Piotr Pieńkowski, [Naczelnik]

 

Rok urodzenia: 1966
Praca w pismach: Świat Gier Komputerowych (1993-2003), Top Games (2000-2002), Nowy Świat Gier Komputerowych (2003-2004), Secret Service (2014), Pixel (2015)
Stanowisko: redaktor, redaktor naczelny
Inne pseudonimy: Gracz, Hazard, KAT, Życzliwy, PePe

 

Piotr [Naczelnik] Pieńkowski Piotr [Naczelnik] Pieńkowski - dziennikarz, redaktor pism o grach, wieloletni redaktor naczelny magazynu Świat Gier Komputerowych. Miłośnik gier komputerowych, planszowych, karcianek i RPG, a także gry na gitarze i śpiewu. W branży komputerowej pojawił się w połowie 1992 roku, zaczynając od stanowiska korektora, a następnie redaktora technicznego magazynu Amigowiec. Wkrótce w bydgoskim wydawnictwie ALFIN pojawił się koncept nowego czasopisma o grach. W efekcie pod koniec 1992 roku pojawił się Świat Gier Komputerowych, którego redaktorem naczelnym został naczelny Amigowca - Mirosław Domosud. Po zaledwie trzech miesiącach został on zmieniony jednak na Piotra Pieńkowskiego, który był najstarszy i miał największe doświadczenie dziennikarskie w zespole.

Świat Gier Komputerowych nr 13 z 1/1994 Funkcję redaktora naczelnego Świata Gier Komputerowych Piotr Pieńkowski pełnił przez niespełna 11 lat. Za czasów jego kierownictwa pismo zmieniało dwukrotnie wydawcę, czterokrotnie logo, doczekało się edycji CD i wydań satelickich (ŚGK: Wydanie Specjalne i ŚGK: Extra). Przez szeregi redakcyjne przewinęła się ponad setka współpracowników. Piotr w międzyczasie redagował również magazyny: Top Games (pismo z pełną wersją gry), SFera oraz Kult (tematyka fantastyczna), a także pomagał przy tworzeniu CyberMychy - pisma komputerowego dla dzieci. W lipcu 2003 roku Egmont Polska zdecydował o zawieszeniu wydawania Świata Gier Komputerowych. Naczelnik wraz z grupą wiernych redaktorów nie pogodzili się z tą decyzją, wypuszczając kolejny numer pod zmodyfikowanym tytułem Nowy Świat Gier Komputerowych. W lutym 2004 roku, wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku został jednak zmuszony do wstrzymania wydawania pisma. Kontakt z rzeszą fanów utrzymywał jeszcze przez jakiś czas na łamach stworzonego przezeń portalu o grach gamelog.pl.

Gra Atak Zombie Po upadku Świata Gier Komputerowych, Piotr [Naczelnik] Pieńkowski zniknął z prasy o grach, lecz nie z branży gier. Był członkiem założonej w 2005 roku grupy developerskiej Flying Fish Works i szefem zespołu pracującego nad grą Hellion: The Mystery of Inquisition. Miał to być osadzony w realiach średniowiecza survival horror, rozgrywany z perspektywy FPP. Niestety, z braku funduszy projektu nie dokończono i ostatecznie w 2010 roku został skasowany. Po odejściu z Flying Fish Works Piotr postanowił zrealizować swój kolejny pomysł. Tym razem nie chodziło jednak o grę komputerową, lecz planszową, osadzoną we współczesnym, opanowanym przez nieumarłych świecie. Zadaniem uczestników zabawy było po prostu przeżyć w postapokaliptycznym świecie, a autor nie ukrywa, że klimat i inspirację do gry czerpał z serialu "The Walking Dead". Ostatecznie Atak Zombie pojawił się na rynku w 2014 roku, wydany przez Fox Games. Obecnie Piotr Pieńkowski jest pracownikiem Instytutu Komunikacji Społecznej i Mediów (Katedra Badania Gier i Prosumpcji Medialnej) oraz wykładowcą na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Secret Service nr 97W czerwcu 2014 roku Piotr [Naczelnik] Pieńkowski wziął udział w imprezie retro Pixel Heaven, będąc gościem forum dyskusyjnego pt. Retro Stories - Prasa growa "fala druga". W dyskusji, którą prowadził Piotr [Micz] Mańkowski, uczestniczyli także inni znani redaktorzy pism o grach: Michał [Krooger] Cichy, Aleksy [Alex] Uchański, Michał [Mielu] Mielcarek, Marek Suchocki, Maciej Kuc i Marcin [Koso] Kosman. Jesienią 2014 roku Naczelnik został współpracownikiem zreaktywowanego Secret Service, wydawanego przez Roberta [Łapusza] Łapińskiego. Niestety, czasopismo upadło po wydaniu dwóch numerów, lecz większość redakcji i współpracowników zdecydowała się kontynuować formułę wypracowaną w SS-ie i w styczniu 2015 roku wydano magazyn Pixel. Na jego łamach od czasu do czasu pojawiają się artykuły, recenzje i felietony Piotra.

Piotr Pieńkowski w czasie koncertu Poza elektroniczną rozrywką, życiową pasją Piotra Pieńkowskiego, sięgającą jeszcze czasów studenckich jest gra na gitarze i śpiew. Od lat gustuje w piosence autorskiej, szukając inspiracji w twórczości Okudżawy, Wysockiego, Nohavicy czy Kaczmarskiego. Koncertuje na różnych imprezach muzycznych, festiwalach i przeglądach piosenek. Jest laureatem wielu nagród, m.in. w roku 2011 w Bazunie i Szklarskiej Porębie zdobył po cztery nagrody, a w 2013 roku zajął drugie miejsce na bydgoskim Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego. Ma w dorobku również dwie płyty ("Ktoś...", "Paradygmaty") nagrane wspólnie z Wojciechem Lachowskim.

Piotr Pieńkowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy.

 

Poniżej przedstawiona jest wypowiedź Piotra [Naczelnika] Pieńkowskiego w temacie "moja ulubiona gra", zamieszczona w ŚGK nr 11-12 z 11-12/1993:

Piotr [Naczelnik] Pieńkowski w 1993 roku "Jeśli miałbym się określić, to powiedziałbym, że jestem typowym przykładem maniaka, u którego występują wszelkie objawy podane niegdyś przez GRACZA. Prócz tego jestem skoczkiem, co oznacza, że gram w kilka gier jednocześnie, ale rzadko którą kończę.
Moim ulubionym programem jest Eye of the Beholder. Głównie przez sentyment, ponieważ była to moja pierwsza gra. Poza tym uwielbiam Sensible Soccer oraz Battle Isle - obie gry cechuje łatwa obsługa i możliwość grania przez dwóch. Ostatnio opętał mnie Frontier i obawiam się, że nowa miłość potrwa znacznie dłużej, jeśli nie do końca mego żywota. A zważając, że zamiast obiadu wolę obecnie walczyć z kosmicznymi piratami, przyjaciele przewidują, że mój koniec nastąpi znacznie szybciej, niż bym sobie tego życzył."

 

Galeria:

Piotr [Naczelnik] Pieńkowski (z lewej) i Piotr [Alien] Bilski na stoisku
Świata Gier Komputerowych, Gambleriada 1995.
  

Spis artykułów: brakPowrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony