Uncharted 4, waham się wciąż czy go kupić (brak Drake'a!). Poczytam też o jesiennych hitach na Nintendo, a także postaram się zrozumieć, dlaczego redakcja tak jara się Zeldą na Switcha. Niestety, zupełnie nie złapałem klimatu tej gry. Dla niej kupiłem konsolę Nintendo i choćby dlatego warto byłoby ją skończyć, ale strasznie się męczę. Cóż jeszcze mamy w Pixelu? Wywiad z Marcinem Iwińskim o Wiedźminie zapowiada się nieźle, polubiłem też dział "kartką i kostką" Zdana, widzę że powrócił również User Jama ze swoimi "kosmicznymi" tekstami. Na koniec wspomnę o dwóch felietonach ludzi, których nie spodziewałem się zastać na łamach pisma: pierwszym Aleksa Uchańskiego (spora niespodzianka), drugim Wojciecha Pijanowskiego (ogromna niespodzianka!). Podsumowując, Pixel pozytywnie mnie zaskoczył po wakacjach. Kawę czas zaparzyć, do lektury zasiąść...

(02/09/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Leszek M. [LMK] Kujawski

Kolejny upgrade bazy redaktorskiej stał się faktem. Tym razem poprawiłem wpisy Piotra [Ravena] Leszczyńskiego i Zdzisława [Piśka] Pisińskiego, a także dodałem nowy profil Leszka M. [LMK] Kujawskiego. LMK był specjalistą od symulatorów lotniczych i swoją pasją wspierał redakcje Secret Service i Clicka!. Poza tym uwielbia fotografię lotniczą i podróże, np. do Nowej Zelandii. A na co dzień szefuje agencji reklamowej.

(26/08/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
PSX Extreme nr 63 z 11/2002

Kilka numerów PSX Extreme z przełomu lat 2002-2003 uzupełniło moją kolekcję. Przeglądając stare gazetki wróciłem wspomnieniami do tych czasów, kiedy to rynek konsol zdominowało PlayStation 2, Xbox i GCN próbowało je gonić, a Dreamcast właśnie pożegnał się z tym światem, zamordowany przez własnego stwórcę. Te realia jasno wynikają z lektury pisma, gdzie opisy gier na PS2 wręcz przytłaczają inne platformy. A ja miałem wtedy Dreamcasta :(
Na marginesie, zaobserwowałem zabawną rzecz: opinie redaktorów PSX Extreme, wyrażane w krótkich tekstach "trzy grosze" jako uzupełnienie głównej recenzji, były zdumiewająco zgodne. Tak jakby wszyscy albo mieli jednakowy gust, albo byli odpowiednio poinstruowani, co by nie odstawać zbytnio ocenami od siebie. Pracowałem trochę w tej branży i co nieco wiem, jak to działa... ;)

(21/08/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gra elektroniczna Polowanie

Pierwsza konsola przenośna firmy Elektronika znalazła się w moich zbiorach. Ta radziecka podróbka handheldów Game & Watch była bardzo popularna w krajach bloku wschodniego w latach 80-90-tych. Dziś wciąż bez problemu można je kupić w drugim obiegu, tak więc taki zakup to nic wielkiego. Cieszy mnie jednak niezmiernie, bo przypomina stare dzieje, kiedy zagrywałem się w słynne "ruskie jajka". Tym razem wpadł mi w ręce inny klasyk Elektroniki, czyli Polowanie (Oхота), zwany czasami Myśliwym. Zasada gry podobna jest do "jajek" - strzela się do kaczek w czterech kierunkach przy użyciu tylu samo przycisków. Proste na początku, trudne na dalszych etapach zabawy. Tu nie ma co planować, liczy się tylko refleks. Egzemplarz gry, który posiadam pochodzi z 1990 roku i jest w niezłym stanie. Pozostało jeszcze 69 kieszonkowych konsolek z Elektroniki do zebrania i będzie komplet.

Gra elektroniczna Polowanie

(10/08/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Power Unlimited nr 275 z 11/2016

Ze sterty szpargałów wysupłałem trochę zapomniany (z listopada ubiegłego roku) numer holenderskiego pisma o grach Power Unlimited. To mój pierwszy egzemplarz w kolekcji z kraju tulipanów. Z tego, czego dowiedziałem się z sieci, jest to największe pismo growe w krajach Beneluxu - z 25-tysięcznym miesięcznym nakładem. A więc, porównując z naszym CD-Action szału nie ma. Pierwszy numer pojawił się w czerwcu 1993 roku (czyli mniej więcej wtedy, co w Polsce Secret Service i Gry Komputerowe), a najświeższe wydanie nosi numer 283. Teoretycznie kult. Redakcja mieści się w 150-tysięcznym mieście Haarlem, stały zespół liczy około 10 osób. Grupą docelową są nastolatkowie w wieku 12-20 lat, przez co ton pisma jest utrzymywany w formie luzackiej, żartobliwej. Wierzę Wikipedii na słowo, bowiem ni w ząb nie rozumiem niderlandzkiego, choć trzeba przyznać, że w środku, w przeciwieństwie do np. Pixela jest bardzo kolorowo. Trudno powiedzieć, co przez lata prezentował Power Unlimited, fakt, że dwa razy zmieniał wydawcę (obecnie jest to Reshift Digital). Dziś mamy do czynienia z multiplatformowym, 76-stronicowym pisemkiem bez pełnych wersji, bez covera (choć w środku zdarzają się czasem kody do pobrania ekskluzywnych zawartości do gier z netu), wydrukowanym na takim sobie papierze. Wszystko za niecałe 5 EUR. Sami oceńcie, czy byście kupili coś takiego. "Benelux-ianie" kupują.
Ciekawostka: przeglądając stare okładki Power Unlimited trafiłem na niemal dwa identyczne fronty - z numeru 227 i 275. Okazuje się, że dotyczą dwóch gier z serii Call of Duty. Wiem, że generalnie redakcje unikają wrzucania niemal identycznych okładek, a tu taka "niezręczność"...

Power Unlimited nr 227 Power Unlimited nr 275

(05/08/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Piotr [Sokół] Sokołowski

Redaktorska baza doczekała się upgrade'u notek Marcina [Borka] Borkowskiego i Aleksa [Alexa] Uchańskiego. Jest też nowy biogram Piotra [Sokoła] Sokołowskiego. Fani gier z pewnością nie skojarzą tego pana, ale fani CHIP-a - i owszem. To on przez wiele lat był odpowiedzialny za szatę graficzną pisma, jest też autorem wielu okładek magazynu. Skąd więc jego notka znalazła się wśród notek grającej braci redaktorskiej? Niewielu fanów starej prasy growej wie zapewne, że Piotr współpracował przez ponad dwa lata z Secret Service okraszając go różnoraka grafiką. Ma również na koncie dwa (tak, dwa!) artykuły o Godzilli, bardzo dobre zresztą, które rozpoczęły i zakończyły jednocześnie jego karierę pisarską w prasie growej. Szkoda, że tylko tyle, no ale za to ładnie potem rysował.

(20/07/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Bajtek nr 79 z 3/1992

Powiększyłem kolekcję starych pism o trzy numery Bajtka z 1992 roku. Obowiązkowo przeglądnąłem je strona po stronie i przeczytałem najciekawsze artykuły. Niestety, dział gier to już cień tego, co robili chłopaki parę lat wcześniej, zaledwie parę krótkich opisów i nic więcej. Wiem - wtedy już przenieśli się do Top Secret. Z "poważnych" artykułów z rozrzewnieniem przeczytałem o mikrokomputerze CA80. Kiedyś chciałem go mieć, wysłałem nawet kopertę ze znaczkiem i otrzymałem katalog. Był 2-3 razy tańszy od ówczesnych 8-bitowców, na które nie było mnie stać. Ciekawostką jest, że kupowało się nie w pełni działający sprzęt, a... części, z których należało go złożyć. Na dodatek, jak się okazało komputer nie można było podłączyć do telewizora, a wbudowany 8-pozycyjny wyświetlacz to cała "grafika", jaką miał do zaoferowania. A ja chciałem grać. Koniec końców mikrokomputera CA80 nie kupiłem, ale sprzęt i tak znalazł kilka tysięcy nabywców. Konstruktor - p. Stanisław Gardynik nie został polskim Stevem Jobsem, w połowie lat 90-tych założył firmę ESK i przerzucił się na produkcję elektronicznych tablic wyników do hal sportowych.

(09/07/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Konsola Football

Korzystając ze słońca, dokonałem swojego pierwszego odświeżenia starych plastików, których sporo w mojej kolekcji. Na pierwszy ogień poszła konsolka Conic-a Football. Handhelda rozebrałem, przy okazji wadliwy przycisk naprawiłem, plastiki umyłem, po czym zabrałem się za wybielanie. 12% wodę utlenioną w kremie nakładałem równomiernie pędzelkiem i wystawiłem na słońce. Po godzinie starłem krem (zmienił konsystencję na "gumową") i operację ponowiłem. I tak kilka razy. W sumie po czterech godzinach operacja została zakończona, a jej efekty możecie zobaczyć na zdjęciach. Jestem zadowolony, choć i tak musiałem zapłacić "frycowe". Niestety, niewystarczająco zabezpieczyłem napis "Conic" i woda utleniona po prostu go zżarła. Widocznie jedna warstwa papierowej taśmy to za mało. Będę musiał wydrukować identyczny napis na jakimś dobrym papierze lub folii i przykleić w miejsce starego.

Konsola Football przed czyszczeniem Konsola Football przed czyszczeniem

(05/07/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 28 z 07/2017

Przekartkowałem 28 numer Pixela. Bieżąca edycja ma większą objętość (132 strony), co zapewne jest rekompensatą za miesięczną przerwę urlopową, jaką sobie redakcja planuje zafundować w lipcu. Wewnątrz, już na pierwszych stronach rzuca się w oczy relacja z Pixel Heaven. Ponoć w tym roku było jak zwykle świetnie i nie ma wyjścia - za rok wybiorę się do Warszawy osobiście by sprawdzić, czy nie oszukują z tą "fajnością". Z pozostałych artykułów, które wpadły mi oko warto wspomnieć o: relacji Micza z wizyty w londyńskim salonie gier (te maszyny, te kolory!), wywiadzie ze współtwórcą Mortal Kombat, tekście o pistoletach świetlnych i historii gier "zegarkowych". Jako fan gier "bez prądu" chętnie też zerknę na rubrykę "kartką i kostką" (i życzę temu działowi, żeby się rozwijał), machina czasu przygotowana przez Krupika też wydaje się interesująca (szczególnie Richard Garriott na niepozowanym zdjęciu). Nie ma w tym miesiącu felietonu Usera Jamy, więc albo mu się kosmiczne tematy skończyły, albo wypadł z ramówki (szkoda byłoby). Generalnie nowy numer Pixela jest w porządku, choć nie znalazłem nic tak nadzwyczajnego, żebym rzucił wszystko i od razu wziął się za lekturę. Choć ten art o grach na zegarki Casio wygląda smakowicie...

(30/06/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Piotr [Duch Serchi] Mincberg

Do bazy autorów wrzuciłem trochę zawartości, w tym upgrade'y biogramów Marcina [Kaczora] Baryłki i Grzegorza [Murmura] Młodawskiego, a także całkiem nową notkę Piotra [Ducha Serchi] Mincberga. Niewiele o Duchu Serchi można napisać, bo nie był wybitną postacią prasy growej. Tak naprawdę zapracował na miejsce wśród kolegów z branży świetnym cyklem "Piwem i Mieczem", który bawił czytelników Top Secret w 1994 roku. Co ciekawe, podczas niedawnej, krótkiej reaktywacji TS-a ponownie zaistniał na jego łamach, dorzucając kolejny 12-sty odcinek przygód Kopalnego.

