Marcin Przasnyski, [Martinez]

 

Rok urodzenia: 1970
Praca w pismach: Bajtek (1986-1992), Top Secret (1990-1992 i 2002-2003), Secret Service (1993-1998)
Stanowisko: redaktor, redaktor naczelny (Top Secret 1 z 9-10/1990 - TS 9 z 2-3/1992, Secret Service 1 z 4/1993 - SS 59 z 7-8/1998), dyrektor wydawniczy (Top Secret)
Inne pseudonimy: Gen, Gen Martinez, John Zabiyaka

 

Marcin [Martinez] Przasnyski Marcin [Martinez] Przasnyski - dziennikarz, dyrektor wydawniczy, redaktor naczelny pism o grach. Jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej prasy o grach. Zaczynał jeszcze w latach 80-tych w Bajtku, gdzie pisał do rubryki "Co jest grane" oraz prowadził klan ZX Spectrum. Był również współtwórcą Numeru Specjalnego Bajtka - Top Secret. W roku 1989, po transformacji ustrojowej i upadku RSW Prasa-Książka-Ruch, został wiceprezesem nowopowstałej spółdzielni wydawniczej. Wkrótce oferta wydawnictwa Bajtek poszerzyła się o nowe pomysły Martineza: pisma Moje Atari oraz Top Secret. Pierwszy z magazynów dedykowany był posiadaczom popularnego w tamtych czasach mikrokomputera Atari, drugi natomiast był pierwszym polskim periodykiem, traktującym wyłącznie o grach komputerowych. Marcin Przasnyski objął funkcję redaktora naczelnego Top Secret i pełnił ją przez 9 numerów.

Wiosną 1992, tworząc nowy layout do TS 9, Marcin Przasnyski wspólnie z Waldemarem [Pegaz Assem] Nowakiem opracowali nową metodę składu pisma. Przy wykorzystaniu pakietu Ventura i programu Corel Draw samodzielnie wygenerowali gotowe do druku klisze, co było jak na tamte czasy ogromnym skokiem technologicznym. W Spółdzielni Bajtek nie doceniono jednak tej pracy, co więcej, posądzono Martineza i Pegaz Assa o działanie bez konsultacji, w tajemnicy. To, plus brak porozumienia w kwestiach finansowych doprowadziło do rozłamu i odejścia większości redaktorów z Top Secret. Obaj panowie poczuli się na tyle doświadczeni i obeznani w temacie tworzenia prasy growej, że postanowili samodzielnie spróbować sił w branży.

Marcin Przasnyski i Waldemar Nowak w nowej redakcji Secret Service Rok później, w kwietniu 1993 Marcin Przasnyski wystartował z Secret Service. W skład redakcji nowego magazynu o grach weszli, oprócz Pegaz Assa, również inni jego koledzy z Top Secret, m.in. Andrzej G. [Junior] Baciński Jr., Piotr [Master] Kos, Lech [Doc] Kalwas i Andrzej [Andreas Kissel] Kisiel. Martinez stworzył pismo z ambicjami bycia "synonimem wysokiej jakości, szybkości w podawaniu informacji oraz przede wszystkim wiarygodności". Plan się powiódł i przez bardzo długi okres Secret Service był liderem polskiej prasy growej. Sam Martinez piastował stanowisko redaktora naczelnego przez pięć lat (SS 1 - SS 59). Niestety, latem 1998, po konflikcie z Waldemarem Nowakiem niespodziewanie opuścił pismo. Prawdziwych powodów rozpadu współpracy czytelnicy nie poznali. W jednym z wywiadów Marcin powiedział: "[...] jeśli jakiegoś produktu nie będzie się ciągle wymyślać na nowo, przeminie tak jak się to stało z SS. Ja nie miałem wtedy pomysłu, przekonania aby wymyślać SS na nowo. Na rynku wyprzedził go CD Action, a ja chciałem szukać wyzwań gdzie indziej. Pięć lat w jednym miejscu czasem wystarczy. To jest też odpowiedź na pytanie, dlaczego odszedłem. Z mojego punktu widzenia poszło raczej o zasady.".

Po opuszczeniu Secret Service Martinez pozostał w branży gier. Kolejne projekty z jego udziałem to wydanie trzech części Kompendium Wiedzy, współudział w tworzeniu nowego pisma o grach Play (2000) oraz reaktywacja Top Secret (2002). Marcin pełnił funkcję dyrektora wydawniczego obu periodyków. Niestety, mimo świetnych tekstów i niezłych CD z pełnymi wersjami gier (Thieft), Top Secret nie sprzedawał się dobrze i upadł po wydaniu zaledwie czterech numerów. Był to ostatni growy projekt wydawniczy Marcina Przasnyskiego. Odtąd jedynie poprzez felietony w NEO Plus przypominał się fanom. Wkrótce całkiem porzucił świat elektronicznej rozrywki na rzecz biznesu.

Tomasz Raczek, Marcin Przasnyski i Maciej Pietraś-Obuchowicz Od 2002 roku Marcin Przasnyski rozpoczął inwestowanie na giełdzie. W połowie lat 2000-nych wyjechał do USA, gdzie ukończył nowojorską szkołę biznesu. Po powrocie pracował w handlu, zarządzał finansami, zainicjował kilka poważnych projektów. Jednym z sukcesów, jakie odniósł było stworzenie portalu StockWatch.pl, wspierającego indywidualnych inwestorów giełdowych. Jesienią 2012 roku, wspólnie z Maciejem Pietrasiem-Obuchowiczem, byłym dziennikarzem i dyrektorem wydawniczym Bajtka oraz Tomaszem Raczkiem - znanym krytykiem filmowym, uruchomili serwis VOD vodeon.pl.

Marcin Przasnyski jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada również dyplomy MBA New York University i London School of Economics.

 

Poniżej przedstawiona jest ankieta personalna z 1996 r. (Kompendium 1), przeprowadzona z Marcinem [Martinezem] Przasnyskim:

Marcin [Martinez] Przasnyski - zdjęcie z legitymacji prasowej Ksywka/ksywki: Martinez, John Zabiyaka
Imię i nazwisko: Marcin Przasnyski
Specjalizacja: master of disaster
Ulubiony typ gier: wszystkie te, które mają duszę
Ukochany tytuł: Gabriel Knight, System Shock
Czas współpracy z gazetą: od urodzenia
Rodzaj czytanej literatury: Suworow, Eco
Ulubione książki: Imię Róży, Niebezpieczny Spadek, Kontrola
Ulubione filmy: akcja! ogień! wybuchy!
The Best film i aktor: Sigourney Weaver - Aliens
Muzyka jakiej słucham: każda byle cicho, kiedyś Marillion
Hobby, zainteresowania: mądrzy ludzie
Mój typ kobiety: ciepła i gotowa, opiekuńcza
Co mnie wkurza: głupie gadanie
Wzrost: 177 cm
Waga: 80 kg
Zwierzę hodowane w domu: żmija
Jak spędzam wolny czas: nie miewam
Marzenie: rok wakacji w podróży dookoła świata
Mój pierwszy komputer: Speccy 16 KB
Obecny sprzęt: P-90 Mac Quadra
Ulubione kreskówki: Beavis & Butt-head
Sporty, uprawiane/ulubionet: nurkowanie, baseball

  

Spis artykułów:

1990
Airwolf (opis, Numer Specjalny Bajtka: Top Secret - 4/1990)
Batman (opis + mapka, Top Secret nr 01 - 9-10/1990)
Batman: The Caped Crusader (opis, Numer Specjalny Bajtka: Top Secret - 4/1990)
Cybernoid (opis, Numer Specjalny Bajtka: Top Secret - 4/1990)
Dan Dare II (opis+mapka, Numer Specjalny Bajtka: Top Secret - 4/1990)
Gry i My (artykuł, Top Secret nr 01 - 9-10/1990)
Rambo III (solucja, Numer Specjalny Bajtka: Top Secret - 4/1990)
Trantor: The Last Stormtrooper (opis, Numer Specjalny Bajtka: Top Secret - 4/1990)
Untouchables, the (opis, Top Secret nr 01 - 9-10/1990)
War in Middle Earth (opis, Top Secret nr 01 - 9-10/1990)
Where Time Stood Still (opis, Numer Specjalny Bajtka: Top Secret - 4/1990)

1993
Another World (opis, Secret Service nr 01 - 4/1993)
Castle of Dr. Brain (opis, Secret Service nr 01 - 4/1993)
Caveman Ninja (opis, Secret Service nr 01 - 4/1993)
Conquest of Camelot (poradnik, Secret Service nr 01 - 4/1993, wspólnie z Juniorem)
Indiana Jones and the Fate of Atlantis (opis, Secret Service nr 01 - 4/1993)
Powiedz mi w co grasz (wywiad z G.Onichimowskim, Secret Service nr 01 - 4/1993)
Sierra On-Line (artykuł, Secret Service nr 01 - 4/1993, wspólnie z Juniorem)Powrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony