Jacek Piekara, [Randall]

 

Rok urodzenia: 1965
Praca w pismach: Świat Gier Komputerowych (1994-1995), Gambler (1995-1999), Secret Service (2000-2001), Click! (2001-2005), GameRanking (2005-2008)
Stanowisko: redaktor, zastępca redaktora naczelnego
Inne pseudonimy: don Pedro, Erectus Magnificus, gen. Bócevau

 

Jacek [Randall] Piekara Jacek [Randall] Piekara - dziennikarz, publicysta, scenarzysta i pisarz, redaktor czasopism o grach. Autor literatury fantastycznej. Z prasą grową związany od 1994 roku. Pierwsze teksty publikował w bydgoskim Świecie Gier Komputerowych, gdzie zabłysnął m.in. cyklem "Małe jest piękne". Po roku przeniósł się do Warszawy i rozpoczął pracę w Gamblerze. Zajmował się recenzjami, newsami, wkładką TeTe, listami, wywiadami, a także publicystyką. To właśnie felietony przyniosły mu dużą popularność, głównie za sprawą comiesięcznego "Słowa na sobotę", w którym poruszał ważne społeczne tematy. Teksty bezkompromisowe, agresywne, pisane prostym, grubiańskim językiem bardzo spodobały się części czytelników. Pozostała część, wsparta rodzicami ostro zaprotestowała, zarzucając Randallowi demoralizację młodzieży. W efekcie, po kilku miesiącach cykl zszedł z ramówki pisma. Randall pozostał jednak w redakcji aż do upadku Gamblera, tj. końca 1999 roku.

Jacek Piekara - Ja, inkwizytor. Wieże do niebaPo roku 2000 Jacek [Randall] Piekara kontynuował pracę w prasie growej. Przez kilka miesięcy współpracował z Secret Service (SS 81 z 7-8/2000 - SS 89 z 4/2001). W latach 2001-2005 był członkiem zespołu redakcyjnego magazynu Click!. Piastował funkcję zastępcy redaktora naczelnego wydań specjalnych - Click! Fantasy oraz redaktora naczelnego pisma Fantasy, już po utraceniu patronatu Clicka!. Z tamtego okresu zapisał się także jako laureat niesławnej nagrody Złotego Meteoru, przyznawaną przez Śląski Klub Fantastyki osobom prowadzącym szkodliwą działalność dla fantastyki. Ostatnim periodykiem growym, do którego pisał, był GameRanking (2008-2009). Obecnie współpracuje z tygodnikiem publicystycznym Warszawska Gazeta. Jego felietony można również przeczytać na niezależnym blogu publicystów salon24.pl, pod adresem http://jacekpiekara.salon24.pl/.

Sprawność pióra Jacka Piekary oraz miłość do fantastyki sprawiły, że jego twórczość znacznie wykracza poza ramy branży gier. Już w 1983 roku debiutował opowiadaniem "Wszystkie twarze szatana" w miesięczniku Fantastyka, a trzy lata później wydał pierwszą książkę - powieść "Labirynt". W latach 90-tych napisał m.in. cykl o Hadorze, Conanie i Arivaldzie z Wybrzeża (w 1998 roku powstała gra komputerowa oparta na kanwie przygód Arivalda, ze scenariuszem Jacka). Po roku 2000 tworzył kolejne serie, z najbardziej popularnym, wielotomowym cyklem o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie na czele. Przygody Mordimera kontynuowane są do dnia dzisiejszego. W sumie bibliografia Jacka Piekary obejmuje ponad 30 książek.

Jacek Piekara jest absolwentem psychologii i prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

   

Spis artykułów: brakPowrót na stronę główną Powrót do spisu autorów Powrót na górę strony