(27/06/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Top Secret nr 55 z 5/2017

Może trudno w to uwierzyć, ale trzymam w roku majowy numer Top Secret. A dokładnie z maja 2017 roku! Wiem, nie jest to jakiś ultra świeży news, każdy retro wie, że Zepsół miał się reaktywować i wydać jednorazowo okolicznościowy numer na Pixel Heaven 2017. Niemniej teraz, gdy oglądam wytwór pracy Borka i jego teamu na żywo, z podziwu wyjść nie mogę. Szata graficzna i zawartość nowego TS-a wyglądają, jakby ich twórcy zapadli w letarg w 1996 roku i obudzili się właśnie się teraz, niepomni nowych trendów. Jest cudownie jak dawniej: okropne kolory, paskudny układ stron, literówki, nieczytelne teksty, absurdalny humor itd. Prawdziwe, wzruszające déjà vu. Do tego dochodzą niezapomniane, uwielbiane przez wszystkich rubryki: komiks The very Top Secret Cąpany, Czytelnicy nadesłali (sam tam debiutowałem), Jest taktycznie, BBS (!), Uniwersytet gracza, Piwem i mieczem i moje ulubione Jest erotycznie ;). Nie wiem, jaki klucz obowiązywał przy doborze gier do opisu, ja tu w każdym razie nie widzę żadnego sensu. Są teksty na nowe i stare PeCety, konsole, komórki, ale też i na 8- i 16-bitowce. Warto też wspomnieć wzruszający tekst o Krzysiu Kubeczce, pierwszym atarowcu Rzeczypospolitej. Podsumowując: brawo Zepsole! Świetny Top Secret wam wyszedł i tylko szkoda, że jest to wybryk jednorazowy.

(21/06/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Retro nr 2/2017

Kupiłem drugi numer Retro. Po wielu miesiącach wyczekiwania można powiedzieć: wreszcie! Wertuję kartki i jestem naprawdę zadowolony. Wprawdzie FPS-y - temat przewodni numeru - to nie jest mój ulubiony gatunek, ale warto powspominać czasy i tytuły, w które, jak każdy się grało. Chętnie też przeczytam o historii Top Secretu i sprawdzę, czy i ile autor zerżnął z mojej strony ;). Artykuł o Załodze G? Super, toż to mój ukochany serial z dzieciństwa! Pamiętam kompletowanie załogi na podwórku i to, że każdy chciał być Markiem. A Zoltar rzeczywiście był kobietą. Fajne wydają się arty o Pongu, Maze War i Lost Patrol, a także felieton o Mistrzostwach Polski w Sensible Soccer. Wierzcie mi: byłem tam!!! :). Ogólnie oceniam nowe Retro bardzo pozytywnie, jest co poczytać. Pismo cierpi na chorobę wieku dziecięcego: brzydki layout, nie za dużą ilość stron (stówka? Co to dzisiaj jest) i chyba jednak zbyt dużą monotematyczność. Temat numeru nie powinien zajmować grubo ponad połowę jego objętości! Ale generalnie jest super i mam nadzieję, że Retro przyjmie się na rynku. Bo jak nie, to numer drugi będzie ostatnim...

(17/06/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gra elektroniczna Trojan Horse

Trzeci handheld firmy Gakken wzbogacił moją kolekcję. To "Trojan Horse" z 1981 roku, niewielka gierka z ekranikiem LCD. Zabawa polega na obronie własnego zamku przed atakiem wrogich wojowników i jednocześnie umożliwienie wejścia do niego sojusznikom. Fale żołnierzy prą na nas zarówno przez fosę, jak i z grzbietu tytułowego konia trojańskiego. Gra obsługiwana jest zaledwie dwoma przyciskami, ale co tu dużo mówić - bicie rekordów wciąga! Sama konsolka różni się od innych okazów z Gakkena, które mam w zbiorach. O ile "Backgammon" jest wielkości cegły, a "Frogger" pustaka, o tyle "Trojan Horse" to konus przy kolegach, nie większy od paczki papierosów. Fajny zakup, tym bardziej, że udało się go nabyć wraz z pudełkiem i instrukcją. Polecam kolekcjonerom tego typu zabawek.

(09/06/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gambler nr 28 z 3/1996

Udało mi się całkiem przypadkiem zdobyć siedem numerów Gamblera. Miałem nadzieje na uzupełnienie dziur w kolekcji - niestety, trafiły mi się same duble. Mimo to po raz kolejny z zainteresowaniem przeleciałem tyle już razy czytane strony i wiecie co? To się nie nudzi. Szczególnie publicystyka w wykonaniu Randalla daje wciąż mocnego kopa, aż dziw bierze, że wydawca puszczał jego teksty, nadające na czarnuchów, żydków i pedałów. To nie moje słowa, to Randalla. Dziś pewnie by za to chłopa powiesili albo zmusili do wstąpienia do PIS, wtedy ot - była to tylko lekka kontrowersja. Trzeba przyznać, że mimo mocnego języka bardzo trafnie opisywał przemiany społeczne w kraju i na świecie, i gdyby nie niepotrzebne politykierstwo, byłby dla mnie wzorem do naśladowania. Zresztą nie ma co owijać - jest nim! Po latach starałem się nawet naśladować ociupinkę jego styl przy okazji mego cyklu "Piwo i orzeszki", publikowanego na GOL-ach. Czy się udało? Ja twierdzę, że tak, reszta - hmm... różnie ;)

(05/06/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 27 z 06/2017

Trzymam właśnie w rękach świeży numer Pixela. Muszę przyznać, że w tym miesiącu wyjątkowo efektu "WOW!" nie było. Najpierw ledwo pisemko wynalazłem wśród setek innych wydawnictw - nie pierwszy raz pokpiono sprawę z niewidocznym tytułem. Potem przekartkowałem pierwsze 50 stron bez jakiegoś większego zainteresowania. I dopiero artykuł o Tie Fighterze, przewrotnie napisany niby przez sympatyka Imperium (wiadomo, takich nie ma) wprawił mnie w dobry nastrój. Później jest już wiele rzeczy, które chętnie łyknę: pastwienie się nad Duke Nukem, historię Atari Lynx (jeśli Marcin Kiendra stwierdzi, że to był złom, to chłop się myli), rzecz o dziwnej broni, przegląd retro prasy Krupika, artykuł o Lovecrafcie itd. Jest dobrze. Będę musiał jednak w tym miesiącu przyśpieszyć delektowanie się lekturą Pixela, bo 16 czerwca zawita do kiosków drugi numer Retro. Jest potwornie ciekaw, co z tego wyniknie...

(02/06/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gra elektroniczna Wood Man

Kupiłem niedawno kieszonkową grę "Wood Man" (znaną też jako "Mr. Wood Man") firmy Epoch. Epoch to japoński producent gier wideo, założony w 1958 roku. Ma na swoim koncie wydaną w 1981 roku stacjonarną konsolę Cassette Vision (raczej lokalna japońska ciekawostka), a także ponad 120 gierek elektronicznych. Jest co zbierać. Wielkościowo "Wood Man" jest malutki - ma tylko 8 cm szerokości i 6 cm wysokości. W porównaniu z "Froggerem" Gakkena, który też niedawno kupiłem (19x25 cm), to kurdupel niewyrostek. Ale fajnie mieć takie dysproporcje w kolekcji. Mój egzemplarz niestety nie jest sprawny w 100% - czasem wszystko znika, innym razem włączają się naraz wszystkie możliwe pozycje "grafiki" na ekranie. Konsolka wymaga otwarcia, przeczyszczenia bebechów i ewentualnie jakichś napraw. Mam nadzieję, że uda mi się ją doprowadzić do pełnej funkcjonalności. jakby nie było, to pierwszy Epoch w mojej kolekcji.

(26/05/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Dominik [Teg] Wojnarowski

Poprawiłem w bazie autorów notki Rafała [Rifa] Frąckiewicza, Grzegorza [Murmura] Młodawskiego oraz Dominika [Tega] Wojnarowskiego. Ten ostatni biogram w zasadzie napisałem od nowa, gdyż wcześniej niewiele w nim było. A tak, jest ankieta z 2000 roku, zdjęcia i garść informacji. Teg nie był jakimś wybitnym celebrytą prasy growej, ale czytelnicy późnego Secret Service powinni go dobrze pamiętać, gdyż był dość płodnym autorem.

(21/05/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Znowu musiałem uzupełnić notkę o autorze, bowiem powiększyłem kolekcję "stacjonarek" o kolejny okaz, choć tym razem nie retro. Na urodziny dostałem pięknego, pachnącego świeżością Nintendo Switcha z genialnym tytułem startowym - The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Sam system jest "inny" niż konsole Sony i Microsoftu, ale do tego Nintendo od dawna nas przyzwyczaiło. Brakuje mi trochę trofeów czy też achievementów, do których zdążyłem się przyzwyczaić, a także szerszej gamy tytułów. Ale nie ma co narzekać. Sama Zelda starczy na wiele tygodni, na dodatek latem planowane są dwa DLC. Na razie przygody Linka wciągnęły mnie na całego. Właśnie zdobyłem taką niby paralotnię...

(16/05/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Top Secret nr 45 z 12/1995

Kolekcję Top Secretów uzupełniłem o kolejne 23 numery. Większość z nich to duble, jednak sześć numerów jest całkiem nowych. Poczytałem, oj poczytałem, co ten zwariowany Zepsół drzewiej wyrabiał. Dobrze się chłopcy bawili. Przy okazji wyłowiłem jeden fajny rodzynek. Otóż redakcja TS-a prowadziła rubrykę, w której pojawiały się opisy gier nadesłane przez czytelników (m.in. niżej podpisanego). I jak to nieraz się zdarza, znalazł się jeden cwaniak, co to wysłał czyjąś pracę (konkretnie Hartiego z Secret Service) jako swoją. Po odkryciu prawdy plagiatora w TS45 publicznie napiętnowano, drukując jego dane osobowe (łącznie z adresem) na łamach pisma. Dziś pewnie by to nie przeszło (ochrona danych osobowych, groźba procesu o naruszenie dóbr osobistych i tego typu duperele), dawniej nie był to problem. Z ciekawości sprawdziłem ten stary adres i... Marcin-plagiator do dziś mieszka tam, gdzie mieszkał ponad 20 lat temu! Co więcej, prowadzi szacowną firmę komputerową i reklamuje się nawet w necie. O wstydzie, jaki się najadł lata temu pewnie zapomniał, ale jakby Harti chciał mu porachować kości za stare grzechy, to wciąż ma tą możliwość ;).

(10/05/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gra elektroniczna Frogger

Zrobiłem kolejny upgrade zakładki o autorze o niedawno nabytą konsolkę kieszonkową "Frogger" firmy Gakken. Na obudowie mojego egzemplarza (z 1983 roku) nie ma logo Gakkena, tylko niemieckiego dystrybutora - Lindy (firma z polskimi korzeniami!). To japońskie cudo trudno nawet nazwać handheldem, bo jest wielkie (25 cm długości), prądożerne (4 baterie R10!) i na pewno nie zmieści się w kieszeni. Ale jest piękne - wyświetlacz fluorescencyjny świeci kolorkami jak żyleta, gałka chodzi jak nowa i aż chce się grać. Prawdziwa perełka w kolekcji.

(04/05/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 26 z 05/2017

W tym miesiącu InMedio stanęło na wysokości zadania i nowy numer Pixela czeka właśnie na moim stoliku na kubek kawy, by rozpocząć czytanie. Przekartkowałem go wcześniej i widzę kilka godnych pierwszeństwa tematów. Na pewno pochłonę artykuły o ZX Spectrum - zawsze fascynował mnie ten "mikrokomputer", choć to taki większy kalkulator. Lubię cykl o zwiedzaniu różnych ciekawych miejsc, szczególnie w Stanach, więc odbędę z przyjemnością wycieczkę do Dolinie Krzemowej, studiu Paramount Studios oraz pracowni Tony'ego Swattona, rekwizytora z Hollywood. Również tekst o serii Police Quest zapowiada się ciekawie, lubię przypominać sobie gry, w które grałem i których nigdy nie skończyłem. Podoba mi się też nowy dział "Kartką i kostką" - mam nadzieję, że zagości na stałe na łamach pisma i wkrótce ktoś napisze o moich ulubionych Carcassonne i Ticket to Ride. A tak w ogóle to dużo dobrych materiałów jest w nowym Pixelu. Nic, tylko czytać...

(01/05/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Marek [Baton] Lenarcik

W bazie redaktorskiej poprawiłem parę drobiazgów w notce Dominika [Merlina] Kruka i dodałem całkiem nowy biogram Marka [Batona] Lenarcika. Baton udzielał się w Secret Service i zrekonstruowanym po odejściu Gulasha NEO. Potem odpuścił sobie prasę grową: studiował, pisał do różnych periodyków, podróżował, wreszcie przeniósł się do Irlandii. No a potem rzucił wszystko w cholerę i wyemigrował do Azji. Napisał książkę o Tajlandii, a teraz obwozi wycieczki po Birmie (no, mniej więcej). Ciekawy, trochę szalony życiorys kogoś, kto kiedyś, tak jak i wy, przycinał na PSX-ie.

(27/04/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gra elektroniczna Football

Uzupełniłem podstronę o autorze o dodanie nowej zdobyczy - grę elektroniczną "Football" firmy Conic. Conic to producent z Hong-Kongu, który na przełomie lat 70-80 XX wieku wypuścił serię handheldów, z których większość to gierki oparte na diodach LED. Również mój egzemplarz wykorzystuje tą technologię, dlatego datuję go na jakiś 1979 rok. Gra jest wciąż sprawna (choć na razie nie wiem jak grać), wszystko działa, żadne diodki nie są wypalone. Niestety, widać na niej odrobinę ząb czasu, obudowa jest pożółkła i jeden z przycisków nie ma takiego skoku jak trzeba. Przyda się jej kuracja odbielająca, czyszczenie "środka" i lekka poprawa wspomnianego klawisza. I staruszka będzie jak nowa.

(21/04/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Wesołych Świąt

Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkanocnych czytelnikom Zapachu papieru życzy Avok. Uprasza się o spędzenie ich tak, jak nakazuje tradycja polska, czyli biesiadnie, oraz jak nakazuje tradycja Zapachowo-papierowa, czyli przy kawie, z dobrą lekturą grową w ręku. ;)

(15/04/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Sega Game Gear

W dziale "Ciekawe artykuły" pod rokiem 2017 znajdziecie mój świeży artykuł na temat wymiany kondensatorów w konsoli Sega Game Gear. To bardzo częsta przywara tych retro handheldów, objawiająca się zanikającymi obrazem i dźwiękiem. Wlutowanie nowych kondensatorów sprawia, że problem znika jak ręką odjął. W Internecie jest sporo poradników jak to zrobić, ale nie są one doskonałe. Bazując na nich swoją pierwszą Segę polutować, polutowałem, ale uruchomić, to już nie uruchomiłem. Sprawę przemyślałem ponownie i podszedłem do tematu raz jeszcze. I udało się!!! Swoje działanie spisałem i obfotografowałem, więc amatorzy naprawy poprowadzeni są za rączkę. Nieskromnie stwierdzę, że to najlepszy poradnik tego typu w necie :). Żałujcie, panowie redaktorzy naczelni.

(13/04/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Magazyn Das Cosplay Buch

Z Austrii przywiozłem sobie nowy numer pisma dla Nintendo fanów N-Zone. Pisałem już kiedyś o nim, więc krótkie przypomnienie: 240 wydanych numerów, 100 stron w cukierkowym kolorze, wydawca Marquard Media (czyli ten, który kiedyś nieudanie próbował zawojować polski rynek growy pismem PC Games CD), cena 4,90 EUR. Fani Nintendo zza Odry mają co najmniej dwa niemieckojęzyczne periodyki dedykowane ich ukochanej platformie. U nas w ogóle są dwa periodyki dedykowane jakimkolwiek grom (no, może trzy :)). To, co mnie zainteresowało w najnowszym N-Zone to reklama magazynu (a właściwie książeczki) Das Cosplay Buch, przeznaczonego dla miłośników wcielania się w postacie z gier. W Polsce nie natrafiłem na żadne wydawnictwo o tej tematyce. Z ciekawości poszperałem trochę w Internecie i okazało się, że może nie u nas, ale na świecie wydaje się mnóstwo kolorowych czasopism o cosplay'u. Patrzę na tą modę trochę z pobłażliwym uśmiechem, ale jak będę za granicą, to sobie taki periodyk (np. niemiecki Cohaku) sprezentuję.

(11/04/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Przemysław [Youzi] Szynkora

W tym tygodniu baza autorów otrzymała nową notkę Przemysława [Youziego] Szynkory i update biogramu Piotra [Micza] Mańkowskiego. Youziego być może pamiętają fani symulatorów lotniczych, bo pisywał o nich w Secret Service. Potem jeszcze zakotwiczył w pierwszych numerach Clicka! i... to by było na tyle. Co do notki Micza, dodałem tam jego wspominkowy artykuł z SS 93 z 9/2001. Warto tekst przeczytać, by dowiedzieć się trochę o tym jak Micz zaczynał, jak mu było w Secret Service i Resecie i czego w ogóle chce od życia. Mnie osobiście najbardziej zaciekawiła ta część, w której (nie) podaje powody swego odejścia z SS-a. Piękne słówka, owijanko w bawełnę, i w efekcie nic się nie dowiedziałem. Mógłbyś być niezłym politykiem, Piotrek. :)

(07/04/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 25 z 04/2017

Czytam od kilku dni nowego Pixela. Miło mi donieść, że dobrych materiałów nie brakuje. Na 132 stronach (o osiem więcej od poprzednika) znajdziecie m.in. relację z premiery Nintendo Switcha w Pradze i recenzję system sellera na wspomnianą platformę czyli The Legend of Zelda - Breath of the Wild. Ze starych gier historia serii przygodówkowej The Legend of Kyrandia i gier o Batmanie, a także coś o mojej ukochanej serii Jagged Alliance. Z retro technologii znajdziecie ósmy odcinek o Amidze (czy to się kiedyś skończy?) i super ciekawy artykuł o radzieckim "Internecie". Jest też Krupikowy (wróciła!) przegląd reklam gier w starej prasie i Miczowy przegląd scen śmierci w grach. A to tylko połowa atrakcji. Ci, którzy obrazili się na Naczelnego za ostatni wstępniak powinni się jak najszybciej przeprosić z Pixelem i skoczyć do salonu po nowy numer, bo doprawdy warto.

(05/04/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Ankieta kw.I/2017

Koniec kwartału za pasem, czas więc na pierwsze w tym roku podsumowanie popularności czasopism. Pierwsza trójka pozostaje bez zmian: dystans pomiędzy liderującym Secret Service (23%) a Top Secret (13%) wprawdzie się zmniejszył do 10%, ale to wciąż bardzo bezpieczna odległość. Na trzecim miejscu pozostaje niezmiennie CD-Action (10%), a na czwartym - tu niespodzianka - Gambler ex aequo z IO (po 8%). IO dotychczas nie istniało w żadnych zestawieniach, a tu nagle taki wzrost. Chyba jacyś fani tego magazynu dopiero co odkryli Zapach papieru w czeluściach Internetu.

(28/03/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Piotr [Delanov] Nowakowski

Dodałem jeden numer Cool Games do bazy pism, poprawiłem nieco podstronę Secret Service i dodałem całkiem nowy biogram Piotra [Delanova] Nowakowskiego. Delanov przez niemal dekadę współpracował z wieloma czasopismami, w jednym był nawet redaktorem naczelnym (GameStar). Nie poszefował wprawdzie zbyt długo, bo tylko przez trzy numery, ale zawsze... Po zerwaniu z prasą grową pozostał w branży gier i zajął się developerką, pracując w People Can Fly i Epic Games. Maczał palce w kilku całkiem fajnych tytułach, m.in. Bulletstorm. Szacuneczek za to.

(22/03/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gra Backgammon

Podstronę Świata Gier Komputerowych zupgrade'owałem o kilka nazwisk autorów (dzięki Bazyl). Ponadto rozszerzyłem notkę o autorze (czyli o mnie ;), chwaląc się ostatnim nabytkiem. To stary handheld firmy Gakken z grą "Backgammon", datowany na rok 1981. Dość masywny kawałek sprzętu, ale nie ma się co dziwić, skoro można grać na nim w dwie osoby (każda dysponuje swoim zestawem przycisków). Gra jest oczywiście sprawna i w dobrym technicznie stanie: posiada wszystkie przyciski i klapki, wyświetlacz LCD daje dobry kontrast, a głośniczek brzdąka aż miło. To bardzo ładny okaz w kolekcji, szkoda tylko, że nie umiem grać w "Backgammona". No i miejsca w witrynce zaczyna brakować.

(17/03/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Bajtek nr 80 z 4/1992

Bartosz z grupy Secret Level sprezentował mi ponad 20 egzemplarzy starych czasopism o grach, jeszcze z pierwszej połowy lat 90-tych. Co tu nie ma: archiwalne numery Bajtka, Top Secret, Secret Service i Gamblera. Trzeba to troszkę poodginać, podkleić, ogólnie naprawić, ale i tak jest super. To miłe, że jeszcze znajdują się ludzie, którzy traktują stare pisma komputerowe z należytym im szacunkiem i szkoda im wyrzucić je ot tak, na śmietnik. Jeszcze raz wielkie dzięki Bartosz, pisma trafiły w dobre ręce.

(09/03/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
GameStar nr 5 z 9/2003

Uzupełniłem swój zbiór czasopism o pojedyncze egzemplarze CD-Action i Pixela i aż o 11 numerów GameStara. Brakuje mi naprawdę niewiele, by mieć ich całą kolekcję. Spędziłem przy tej okazji kolejne godziny nad wertowaniem zawartości poszczególnych GameStarów. Nie chcę się ponownie rozwodzić nad przyczynami upadku tego pisma, natomiast doceniam fakt, że podjęto spory wysiłek, by podbić polski rynek. Pierwszy, kwietniowy numer z 2003 roku miał 132 strony, 3 CD i cenę 17,90 zł, czyli plus minus tyle, co CD-Action. Kilka miesięcy później, we wrześniowym numerze 5/2003 nastąpiła kulminacja - 196 stron, 1 DVD i 2 CD (lub 4 CD), a to wszystko za 19,90 zł! Przebogate wydanie, prawdziwy złoty cielec. Konkurent z Wrocławia był bez szans. Cóż z tego, skoro był to wybryk jednorazowy i liczba stron rychło spadła do poziomu 148 stron, a i płytek z numeru na numer było coraz mniej. Widać sprzedaż nie poszła po myśli IDG i trzeba było redukować koszty. Dalej poleciało już z górki: przejście na edycje tylko elektroniczne, dwukrotna próba reaktywacji na papierze (2005 i 2009-2010 rok), wreszcie odejście już na stałe do krainy wiecznych łowów. Dziś, gdy wstukacie adres www.gamestar.pl, wyskakuje strona... PCWorlda.

(07/03/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Lara Weller z Waldemarem Nowakiem

Nowa notka Macieja [Decybeliusza] Michalskiego znalazła się w bazie autorów. Poza tym uzupełniłem wpisy i galerie Waldemara [Pegaza Assa] Nowaka i Radosława [von Radkovitscha] Walczyka. Szczególnie fajnie wygląda fotka Pegaza z Larą Weller, Eidos-ową alter ego Lary Croft. Pan w wieku średnim, łysawy, z brzuszkiem obejmuje się z taką laską. Ci dziennikarze growi to naprawdę mieli dobrze.

(03/03/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 24 z 03/2017

Od wczoraj zajęty jestem lekturą nowego Pixela. W tym miesiącu wyjątkowo obrodziło dobrymi tematami. Wśród premier z pewnością warto przeczytać o nowych Tormencie i Resident Evil VII. Z archiwalnych gier aż cztery strony poświęcono kultowemu Bruce'owi Lee. Jest też obszerny artykuł o dziejach pisma Komputer, z którym zaznajomię się z ciekawością i porównam z tym, co mi się udało na jego temat zebrać. Do tego historia Segi Mega Drive i nakładki 32X - takich tekstów nigdy mało. A to przecież nie wszystko. W sumie można by uznać najnowszy numer Pixela za idealny, gdyby nie wstępniak Micza, o którym huczy w sieci od kilku dni. Krytyka twórców filmu Thank You For Playing i Krzyśka Gonciarza oraz postawienie ich w rzędzie z nastolatką w majtkach, nabijającą lajki na Instagramie to dla większości Internautów straszna "chamówa". Inni redaktorzy pisma delikatnie się dystansują od poglądów Micza lub nabrali wody w usta. Część czytelników deklaruje odstawienie Pixela. Mimo, iż tekst jest kontrowersyjny, ja nie szedłbym tak daleko, bo jedna wpadka nie zmienia faktu, że pismo jest bardzo dobre, a konkurencja prawie żadna. Wprawdzie gdzieś tam na horyzoncie czai się drugi numer Retro, ale to na razie młokos, gołowąs potrzebujący kilku dobrych numerów i regularności wydawniczej, by się stać godnym rywalem Pixela.

(28/02/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Dominik [Chaffmaker] Stan

Bazę autorów powiększyłem o notkę Dominika [Chaffmakera] Stana, zupgrade'owałem też biogramy Emila Leszczyńskiego, Rafała Belke i Aleksa Uchańskiego. Sam Chaffmaker to postać bliżej nieznana miłośnikom prasy komputerowej. Pisał przez osiem miesięcy do Secret Service i na tym ten epizod, jak przyznaje, się zakończył. Do dziś pracuje w branży IT, ale jego działalność nie ma już nic wspólnego z grami.

(21/01/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Gry Komputerowe nr 77 z 12/2000

Kupiłem nowego handhelda do swojej retrokolekcji - Watarę Supervision. Konsolka wizualnie ładna, z fajnym patentem "zginania" obudowy, niestety, gry na nią to porażka. Dlatego nadaje się głównie do trzymania w witrynce. Co do zmian na stronie, poza drobnicą największą zmianą jest dodanie linków do pięciu nowych skanów Gier Komputerowych. Jest trochę problem z numeracją - redakcja najpierw podawała kolejne numery porządkowe pisma, potem, pod koniec 2001 roku zaprzestała tej praktyki. To, w połączeniu z nieregularnym cyklem wydawniczym magazynu, wprowadzało spory bałagan. Raz pojawiały się numery pojedyncze, innym razem podwójne, a jeszcze innym w ogóle się nie pojawiały. Przerwa między przedostatnim a ostatnim numerem trwała... pięć miesięcy!

(16/02/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 23 z 02/2017

Dramat z tym nowym numerem Pixela. InMedio chyba ma kosę z Miczem, bo wciąż nie zamówiło do swoich saloników prasowych tego retro magazynu. Udało mi się w końcu kupić czasopismo w Empiku. Zaglądam do środka i już wiem, że jest dobrze. W tym miesiącu numerem jeden dla mnie jest wywiad z Adrianem Golką, jednym z bywalców giełdy warszawskiej i autorem Turbo do magnetofonów Atari. Sam takie coś używałem za młodego i uważam, że to rozwiązanie zasługiwało na co najmniej Nobla. Poza tym kolega Golka był rednaczem pisma atarowskiego AVAX, które wprawdzie wygląda jak fan-zin, ale do dziś jest dla wielu mediów branżowych cennym źródłem starych zdjęć z giełdy na ul. Grzybowskiej :). Poza tym w Pixelu m.in. fajne artykuły o grach z serii RoboCop (ostatnio film oglądałem z synem - krwawy!), 8-bitowym Atari (znam, przeczytam czy prawdę piszą) czy jednej z legend Nintendo (to się zawsze super czyta). Cieszę się, że Micz z towarzyszami wyjątkowo dużo zaserwowali mi w tym miesiącu podchodzących tematów. Będzie co czytać na feriach, no bo po feriach... ho, ho, nowe Retro nadchodzi! Ponoć już bez nalepek.

(03/02/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
GameStar nr 7 z 11/2003

Kolejne osiem numerów różnych czasopism o grach powiększyło moja kolekcję. Ze szczególną uwagą przyjrzałem się dwóm egzemplarzom GameStara z 2003 roku. Nieraz już zastanawiałem się, co spowodowało upadek tego magazynu. Miał teoretycznie wszystko: możnego wydawcę, niezły skład redaktorski, rozpoznawalną markę. Po latach, gdy porównuję GameStara i CD-Action (z tamtego okresu), widzę pomiędzy nimi dużą różnicę. "Ekszyn" cieszy oko barwnym layoutem, kupą różnych działów, profesjonalnym podejściem zakrapianym dużą dawką humoru i kupą dobrego stuffu na Coverach. GameStar to oszczędna, wręcz monochromatyczna szata graficzna (rządzi czerń i biel), długie (czasem aż za bardzo) artykuły, mniej działów, zbytnia powaga oraz mniej płytek ze słabszą zawartością. Mimo iż merytorycznie stał na wysokim poziomie, koncepcyjnie był to niewypał. Nie dla masowego odbiorcy. Ale dziś takie niewypały są chętnie zbierane.

(27/01/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
M! Games nr 1/2017

Z Wiednia przywiozłem sobie niemieckojęzyczny periodyk growy M! Games. Ten konsolowy magazyn, który istnieje bagatela - od 1993 roku, wydał już 280 numerów, a obecny nakład kształtuje się na poziomie ok. 50 tys. egzemplarzy. Samo pismo to 100 kolorowych stron wydrukowanych na przyzwoitym papierze, z typowymi growymi rubrykami. To, co przy pierwszym kontakcie rzuca się w oczy, to krótkie artykuły, kolorowe obrazki i sporo Nintendo. Wydawane są też numery specjalne o retro gamingu - niestety, widziałem je tylko na obrazku. Ciekawostka: do 2008 roku pismo nazywało się Man!ac. Czy ktoś pamięta polski periodyk o grach Man!ak, wydawany w 1999 roku przez redakcję PSX Extreme? Ciekawe, skąd Aju, Ściera i zgredziole wzięli pomysł na tytuł pisma z tym charakterystycznym wykrzyknikiem zamiast "i". Niech no zgadnę...

(24/01/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Retro nr 1/2017

Pojawienie się magazynu Retro na rynku było miłym zaskoczeniem dla wszystkich retromaniaków. Pierwszy numer można było kupić w pakiecie z nr 262 CD-Action, czyli 18 października 2016 roku. Od tego czasu minęły jednak trzy miesiące, a drugiego numeru ani widu, ani słychu. Dlaczego? Teraz już wiem. W saloniku prasy natrafiłem właśnie na ów premierowy, pierwszy numer Retro, sprzedawany tym razem zupełnie oddzielnie! Co ciekawe, na przyklejonej chamsko karteczce narzucono mu numerację 1/2017 i cenę 9,90 zł. Tym sposobem to, co nie sprzedało się za pierwszym razem, opychane jest po trzech miechach po raz wtóry. Pytanie tylko, czy drugie Retro w ogóle się ukaże, skoro już z pierwszym wychodzą takie cyrki.

(20/01/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Super Gra nr 4/2003

Zaktualizowałem informację o autorze "Zapachu papieru", ;) a także dodałem Super Grę do działu "Moja baza pism" (trochę przewrotnie, bo żadnego egzemplarza tego magazynu jeszcze w swoich zbiorach nie posiadam). Super Gra ukazywała się w latach 2001-2006 i była odpowiedzią na periodyki w stylu Cool Games, eXtra Gra czy Top Games. Moim zdaniem słabszą odpowiedzią. Tytuły, wydawane pod tym szyldem przez Lemon Interactive, to w większości "przeciętniaki" (Hooligans, Nina: Trylogia, UFO: Gniew Boga i inne). Można znaleźć parę dobrych gier (Europa Universalis Gold, Ś.W.I.N.I.A.), ale te z kolei były już wyeksploatowane i przemaglowane przez wiele innych wydawnictw. Sam periodyk jest dziś gratką dla kolekcjonera, niełatwą do skompletowania.

(10/01/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Michał Bakuliński

Wiele nowych informacji pojawiło się w bazie autorów. Oprócz tradycyjnego upgrade'u starych, dodałem też kilka nowych notek. Pojawili się Jakub [Sandey] Sandecki, Marek Bojanowski, Marek Węglowski i Michał Bakuliński. Pewnie niewielu wie, że Michał, który w latach 2000 był jedną z kluczowych postaci w CD-Projekcie, zaczynał swoją przygodę z branżą gier w Computer Studio. Przez lata zbierał szlify w wydawnictwie CGS Marka Suchockiego (nie tylko pisanie tekstów, ale także sprawy organizacyjno-operacyjne), co przydało mu się w dalszej karierze zawodowej.

(05/01/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 
Pixel nr 22 z 01/2017

Nowy rok rozpocząłem ze świeżym numerem Pixela w rękach. Tym razem oprócz samego pisma (ciężko go wypatrzyć na półce, tytułu nie widać!) redakcja dorzuciła kalendarz na ścianę. Fajny, ale dla mnie nieprzydatny. Następnym razem poproszę o trzymiesięczny ;). A co wewnątrz magazynu? Tak na pierwszy łyk kawy warto rzucić okiem na relacje z wystawy starwarsowych rekwizytów w Londynie i wizyty w amerykańskim muzeum starych komputerów (naprawdę starych!) w Mountain View. Potem trzeba przysiąść się do mega artykułu Marcina Kiendry o dziejach firmy Ultimate Play the Game, a także historii serii Commandos i gier Robbo oraz Desert Strike. Szczególnie tą ostatnią chętnie sobie przypomnę, bo to jeden z moich pierwszych oryginałów, jakie miałem (wygrany Telezgaduli w Gamblerze). Na koniec pozostają recenzje gierek, drobniejsze felietony (szczególnie Borka i User Jamy - to lubię) i w ogóle cała reszta. Bo gazetę trzeba przeczytać od deski do deski.

(02/01/2017)  / skomentuj na skomentuj na Facebooku
 

Newsy z lat: 2021
2020
2019
2018
2016
2015
2014
2013

Powrót na górę strony